Jump to content

Πώς να ζήσουμε;


Recommended Posts

Στις καλοκαιρινές μου διακοπές διάβασα ένα πολύ ωραίο βιβλίο (και με πολύ καλή μετάφραση). "Η θεραπεία του Σοπενάουερ" του Irvin D. Yalom.

 

Σε κάποιο σημείο του βιβλίου του διαπραγματεύεται το θέμα "πώς να ζήσουμε; Πώς ν' αντιμετωπίσουμε τη θνησιμότητά μας;"

 

Αναφέρει ένα απόσπασμα του Σοπενάουερ:

Εάν μπούμε σ' ένα νεκροταφείο, χτυπήσουμε τις ταφόπλακες και ρωτήσουμε τις ψυχές που κατοικούν εκεί αν θα 'θελαν να ξαναζήσουν, όλες τους θ' αρνούνταν κατηγορηματικά

 

Και αργότερα αναφέρει και ένα σχόλιο από το "Τάδε έφη Ζαρατούστρα" του Νίτσε:

Πρέπει να ζούμε τη ζωή μας με τέτοιο τρόπο, ώστε αν μας προσφέρουν την ευκαιρία να την επαναλάβουμε πάλι και πάλι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ν' απαντήσουμε ναι.

 

Αναρωτιόμουν τι θα επέλεγε ο καθένας μας. Και ίσως τώρα που πολλοί από εμάς έχουν πολλά χρόνια μπροστά τους να έλεγαν ότι θα ήθελαν να ξαναζήσουν τη ζωή τους, αλλά σκεφτείτε τον εαυτό σας στο τέλος και...συζητήστε.

 

Θα προτιμούσα να μην αναλωθούμε στις θεωρίες των δύο φιλοσόφων και αν τις παρέθεσα ολόσωστα ή όχι. θα προτιμούσα να συζητήσουμε.

 

Εγώ θα ήθελα να ζήσω τη ζωή μου έτσι, ώστε αν υπήρχε η επιλογή να την ξαναζήσω, να έλεγα ναι. Όμως φοβάμαι ότι απέχω πολύ ακόμα από εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να ένα απόσπασμα από ένα άλλο βιβλίο του Γιάλομ, το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" :

 

"Δεν διδάσκω Γιόζεφ, ότι ο άνθρωπος οφείλει ν'αντέχει το θάνατο ή να "συμβιβάζεται" μαζί του. Ακολουθώντας αυτή την κατεύθυνση προδίδεις τη ζωή σου! Το μάθημα που σου διδάσκω είναι: Να πεθαίνεις τη σωστή στιγμή!"

 

"Να πεθαίνεις τη σωστή στιγμή!" Η φράση αυτή προκάλεσε ένα σοκ στο Μπρόιερ.Η ευχάριστη απογευματινή βόλτα είχε αποκτήσει θανάσιμη σοβαρότητα.

"Να πεθαίνεις την κατάλληλη στιγμή; Τι εννοείς? Σε παρακαλώ, Φρήντριχ, δεν το αντέχω, σ' το 'χω πει πολλές φορές, να μου λες κάτι τόσο σημαντικό με τόσο αινιγματικό τρόπο. Γιατί το κάνεις αυτό;"

 

"Θέτεις δυο ερωτήματα. Σε ποιό από τα δυο να απαντήσω;"

 

"Σήμερα, πες μου για το να πεθαίνει κανείς τη σωστή στιγμή"

 

"Ζήσε όταν ζεις! Ο θάνατος χάνει τη φρίκη του αν κάποιος πεθάνει έχοντας εξαντλήσει τη ζωή του! Αν ο άνθρωπος δε ζει στη σωστή στιγμή, τότε δεν μπορεί ποτέ να πεθάνει τη σωστή στιγμή"

 

"Και τι σημαίνει αυτό;" ξαναρώτησε ο Μπρόιερ, νιώθοντας ακόμη πιο μπερδεμένος.

 

"Ρώτησε τον εαυτό σου, Γιόζεφ: έχεις εξαντλήσει τη ζωή σου;"

 

"Απαντάς στην ερώτηση με ερώτηση.Φρήντριχ!"

 

"Κάνεις ερωτήσεις που γνωρίζεις την απάντησή τους" αντέκρουσε ο Νίτσε.

 

"Αν γνώριζα την απάντηση, γιατί να ρωτήσω;"

 

"Για ν'αποφύγεις να μάθεις τη δική σου απάντηση!"

 

* * *

 

Το ερώτημά μου σε αυτό που ρωτάς και που θέτεις προς συζήτηση είναι : να επαναλάβουμε την ζωή μας για να την ζήσουμε ακριβώς την ίδια ή για να έχουμε και την ευκαιρία να διορθώσουμε τα όποια λάθη της και να ζήσουμε μία βελτιωμένη εκδοχή της ;

Edited by synodoiporos
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιόμουν τι θα επέλεγε ο καθένας μας. Και ίσως τώρα που πολλοί από εμάς έχουν πολλά χρόνια μπροστά τους να έλεγαν ότι θα ήθελαν να ξαναζήσουν τη ζωή τους, αλλά σκεφτείτε τον εαυτό σας στο τέλος και...συζητήστε.

Πώς μπορούμε να σκεφτούμε τον εαυτό μας στο τέλος; Δεν ξέρουμε καν πότε είναι το τέλος. Δεν ξέρουμε τί μας επιφυλάσσει το μέλλον ή τί εμπειρίες θα αποκτήσουμε..

 

Εγώ θα έλεγα ότι όχι δε θα ήθελα να ξαναζήσω τη ζωή μου (μέχρι τώρα). Είμαι αυτή που είμαι και δε θα ήθελα να μπω στον πειρασμό να αλλάξω κάποια από τις μέχρι τώρα επιλογές μου. Γιατί μπορεί να αλλάξει αυτομάτως και η ιδιοσυγκρασία μου.

(το "Φαινόμενο της Πεταλούδας" μου θυμίζει η όλη φάση)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έλεγα;

 

"Θεέ μου, ξαναδώσε μου άλλη μια ζωή ευκαιρία -ή απλά γύρνα το χρόνο 1 μέρα πίσω: ξέχασα να κλείσω το γκάζι και δεν ήξερα πως ο κολλητός θα άναβε τσιγάρο στο σπίτι..."

 

E, δεν είμαι και ο Νίτσε για να γράψω κάτι πιο φιλοσοφημένο τώρα...

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να σκεφτούμε τον εαυτό μας στο τέλος; Δεν ξέρουμε καν πότε είναι το τέλος. Δεν ξέρουμε τί μας επιφυλάσσει το μέλλον ή τί εμπειρίες θα αποκτήσουμε..

 

Εγώ θα έλεγα ότι όχι δε θα ήθελα να ξαναζήσω τη ζωή μου (μέχρι τώρα). Είμαι αυτή που είμαι και δε θα ήθελα να μπω στον πειρασμό να αλλάξω κάποια από τις μέχρι τώρα επιλογές μου. Γιατί μπορεί να αλλάξει αυτομάτως και η ιδιοσυγκρασία μου.

(το "Φαινόμενο της Πεταλούδας" μου θυμίζει η όλη φάση)

 

συμφωνω με την σαμπρινα. η απαντηση της με καλυψε απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Και όμως αν μπορούσα έστω και για μια στιγμή να γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα ήθελα να διόρθωνα κάποιες καταστάσεις . Θα ήθελα να μπορούσα να είχα την γνώση την σημερινή (αδύνατο αφού αυτές οι επιλογές με οδηγήσανε σε αυτό που είμαι και σκέφτομαι σήμερα) με κάποιο όλο τρόπο για να μην έκανα τα λάθη που έκανα στο παρελθόν.

Γιατί όσο και αν σκέφτομαι ότι όλα αυτά με οδηγήσανε σε αυτό που είμαι σήμερα, αναπολώντας το χρόνο πικραίνομαι που εγώ ήμουν η αιτία να πληγώσω ανθρώπους με τις πράξεις μου.

Αυτό που με θλίβει πραγματικά είναι ότι κάποιοι άνθρωποι πληγωθήκανε από εμένα, όσο και αν αυτό συνέβαλε στην δική μου εξέλιξη, δεν μπορεί να με δικαιολογεί τίποτα.

 

Γι΄αυτό μόνο και επειδή αδυνατώ να γυρίσω το χρόνο πίσω, ζητώ συγχώμη.

 

 

 

Αν ο άνθρωπος δε ζει στη σωστή στιγμή, τότε δεν μπορεί ποτέ να πεθάνει τη σωστή στιγμή"

 

Για εμένα η σωστή στιγμή είναι όταν οποιαδήποτε στιγμή της ζωής σου και αν ''έφευγες'' να μην είχες αφήσει πίσω σου εκκρεμότητες. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε υλικές υποχρεώσεις και συναισθηματικές.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ζούμε τη ζωή μας με τέτοιο τρόπο, ώστε αν μας προσφέρουν την ευκαιρία να την επαναλάβουμε πάλι και πάλι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ν' απαντήσουμε ναι.

 

Εχμ...

Γιατι καποιος να θελει να βιωνει ξανα και ξανα την ιδια κατασταση? (ανεξαρτητα απο το ποσο ευχαριστη ειναι)

Αυτο μου κανει πιθανο σεναριο για την μορφη της κολασης!

Σαν να βλεπεις συνεχεια την ιδια ταινια. Οσο γεματη κ να ναι θα προτιμουσα να δω μια αλλη κ ας ειναι "πατατα"...

Link to comment
Share on other sites

H θρησκευόμενη μητέρα μου λέει "Θεέ μου δώσε μου την ηρεμία να δέχομαι τα πράματα που δε μπορώ ν' αλλάξω. Το θάρρος ν' αλλάξω τα πράματα που μπορώ. Τη σοφία ν' αντιλαμβάνομαι τη διαφορά."

 

Υ.Γ. Δεν είναι της μαμάς μου το απόφθεγμα, εάν εκφράζει κανέναν από εσάς χρησιμοποιείστε το ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπούμε σ' ένα νεκροταφείο, χτυπήσουμε τις ταφόπλακες και ρωτήσουμε τις ψυχές που κατοικούν εκεί αν θα 'θελαν να ξαναζήσουν, όλες τους θ' αρνούνταν κατηγορηματικά

 

Με το συμπάθειο, αλλά, καλός μ@λ@κ@ς κι αυτός ο Σοπενάουερ. Κάτι τέτοια έγραφε κι οι γκόμενες της εποχής πέφταν τ' ανάσκελα για πάρτη του κι αυτός επωφελείτο, για να ξεχάσει ίσως της ζωής τα βάσανα... Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να πάρω σοβαρά τον Σοπενάουερ, από τη στιγμή που αυτά που έλεγε ήταν τόσο αντίθετα από αυτά που έκανε.

 

"Θεέ μου δώσε μου την ηρεμία να δέχομαι τα πράματα που δε μπορώ ν' αλλάξω. Το θάρρος ν' αλλάξω τα πράματα που μπορώ. Τη σοφία ν' αντιλαμβάνομαι τη διαφορά."

 

Δεν ξέρω ποιανού είναι αυτή η φράση, αλλά είναι σοφότατη!

Link to comment
Share on other sites

ετσι σκατα που ειμαι σημερα , δεν μπορω να ειμαι αντικιμενικος στα ερωτηματα αυτα ....

 

 

Με βεβαιότητα η προσευχή της γαλήνης χρήσιμοποιείται απο τους Ναρκομανείς ανωνύμους παγκόσμια.

Link to comment
Share on other sites

Synodoipore στο βιβλιο του Νιτσε "Ταδε έφη Ζαρατούστρα" απ' ότι ξέρω εννοεί να ζήσουμε έτσι τη ζωή μας, ώστε να θέλουμε να την επαναλάβουμε ακριβώς όπως τη ζήσαμε.

 

Sabrina δεν έχει πολύ νόημα να σκεφτούμε το αν θα αλλάζαμε κάτι, γιατί ξέρουμε ότι αυτό δε γίνεται. Εγώ αυτό που ρωτάω είναι αν έχουμε σκεφτεί βαθιά μέσα μας τι είδους ζωή ζούμε. Πόσο ποιοτικά τη ζούμε κι αν τελικά κάνουμε αυτά που μας γεμίζουν. Και ρωτάω αν είστε τόσο ικανοποιημένοι από αυτήν, ώστε ενδεχομένως να θέλετε να την ξαναζήσετε ή αν είστε της λογικής ότι πρέπει να περάσει η ζωή και να μη μας αγγίξει.

 

Nenya προφανώς ο Νίτσε δεν εννοεί να γνωρίζεις πως τη ζεις ξανά τη ζωή σου. Δηλαδή δε λέει να την ξαναζήσεις και να θυμάσαι τι έζησες.

 

Τράγε ξέρω ό,τι διάβασα στο βιβλίο για τον Σοπενάουερ αλλά τείνω να σχηματίσω παρόμοια άποψη με τη δική σου γι' αυτόν. Έτσι κι αλλιώς η απαισιοδοξία του και η παραίτησή του από τη ζωή δεν είναι κάτι που μου ταιριάζει. Αλλά ας μην κολλήσουμε στις θεωρίες του. Πάντως τα Παραλειπόμενα και Πάρεργα που έγραψε κατά το τέλος, πρέπει να έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τα προηγούμενα γραπτά του.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Synodoipore στο βιβλιο του Νιτσε "Ταδε έφη Ζαρατούστρα" απ' ότι ξέρω εννοεί να ζήσουμε έτσι τη ζωή μας, ώστε να θέλουμε να την επαναλάβουμε ακριβώς όπως τη ζήσαμε.

 

 

 

 

Εκτός του οτι δεν λέει αυτό (μόνο) στο "Τάδε έφη..."...

 

μόνο και μόνο η ανάγνωση του βιβλίου αυτού ("Τάδε...")

θα έπρεπε να αποκλείει τέτοιου είδους ερωτήσεις ("Πώς να ζήσουμε", μπλα μπλα μπλα).

 

 

από τους λίγους φιλόσοφους που πραγματικά αξίζει μετά τους αρχαίους...

 

Ας πάρουμε λίγο από την περηφάνεια του και τον τρόπο σκέψης... δεν ειν' κακό... δεν είν' κακό...

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του οτι δεν λέει αυτό (μόνο) στο "Τάδε έφη..."...

 

μόνο και μόνο η ανάγνωση του βιβλίου αυτού ("Τάδε...")

θα έπρεπε να αποκλείει τέτοιου είδους ερωτήσεις ("Πώς να ζήσουμε", μπλα μπλα μπλα).

 

 

από τους λίγους φιλόσοφους που πραγματικά αξίζει μετά τους αρχαίους...

 

Ας πάρουμε λίγο από την περηφάνεια του και τον τρόπο σκέψης... δεν ειν' κακό... δεν είν' κακό...

 

Το ξέρω ότι δε λέει μόνο αυτό. Δεν το έχω διαβάσει. Απλώς είχε κάποια αποσπάσματα μικρά στο βιβλίο που διάβασα.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι θα έπρεπε να αποκλείει τέτοιες ερωτήσεις. Θέλεις να μας διαφωτίσεις σε αυτό; Θα ήθελα να αιτιολογούνται οι απόψεις για να μη μένουν μετέωρες. Δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να έχουμε διαβάσει τα πάντα για κάποια θεωρία ή για κάποιον άνθρωπο.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δε λέει μόνο αυτό. Δεν το έχω διαβάσει. Απλώς είχε κάποια αποσπάσματα μικρά στο βιβλίο που διάβασα.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι θα έπρεπε να αποκλείει τέτοιες ερωτήσεις. Θέλεις να μας διαφωτίσεις σε αυτό; Θα ήθελα να αιτιολογούνται οι απόψεις για να μη μένουν μετέωρες. Δεν έχουμε όλοι τη δυνατότητα να έχουμε διαβάσει τα πάντα για κάποια θεωρία ή για κάποιον άνθρωπο.

 

 

 

 

 

Synodoipore στο βιβλιο του Νιτσε "Ταδε έφη Ζαρατούστρα" απ' ότι ξέρω εννοεί να ζήσουμε έτσι τη ζωή μας, ώστε να θέλουμε να την επαναλάβουμε ακριβώς όπως τη ζήσαμε.

 

 

Να με συμπαθάς... αλλά αφού δεν το έχεις διαβάσει δεν νομίζω οτι μπορείς να ξέρεις

εάν λέει ή ΔΕΝ λέει αυτό, μόνο αυτό, αυτό μαζί με άλλα κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π...... (ουκ ολίγα τα

μπούξ που λένε ένα και μόνο πράγμα ;) )

 

 

 

 

 

Όσο για την αιτιολόγηση... ναι καλό θα ήταν να αιτιολογούνται όλες οι απόψεις...

αλλά δεν νομίζω οτι είναι δόκιμο από την μία να μιλάμε έχοντας ως βάση κάτι και από την

άλλη να απαιτούμε να εξηγήσουμε αυτό το κάτι...

 

Πόσο μάλλον όταν αυτό το κάτι είναι βιβλίο και για να το εξηγήσουμε πρέπει να

αντιγράψουμε (στην καλύτερη) κάτι από εκεί μέσα....

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθάς... αλλά αφού δεν το έχεις διαβάσει δεν νομίζω οτι μπορείς να ξέρεις

εάν λέει ή ΔΕΝ λέει αυτό, μόνο αυτό, αυτό μαζί με άλλα κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π...... (ουκ ολίγα τα

μπούξ που λένε ένα και μόνο πράγμα ;) )

 

 

 

 

 

Όσο για την αιτιολόγηση... ναι καλό θα ήταν να αιτιολογούνται όλες οι απόψεις...

αλλά δεν νομίζω οτι είναι δόκιμο από την μία να μιλάμε έχοντας ως βάση κάτι και από την

άλλη να απαιτούμε να εξηγήσουμε αυτό το κάτι...

 

Πόσο μάλλον όταν αυτό το κάτι είναι βιβλίο και για να το εξηγήσουμε πρέπει να

αντιγράψουμε (στην καλύτερη) κάτι από εκεί μέσα....

 

Βρίσκω ότι η στάση σου δεν ευνοεί το διάλογο. Αν δεν έχεις να μοιραστείς γνώσεις μαζί μας και δε θέλεις να αφιερώσεις χρόνο δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχοληθείς εξαρχής. Μόνο για να τονίσεις ότι δεν μπορούμε να μιλαμε για κάτι που δεν έχουμε διαβάσει;

Δε με νοιαζουν προς το παρόν τα άλλα που λεεί μεσα το βιβλίο του Νίτσε. Με νοιάζει μονο αυτό που παρέθεσα παραπάνω. Αν έχεις κάτι εποικοδομητικό να προσθέσεις παρακαλώ κάνε το, αλλά για να προαχθεί ο διάλογος πρέπει να είσαι πιο διαφωτιστικός. Λυπάμαι αν δεν μπορείς να παραθέσεις τα κομμάτια που να αιτιολογούν τις απόψεις σου.

 

Θεωρώ ότι το θέμα μου μπορεί να συζητηθεί και χωρίς να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι για όλες τις φιλοσοφικές απόψεις του Νίτσε και του Σοπενάουερ.

 

Θα ήθελα να επιστρέψουμε στο θέμα.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...