Jump to content

Πρόταση για λογοτεχνικό βιβλίο Ψυχολογίας


Δανάη
 Share

Recommended Posts

Σε κάποιο ποστ σε άλλο Θέμα ανέφερα ότι διάβασα ένα βιβλίο Ψυχολογίας, "Η θεραπεία του Σοπενάουερ" του Irvin D. Yalom.

Το προτείνω σε όσους θέλουν να μάθουν δυο-τρία πράγματα για τον Schopenhauer, αλλά βαριούνται να διαβάσουν σκέτη φιλοσοφία.

Ο Irvin Yalom είναι καθηγητής Ψυχιατρικής και τα έργα του αποτελούν ιστορίες ψυχοθεραπείας. Όπως λέει και το βιβλίο μέσα θεωρεί τα λογοτεχνικά του βιβλία προέκταση του διδακτικού έργου.

 

Επίσης, το ωραίο είναι ότι διαβάζοντας τις ιστορίες των "ηρώων" του και παρακολουθώντας την ψυχοθεραπεία τους, αρχίζεις ασυναίσθητα και σκέφτεσαι τη δική σου ζωή. Νομίζω ότι μπορεί να σε αφυπνίσει και να σε ωθήσει να ασχοληθείς με τα προβλήματά σου, ειδικά αυτά που τα "αφήνεις" για μετά.

 

Αν γνωρίζετε βιβλία σχετικά με ψυχολογία, που να μην είναι όμως τόσο επιστημονικά, αλλά περισσότερο λογοτεχνικά, παρακαλώ αναφέρετέ τα.

Link to comment
Share on other sites

Μα, φυσικά θα σου πρότεινα τα άλλα δύο βιβλία του Γιάλομ : "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" και "Στο Ντιβάνι". Σε αυτά τα δύο το θέμα τους μάλλον είναι περισσότερο "ψυχολογικό" σε σχέση με την "Θεραπεία του Σοπενάουερ".

Link to comment
Share on other sites

Μα, φυσικά θα σου πρότεινα τα άλλα δύο βιβλία του Γιάλομ : "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" και "Στο Ντιβάνι". Σε αυτά τα δύο το θέμα τους μάλλον είναι περισσότερο "ψυχολογικό" σε σχέση με την "Θεραπεία του Σοπενάουερ".

 

Ευχαριστώ και τα έχω ήδη υπόψη μου. Απλώς ήλπιζα σε κάτι εκτός Yalom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...