Jump to content

το ΣΩΜΑ


Recommended Posts

το ΣΩΜΑ

 

 

 

Στον Εσωτερισμό ακούγονται πολύ το «Πνεύμα», η «Ψυχή», η «Ύλη». Πότε σε πολύ γενικό επίπεδο, πότε σε πιο συγκεκριμένα μονοπάτια. Μιλάμε για «αιθερικό», «ψυχικό», «αστρικό», «πνευματικό» Σώμα, μάλιστα. Αλλά?τι είναι καθαυτό το Σώμα; Τώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές, Κυριακή πρωί, διανύουμε τις τελευταίες πνοές του Καλοκαιριού.

Το καλοκαίρι είναι ?όπως γράφει η δημ. Κατερίνα Σχινά ?κατ? εξοχήν εποχή της σωματικότητας! Κυρίαρχο, γιορταστικό, διονυσιακό, απαιτητικό και απελευθερωμένο, γυμνό, έκθετο στον Ήλιο, το θαλασσινό νερό και τους αέρηδες, ερωτικό, παράφορο, παρόν, επιτακτικό όσο και αινιγματικό. Το σώμα διεκδικεί τον χώρο που του στέρησαν οι χειμώνες κάθε λογής: τέρμα η απόκρυψη, αποσιώπηση ή η απώθησή του.

Καιρός να αφεθούμε σε αυτό, να το αφουγκραστούμε σε αυτό και να το υπακούσουμε: τι θέλει από μας (Όντα της Νόησης ως είμαστε κυρίως); Εμείς τι γυρεύουμε από αυτό; Κάποιοι για τις έντονες αισθήσεις που το περιτριγυρίζουν (π.χ. δροσιά της θάλασσας), άλλοι για τις ερωτικές συγκινήσεις (π.χ. Κάμα Σούτρα), μερικοί για αυτοέκφραση (π.χ. καλλιτέχνες video-art/ performance) και πιο λίγοι ακόμα για ακραία εκτόνωση εαυτού (π.χ. οι σαδομαζοχιστές με τα δερμάτινα και τα κάθε λογής εργαλεία βασανισμού). Στη Θρησκεία, είναι το γηϊνο όχημα της Ασκητικότητας (π.χ. Θιβέτ, Άγιο Όρος, Σινά, κ.τ.λ.).

Βέβαια ?μας λέει η κα. Σχινα ?αν αυτό σημαίνει να το προβάλουμε και να το αναδείξουμε (συχνά εστιάζοντας τόσο και αποκλειστικά στη φόρμα) ώστε να φτάνουμε στη κακοποίησή του ?προκειμένου να πετύχουμε την «αισθητική του τελείωση». Πράγμα που ασφαλώς έχει να κάνουμε με τον πολιτισμικό χρόνο στον οποίο βρεθήκαμε να ζούμε?είμαστε λεπτοί; Αδύνατοι; Είμαστε χοντροί; «και λοιπόν;» θα αντιτείνει κάποιος. Αλλά?δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε ?όχι οι περισσότεροι. ΜΜΕ, Τύπος, Διαφήμιση, κ.τ.λ. επικεντρώνονται στο σώμα. Ζούμε την εποχή του Μετά ?Σώματος, σε μια άρρωστη και διαστρεβλωμένη εκδοχή του?

Τι τρώμε; Τι πίνουμε; Καπνίζουμε; Αθλούμαστε; Και ως πιο βαθμό το καθένα απ? αυτά; Το οδηγούμε, λοιπόν, στα άκρα; Μας αρέσει ο σωματικός πόνος ή τον φοβόμαστε τόσο, που οδηγούμαστε στην οικτρή απραξία; Μη ξεχνάμε: πάντα θα βρούμε ανθρώπους που σώμα σημαίνει «μη δουλεύεις ? να λουφάζεις με τη κάθε ευκαιρία!». Οπωσδήποτε όμως, τούτο το ανθρώπινο Σώμα συνιστά έναν σπουδαίο διάμεσο Πολιτισμού. Αδυνατούμε εκ φύσεως να εννοήσουμε, να ερμηνεύσουμε τον κόσμο δίχως αυτό! Τι είναι ο άνθρωπος δίχως το σώμα του; Ρητορική η ερώτηση ασφαλώς ?στα άκρα όρια της Μεταφυσικής.

Από τον Πλάτωνα ως τον Χομπς ?επιστρέφοντας στη κα. Σχινα ?και από τον Φουκώ ως τη Γαλλίδα φεμινίστρια Λις Ιριγκάρε οι στοχαστές συναινούν = είναι το αποτύπωμα που επιτρέπει είτε να φανταστούμε είτε να διαγνώσουμε τη παθολογία της κοινωνίας, είναι ο τρόπος με τον οποίο αυτή προσλαμβάνει τη μορφολογία του Σώματος?

Από το παγανιστικό και το μυθικό σώμα, τελειώνοντας, ως το ψυχολογικό και το απωθημένο σώμα, το νευρωτικό σώμα ?από το Σώμα «καθρέφτη της ταυτότητας και της ετερότητας» ως το μετα- σώμα των καιρών μας που δεν γνωρίζει τη σκηνοθεσία, την υπερβατικότητα, την ετερογένεια?η απόσταση είναι μεγάλη! Και διανύθηκε μέσα στους αιώνες με οδυνηρό, βασανιστικό τρόπο. Βλέπετε καλλίγραμμα σώματα στις παραλίες; Κάντε την υπέρβαση σας και πείτε επιτέλους: «Και τι με νοιάζει εμένα; Νιώθω καλά με το σώμα μου. Είμαι ευτυχισμένος με τον Εαυτό μου, ως έχει?»

 

nude-pageant.jpg

 

Σχόλια...; :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

...ΚΑΙ παρακαλώ: να σχολιάσετε ακομπλεξάριστα και δίχως προκαταλήψεις...! :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια λόγω κούρασης δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω όλο αυτό που έβαλες, πρόσεξα όμως αυτό :

 

Κάντε την υπέρβαση σας και πείτε επιτέλους: «Και τι με νοιάζει εμένα; Νιώθω καλά με το σώμα μου. Είμαι ευτυχισμένος με τον Εαυτό μου, ως έχει?»

 

Είμαστε αυτό που είμαστε. Νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας επειδή αυτό είμαστε. Δε θα κάνουμε το σώμα μας όπως αρέσει στους άλλους γιατί είναι η δική μας "κατοικία" και το σπίτι μας το φτιάχνουμε όπως αρέσει σε εμάς. Δεν είμαι υπέρ να αφήνει κάποιος τον εαυτό του ούτε υπέρ της εικόνας των τωρινών σκελετωμένων μοντέλων.

Όποιος δε νιώθει καλά στο σώμα του δεν νιώθει καλά και με τον εαυτό του, δε πιστεύει στον εαυτό του.

(και είναι επίσης εκνευριστικό που η πλειοψηφία των ανθρώπων βλέπουν το σώμα ως.. σκεύος ηδονής, το χρησιμοποιούν με τρόπο πρόστυχο)

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια λόγω κούρασης δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω όλο αυτό που έβαλες

 

Δεν είναι ανάγκη να καταγίνεσαι σε διεξοδικές αναλύσεις επί σημείων!!! Χαλαρουϊτα (αν θυμάσαι την αμίμιτη ατάκα, που καθιέρωσες εδώ μέσα...)!!!

Απλά να λες -έστω συνοπτικώς- ελεύθερα την αποψή σου...

 

Είμαστε αυτό που είμαστε. Νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας επειδή αυτό είμαστε. Δε θα κάνουμε το σώμα μας όπως αρέσει στους άλλους γιατί είναι η δική μας "κατοικία" και το σπίτι μας το φτιάχνουμε όπως αρέσει σε εμάς. Δεν είμαι υπέρ να αφήνει κάποιος τον εαυτό του ούτε υπέρ της εικόνας των τωρινών σκελετωμένων μοντέλων.

 

Ολόσωστη! Οπότε σαφώς κατακεραυνώνεις τις αποξενωτικές & διαλυτικές "τακτικές" των ΜΜΕ...

 

Όποιος δε νιώθει καλά στο σώμα του δεν νιώθει καλά και με τον εαυτό του, δε πιστεύει στον εαυτό του.

 

Σαφώς! Το παν είναι να ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ σου...

 

(και είναι επίσης εκνευριστικό που η πλειοψηφία των ανθρώπων βλέπουν το σώμα ως.. σκεύος ηδονής, το χρησιμοποιούν με τρόπο πρόστυχο)

 

(και είναι εξίσου εκνευριστικό το γεγονός πως μέχρι στιγμής, δεν μπόρεσα να βρώ -μέσα στη μεγάλη γκάμα των σχόλιων σου- κάποιο "λάθος" να σου αντιγυρίσω, να αντιτείνω,να διορθώσω...τόσο ώριμη και νηφάλια η σκέψη σου, που πλέον κατάντησε εκνευριστικό-μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο!!!) :018bleh: :headb: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σαφώς κατακεραυνώνεις τις αποξενωτικές & διαλυτικές "τακτικές" των ΜΜΕ...

Ω ναι τις κατακεραυνώνω! Γιατί υπάρχουν σαφώς καλύτεροι τρόποι να διατηρήσεις το σώμα σου σε καλή κατάσταση και πάνω απ' όλα υγιή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν και πολλα που να θελουν σχολιασμο, βασικα αυτο που πρεπει να κανουμε με το σωμα μας ειναι μια συνεργασία (οπως το βλεπω εγω) να το κραταμε σε μια κατασταση που να ειναι ευτυχισμενο, και να του παρέχουμε ολα αυτα που θα το κάνουν να παραμένει ετσι!

Αυτο δεν θα κανει τιποτε αλλο απο το να μας ανταμίβει ή με διαφορα εκεφαλικα ερεθισματα (που τοσο μας αρεσουν!) ή με την ικανοποιηση που θα λαμβανουμε υστερα απο κάποια εργασία απολαμβανοντας τους καρπους της δουλειας μας και νιωθωντας υπερηφανοι που τα καταφεραμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
μετά απο αρκετά χρονιά ξαναρχίνησα γυμναστήριο , διότι το μεν πνεύμα πρόθυμο η δε σαρξ ασθενής.

σίγουρα θέλει αρμονία τον 2 για να παω μερικα βηματάκια παρακάτω.

 

 

Πολύ σωστός! το ένα επηρεάζει το άλλο και για αυτό πρέπει να είναι και τα δύο καλά!

 

φίλε Ιγκμαρ το ότι νιώθουμε εμείς καλά με το σώμα μας δεν σημαίνει ότι και εκείνο νιώθει καλά μαζί μας...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός! το ένα επηρεάζει το άλλο και για αυτό πρέπει να είναι και τα δύο καλά!

 

φίλε Ιγκμαρ το ότι νιώθουμε εμείς καλά με το σώμα μας δεν σημαίνει ότι και εκείνο νιώθει καλά μαζί μας...

 

Κι όμως...

Δε μιλάω για ακραίες περιπτώσεις , αλλά αν είσαι λίγο πιο παχουλός πχ, δε σημαίνει ότι δεν εισαι υγιής και "ζωντανός"......

Link to comment
Share on other sites

γι αυτό όταν ευχόμαστε <<ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ'ΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΆ!>> δεν πρέπει να το λέμε μόνο,αλλά και να το εννοούμε: άρα να προσέχουμε την υγεία, τους εαυτούς μας (κάνοντας ο,τι μπορούμε π.χ. ασκήσεις, χαμαμ, μασαζ, κ.τ.λ.) και να βοηθάμε και όσους έχουν ανάγκη- αν περνά από το χέρι μας... :)

Link to comment
Share on other sites

To σωμα πρεπει να το προσεχουμε και να το φροντιζουμε οχι ομως και να κολλαμε σε αυτο.Μια απλη ασκηση και προσοχη στην διατροφη απλα να μην γινει αιτια προβληματων.

Link to comment
Share on other sites

και να βοηθάμε και όσους έχουν ανάγκη- αν περνά από το χέρι μας... :)

-_-

 

~.~.~.~.~.~

 

Πνεύμα και ύλη το πάν του κόσμου μας.Κανένα σημαντικότερο του άλλου.Η αντιπροσωπία της ισότητας.Η δημιουργία,ολόκληρη έχει ανάγκη απο φροντίδα και περιποιήση,αναπτυσσόμενη εξέλιξη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πνεύμα και ύλη το πάν του κόσμου μας.Κανένα σημαντικότερο του άλλου.Η αντιπροσωπία της ισότητας.Η δημιουργία,ολόκληρη έχει ανάγκη απο φροντίδα και περιποιήση,αναπτυσσόμενη εξέλιξη!

 

Ακριβώς... Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι εστιάζονται στο ένα εκ των δύο... Κι επίσης το υγιής είναι παρεξηγημένη έννοια... Γιατί μπορεί να λες ότι ξέρεις είμαι παχουλός και υγιής αλλά δε σκέφτεσαι ότι υγιής δε θα είσαι πάντα αν συνεχίσεις να είσαι παχουλός... (παράδειγμα έφερα, δεν έχω κάτι με τους παχουλούς... :P ) Κι επίσης η υγεία δε φαίνεται πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Η λεγόμενη "Παλιά Θρησκεία" έδινε μεγάλη έμφαση στο ανθρώπινο-υλικό σώμα. Βαπτίσεις, Μυητικές διαδικασίες, σωματικές τελετουργίες (π.χ. ζωγραφικός καλωπισμός του σώματος, θρησκευτικά τατουάζ, κ.τ.λ.). Και στους παγανιστές το υλικό σώμα βρισκόταν πάντοτε σε άμεση σχέση με τη Φύση. Δεν το αγνοούσαν. Δεν το παραμελούσαν. Το πρόσεχαν. Όταν εκείνη (δηλ. η "Παλιά Θρησκεία") κάποια στιγμή "περιορίστηκε" χάριν της νεότευκτης Χριστιανικής (των 2000+ χρόνων), πλήν της άσκησης του μυστηρίου της Βάπτισης, το σώμα 'εξοβελίστηκε' ή και ξεχάστηκε εντελώς -δίνοντας περισσότερη έμφαση στο δίπολο Ψυχή & Πνεύμα. Τις τελευταίες δεκαετίες, ευτυχώς, διασθαίνομαι πως οι άνθρωποι αρχίζουν ξανά να ανακαλύτπουν -έστω παντοιοτρόπως- το σώμα τους...

 

Και όπως λέω: Ιδώμεν... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...