Jump to content

Απορία για Χαρακτικά Μαγισσών του Μεσαίωνα


Morgainne
 Share

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες κάνω κάποια έρευνα για τις απεικονίσεις των Μαγισσών στην τέχνη. Λοιπόν έφτασα στον Μεσαίωνα, οι περισσότερες απεικονίσεις είχαν φυσικά σχέση με το κυνήγι των Μαγισσών, την τιμωρία τους και τον θάνατό τους (συνήθως στην πυρά).

 

Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ήταν πως, στα περισσότερα χαρακτικά που απεικόνιζαν μάγισσες στην πυρά, έδειχναν μαζί με τις μάγισσες και την εικόνα ενός βρέφους.

 

anaonburn.jpg

 

 

Σε όλα τα χαρακτικά, ενώ είναι διαφορετικών καλλιτεχνών, το βρέφος απεικονίζεται ακριβώς έτσι. Και αναρωτιόμουν: τί ακριβώς λέτε να συμβολίζει; Έχω σκεφτεί 3 διαφορετικούς αποσυμβολισμούς: α) Την ψυχή που φεύγει, β) κανονικό βρέφος κάποιας από τις μάγισσες το οποίο το έριξαν κι αυτό στην πυρά, γ) έχω μια εντύπωση ότι η κοιλιά της μάγισσας πίσω από το μωρό είναι ανοιχτή. Σκέφτηκα λοιπόν πως θα μπορούσε να συμβολίζει το καρπό της μάγισσας μετά τις συνουσίες της με τον Διάβολο (διότι έτσι πίστευαν κατά τον Μεσαίωνα), ο οποίος βέβαια καίγεται μαζί με την μητέρα.

 

Εννοείται βέβαια πως δεν τίθεται θέμα τί από αυτά ίσχυε στην πραγματικότητα ή όχι, το μόνο που προσπαθώ να κάνω είναι να μπώ στο μυαλό των καλλιτεχνών της εποχής (οι οποίοι τις περισσότερες φορές ήταν ιερωμένοι) και να καταλάβω ΤΙ ακριβώς ήθελαν να δείξουν με αυτήν την απεικόνιση.

 

Αν έχετε καμμιά άποψη, θα ήθελα να την ακούσω!

 

:cheerful:

Link to comment
Share on other sites

ναι η κοιλιά μοιάζει να είναι ανοιχτή και να ξεπετάγεται το βρέφος αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβολίζει...

την περίπτωση να είναι αληθινό βρέφος που να καίγεται μαζί με την μαγισσα το αποκλείω γιατί φαίνεται περισσότερο να δραπετεύει το βρέφος...

 

να ρωτήσω κάτι; έχει σημασία να ξέρουμε ποιος κάνει την εικόνα αυτή. πολέμιος των μαγισών ή κάποιος από τον χώρο. Για να δούμε ανάλογα και την σκέψη του.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την απορία σου και πως αν είμασταν 100% σίγουροι για την προέλευση των χαρακτικών, θα ξέραμε "τί θέλει να πεί ο καλλιτέχνης".

 

Απλά, κατά τον μεσαίωνα ο ρόλος του καλλιτέχνη δεν ήταν όπως τον ξέρουμε εμείς σήμερα, σε πολύ λίγες περιπτώσεις υπέγραφε τα έργα του (και πρέπει να ήταν και λίγο "διάσημος" για να το έκανε αυτό)

 

Αλλά, όπως είπα και πριν... Τις περισσότερες φορές τα χαρακτικά και τις εικονογραφήσεις γενικά τις αναλάμβαναν μοναχοί... Οπότε... Κατάλαβες...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι κ ιδεα μου αλλα εχω την αισθηση πως το βρεφος εχοντας τα χερια του προς τα κατω "αγγαλιαζει" την φωτια... σε αντιθεση με την μαγισα που προσπαθει να την αποφυγει...

 

Οδηγει καπου αυτο η μπα...?

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε, μπόρεσα να βρώ μόνο μία ακόμα!

 

t-cawches-med.gif

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο πάλι βγαίνει από την κοιλιά της γυναίκας.

Έχω την εντύπωση ότι το μωρό δεν είναι πάνω στις φλόγες, αλλά μπροστά από αυτές. Ότι δεν καίγεται δηλαδή, αλλά ότι φεύγει. Στην δεύτερη φαίνεται καλύτερα, το οποίο επιβεβαιώνει τις υποψίες μου για την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να συμβολίζει κάποιο κακόβουλο πνεύμα το οποίο είχε ''καταλάβει'' το σώμα της μάγισσας και με την φωτιά να το εγκατέλειπε! Αν και δεν νομίζω οι θρησκόληπτοι του Μεσαίωνα να το παρουσίαζαν ως βρέφος (οι γοτθικές εκκλησίες βρίθουν με αγάλματα τερατόμορφων δαιμόνων) Εκτος αν η χρήση του βρέφους είναι συμβολική - οτι το κακό μπορεί να πάρει διάφορες μορφές, ακόμα και αθώου μωρού! Η υπόθεση της ψυχής στέκει πάντως...θα μπορούσε να ακομα να συμβολίζει την θεία συνχώρεση..αρκετά συχνά οι άγγελοι εχουν την μορφή βρεφών στην εκκλησιαστική τέχνη!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μια έγκυος γυναίκα ήταν ένοχη για μαγεία δεν καταδικαζόταν αμέσως. Περίμεναν να γεννηθεί το παιδί και μετά το εξέταζαν λεπτομερειακά αν είχε κάποιο σημάδι που να πρόδιδε την ύπαρξη του σατανά. Η μάγισσα μετά την γέννα την θανάτωναν και το παιδί αν ήταν «καθαρό» το αναλάμβανε η οικογένειά του. Άρα αποκλείω και εγώ την δεύτερη περίπτωση. Εγώ έχω μία άλλη απορία. Αυτές οι μαύρες κουκίδες που πέφτουν κάτω από το βρέφος(εικόνα 2) τι είναι??? :unsure5:

Edited by gothic angel
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μάλλον είναι η Μάγισσα η οποία ελεύθερη πια από τις αμαρτίες της (τις έκαψε η φωτιά) μπορεί και πετά ελευθερη σα μωρό κατευθείαν στον παράδεισο γιατί " τί έφταιγε αυτή που μπήκε ο Σατανάς μέσα της?"

Η ακαθαρσίες του μωρού είναι τα απομεινάρια του Κακού που αποβάλλονται.

 

Μάλλον Παπάς το ζωγράφισε γιατί αν πέτυχα το συμβολισμό λέει: "Κάψτε τες για το καλό τους".

 

Ε Λ Ε Ο Σ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,μια παρατήρηση:

 

ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ του ΜΕΣΑΙΩΝΑ είχαν πολύ διαφορετικό τρόπο σκέψης και αντίληψης από τους καλλιτέχνες του ΣΗΜΕΡΑ.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ,ο σημερινός καλλιτέχνης απεικονίζει περισσότερο ρεαλιστικά και λιγότερο συμβολικά παρά ο μεσαιωνικός, που απεικονίζει και "εξηγεί"περισσότερο συμβολικά και λιγότερο ρεαλιστικά. Εμείς σήμερα επενδύουμε σε επιστήμη και τεχνολογία, οι παλιοί επένδυσαν στην συμβολική μυθολογία...

 

(και απαντώντας: ΝΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ -πρόκειται για την Ψυχή που "εξαγνίζεται" και αναγεννάται επιτέλους χριστιανική και "καθως πρέπει"!)

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μάλλον είναι η Μάγισσα η οποία ελεύθερη πια από τις αμαρτίες της (τις έκαψε η φωτιά) μπορεί και πετά ελευθερη σα μωρό κατευθείαν στον παράδεισο γιατί " τί έφταιγε αυτή που μπήκε ο Σατανάς μέσα της?"

Η ακαθαρσίες του μωρού είναι τα απομεινάρια του Κακού που αποβάλλονται.

 

Μάλλον Παπάς το ζωγράφισε γιατί αν πέτυχα το συμβολισμό λέει: "Κάψτε τες για το καλό τους".

 

 

ΝΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ -πρόκειται για την Ψυχή που "εξαγνίζεται" και αναγεννάται επιτέλους χριστιανική και "καθως πρέπει"!)

 

 

:clapping: στον υπέροχο, καταπληκτικό , θυμάσιο, Lainus!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μάλλον είναι η Μάγισσα η οποία ελεύθερη πια από τις αμαρτίες της (τις έκαψε η φωτιά) μπορεί και πετά ελευθερη σα μωρό κατευθείαν στον παράδεισο γιατί " τί έφταιγε αυτή που μπήκε ο Σατανάς μέσα της?"

Η ακαθαρσίες του μωρού είναι τα απομεινάρια του Κακού που αποβάλλονται.

 

Μάλλον Παπάς το ζωγράφισε γιατί αν πέτυχα το συμβολισμό λέει: "Κάψτε τες για το καλό τους".

 

 

ΝΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ -πρόκειται για την Ψυχή που "εξαγνίζεται" και αναγεννάται επιτέλους χριστιανική και "καθως πρέπει"!)

 

 

:clapping: στον υπέροχο, καταπληκτικό , θυμάσιο, Lainus!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

... Πολύ φοβάμαι πως μέσα από αυτό το link ενισχύεται η δεύτερη υπόθεση της Morgainne.

 

Νίκη του ρεαλισμού απέναντι στις μεταφυσικές μας υποθέσεις ;

 

Φαίνεται τελικά πως η πραγματικότητα είναι πιο φρικιαστική απ' ότι μπορούμε να υποθέσουμε...

 

:mellow:

Edited by synodoiporos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...