Jump to content

φαντασια vs πραγματικοτητα


 Share

Recommended Posts

Αν και βρισκομαι αρκετο καιρο εδω μεσα, ζητω συγνωμη αν υπαρχει σχετικο θεμα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω δει..

 

Ειλικρινα χωρις να θελω να προσβαλω τα μελη του φορουμ,πολλες φορες διαβαζοντας καποια ποστ αρχιζω να αναρωτιεμαι για την διαχωριστικη γραμμη ανεμεσα στην ζωηρη φαντασια και την αυθυποβολη, με την πραγματικοτητα.

 

Ειμαι εγω ανιδεη και παραξενη ή το παθαινει και κανεις αλλος...?

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την πικρη αληθεια αναρωτιεμαι συχνα αν απλως ονειροπολω η αν ζω κατι αληθινο....

πραγματικοτητα η παιχνιδι του μυαλου μου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν και βρισκομαι αρκετο καιρο εδω μεσα, ζητω συγνωμη αν υπαρχει σχετικο θεμα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω δει..

 

Ειλικρινα χωρις να θελω να προσβαλω τα μελη του φορουμ,πολλες φορες διαβαζοντας καποια ποστ αρχιζω να αναρωτιεμαι για την διαχωριστικη γραμμη ανεμεσα στην ζωηρη φαντασια και την αυθυποβολη, με την πραγματικοτητα.

 

Ειμαι εγω ανιδεη και παραξενη ή το παθαινει και κανεις αλλος...?

Xωρίς ορισμούς ΔΕΝ κάνουμε τίποτα...Δυστυχώς.

 

Επειδή δεν θέλω να σε βάλω σε κόπο, ζητάω μόνο να ορίσεις το τι εννοείς λέγοντας ΠΡΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Από εκεί και πέρα, θα αναπτύξω τις σκέψεις μου όσο το δυνατόν καλύτερα για εμένα, οπότε και για όποιον άλλον ενδιαφέρετε!ΠΙΣΤΕΥΩ.

Απο την άλλη, αν ακόμα και μέσα μας βρίσκονται διαφορετικά πράγματα, και δεν μπορούμε να ελενξουμε το 100% του εαυτού μας ~ Υπάρξεως μας, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!! (Ακόμα και να μην υπαρχει υλικο ΤΕΡΑΣ κάτω απο το κρεβάτι ή στο δάσος, υπαρχει μεσα στο κεφάλι μας, και αποτελεί ΑΠΕΙΛΗ για ΕΜΑΣ~Το πνεύμα - Ψυχή μας!!!)

Link to comment
Share on other sites

Mμμ

Ναι εχεις δικιο. Η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη δεν που καθοταν καλα η λεξη πραγματικοτητα..Και δεν ξερω ποια λεξη μπορει να την αντικαταστησει..

Ισως η λεξη γεγονος...Γεγονοτα λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Mμμ

Ναι εχεις δικιο. Η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη δεν που καθοταν καλα η λεξη πραγματικοτητα..Και δεν ξερω ποια λεξη μπορει να την αντικαταστησει..

Ισως η λεξη γεγονος...Γεγονοτα λοιπον.

ΤΣΟΥ, πάλι δεν βγαίνει νοήμον διαφορά!

Είναι γεγονός πως κάτι με ενοχλεί στις σκοτεινές χαραμάδες.....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πραγματικα χρειαζεται να ορισω τι ειναι γεγονος...?

Απ οτι βλεπω την χρησιμοποιεις κ εσυ στο λεξιλογιο σου αυτη τη λεξη..... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και βρισκομαι αρκετο καιρο εδω μεσα, ζητω συγνωμη αν υπαρχει σχετικο θεμα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω δει..

 

Ειλικρινα χωρις να θελω να προσβαλω τα μελη του φορουμ,πολλες φορες διαβαζοντας καποια ποστ αρχιζω να αναρωτιεμαι για την διαχωριστικη γραμμη ανεμεσα στην ζωηρη φαντασια και την αυθυποβολη, με την πραγματικοτητα.

 

Ειμαι εγω ανιδεη και παραξενη ή το παθαινει και κανεις αλλος...?

 

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα. Με τον καιρό θα το συνηθίσεις και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις την διαφορά και να βλέπεις ξεκάθαρα την διαχωριστική γραμμή. Ταυτόχρονα, δεν θα σε νοιάζει κιόλας -είτε φαντασία, είτε πραγματικότητα- μιάς και είναι πράγματα που συμβαίνουν έξω από εσένα.

Τα πάντα είναι στο μυαλό. Δεν χρειάζεται να ελέγχεις τα γεγονότα, αλλά το μυαλό σου.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα είναι δημιούργημα μιας φαντασίας και η φαντασία μια πραγματικότητας..

Πραγματικότητα είναι αυτό που ζούμε..

Φαντασία είναι αυτό που δεν βλέπουμε..

Δεν συνεπάγεται βέβαια πως αυτό που δεν βλέπουμε δεν υπάρχει κιόλας..

Το να βρούμε την διαχωριστική γραμμή είναι υποκειμενικό για τον καθένα μας..

Για κάποιον η γραμμή αυτή είναι ορατή από την γεννησή του.. αυτός έχει μια ολόκληρη ζωή για να "δει"..

Και για καποιόν είναι ορατή μόνο κατα τον θανατό του.. Αυτός επρεπέ να πεθάνει για να "δει"..

Link to comment
Share on other sites

sevando: Αναφερομαι σε τελειως διαφορετικες καταστασεις. Αλλο πραγμα να μη καταλαβαινω αν οντως βλεπω/ακουω, γιατι μου συμβαινει αυτο, τι επιρροες εχει αυτο πανω μου κλπ ,και αλλο να ισχυριζομαι πως ειμαι η εκλεκτη του Θεου που βλεπει οραματα σαν νεα Ιωαννα.

 

sucore: Ομοια με σεβαντο. Μπορει οντως να υπαρχει τερας κατω απο το κρεβατι, μπορει να ναι κατι που αναπλαθω εγω με την φαντασια μου δινοντας του δυναμη. Εχει σημασια? Μεγαλη απο διαφορετικες ομως σκοπιες που στην εν λεγω περιπτωση δεν μας ενδιαφερουν κιολας.Δεν αναφερομαι σε εμπειριες τετοιου ειδους που δεν χρειαζεται στο κατω κατω να εχει κανεις καμια ιδιαιτερη ενασχοληση με πρακτιτες Τεχνης κλπ. Καταλαβαινεις οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων, και των ισχυρισμων του ειδους "μπαμπα πεταω" (τυχαιο το παραδειγμα, μη το παρεις προσωπικα εσυ ή οποιοδηποτε αλλο μελος)

 

Αρχαγγελε: Απο εναν προηγουμενο "νοστιμο" συλλογισμο σου, ειχε προκυψει -μεσα σ'ολα- (αν καταλαβα καλα δηλαδη :P ) οτι δεν ειναι δυνατο να ασχολουμαστε μονο με τον εαυτο μας, αλλα ακομα κ να ηταν, μικρη σημασια εχει απο τι στιγμη που πολυτιμος χρονος εχει ηδη χαθει και ειναι χρησιμη ισως κ αναγκαια η εποικοδομητικη συναστροφη με αλλους ανθρωπους. Αλλωστε ενας απο τους στοχους αυτου του φορουμ (οκ οπως κ των περισσοτερων φορουμ αλλωστε) ειναι η ανταλλαγη αποψεων και εμπειριων. Κ η απορια μου τωρα ειναι κατα ποσο οι εμπειριες αυτες φιλτραρονται απο τις/τη σκεψεις/νοηση μας ή τις αποδεχομαστε εντελως ακριτα με τροφαντες δοσεις υπερβολης.

Link to comment
Share on other sites

sucore: Ομοια με σεβαντο. Μπορει οντως να υπαρχει τερας κατω απο το κρεβατι, μπορει να ναι κατι που αναπλαθω εγω με την φαντασια μου δινοντας του δυναμη. Εχει σημασια? Μεγαλη απο διαφορετικες ομως σκοπιες που στην εν λεγω περιπτωση δεν μας ενδιαφερουν κιολας.Δεν αναφερομαι σε εμπειριες τετοιου ειδους που δεν χρειαζεται στο κατω κατω να εχει κανεις καμια ιδιαιτερη ενασχοληση με πρακτιτες Τεχνης κλπ. Καταλαβαινεις οτι υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων, και των ισχυρισμων του ειδους "μπαμπα πεταω" (τυχαιο το παραδειγμα, μη το παρεις προσωπικα εσυ ή οποιοδηποτε αλλο μελος)

Βασικα δεν καταλαβαίνω καθόλου το λόγου που πρέπει να διαφέρουν αυτα..

Επισης δεν καταλαβα την απαντηση σου..

 

Κατα τα άλλα συΝφωνω( :P ) με τον αρχάγγελο

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν καταλαβα την απαντηση σου..

 

χαχ! yeah... ετσι να δεις τι τραβαω κ γω τοσο καιρο εδω μεσα...

 

Σοβαρα τωρα δεν νομιζω οτι μπορω να διατυπωσω διαφορετικα τις σκεψεις μου ωστε να γινω πιο κατανοητη.Ας ελπισουμε πως ο Αρχαγγελος θα καταλαβει :P

 

εχμ...κ γω δεν καταλαβα το : συΝφωνω...

Θα πρεπε ή δεν με αφορα?

 

Βασικα δεν καταλαβαίνω καθόλου το λόγου που πρέπει να διαφέρουν αυτα

μπορεις να μεινεις σε αυτο : η απορια μου τωρα ειναι κατα ποσο οι εμπειριες αυτες φιλτραρονται απο τις/τη σκεψεις/νοηση μας ή τις αποδεχομαστε εντελως ακριτα με τροφαντες δοσεις υπερβολης.

 

αλλα κ αυτο να μη σε ενδιαφερει, ημουν ξεκαθαρη απο την αρχη:

Ειμαι εγω ανιδεη και παραξενη ή το παθαινει και κανεις αλλος...?
Link to comment
Share on other sites

Είναι στο χέρι του καθένα να τις φιλτράρει ή να τις αποδεκτεί αμασητί.

Ανάλογα με τις εμπειρίες του κλπ κλπ.

 

Σοβαρά τώρα. Απλά κάτσε σκέψου ΧΑΛΑΡΑ και χωρίς κόπο, δίχως αναλύσεις αλλά με γερές δόσεις συνδιασμού σκέψεων.

Πχ. Φαντασία, ικανότητα του ανθρώπου, φόβος, ένστικτα, όλα μαζί = μπάχαλο...

Ανάλογα τον άνθρωπο και πως τα έχει τακτοποιήσει έρχεται και το αποτέλεσμα...Δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή εκτός απο το ΧΑΛΑΡΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο χέρι του καθένα να τις φιλτράρει ή να τις αποδεκτεί αμασητί.

Ανάλογα με τις εμπειρίες του κλπ κλπ.

δηλαδη το κατα ποσο κρινουμε τις εμπειριες μας εξαρταται απο τις εμπειριες μας.. οκ δεκτον. τι αλλα?

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη συνταγή εκτός απο το ΧΑΛΑΡΑ!!

ωρε σουκορε Σαλονικη ζω. Το ΧΑΛΑΡΑ ειναι καθημερινο βιωμα τα τελευταια αρκετα χρονια! :biggrin2: :biggrin2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...