Jump to content

Πολώνιο 210 στα τσιγάρα!


HADJIBABA
 Share

Recommended Posts

Πολώνιο : το δηλητήριο με το οποίο σκότωσαν τον Αλεξάντερ Λιτβινένκο το 2006 στο Λονδίνο?.

υπάρχει στα τσιγάρα που καπνίζουμε !

(όσοι καπνίζουν)

Το αποκαλύπτει μία μελέτη.Οι βιομηχανίες καπνού, είχαν αποσιωπήσει τις έρευνες που αποδείκνυαν την παρουσία του.

Για περισσότερο από 40 χρόνια, οι καπνοβιομηχανίες είχαν μελετήσει τις επιδράσεις του Πολωνίου 210, θανατηφόρου ραδιενεργού στοιχείου, που βρίσκεται στα τσιγάρα ,αλλά είχαν σιωπήσει.

Το αποκαλύπτει μία μελέτη του American Journal of Public Health, η οποία θα δημοσιευτεί στο τεύχος του Σεπτεμβρίου.

Για να φθάσουν σε αυτά τα συμπεράσματα, μελετήθηκαν περίπου 1.500 «εσωτερικά» έγγραφα καπνοβιομηχανιών, όπως αναφέρη η Βρετανική εφημείδα The Independent.

Το Πολώνιο 210, είναι γνωστό πως προκαλεί καρκινικούς όγκους στα πνευμόνια των ζώων.

Το στοιχείο αυτό βρίσκεται στα φύλα του καπνού αλλά και στην εσωτερική χημική δομή του φυτού.Οι επιστήμονες των πολυεθνικών καπνοβιομηχανιών, προσπάθησαν εις μάτην να το αφαιρέσουν, ανατρέχοντας ακόμη και σε γενετικές τροποποιήσεις του καπνού ή με διάφορα ειδικά φίλτρα.

Αναμένονται εξελίξεις !

Link to comment
Share on other sites

Πολώνιο : το δηλητήριο με το οποίο σκότωσαν τον Αλεξάντερ Λιτβινένκο το 2006 στο Λονδίνο?.

υπάρχει στα τσιγάρα που καπνίζουμε !

(όσοι καπνίζουν)

Το αποκαλύπτει μία μελέτη.Οι βιομηχανίες καπνού, είχαν αποσιωπήσει τις έρευνες που αποδείκνυαν την παρουσία του.

Για περισσότερο από 40 χρόνια, οι καπνοβιομηχανίες είχαν μελετήσει τις επιδράσεις του Πολωνίου 210, θανατηφόρου ραδιενεργού στοιχείου, που βρίσκεται στα τσιγάρα ,αλλά είχαν σιωπήσει.

Το αποκαλύπτει μία μελέτη του American Journal of Public Health, η οποία θα δημοσιευτεί στο τεύχος του Σεπτεμβρίου.

Για να φθάσουν σε αυτά τα συμπεράσματα, μελετήθηκαν περίπου 1.500 «εσωτερικά» έγγραφα καπνοβιομηχανιών, όπως αναφέρη η Βρετανική εφημείδα The Independent.

Το Πολώνιο 210, είναι γνωστό πως προκαλεί καρκινικούς όγκους στα πνευμόνια των ζώων.

Το στοιχείο αυτό βρίσκεται στα φύλα του καπνού αλλά και στην εσωτερική χημική δομή του φυτού.Οι επιστήμονες των πολυεθνικών καπνοβιομηχανιών, προσπάθησαν εις μάτην να το αφαιρέσουν, ανατρέχοντας ακόμη και σε γενετικές τροποποιήσεις του καπνού ή με διάφορα ειδικά φίλτρα.

Αναμένονται εξελίξεις !

Άστα να πάνε..νά'ταν μόνο αυτό..

 

μάστιγα το τσιγάρο, και γενικά το κάπνισμα..το τσιγάρο όμως είναι απο τις πιο βρώμικες μορφές του καπνίσματος...μάλλον η πιο βρώμικη..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τωρα...

Στα μερη μου οι παππουδες παλια καπνιζαν απο παντα και για παντα..! Και μια χαρα ηταν...

Αλλα αλλοι καπνοι τοτε.. Φανταζομαι καμια σχεση με τα σημερινα δηλητηρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τωρα...

Στα μερη μου οι παππουδες παλια καπνιζαν απο παντα και για παντα..! Και μια χαρα ηταν...

Αλλα αλλοι καπνοι τοτε.. Φανταζομαι καμια σχεση με τα σημερινα δηλητηρια.

Ε βέβαια!

Τότε ήταν καπνά.

Τώρα οι καπνοβιομηχανίες μοιάζουν περισσότερο με χημικά εργοστάστια, παρά με εκμεταλλευτές καπνού.

 

Ο πατέρας μου κάπνιζε καπνά Ξάνθης, το έκοψε όμως όταν το είχε παρακάνει (3 πακέτα τη μέρα) πολύ πριν γεννηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα εγώ και το κοψά... :whistling:

 

καλα εκανες... μην καταληξεις σαν τον αγαπητο john constantine στην ταινια :-ρ

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια απορία η οποία σχετίζεται εν μέρει με τι παρόν θέμα:

Γνωρίζει κανείς αν το κάπνισμα αποδυναμώνει τον οργανισμό (όχι ιατρικά μιας κι αυτό είναι αυταπόδεικτο) σε επίπεδο πρακτικής; :huh2:

Εννοώ, όπως οι παραισθησιογόνες ουσίες και το αλκοόλ μειώνουν την αποτελεσματικότητα των ασκήσεων (π.χ. διαλογισμού, μαγείας...κλπ) έτσι και το κάπνισμα, έχει αντίστοιχες επιπτώσεις;

Η λογική μου λέει ναι. Εσείς τι μου λέτε;; :happy4:

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια απορία η οποία σχετίζεται εν μέρει με τι παρόν θέμα:

Γνωρίζει κανείς αν το κάπνισμα αποδυναμώνει τον οργανισμό (όχι ιατρικά μιας κι αυτό είναι αυταπόδεικτο) σε επίπεδο πρακτικής; :huh2:

Εννοώ, όπως οι παραισθησιογόνες ουσίες και το αλκοόλ μειώνουν την αποτελεσματικότητα των ασκήσεων (π.χ. διαλογισμού, μαγείας...κλπ) έτσι και το κάπνισμα, έχει αντίστοιχες επιπτώσεις;

Η λογική μου λέει ναι. Εσείς τι μου λέτε;; :happy4:

Αγαπητέ φίλε θα σου απαντήσω μέχρι τον βαθμό που φθάνουν οι γνώσεις μου.Πέραν των διαφόρων βλαπτικών ουσιών,όταν καπνίζουμε εισπνέουμε διοξείδιο του άνθρακα αλλά και μονοξείδιο.Αυτό το τελευταίο, όταν δεσμεύεται με την αιμοσφαιρίνη, δημιουργεί μία πολύ σταθερή ένωση (την οποία δεν μπορεί να διασπάσει ο οργανισμός μας) η οποία ονομάζεται ανθρακυλαιμοσφαιρίνη.Και ενώ το διοξείδιο του άνθρακα δεν αντιδρά καθόλου με το αίμα μας, το μονοξείδιο "σκοτώνει" ένα μέρος αυτού.Αποτέλεσμα να μειώνεται η καλή αιμάτωση των ιστών, με ότι συνεπάγεται αυτό.Για τις "ασκήσεις" που αναφέρεις :ιαλογισμού, μαγείας. μάλλον κάποιος ο οποίος ασχολείται με αυτά θα μπορούσε να σου δώσει μία απάντηση, η οποία όμως θα είναι υποκειμενική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...