Jump to content

Πώς να ζήσουμε;


Recommended Posts

Eνας γνωστος Ελληνας ισοβιτης ρωτηθηκε αν θεωρει κατι χειροτερο απο τον θανατο.

Η απαντηση του ηταν ,"να ζεις μια ζωη που δεν επελεξες"..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βρίσκω ότι η στάση σου δεν ευνοεί το διάλογο. Αν δεν έχεις να μοιραστείς γνώσεις μαζί μας και δε θέλεις να αφιερώσεις χρόνο δεν καταλαβαίνω γιατί να ασχοληθείς εξαρχής. Μόνο για να τονίσεις ότι δεν μπορούμε να μιλαμε για κάτι που δεν έχουμε διαβάσει;

Δε με νοιαζουν προς το παρόν τα άλλα που λεεί μεσα το βιβλίο του Νίτσε. Με νοιάζει μονο αυτό που παρέθεσα παραπάνω. Αν έχεις κάτι εποικοδομητικό να προσθέσεις παρακαλώ κάνε το, αλλά για να προαχθεί ο διάλογος πρέπει να είσαι πιο διαφωτιστικός. Λυπάμαι αν δεν μπορείς να παραθέσεις τα κομμάτια που να αιτιολογούν τις απόψεις σου.

 

Θεωρώ ότι το θέμα μου μπορεί να συζητηθεί και χωρίς να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι για όλες τις φιλοσοφικές απόψεις του Νίτσε και του Σοπενάουερ.

 

Θα ήθελα να επιστρέψουμε στο θέμα.

 

 

 

 

 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το συγκεκριμένο βιλίο έχει.. ας πούμε... μικρές ιστοριούλες... κεφαλαιάκια...

 

Πόσο θα μπορούσε να οφελήσει ένα θέμα το να κάτσει κανείς να γεμίσει 3ς σελίδες για να δείξει σαφώς

αυτό που θέλει να δείξει, δεν μπορώ να το καταλάβω... εάν θες με βοηθάς επ' αυτού.

 

 

Από την άλλη όμως... έχεις πέσει σε ένα παράλογο...

 

Από την μία λές πως ναι ξέρω (απ' ό,τι ξέρω έγραψες) οτι εκεί λέει αυτό και αυτό

και από την άλλη λες πώς ΔΕν το ξέρεις το βιβλίο...;

 

Τότε πώς ξέρεις οτι λέει "αυτό και αυτό";

 

γιατί... επειδή δεν πίστευα οτι μπορεί να είσαι ανακριβής... θεώρησα πώς για να λές οτι:

 

"Απ΄ό,τι ξέρω λέει [...]" σημαίνει οτι το ΞΕΡΕΙΣ το βιβλίο.. το έχεις ΔΙΑΒΑΣΕΙ... άρα... ποιός ο λόγος να σου

παραθέσω κομάτια από εκεί μέσα..;

 

Προφανώς ο λόγος που τα ζήτησες (και όπως παραδέχθηκες) είναι οτι ΔΕΝ ξέρεις τελικά...

 

 

 

Ίσως να πρόσεχες τελικά τι λές για να μπορούνε όσοι θέλουν να ξέρουν τι θα πούν και αυτοί;

 

 

Γιατί άλλο οι απόψεις γενικά του ενός και του άλλου και άλλο το να αναφέρεσαι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

σε κάτι, να εκφέρεις άποψη και μετά να λές οτι αυτό το κάτι τελικά ΔΕΝ το γνωρίζεις...

 

 

 

Υ.Γ. Μια τέτοια στάση... σε μερικά χωρία τις Ελλάδας... ίσως πάρει απάντηση άσχημη....

είναι κάπως δε λέω.. αλλά κάπως έτσι τα λένε εκεί :)

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα ήδη με ποιο τρόπο γνωρίζω το απόσπασμα. Διάβασε το πρώτο ποστ να μάθεις. Έχω πει ήδη ότι δεν τα ξέρω όλα τα κομμάτια από το 1ο ποστ έμμεσα, αλλά ποτέ δεν υπονόησα ότι τα ξέρω. Γι' αυτό και σου είπα να παραθέσεις ό,τι νομίζεις. Αν με είχες διαβάσει προσεκτικά εξαρχής δε θα κάναμε αυτήν την άσκοπη συζήτηση.

 

Κατέστρεψες τη συζήτηση και έτσι τώρα επιθυμώ το θέμα να κλείσει, μιας και φαίνεται ότι ο υπόλοιπος κόσμος έχασε το ενδιαφέρον του γιατί βαρέθηκε να διαβάζει εμάς τους δυο να συζητάμε.

 

Περίμενα από κάποιον που λέει ότι έχει γνώσεις να προωθήσει το θέμα και όχι να το κλείσει.

 

Ευχαριστώ που ξόδεψες τόσο χρόνο για να απομακρύνεις τη συζήτηση από τη σωστή της βάση και λυπάμαι που δεν μπορώ να την επαναφέρω, καθότι αναλώθηκα στο να απαντώ στα ποστ σου.

 

Είπες:

Υ.Γ. Μια τέτοια στάση... σε μερικά χωρία τις Ελλάδας... ίσως πάρει απάντηση άσχημη....

είναι κάπως δε λέω.. αλλά κάπως έτσι τα λένε εκεί

 

Παίρνω τα λεγόμενά σου ως προσωπική επίθεση γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλοπροαίρετα.

 

Νομίζω ότι θέλεις να διευκρινήσεις ότι δεν έχω γνώσεις. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα. Αλλά επιμένω ότι ο τρόπος που έθεσα το θέμα δε χρειαζόταν ειδικές γνώσεις. Κάτι τέτοια θέματα τα συζητώ και με παιδιά 7 και 8 χρονών, απλώς απλοποιώντας τις έννοιες!!!

 

Μπορείς να μου απαντήσεις εδώ μια φορά αν θέλεις, αλλά δεν επιθυμώ άλλη συζήτηση μαζί σου μέσω αυτού του θέματος. Αν θέλεις κάτι παραπάνω στείλε προσωπικό μήνυμα.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Η -μουσουλμάνα- συγκάτοικός μου, μου είπε μία φράση της θρησκείας τους, που προσδιορίζει τον τρόπο ζωής που πρέπει να ακολουθούν.

''Να ζεις την κάθε μέρα θεωρώντας ότι την επόμενη θα πεθάνεις. Να ζεις την κάθε μέρα θεωρώντας ότι δεν θα πεθάνεις ποτέ.''

Αν καταφέρεις παντρέψεις αυτά τα δύο, νομίζω, καταφέρνεις να αποφύγεις πολλά λάθη, αλλά και πολλές αναστολές. Αν ζεις χωρίς λάθη και χωρίς αναστολές, θεωρώ, ζεις ελεύθερα και γεμάτα. Κάθε στιγμή είσαι έτοιμος να πεθάνεις και κάθε στιγμή είσαι έτοιμος να ζήσεις.

Σαφώς δεν είναι οι μόνοι που μίλησαν για το θέμα αυτό. Κάθε φιλοσοφία και κάθε πνευματικό σύστημα το έχει συζητήσει.

-Ρώτησαν έναν μοναχό Ζεν,

''Αν σου έλεγαν ότι αύριο θα καταστραφεί ο κόσμος, εσύ τί θα έκανες;''

και αυτός απαντάει,

''Θα φύτευα μία μηλιά''.

 

 

 

 

 

Εκτός θέματος.

Και επειδή παρατηρείται μία γενική κάμψη λόγω καλοκαιριού, διευκρινίζω τα παρακάτω αυτονόητα. Το ότι το λένε οι μουσουλμάνοι, δεν σημαίνει ότι το κάνουν, δεν είναι εκεί το θέμα μας. Το ότι το λέω εγώ, δεν σημαίνει ότι το ακολουθώ, δεν είναι εκεί το θέμα μας. Το αν το είπε ή όχι ο Μωάμεθ, δεν είναι το θέμα μας.

Το αυτονόητο που δεν θα αναλύσω είναι το ποιό είναι το θέμα μας :P

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα ήδη με ποιο τρόπο γνωρίζω το απόσπασμα. Διάβασε το πρώτο ποστ να μάθεις. Έχω πει ήδη ότι δεν τα ξέρω όλα τα κομμάτια από το 1ο ποστ έμμεσα, αλλά ποτέ δεν υπονόησα ότι τα ξέρω. Γι' αυτό και σου είπα να παραθέσεις ό,τι νομίζεις. Αν με είχες διαβάσει προσεκτικά εξαρχής δε θα κάναμε αυτήν την άσκοπη συζήτηση.

 

Κατέστρεψες τη συζήτηση και έτσι τώρα επιθυμώ το θέμα να κλείσει, μιας και φαίνεται ότι ο υπόλοιπος κόσμος έχασε το ενδιαφέρον του γιατί βαρέθηκε να διαβάζει εμάς τους δυο να συζητάμε.

 

Περίμενα από κάποιον που λέει ότι έχει γνώσεις να προωθήσει το θέμα και όχι να το κλείσει.

 

Ευχαριστώ που ξόδεψες τόσο χρόνο για να απομακρύνεις τη συζήτηση από τη σωστή της βάση και λυπάμαι που δεν μπορώ να την επαναφέρω, καθότι αναλώθηκα στο να απαντώ στα ποστ σου.

 

Είπες:

Υ.Γ. Μια τέτοια στάση... σε μερικά χωρία τις Ελλάδας... ίσως πάρει απάντηση άσχημη....

είναι κάπως δε λέω.. αλλά κάπως έτσι τα λένε εκεί

 

Παίρνω τα λεγόμενά σου ως προσωπική επίθεση γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι είναι καλοπροαίρετα.

 

Νομίζω ότι θέλεις να διευκρινήσεις ότι δεν έχω γνώσεις. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα. Αλλά επιμένω ότι ο τρόπος που έθεσα το θέμα δε χρειαζόταν ειδικές γνώσεις. Κάτι τέτοια θέματα τα συζητώ και με παιδιά 7 και 8 χρονών, απλώς απλοποιώντας τις έννοιες!!!

 

Μπορείς να μου απαντήσεις εδώ μια φορά αν θέλεις, αλλά δεν επιθυμώ άλλη συζήτηση μαζί σου μέσω αυτού του θέματος. Αν θέλεις κάτι παραπάνω στείλε προσωπικό μήνυμα.

 

 

 

Εσύ μπορείς να πάρεις τα λόγια που κατά όπως νομίζεις.... μιας και ήταν απλά μια "συμβουλή¨..

 

 

Αλλά όχι και να μου πεις οτι εγώ φταίω για το αποτυχημένο (τελικά) θέμα που άνοιξες....!!!!!!!

 

 

 

Που την μία λες:

 

 

Synodoipore στο βιβλιο του Νιτσε "Ταδε έφη Ζαρατούστρα" απ' ότι ξέρω εννοεί να ζήσουμε έτσι τη ζωή μας, ώστε να θέλουμε να την επαναλάβουμε ακριβώς όπως τη ζήσαμε.

 

 

 

Και όταν σου λένε ΔΕΝ λέει αυτό (μόνο) λές :

 

Το ξέρω ότι δε λέει μόνο αυτό. Δεν το έχω διαβάσει. Απλώς είχε κάποια αποσπάσματα μικρά στο βιβλίο που διάβασα.

 

 

Που είναι ΑΚΡΩΣ παράλογο... γιατί αφού ΔΕΝ το έχεις διαβάσει ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.... ούτε την ΜΙΑ ούτε ΤΗΝ ΑΛΛΗ φορά...

 

 

 

Και εκτός αυτού....

 

 

 

"Πώς θα ζήσουμε...;"....

 

 

 

Να μαζευτούμε όλοι μαζί... να αποφασίσουμε για κάτι που είναι εξ'αρχής μοναδικό για τον καθένα....

 

 

 

 

Εάν το αναλύσεις (με όση σκέψη σου έχει απομείνει από αυτή που σπαταλάς για να κατηγορείς άλλους για το αποτυχημένο τελικά θέμα σου)

θα δεις οτι οδεύει προς φασισμό και "δηθενισμό"...

 

 

Αυτά... και πάρ'τα όπως θες... same to me.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αρχάγγελε που με βοηθάς να συνεχίσω το θέμα. Δε θα έπρεπε να τα παρατάω τόσο εύκολα.

 

Η -μουσουλμάνα- συγκάτοικός μου, μου είπε μία φράση της θρησκείας τους, που προσδιορίζει τον τρόπο ζωής που πρέπει να ακολουθούν.

''Να ζεις την κάθε μέρα θεωρώντας ότι την επόμενη θα πεθάνεις. Να ζεις την κάθε μέρα θεωρώντας ότι δεν θα πεθάνεις ποτέ.''

Αν καταφέρεις παντρέψεις αυτά τα δύο, νομίζω, καταφέρνεις να αποφύγεις πολλά λάθη, αλλά και πολλές αναστολές. Αν ζεις χωρίς λάθη και χωρίς αναστολές, θεωρώ, ζεις ελεύθερα και γεμάτα. Κάθε στιγμή είσαι έτοιμος να πεθάνεις και κάθε στιγμή είσαι έτοιμος να ζήσεις.

Σαφώς δεν είναι οι μόνοι που μίλησαν για το θέμα αυτό. Κάθε φιλοσοφία και κάθε πνευματικό σύστημα το έχει συζητήσει.

-Ρώτησαν έναν μοναχό Ζεν,

''Αν σου έλεγαν ότι αύριο θα καταστραφεί ο κόσμος, εσύ τί θα έκανες;''

και αυτός απαντάει,

''Θα φύτευα μία μηλιά''.

 

 

 

 

 

Εκτός θέματος.

Και επειδή παρατηρείται μία γενική κάμψη λόγω καλοκαιριού, διευκρινίζω τα παρακάτω αυτονόητα. Το ότι το λένε οι μουσουλμάνοι, δεν σημαίνει ότι το κάνουν, δεν είναι εκεί το θέμα μας. Το ότι το λέω εγώ, δεν σημαίνει ότι το ακολουθώ, δεν είναι εκεί το θέμα μας. Το αν το είπε ή όχι ο Μωάμεθ, δεν είναι το θέμα μας.

Το αυτονόητο που δεν θα αναλύσω είναι το ποιό είναι το θέμα μας :P

 

Πώς όμως μπορεί να γίνει μια πρακτική εφαρμογή των παραπάνω. Κάθε μέρα καλούμαστε να ισορροπήσουμε ανάμεσα σε καθημερινές καταστάσεις που μας φέρνουν σε δύσκολη θέση. Βρίσκουμε ένα σωρό εμπόδια στο δρόμο μας και νιώθουμε δυστυχείς.

 

Προσπαθώ να εφαρμόσω το εξής:

Όταν έχω ένα σοβαρό πρόβλημα, προσπαθώ να το αντιμετωπίσω. Αν τα καταφέρω καλώς. Αν δεν τα καταφέρω, το ξεχνάω για την υπόλοιπη μέρα και την επόμενη προσπαθώ πάλι.

 

Έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι πρέπει να ζω όσο πιο καλά μπορώ, αλλά κάποιες μέρες απλώς δεν μπορώ να ισορροπήσω.

 

Υπάρχει κάποιος που όντως έχει καταφέρει να ζει έτσι τη ζωή του;

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που όντως έχει καταφέρει να ζει έτσι τη ζωή του;

 

Eσυ,απλα δεν το εχεις συνηδειτοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Eσυ,απλα δεν το εχεις συνηδειτοποιησει.

 

Θα το ήθελα σίγουρα, αλλά νομίζω ότι απέχω πολύ.

Εξάλλου ακόμα δεν έχω καταφέρει να απομονώνω αποτελεσματικά τους ανθρώπους που με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα . Και νομίζω κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο αν θέλω να νιώθω ικανοποιημένη με τη ζωή μου.

Επίσης, υπάρχουν και οι μέρες που πραγματικά νιώθω ότι είμαι σε απόγνωση και ότι τίποτα δε λύνεται.

 

Θέλει κάτι παραπάνω για να μπορείς να πεις ότι έζησε όπως ήθελες.

Αλλά πόσοι το έχουν κατορθώσει; Και σε ποιες συνθήκες ζούσαν (αν τελικά επηρεάζουν τη ζωή μας); Και πόσο πολέμησαν για να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Eσυ,απλα δεν το εχεις συνηδειτοποιησει.

 

Χεχεχεχεχεχεχε!

 

 

Καλή απάντηση...

 

 

Το "Θέλω" είναι δίκοπο μαχαίρι....

 

 

Ένα όπλο από πλαστελίνη.... που θέλει "διπλοματία".......

 

 

 

 

Όσο για το topic.....

 

 

Προσωπικά μιλώντας.... πιστεύω πως τέτοιες πεποιθήσεις (περί του ορθού τρόπου) είναι εν δυνάμει

φασιστικές..

 

Εις το όνομα του ορθού γίνανε τα μεγαλύτερα εγκλήματα...

 

Όχι του προσωπικού ορθού... αλλά του γενικού...

 

"να ζήσουΜΕ"....

 

 

Θα πρότεινα... εάν κάποιος θέλει όντως να ζήσει την ΔΙΚΗ του ζωή... να αποφεύγει τέτοιες αναζητήσεις...

(όχι πάντα και όχι 100%)

 

Και ο (περί ου ο λόγος) Νίτσε.. είχε πει...

 

"Σταμάτησα να ψάχνω και έμαθα να βρίσκω"

 

 

 

 

 

 

Μάη τού σέντς

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχεχεχεχε!

Καλή απάντηση...

Το "Θέλω" είναι δίκοπο μαχαίρι....

Ένα όπλο από πλαστελίνη.... που θέλει "διπλωματία".......

 

Αν έχεις την καλοσύνη, το εξηγείς λίγο αυτό; Δεν κατάλαβα τί θέλεις να πεις, ούτε και το πού αναφέρεσαι.

 

 

Όσο για το topic.....

Προσωπικά μιλώντας.... πιστεύω πως τέτοιες πεποιθήσεις (περί του ορθού τρόπου) είναι εν δυνάμει

φασιστικές..

Εις το όνομα του ορθού γίνανε τα μεγαλύτερα εγκλήματα...

Όχι του προσωπικού ορθού... αλλά του γενικού...

"να ζήσουΜΕ"....

 

Εδώ τί θέλεις να πεις και σε ποιά άποψη αναφέρεσαι; Δυσκολεύομαι λίγο να σε παρακολουθήσω. Εγώ προσωπικά μετέφερα την άποψη ότι πρέπει να ζεις με τέτοιον τρόπο ώστε να μην κάνεις κακό σε κανέναν - να αποφύγεις γενικώς κάθε λάθος- και παράλληλα να μην ζεις με τον φόβο να μην κάνεις λάθος, κάτι που φυσικά δρα ανασταλτικά στην δράση σου. Να ζυγίζεις* τα πράγματα πριν πράξεις δηλαδή. Βρίσκεις κάτι το φασιστικό σε αυτό; Βρίσκεις κάτι το ''εγκληματικό'';

Αν βέβαια δεν αναφέρεσαι στην δική μου άποψη, τότε σε ποιάν αναφέρεσαι και σε ποιό σημείο της;

Και αν πάλι δεν αναφέρεσαι στην δική μου άποψη, τότε γιατί την αγνόησες και απάντησες γενικώς και αορίστως;

 

*Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις την ικανότητα να ζυγίζεις. Αυτό είναι άλλο θέμα, που μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο νήμα, ώστε να μην βγούμε εκτός θέματος.

 

Θα πρότεινα... εάν κάποιος θέλει όντως να ζήσει την ΔΙΚΗ του ζωή... να αποφεύγει τέτοιες αναζητήσεις...

(όχι πάντα και όχι 100%)

 

Και τί εναλλακτική λύση προτείνεις; Να μην αναζητεί τίποτα ή να αναζητεί κάτι άλλο ή/και με άλλο τρόπο;

 

Και ο (περί ου ο λόγος) Νίτσε.. είχε πει...

 

"Σταμάτησα να ψάχνω και έμαθα να βρίσκω"

 

Βασικά ο λόγος δεν είναι για τον Νίτσε αλλά για μία άποψη που εξέφρασε. Και άλλος να το είχε πει, πάλι την άποψη θα σχολιάζαμε εμείς.

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις, μιάς και γνωρίζεις και τα παρελκόμενα της παραπάνω φράσης, τί ακριβώς θέλει να πει; Εγώ δεν το κατάλαβα και θεωρώ ότι ανάλογα με το επίπεδο και τις εμπειρίες του καθενός, η φράση αυτή μπορεί να έχει και διαφορετικό νόημα.

Για εμένα προσωπικά, σημαίνει ότι αν ψάχνεις με σκοπό να ψάξεις, δεν θα βρεις τίποτα. Αν ψάξεις με σκοπό να βρεις, τότε θα αρχίσεις να βρίσκεις. Είναι όντως έτσι;

Πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις κάτι αν δεν μπεις στην διαδικασία να το ψάξεις;

 

Και μία θερμή παράκληση, εκτός θέματος -μία παρένθεση.

Θα ήταν -πιστεύω- από μέρους σου πιο καλαίσθητο και από πλευράς μας πιο βολικό, εάν μπορούσες να μην αφήνεις δύο σειρές κενές έπειτα από κάθε σου φράση. Μοιάζει σαν να γράφεις μία φράση σε κάθε σελίδα ενός βιβλίου. Γυρνώντας σελίδα ο αναγνώστης, μοιραία, ξεχνάει τις προηγούμενες φράσεις και υποχρεώνεται να παλλινδρομεί ανατρέχοντας στις προηγούμενες σελίδες, γεγονός που τον αποσυντονίζει και τον αποσπά.

 

Καλωσόρισες στο Αβάπτιστο! Ένεκεν καλοκαιρινών διακοπών, δεν είχα την ευκαιρία να σε υποδεχτώ μέχρι τώρα !

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την καλοσύνη, το εξηγείς λίγο αυτό; Δεν κατάλαβα τί θέλεις να πεις, ούτε και το πού αναφέρεσαι.

 

Θέλω να ζήσω όπως ο "Βασιλιάς Τσου" στην Κίνα...

 

Μπορώ;

 

 

Θέλω να ζήσω όπως ο "Αναξαγόρας" (εγώ δλδ) στην Ελλάδα.

 

Μπορώ;

 

 

Και εδώ κάπου μπαίνουν και τα κάρμα(τα), οι υποχρεώσεις και δοκιμασίες

από τις αποφάσεις πριν ενσαρκωθούμε once more.... και όλα τα άλλα ωραία...

 

 

 

Να θέλω αυτό που μπορώ... πόσο μπορώ;

 

Και μπορώ να θέλω και λίγο παραπάνω για εξέλιξη;

 

Δίκοπο μαχαίρι.. :)

 

 

 

 

 

 

 

Εδώ τί θέλεις να πεις και σε ποιά άποψη αναφέρεσαι; Δυσκολεύομαι λίγο να σε παρακολουθήσω. Εγώ προσωπικά μετέφερα την άποψη ότι πρέπει να ζεις με τέτοιον τρόπο ώστε να μην κάνεις κακό σε κανέναν - να αποφύγεις γενικώς κάθε λάθος- και παράλληλα να μην ζεις με τον φόβο να μην κάνεις λάθος, κάτι που φυσικά δρα ανασταλτικά στην δράση σου. Να ζυγίζεις* τα πράγματα πριν πράξεις δηλαδή. Βρίσκεις κάτι το φασιστικό σε αυτό; Βρίσκεις κάτι το ''εγκληματικό'';

Αν βέβαια δεν αναφέρεσαι στην δική μου άποψη, τότε σε ποιάν αναφέρεσαι και σε ποιό σημείο της;

Και αν πάλι δεν αναφέρεσαι στην δική μου άποψη, τότε γιατί την αγνόησες και απάντησες γενικώς και αορίστως;

 

*Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις την ικανότητα να ζυγίζεις. Αυτό είναι άλλο θέμα, που μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλο νήμα, ώστε να μην βγούμε εκτός θέματος.

 

 

 

 

Αναφέρομαι στο θέμα του τόπικ όπως άλλωστε και λέω...

 

"Πως να ζήσουμε"...

 

 

Ποιοί;

 

Πόσοι;

 

 

Και τώρα στην δική σου άποψη.. μιας και ρώτησες...

 

 

Και γιατί να μην κάνεις κακό σε κανέναν;

 

 

εμένα δν μου αρέσει... δν το θέλω... αλλά γιατί να έιναι όλοι σαν και έμενα;

 

Δεν είναι λίγο "φασιστικό" αφενός να θέλω να είναι όλοι σαν και εμένα και αφετέρου

να θεωρώ καλό να αλλάξει το "διαφορετικό";

 

Γιατί νομίζω οτι το δικό μου είναι το ορθό, ενώ στην ουσία είναι απλά μια

διαφορετική θεώρηση από διαφορετικό πόλο; (+ και - )

 

 

 

Και τί εναλλακτική λύση προτείνεις; Να μην αναζητεί τίποτα ή να αναζητεί κάτι άλλο ή/και με άλλο τρόπο;

 

 

εάν περιμένει από εμένα την εναλλακτική... τότε ας μην κάνει τίποτα σχετικά με αυτό

 

αχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

 

 

 

Βασικά ο λόγος δεν είναι για τον Νίτσε αλλά για μία άποψη που εξέφρασε. Και άλλος να το είχε πει, πάλι την άποψη θα σχολιάζαμε εμείς.

 

 

Εννοείτε

 

 

 

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις, μιάς και γνωρίζεις και τα παρελκόμενα της παραπάνω φράσης, τί ακριβώς θέλει να πει; Εγώ δεν το κατάλαβα και θεωρώ ότι ανάλογα με το επίπεδο και τις εμπειρίες του καθενός, η φράση αυτή μπορεί να έχει και διαφορετικό νόημα.

Για εμένα προσωπικά, σημαίνει ότι αν ψάχνεις με σκοπό να ψάξεις, δεν θα βρεις τίποτα. Αν ψάξεις με σκοπό να βρεις, τότε θα αρχίσεις να βρίσκεις. Είναι όντως έτσι;

Πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις κάτι αν δεν μπεις στην διαδικασία να το ψάξεις;

 

 

Αυτό που λέει η φράση... δεν νομίζω οτι εάν ήταν να ειποθεί κάτι παραπάνω δεν θα είχε ειποθεί.

 

Και μία θερμή παράκληση, εκτός θέματος -μία παρένθεση.

Θα ήταν -πιστεύω- από μέρους σου πιο καλαίσθητο και από πλευράς μας πιο βολικό, εάν μπορούσες να μην αφήνεις δύο σειρές κενές έπειτα από κάθε σου φράση. Μοιάζει σαν να γράφεις μία φράση σε κάθε σελίδα ενός βιβλίου. Γυρνώντας σελίδα ο αναγνώστης, μοιραία, ξεχνάει τις προηγούμενες φράσεις και υποχρεώνεται να παλλινδρομεί ανατρέχοντας στις προηγούμενες σελίδες, γεγονός που τον αποσυντονίζει και τον αποσπά.

 

Καλωσόρισες στο Αβάπτιστο! Ένεκεν καλοκαιρινών διακοπών, δεν είχα την ευκαιρία να σε υποδεχτώ μέχρι τώρα !

 

 

 

καλαίσθητο μπορεί...

 

 

αλλά με κολητές γραμμές κουράζονται τα μάτια.

 

 

και δεν γράφω και τόσες πολλές φράσεις...

 

5 άντε 7 :)

 

 

καλώς σας βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Να θέλω αυτό που μπορώ... πόσο μπορώ;

Και μπορώ να θέλω και λίγο παραπάνω για εξέλιξη;

Δίκοπο μαχαίρι.. :)

 

Πολύ σωστή αυτή η άποψη, αν και νομίζω ότι σχολιάστηκε ήδη εδώ...

 

"Θεέ μου δώσε μου την ηρεμία να δέχομαι τα πράματα που δε μπορώ ν' αλλάξω. Το θάρρος ν' αλλάξω τα πράματα που μπορώ. Τη σοφία ν' αντιλαμβάνομαι τη διαφορά."

 

Και με δυό λόγια, αυτό λέγεται αυτογνωσία. Να γνωρίζεις τις επιθυμίες και τις δυνατότητές σου. Ο βασικός πυλώνας για την αυτοβελτίωση.

Αναρωτιέσαι πώς θα αποκτήσεις αυτογνωσία και αν είναι εφικτό;

(Συνεχίζω να μην σε καταλαβαίνω και ζητώ συγνώμη για αυτό, απλώς δεν έχω αντιληφθεί τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι.)

Όσο για το αν είναι δίκοπο μαχαίρι, δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα. Το αναλύεις λίγο παραπάνω;

 

Αναφέρομαι στο θέμα του τόπικ όπως άλλωστε και λέω...

"Πως να ζήσουμε"...

Ποιοί;

Πόσοι;

 

Ε; Κάτι θες να πεις, αλλά δεν το λες. Για πες το λίγο πιο αναλυτικά. Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει να το καταλάβουμε, επομένως να ξέρουμε και εμείς πόσο βάρος να δίνουμε στην άποψή σου. Μη σου τα βγάζουμε με το τσιγγέλι.

 

Και τώρα στην δική σου άποψη.. μιας και ρώτησες...

Και γιατί να μην κάνεις κακό σε κανέναν;

εμένα δν μου αρέσει... δν το θέλω... αλλά γιατί να έιναι όλοι σαν και έμενα;

Δεν είναι λίγο "φασιστικό" αφενός να θέλω να είναι όλοι σαν και εμένα και αφετέρου

να θεωρώ καλό να αλλάξει το "διαφορετικό";

Γιατί νομίζω οτι το δικό μου είναι το ορθό, ενώ στην ουσία είναι απλά μια

διαφορετική θεώρηση από διαφορετικό πόλο; (+ και - )

 

Μιλάς για δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Ένα που ανέφερα και ένα που δεν ανέφερα, και ύστερα τα παντρεύεις. Δεν είναι σωστό να διαβάλεις τα λεγόμενά μου προκειμένου να αντιεπιχειρηματολογήσεις και σε παρακαλώ να μην το ξανακάνεις. Υποτιμάει τη νοημοσύνη μου και τον συνομιλητή μου. Κυρίως τον δεύτερο.

Ανέφερα το να μην κάνεις κακό, και μόνο για αυτό οφείλω να απαντήσω, αν και μου φαίνεται πολύ παιδαριώδες.

Θεωρείς εσύ ότι το να κάνεις κακό είναι κάτι το ωφέλιμο; Θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι με κάτι που είναι επιβλαβές (κακό) για εσένα και τους άλλους;

Αν είναι έτσι, απλώς να είσαι έτοιμος να δεχτείς τις συνέπειες. Δεν είμαι υπεύθυνος να το κρίνω εγώ.

Αν δεν είναι έτσι, τότε γιατί το χρησιμοποίησες σαν επιχείρημα;;;;;

Εκτός βέβαια και αν ήθελες να πεις κάτι άλλο και εκφράστηκες λάθος. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να το επαναδιατυπώσεις. Δεν είναι αρένα μονομάχων εδώ και δεν παίρνουμε κεφάλια. Διάλογο κάνουμε.

 

Αναφέρεις στην συνέχεια την άποψη ότι όλοι πρέπει να μοιάσουν σε ένα συγκεκριμένο άτομο. Ποιός διατύπωσε κάτι τέτοιο και πού; Δεν θα μπω στην διαδικασία να απαντήσω σε κάτι που δεν ανέφερα.

 

εάν περιμένει από εμένα την εναλλακτική... τότε ας μην κάνει τίποτα σχετικά με αυτό

αχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

 

Τότε γιατί μπήκες στην διαδικασία να προτείνεις κάτι; Έτσι για να έχουμε να λέμε;

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει η λύση που πρότεινες, διότι είναι βολική. Το να αποφύγεις την αναζήτηση και να μην κάνεις τίποτα είναι κάτι το πολύ εύκολο. Το δοκίμασα ήδη όμως και δεν είναι αποτελεσματικό.

Εσύ έκανες κάτι παραπάνω και σου πέτυχε η συνταγή;

Είδες μήπως κάποιον που με τον τρόπο αυτό τα κατάφερε και τον έχεις σαν πρότυπο;

Με ποιό κριτήριο δίνεις μία συμβουλή, την οποία δε, όταν σου ζητούν να την στηρίξεις, απαξιώνεις τόσο αυτήν, όσο και εκείνον που την έδωσε;

 

Αυτό που λέει η φράση... δεν νομίζω οτι εάν ήταν να ειπωθεί κάτι παραπάνω δεν θα είχε ειπωθεί.

Αυτό πάλι σαν υπεκφυγή μου κάνει. Έχεις να πεις κάτι ή όχι; Αν έχεις να πεις, θες να το καταλάβουμε ή όχι;

 

Εφόσον κάτι έχεις να προσφέρεις και εσύ στην συζήτηση, γιατί δεν το προσφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

 

Εφόσον κάτι έχεις να προσφέρεις και εσύ στην συζήτηση, γιατί δεν το προσφέρεις;

 

 

 

ΟΚ. αλλά θα μπορώ να δώ το βαθμό μου μετά τις εξετάσεις;

 

χαχαχαχααχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Sabrina δεν έχει πολύ νόημα να σκεφτούμε το αν θα αλλάζαμε κάτι, γιατί ξέρουμε ότι αυτό δε γίνεται. Εγώ αυτό που ρωτάω είναι αν έχουμε σκεφτεί βαθιά μέσα μας τι είδους ζωή ζούμε. Πόσο ποιοτικά τη ζούμε κι αν τελικά κάνουμε αυτά που μας γεμίζουν. Και ρωτάω αν είστε τόσο ικανοποιημένοι από αυτήν, ώστε ενδεχομένως να θέλετε να την ξαναζήσετε ή αν είστε της λογικής ότι πρέπει να περάσει η ζωή και να μη μας αγγίξει.

 

Ούτε να ξαναζήσουμε γίνεται τότε..

Αλλά και να ξαναζούσαμε άνθρωποι είμαστε, γιατί να μην μπούμε σε πειρασμούς; Να δούμε κάποια λεπτομέρεια που δεν είχαμε σκεφτεί και να μας κακοκάτσει σε συνδυασμό με την υπόλοιπη ζωή μας.

Και από την άλλη... γιατί να θέλουμε να ζήσουμε τα ίδια για άλλη μια φορά; Όσο "ποιοτικά" και αν είναι. Το όμορφο της ζωής είναι ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο και ότι συνεχώς ζούμε για να ανακαλύπτουμε πράγματα.

Μια ταινία που παίζεται για δεύτερη φορά είναι βαρετή σε σχέση με την πρώτη φορά. Όσο περιπετειώδης και αν είναι..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να ξαναζήσουμε γίνεται τότε..

Αλλά και να ξαναζούσαμε άνθρωποι είμαστε, γιατί να μην μπούμε σε πειρασμούς; Να δούμε κάποια λεπτομέρεια που δεν είχαμε σκεφτεί και να μας κακοκάτσει σε συνδυασμό με την υπόλοιπη ζωή μας.

Και από την άλλη... γιατί να θέλουμε να ζήσουμε τα ίδια για άλλη μια φορά; Όσο "ποιοτικά" και αν είναι. Το όμορφο της ζωής είναι ότι τίποτε δεν είναι δεδομένο και ότι συνεχώς ζούμε για να ανακαλύπτουμε πράγματα.

Μια ταινία που παίζεται για δεύτερη φορά είναι βαρετή σε σχέση με την πρώτη φορά. Όσο περιπετειώδης και αν είναι..

 

Νομίζω και πάλι βαρετή θα είναι. Να ζήσω για να αλλάξω κάποιες στιγμές...είναι λίγο ανούσιο. θα προτιμούσα να δοκιμάσω μια άλλη ζωή, μια άλλη εποχή.

 

Είναι ρητορική η ερώτηση. Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει παρακάτω. Και εφόσον δεν ξέρω, εγώ δεν το παίρνω για δεδομένο. Οπότε πρέπει να εστιάσω στο τι κάνουμε τώρα.

 

Για παράδειγμα, επειδή εγώ θεωρώ ότι η συμπεριφορά μου δεν είναι πάντοτε η πρέπουσα και τα νευράκια μερικές φορές είναι ασυγκράτητα, προσπαθώ να μειώνω τις εκρήξεις θυμού μου. Αν δηλαδή νευρίασα με κάποιον στο δρόμο, αν τύχει ξανά κάτι προσπαθώ να το δω διαφορετικά, είτε με χιούμορ, είτε να το δω από τη μεριά του. Δεν πιάνει πάντα, ειδικά αν κόντεψαν να με στείλουν πεσκέσι στο συγχωρεμένο τον παππού μου. Αλλά συνήθως πιάνει. Δε μου συμβαίνουν συνέχεια σοβαρά περιστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...