Jump to content

ψάξε ψάξε για να το βρεις (το βιβλίο)!


 Share

Recommended Posts

λοπον κοιταξε εχω καποιες ιδεες....

 

κολλημενο κατω απο το τραπεζακι....

θα ειναι φυλαγμενο με ξορκια. και αν ειναι καμουφλαρισμενο σε αλλο βιβλιο δεν θα το βρεις χωρις να το ανοιξεις. οποτε να εισαι προστατυεμενη και αν εχεις χρονο μελετησε καθε βιβλιο με ξορκια αντι-καταρες πριν τα ανοιξεις. ενω αν το βρεις και καταλαβεις απο την εξωτερικη εμφανιση πως ειναι αυτο καλυτερα να αποφυγεις να το ανοιξεις η να το αγγιξεις αμεσως χωρις προσεκτικη προστασια. πολυ μου αρεσε αυτο το θεμα :clapping:. νιωθω ντετεκτιβ. περιμενω με αγωνια νεα

 

Υ.Γ πισω απο το εικονοστασι η καποια εικονα;;;;η μεσα σε μαξιλαρι η αρκουδακι;;;; η στα ραπτικα;;;;

Όσον αφορά τα ξόρκια, νομίζω ότι ήδη είμαι καλά προστατευμένη, αλλά ούτως ή άλλως θα το διακινδυνέψω! Μου έδωσες αρκετές ιδέες και το μόνο που μένει είναι τα έχω τα μάτια μου ορθάνοιχτα. Αν με βοηθήσει ο Θεός, θα το βρω. Πάντως με τα μέρη που μου έγραψες, πρέπει να ψάχνω δυο μέρες... Άντε να βρω τέτοια ευκαιρία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αρκουδακι??? Ελεος... γρια γυναικα ειπαμε οτι ειναι...

 

Εγω εχω να πω κατι αλλο... Και ποιος σας λεει οτι η γιαγιουλα-hitman, εχει βιβλιο??? Ποιος μας λεει οτι δεν θυμαται καποια πραγματα απ εξω? Λογικα για να εχει "στειλει" κοσμο θα εχει μια Αλφα εμπειρια, αρα κατι θα εχει στουμπωσει και στο ρυτιδιασμενο της μυαλο... Ενα απλο παραδειγμα θα δωσω... θυμαστε τους δρυιδες?? Τα μονα χειρογραφα που ειχαν ηταν στη νησο τους... και αυτα ηταν αρκετα πολυ λιγα... "Τουλαχιστων ετσι μας λενε οι πηγες.."

Αυτα απο εμενα, δεν θα πρωτεινω πολλες κρυψωνες, αλλα εχεις σκευτει το ενδεχομενο να εχει καταπακτη και να ειναι εκει κρυμμενο???

 

Μια απωρια εχω.................... Εσυ πως υποτιθετε οτι μπενεις στο σπιτι της γριας και ψαχνεις?? Δεν σε εχει δει? Δεν εχει υποψιαστει κατι??

Υποτίθεται ότι είμαι καλή γειτόνισσα και δεν μου έχουν σφυρίξει τα έργα της!

Link to comment
Share on other sites

Σε κούφιο σανίδι σε πάτωμα.Στη βιβλιοθήκη.Στο πατάρι τη σοφίτα στο υπόγειο.Στην αποθήκη. Στην κρεβατοκάμαρα την κουζίνα το μπάνιο. Κλπ.Πάντως όσο κόσμο και να έχει ξεκάνει το Βιβλίο της είναι δικό της προσωπικό της ή ακόμα και της οικογενειας της.

Μιλησέ της πρώτα και αν δε σου αφήσει περιθώρια πάρε το Βιβλίο με το έτσι θέλω..

 

Αλλά όπως και να έχει μην την αφήσεις να ξεκάνει άλλους.

Δε νομίζω ότι μια συζήτηση του στιλ "έχω μάθει τι κάνεις και κοίτα να δεις... ως εδώ" θα ωφελούσε. Και φυσικά, δεν πιστεύω ότι θα κατέληγε στο να γυρίσει να μου δώσει το βιβλίο αβίαστα ("ναι, ήμουν κακιά, το παραδέχομαι! Πάρ'το μπας και γλιτώσει κανείς απ' τα έργα μου!" Πάντως, για να καταλάβετε το σοβαρό της υπόθεσης (και δε θέλω να το παίξω batwoman κι έτσι!), φανταστείτε ότι όλα τα σπίτια δίπλα της έχουν χάσει άνθρωπο. Και δε θα έμπαινα σε τέτοια περιπέτεια, αν δε με έσπρωχνε -δεν ξέρω και γω ποιος!- να δείξω στη φίλη μου μια φωτογραφία από κάτι αρραβώνες που είχαν γίνει (για να δει κάτι για την κοπέλα, είχε ένα πρόβλημα υγείας, μην τυχόν και είναι μαγεία) και δυο μέρες μετά που συναντηθήκαμε με ρώτησε ποια είναι αυτή (η γριά) γιατί είδε σχεδόν ότι είχε κάνει (και μου είπε πράγματα, τα οποία μετά τα διασταύρωσα ότι αλήθευαν). Έτσι αποφάσισα ότι φτάνουν οι κακές πράξεις για αυτήν. Όλα πρέπει να έχουν ένα τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα ξόρκια, νομίζω ότι ήδη είμαι καλά προστατευμένη, αλλά ούτως ή άλλως θα το διακινδυνέψω! Μου έδωσες αρκετές ιδέες και το μόνο που μένει είναι τα έχω τα μάτια μου ορθάνοιχτα. Αν με βοηθήσει ο Θεός, θα το βρω. Πάντως με τα μέρη που μου έγραψες, πρέπει να ψάχνω δυο μέρες... Άντε να βρω τέτοια ευκαιρία!!!

 

βασικα ερωτηση: πως μπαινεις;;;; δεν κλειδωνει;;;; η πας για βεγγερα και ψαχνεις οσο ειναι σε αλλο δωματιο;;; παντως παιζει να τα θυμαται απ'εξω. αν δεν ξερει να διαβαζει δεν νομιζω να χρειαζεται γριμοριο

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιο η οτιδιποτε εχει θα το εχει παντα πανω της τουλαχιστον εγω ετσι θα εκανα :sleep4:

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιο η οτιδιποτε εχει θα το εχει παντα πανω της τουλαχιστον εγω ετσι θα εκανα :sleep4:

Και εγω το σκέφτηκα αυτο, ομως δεν ειναι απο τα αντικείμενα που χρησιμοποιεί κάποιος τόσο συχνα..Επίσης κουβλώντας κατι τετοιο συνεχως δεν θα έκανε καλο στο ίδιο το βιβλίο.

 

Σίγουρα η γιαγια (απο οσα εχουμε ακουσει ως τωρα) ξέρει πολυ καλα τι κάνει.

 

 

Η nenya είχε καλες ιδέες, αν κ πιστευω πως σιγουρα προκειτε για μονοκατοικία.

Στο πάτωμα είτε κάτω απο κανα σανίδι, ή κάτω απο πλακάκι (σπίτι της γιαγιας μου είχα βρει μια τρυπα στο μωσαϊκο αρκετα μεγάλη για ενα πακέτο τσιγάρα, που καμουφλαρώταν πολύ άνετα (πιτσιρίκι την είχα βρει, όπου πέρναγα την περισσότερη ώρα παίζοντας καθισμένος κάτω :)

Επίσης στο στρώμα εννοούσα ΜΕΣΑ του ραμμένο (όπως κάναν άλλωστε παλαιότερα ή ακόμα και σήμερα), βέβαια ραμμένο κάπου μπορεί κάλιστα να είναι σε οποιοδήποτε έπιπλο προσφέρει αυτη τη δυνατότητα! (Δες και καμια ταινία με αστυνομικές μπούκες και τα μέρη που ψάχνουν!!).

 

Ύστερα πιστεύω πως (ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΟ έναντι σε υγρασία) θα ήταν μάλλον απιθανο να το έχει κρύψει σε μέρος με πολλά νερά...

 

Σίγουρα θα πρέπει να είναι σε μέρος εύκολα προσβάσιμο(μιας και ειναι ηλικιωμένη), όμως πέρα κάθε υποψίας και πιθανότητας να βρεθεί κατα τύχης,

 

Εφόσων περνάει τον περισσότερο καιρό της στο σπίτι της το πιο πιθανό είναι η κρυψώνα να είναι εξαιρετικά δυσέβρετη! θα γνωριζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο χώρο της..

Αν σου βρίσκεται η πιθανότητα να την παρακολουθήσεις ΜΗΝ την χάσεις!

Το κόβω όμως δυσκολο γιατί φαίνεται πως δεν σου βρίσκεται χρόνος ούτε για μια ολοκληρωμένη έρευνα..

 

Τέλος πάντων, ελπίζω να βοήθησα λιγάκι ακομα..Περιμένουμε νέα, και να προχωρας ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Οσο κι αν νομιζεις πως εισαι προστατευμένη ως είπες...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι μια συζήτηση του στιλ "έχω μάθει τι κάνεις και κοίτα να δεις... ως εδώ" θα ωφελούσε. Και φυσικά, δεν πιστεύω ότι θα κατέληγε στο να γυρίσει να μου δώσει το βιβλίο αβίαστα ("ναι, ήμουν κακιά, το παραδέχομαι! Πάρ'το μπας και γλιτώσει κανείς απ' τα έργα μου!" Πάντως, για να καταλάβετε το σοβαρό της υπόθεσης (και δε θέλω να το παίξω batwoman κι έτσι!), φανταστείτε ότι όλα τα σπίτια δίπλα της έχουν χάσει άνθρωπο. Και δε θα έμπαινα σε τέτοια περιπέτεια, αν δε με έσπρωχνε -δεν ξέρω και γω ποιος!- να δείξω στη φίλη μου μια φωτογραφία από κάτι αρραβώνες που είχαν γίνει (για να δει κάτι για την κοπέλα, είχε ένα πρόβλημα υγείας, μην τυχόν και είναι μαγεία) και δυο μέρες μετά που συναντηθήκαμε με ρώτησε ποια είναι αυτή (η γριά) γιατί είδε σχεδόν ότι είχε κάνει (και μου είπε πράγματα, τα οποία μετά τα διασταύρωσα ότι αλήθευαν). Έτσι αποφάσισα ότι φτάνουν οι κακές πράξεις για αυτήν. Όλα πρέπει να έχουν ένα τέλος...

 

Aν χαθεί το βιβλίο θα σε υποψιαστεί γιατί σίγουρα θα έχει τον τρόπο της να σε βρεί.Ακόμα, αφού ήδη το διακινδυνεύεις πολύ και μπορείς να φτάσεις στα άκρα για να τελειώσει τότε βουρ. Μπες μέσα πάρε το βιβλίο (όταν το βρεις) σκίσε τα απαραίτητα και μετά θεος φυλάξοι σε από την οργή της.(αν είναι λάθος διορθώστε με έχω να διαβάσω αρχαία 2 χρόνια τώρα!).

 

Ακόμα μπορείς να της μιλήσεις (!) και να της πεις :" Λοιπόν, εχω το βιβλίο και είμαι πιο δυνατή από σένα (έστω και να ναι μούφα κάνε την να σε πιστέψει.

 

Μετα κάνε ότι μπορείς να προφυλαχτείς γιατί μια τέτοια γυναίκα την κατάρα θα την έχει έτοιμη 1000%.Φυλαχτό , ενδυνάμωση αύρας , κύκλο προστασίας στους χώρους σου, καθαρισμό πνεύματος και σώματος (και ότι άλλο θέλεις).

 

Καλή τύχη ! :whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Aν χαθεί το βιβλίο θα σε υποψιαστεί γιατί σίγουρα θα έχει τον τρόπο της να σε βρεί.Ακόμα, αφού ήδη το διακινδυνεύεις πολύ και μπορείς να φτάσεις στα άκρα για να τελειώσει τότε βουρ. Μπες μέσα πάρε το βιβλίο (όταν το βρεις) σκίσε τα απαραίτητα και μετά θεος φυλάξοι σε από την οργή της.(αν είναι λάθος διορθώστε με έχω να διαβάσω αρχαία 2 χρόνια τώρα!).

 

Ακόμα μπορείς να της μιλήσεις (!) και να της πεις :" Λοιπόν, εχω το βιβλίο και είμαι πιο δυνατή από σένα (έστω και να ναι μούφα κάνε την να σε πιστέψει.

 

Μετα κάνε ότι μπορείς να προφυλαχτείς γιατί μια τέτοια γυναίκα την κατάρα θα την έχει έτοιμη 1000%.Φυλαχτό , ενδυνάμωση αύρας , κύκλο προστασίας στους χώρους σου, καθαρισμό πνεύματος και σώματος (και ότι άλλο θέλεις).

 

Καλή τύχη ! :whistling::whistling::whistling:

Ναι, ξέρω ότι σίγουρα θα με υποψιαστεί, γιατί σπίτι της δεν πατάει πολύς κόσμος!!! Ξέρεις, σπάζομαι τρομερά όταν συναντώ ανθρώπους που είναι δωσμένοι για να κάνουν το κακό (ακόμα και αναίτια). Η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνω ότι είναι πολύ επικίνδυνο, αλλά δε φοβάμαι. Όχι για κάποιο λόγο, αλλά πιστεύω ότι αυτό που κάνω είναι για καλό. Ίσως είναι το Ω στο δικό της κύκλο.

Μια απορία: όταν λες "σκίσε τα απαραίτητα" τι εννοείς? (Γιατί εγώ δε σκοπεύω να σκίσω κάποιες σελίδες, αλλά να το βουτήξω ολόκληρο.)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, σπάζομαι τρομερά όταν συναντώ ανθρώπους που είναι δωσμένοι για να κάνουν το κακό (ακόμα και αναίτια

 

ok ωρες ωρες πραγματικα νομιζω οτι ζω σε αλλη πραγματικοτητα...

 

Aπορια...

 

Γιατι καποιος να θελει να κανει ΑΝΑΙΤΙΑ κακο???? Σοβαρα τωρα μου φαινεται εξισου λογικο και πιθανο με το να ψαρευει με μπεντονια καποιος στην Εγνατια...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το νήμα, ομολογώ ότι ο sevando είναι άπαιχτος στις κρυψώνες που προτείνει....

 

Αλλά δε νομίζω ότι η κυρούλα έχει "βιβλίο". Μάλλον έχει κάποια βασικά σημειωμένα σε καμιά σύνοψη, προσευχητάρι, άντε τσελεμεντέ...

Έχει δίκιο ο Αρχάγγελος πλάκα-πλάκα!

(Πάλι!!!!!!!)

Αν μπορείς ψάχτο.... και αν το Σύμπαν έχει αποφασίσει ότι όντως είναι έτσι, και εσύ πρέπει να κάνεις κάτι γι αυτό, θα μπορέσεις και θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιος να θελει να κανει ΑΝΑΙΤΙΑ κακο???? Σοβαρα τωρα μου φαινεται εξισου λογικο και πιθανο με το να ψαρευει με μπεντονια καποιος στην Εγνατια...

 

 

Γιατί εσύ, ο Α, ο Β, να θέλετε να κάνετε αναίτια καλό? Γιατί έτσι είναι η φύση σας. Ε, και του αλλουνού είναι να κάνει κακό.

Εξάλλου, καλό, κακό...

Καλό δικό σου, κακό του διπλανού. Διαφορά οπτικής γωνίας ίσως...

Link to comment
Share on other sites

...Γιατι καποιος να θελει να κανει ΑΝΑΙΤΙΑ κακο???? Σοβαρα τωρα μου φαινεται εξισου λογικο και πιθανο με το να ψαρευει με μπεντονια καποιος στην Εγνατια...

Κοίτα να δεις Nenya, με τη φίλη μου που το συζήτησα μου είπε πως μερικοί άνθρωποι είναι "δωσμένοι στο κακό". Έχουν πωρωθεί με αυτά τα πράγματα... Επίσκεψη σου κάνουν στο σπίτι και σου πετάνε πράγματα φεύγοντας, ή σου φέρνουν μαγαρισμένα πράγματα για να φας... Είχα κάποια "φίλη" παλιότερα, άσπονδη όπως αποδείχτηκε), η οποία στην εγκυμοσύνη μου είχε φέρει ένα καφάσι σύκα για να φάω... Και δεν της είχα κάνει τίποτα, γιατί να ασχολείται μαζί μου?

 

(ΥΣ. Για να μη δημιουργούνται απορίες: Τα σύκα μελετιούνται συνήθως για να είναι κάποιος μαλακός μαζί σου. Στις εγκυμοσύνες αγοριών μελετιούνται για να γίνει το αγόρι "συκιά" -π :censored: ς. Από που νομίζεις ότι βγήκε το "Καλέ σύκα!" Επίσης, για να γνωρίζετε, οι συμφορουμίτισσες, στις εγκυμοσύνες των κοριτσιών δεν τρώμε καρύδια, αμύγδαλα, φυστίκια αιγίνης και ότι έχει σκληρό περίβλημα απ' έξω. Φυαικά, μπορούμε να τα φάμε αν πάμε να τα αγοράσουμε μόνες μας!)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παλιό σπίτι, μονοκατοικία και ζεί μόνο αυτό το άτομο, υπάρχει μιά απλή λύση.Της προτείνεις μια εκδρομή και κατά την απουσία της βάζεις φωτιά στο σπίτι

:P

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το αν καποιος ειναι δωσμενος στο καλο η στο κακο μπορω να πω πως απλως ειναι θεμα οπτικης γωνιας περισσοτερο καθως το καλο για σενα ειναι πολλες φορες κακο για τον αλλον και αντιστροφα.... βεβαια υπαρχουν και αλλες κατηγοριες. ενας φιλος μου αρκετα ευκαταστατος που ασχολειται με τετοια εχει κανει το σπιτι του να μην θες να πατησεις... εκτος απο τα χειρογραφα εχει και πολλα αλλα που δεν θελω να αναφερω. παλια τον συμπαθουσα. απλως αλλαξαμε μονοπατια. πλεον δνε τον νοιαζει αν θα πατησει επι πτωματων για να αποκτησει αυτο που θελει. εξυπηρετει τα δικα του συμφεροντα και εχει την λογικη καθενας για τον εαυτο του. απλως ειναι θεμα προοπτικης. φυσικα εχει σημασια και η φυση και ο χαρακτηρας γτ θα υπαρχουν αρκετοι που δεν βλαπτουν αλλα ας μην ξεχναμε και το θεμα οπτικης γωνιας...

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το αν καποιος ειναι δωσμενος στο καλο η στο κακο μπορω να πω πως απλως ειναι θεμα οπτικης γωνιας περισσοτερο καθως το καλο για σενα ειναι πολλες φορες κακο για τον αλλον και αντιστροφα.... βεβαια υπαρχουν και αλλες κατηγοριες. ενας φιλος μου αρκετα ευκαταστατος που ασχολειται με τετοια εχει κανει το σπιτι του να μην θες να πατησεις... εκτος απο τα χειρογραφα εχει και πολλα αλλα που δεν θελω να αναφερω. παλια τον συμπαθουσα. απλως αλλαξαμε μονοπατια. πλεον δνε τον νοιαζει αν θα πατησει επι πτωματων για να αποκτησει αυτο που θελει. εξυπηρετει τα δικα του συμφεροντα και εχει την λογικη καθενας για τον εαυτο του. απλως ειναι θεμα προοπτικης. φυσικα εχει σημασια και η φυση και ο χαρακτηρας γτ θα υπαρχουν αρκετοι που δεν βλαπτουν αλλα ας μην ξεχναμε και το θεμα οπτικης γωνιας...

Όσον αφορά τα χρήματα, ας μην ξεχνάμε ότι τα πολλά (που αποκτιούνται με τέτοιο τρόπο) θεωρούνται διαβολικά! Φαντάσου, πως ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω καν το φυλακτό με το αίμα του περιστεριού! Είναι βασικά τι αξία δίνεις και που. Όπως έλεγε και η γιαγιά μου, αν ο διάβολος σου δώσει κάτι, δανεικό είναι, κάποια στιγμή θα έρθει πίσω να το πάρει με τον τόκο του! Ανεμομαζώματα, διαβολοσκορπίσματα!

Όσον αφορά στο θέμα μου, το Σάββατο λέω να πάω καμιά επίσκεψη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...