Jump to content

ψάξε ψάξε για να το βρεις (το βιβλίο)!


 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα συμφορουμίτες, συμφορουμίτισσες!

Θα περάσω κατευθείαν στο ψητό! Είναι μια γριά, έχει ένα σπίτι, ξέρετε από αυτά τα χαμόσπιτα, με ένα υπνοδωμάτιο, σαλονάκι, κουζίνα, μπάνιο. Αν είσασταν στη θέση της, το βιβλίο της, που θα το κρύβατε? (Πέραν από τις μέρες που πρέπει να θαφτεί στο χώμα για να πάρει ζωή.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βιβλίο ή τενεκές με λίρες??

Βιβλίο καλέ, ΤΟ βιβλίο! Εγώ απλά αναρωτιέμαι για την κρυψώνα... Πάντως κάτω από το στρώμα, εκεί που οι γέροι συνηθίζουν να κρύβουν πράγμαατα δεν είναι...

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από τις μέρες που πρέπει να θαφτεί στο χώμα για να πάρει ζωή

 

τι ενοεις ?

Τα βιβλία για να πάρουν ζωή, να δυναμώνουν, πρέπει μερικές μέρες του μήνα να θάβονται σε χώμα. Δεν ξέρω πως και γιατί να στο εξηγήσω... Το χώμα δε δίνει ζωή στα φυτά, δε βοηθάει στον κύκλο της ζωής? Όπως και στον καθαρισμό κρυστάλλων υποθέτω, που ο κρύσταλλος για να πάρει ζωή πρέπει να θαφτεί σε χώμα.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη μα μερικες ερωτησεις απαντα σε οσες θες:

 

1. τι την εχεις την γηραια κυρια;;;

2. τι το θες το βιβλίο;;;;

3. σκοπέυεις να το κλέψεις για καποιον λόγο;;;;

4. τι ζωδιο ειναι :-ρ?

5. να αλλαζει συνεχως θεση σε αυτο παιζει;;;;

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη μα μερικες ερωτησεις απαντα σε οσες θες:

 

1. τι την εχεις την γηραια κυρια;;;

2. τι το θες το βιβλίο;;;;

3. σκοπέυεις να το κλέψεις για καποιον λόγο;;;;

4. τι ζωδιο ειναι :-ρ?

5. να αλλαζει συνεχως θεση σε αυτο παιζει;;;;

Απαντώ με απόλυτη ειλικρίνεια.

1. είναι μια γνωστή μου κυρία (γειτόνισσα), η οποία ασχολείται με διάφορα και έχει "στείλει" κόσμο.

2. για να το καταστρέψω

3. ναι, για να το καταστρέψω, γιατί λόγω ηλικίας δε νομίζω να θυμάται απέξω συνταγές.

4. νομίζω αιγόκερως

5. ναι, νομίζω πως στη θέση της θα άλλαζα θέσεις, αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως αν ήμουν αυτή που θα το έβαζα. Δηλ, στηβην κουζίνα δε νομίζω να το βάζει. Στην κρεβατοκάμαρα απόσο έχω ψάξει, δεν το έχω βρει. Σε πατάρι δε νομίζω να είναι γιατί πρέπει να είναι κάπου προσβάσιμο για να "δουλεύει"... Εντωμεταξύ το σπίτι της είναι όλο ντουλάπια!!! Στη θέση της εσύ που θα το έβαζες? (Sevando, βγάλε τη γριά από μέσα σου και διαφώτισέ με!!!)

Link to comment
Share on other sites

Στο πάτωμα;

Στο στρώμα (:P)

Στην κουζίνα;

Βιβλιοθήκη (καλυμένο ή απο πισω ή με άλλο κάλυμα..;)

 

Παντού μπορεί να είναι πάντως...

 

Με πρόλαβε ο sevando στις ερωτήσεις περι κλεψιάς... όμως αφου λες πως έχει στείλει κόσμο, μάλλον θα ξέρει μπόλικα πραγματάκια έτσι;

 

Μήπως το βιβλίο αυτό είναι "προτατευμένο";

Προσοχή με κάτι τέτοια γιατί δεν ξεμπλέκεις εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Στο πάτωμα;

Στο στρώμα (:P)

Στην κουζίνα;

Βιβλιοθήκη (καλυμένο ή απο πισω ή με άλλο κάλυμα..;)

 

Παντού μπορεί να είναι πάντως...

 

Με πρόλαβε ο sevando στις ερωτήσεις περι κλεψιάς... όμως αφου λες πως έχει στείλει κόσμο, μάλλον θα ξέρει μπόλικα πραγματάκια έτσι;

 

Μήπως το βιβλίο αυτό είναι "προτατευμένο";

Προσοχή με κάτι τέτοια γιατί δεν ξεμπλέκεις εύκολα...

Στο πάτωμα, που εννοείς????

Επίσης, στη βιβλιοθήκη, δεν το είχα σκεφτεί (γι' αυτό και ρώτησα στο φόρουμ! Δυο-δυο παν οι χιώτες και δέκα δέκα οι συμφορουμίτες!!!)

 

Στην κουζίνα έχω κοιτάξει δεν έχω δει κάτι.

Στο στρώμα από κάτω δεν βρήκα ούτε ευρώ, ούτε βιβλίο!!!! (Τα ευρώ δε με ενδιαφέρουν στην προκειμένη!)

Edited by χρυσηίδα
Link to comment
Share on other sites

Στο πάτωμα, που εννοείς????

Επίσης, στη βιβλιοθήκη, δεν το είχα σκεφτεί (γι' αυτό και ρώτησα στο φόρουμ! Δυο-δυο παν οι χιώτες και δέκα δέκα οι συμφορουμίτες!!!)

 

Στην κουζίνα έχω κοιτάξει δεν έχω δει κάτι.

Στο στρώμα από κάτω δεν βρήκα ούτε ευρώ, ούτε βιβλίο!!!! (Τα ευρώ δε με ενδιαφέρουν στην προκειμένη!)

 

λοπον κοιταξε εχω καποιες ιδεες....

 

κολλημενο κατω απο το τραπεζακι που δεν θα φαινεται ειναι μια πιθανοτητα η κολλημενο κατω απο καποια πολυθρονα που καθεται συχνα για να ο φυλαει.... αυτα μου τα λεει η γρια μεσα μου. αν εχει ζωα ειναι πιθανον να τα εχει σε κοτετσι (μην γελατε) ενω αν εχει μεγαλες γλαστρες να το εχει μονιμως θαμενο εκει. τα ντουλαπια ειναι πιθανα αλλα οι παλιες οι γριες ειναι πολυ εφευρετικες για κατι τετοιο. ετσι παιζει να ειναι καμουφλαρισμενο με την μορφη αλλου βιβλιου. επισης μεσα στο καζανακι ειναι μια λυση η στην καταψυξη. μεσα στα ρουχα η μεσα στην παπουτσοθηκη η ακομα και στα απλυτα. αν ειναι απο τις παλιες νοικοκυρες που αγοραζαν χυμα το αλευρι και το σαπουνι ρουχων ψαξε εκει μεσα. επισης μπορει να ειναι καμουφλαρισμενο σε αλλο αντικειμενο η να ειναι μπροστα σου αλλα να μην φαινεται. αφου ειναι αιγοκερως η κυρα αν το παμε αστρολογικως να ξερεις πως εχει μια κρυψωνα τακτικη και προσεχτικα μελετημενη.οπως ειπε ο αγαπητος sucore μπορει να βρισκεται σε καποια συσκευη η ακομα και στον μπουφε με τα πιατα.... νομιζω πως σου εδωσα καποιες ιδεες. αλλα συμφωνω με τον αγαπητο sucore και στο οτι λογικα θα ειναι φυλαγμενο με ξορκια. και αν ειναι καμουφλαρισμενο σε αλλο βιβλιο δεν θα το βρεις χωρις να το ανοιξεις. οποτε να εισαι προστατυεμενη και αν εχεις χρονο μελετησε καθε βιβλιο με ξορκια αντι-καταρες πριν τα ανοιξεις. ενω αν το βρεις και καταλαβεις απο την εξωτερικη εμφανιση πως ειναι αυτο καλυτερα να αποφυγεις να το ανοιξεις η να το αγγιξεις αμεσως χωρις προσεκτικη προστασια. πολυ μου αρεσε αυτο το θεμα :clapping:. νιωθω ντετεκτιβ. περιμενω με αγωνια νεα

 

Υ.Γ πισω απο το εικονοστασι η καποια εικονα;;;;η μεσα σε μαξιλαρι η αρκουδακι;;;; η στα ραπτικα;;;;

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

.... η μεσα σε μαξιλαρι η αρκουδακι ....
αρκουδακι??? Ελεος... γρια γυναικα ειπαμε οτι ειναι...

 

Εγω εχω να πω κατι αλλο... Και ποιος σας λεει οτι η γιαγιουλα-hitman, εχει βιβλιο??? Ποιος μας λεει οτι δεν θυμαται καποια πραγματα απ εξω? Λογικα για να εχει "στειλει" κοσμο θα εχει μια Αλφα εμπειρια, αρα κατι θα εχει στουμπωσει και στο ρυτιδιασμενο της μυαλο... Ενα απλο παραδειγμα θα δωσω... θυμαστε τους δρυιδες?? Τα μονα χειρογραφα που ειχαν ηταν στη νησο τους... και αυτα ηταν αρκετα πολυ λιγα... "Τουλαχιστων ετσι μας λενε οι πηγες.."

Αυτα απο εμενα, δεν θα πρωτεινω πολλες κρυψωνες, αλλα εχεις σκευτει το ενδεχομενο να εχει καταπακτη και να ειναι εκει κρυμμενο???

 

Μια απωρια εχω.................... Εσυ πως υποτιθετε οτι μπενεις στο σπιτι της γριας και ψαχνεις?? Δεν σε εχει δει? Δεν εχει υποψιαστει κατι??

Link to comment
Share on other sites

Σε κούφιο σανίδι σε πάτωμα.Στη βιβλιοθήκη.Στο πατάρι τη σοφίτα στο υπόγειο.Στην αποθήκη. Στην κρεβατοκάμαρα την κουζίνα το μπάνιο. Κλπ.Πάντως όσο κόσμο και να έχει ξεκάνει το Βιβλίο της είναι δικό της προσωπικό της ή ακόμα και της οικογενειας της.

Μιλησέ της πρώτα και αν δε σου αφήσει περιθώρια πάρε το Βιβλίο με το έτσι θέλω..

 

Αλλά όπως και να έχει μην την αφήσεις να ξεκάνει άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τι σπιτι εχει η γιαγια?

Τα παλια σπιτια διαθετουν χωρους που τα καινουρια διαμερισματα δεν...

Ξερω απο την γιαγια μου.

 

Για παραδειγμα τα μεγαλα υπνοδωματια διαθετουν κατι πορτες που οδηγουν σε μικρουλικα δωματια (οπου χρησιμοποιουνται για ντουλαπες,για αποθηκες κλπ).

Οπως επισης κ μια καλη κρυψωνα ειναι η αποθηκουλα που σχηματιζεται κατω απο τις σκαλες...

Κ τα δυο αυτα ανετα "κρυβονται" κατω απο ταπετσαριες ή και κουρτινες...

 

Γενικα σου ευχομαι να μη ζει σε μονοκατοικια γιατι την εκατσες! Ακομα ψαχνω την μπαλα του μπασκετ μου!!! :015annoyed::P

 

Α! επισης μικρη οταν ηθελα να κρυψω κατι απο τον αδερφο μου συνηθως το εκρυβα στο δωματιο του.... :whistling:

Δεν ξερω αν βοηθαει αυτο καθολου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...