Jump to content

O Σκορπιός και ο Βάτραχος


Recommended Posts

(αυτήν την ιστοριούλα κάπου την άκουσα ή διάβασα αλλά λησμονώ το που?)

 

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας Βάτραχος που χοροπηδούσε ανέμελα στον βάλτο του?μια μέρα λοιπόν εμφανίζεται μπροστά του ένας Σκορπιός και του λέει:

«Θα ήθελα να περάσω απέναντι?Μπορείς μήπως να με πάρεις στην πλάτη και να με περάσεις?»

 

Ο Βάτραχος τον κοιτά έκπληκτος και του απαντά :» Αααα.. αυτό που μου ζητάς δεν μπορώ να το κάνω ..δεν θα ήταν καθόλου φρόνιμο από μέρους μου.. είσαι σκορπιός και αν σε πάρω στην πλάτη μου θα με τσιμπήσεις και τότε θα πεθάνω..»

 

Γυρίζει λοιπόν ο Σκορπιός και του ανταπαντά : « Μα γιατί να το κάνω αυτό? Αν σε τσιμπήσω τότε θα πνιγούμε και οι δύο.. όχι.. όχι.. δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο..»

 

Ο Βάτραχος σκέφτηκε για λίγο και δέχτηκε, πήρε τον Σκορπιό στην πλάτη του και ξεκίνησαν αλλά στα μισά της διαδρομής ο Σκορπιός γυρνά και τσιμπά στον Βάτραχο?την στιγμή λοιπόν που βυθίζονταν και οι δύο στο βάλτο γυρνά ο Βάτραχος απορημένος και ρωτά τον Σκορπιό..

«Μα γιατί με τσίμπησες ? είχες πει πως δεν θα το κάνεις..!»

 

«Μα γιατί είμαι σκορπιός και δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά» απάντησε θλιμμένα ο Σκορπιός?.

 

 

-------------------------------------------------------

 

Ωραία η ιστοριούλα, λιτή.. κατανοητή.. σαφής?σωστά? Λάθος!!

 

Ο ανθρωπομορφισμός με τον οποίο συνηθίζουμε να ντύνουμε έτερα είδη του Ζωικού Βασιλείου βρίσκω πως το μόνο που πετυχαίνει είναι να περιορίζει την ήδη περιορισμένη οπτική μας ?

 

Στην εν λόγω ιστορία ο φτωχός Βάτραχος αποδεικνύεται αρκετά αφελής αφού θέλησε να εμπιστευτεί τον λογικό ειρμό ενός Σκορπιού αντί να στηριχτεί σε κάτι πιο άξιο εμπιστοσύνης όπως αυτό του ίδιου του ενστίκτου του? γιατί στην Φύση ένας Σκορπιός είναι πάντα ένας σκορπιός και ένας βάτραχος ουδέποτε θα έμπαινε στην διαδικασία να κάνει κάτι τόσο ανόητο όπως το να τον κουβαλήσει στην πλάτη του (?) ? τουναντίον στα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά έχει πολλάκις φανεί πως ούτε ο «λογικός ειρμός» ενός «Σκορπιού» ούτε η «αφέλεια» ενός «Βατράχου» είναι ως εκ των ουκ άνευ?

 

Αν για παράδειγμα τα χαρακτηριστικά που διέπουν έναν σκορπιό παραμένουν αμετάβλητα σε κάθε περίπτωση, τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου υπόκεινται σε μεταβολές? και ενώ από διάφορους χαρακτήρες που παρουσιάζονται ενίοτε στο διάβα μας κάποιες συμπεριφορές είναι μεν αναμενόμενες ωστόσο δεν είναι και βέβαιο πως θα εκπληρωθούν εν τέλει?γιατί ο άνθρωπος και αυτό είναι το μεγαλείο του κουβαλάει μέσα του την διάψευση είτε αυτή είναι για το καλύτερο είτε για το χειρότερο?

 

Αν αντιμετωπίσουμε τον «Σκορπιό» ως «σκορπιό» και τον «Βάτραχο» ως «βάτραχο» θα έχουμε εκουσίως καταδικάσει και ακουσίως καταδικαστεί σε μια απίστευτη ομοιομορφία αλλά και σε μία άνευ προηγουμένου ισοπέδωση στερώντας από εμάς αλλά και από τους γύρω μας το βασικό συστατικό της Ζωής που δεν είναι άλλο από αυτό της έκπληξης..!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αν για παράδειγμα τα χαρακτηριστικά που διέπουν έναν σκορπιό παραμένουν αμετάβλητα σε κάθε περίπτωση, τα χαρακτηριστικά του ανθρώπου υπόκεινται σε μεταβολές? και ενώ από διάφορους χαρακτήρες που παρουσιάζονται ενίοτε στο διάβα μας κάποιες συμπεριφορές είναι μεν αναμενόμενες ωστόσο δεν είναι και βέβαιο πως θα εκπληρωθούν εν τέλει?γιατί ο άνθρωπος και αυτό είναι το μεγαλείο του κουβαλάει μέσα του την διάψευση είτε αυτή είναι για το καλύτερο είτε για το χειρότερο?

 

 

 

 

 

 

Χμ...

 

Είναι χειρότερο να με διαψεύδουν οι άλλοι, ή να συνειδητοποιώ πως κατέρρευσαν οι αυταπάτες μου; Δύσκολο να επιλέξω, περιττό να το δηλώσω.

Link to comment
Share on other sites

Την ιστορία αυτή την πρωτάκουσα στο «Παιχνίδι των λυγμών».

 

Τι να σου πω Μαρτίνα... Βασικά συμφωνούμε!

 

Έχουμε περιορισμένη ελεύθερη βούληση, αλλά τη λίγη αυτή ελεύθερη βούληση, δεν την ασκούμε. Ακριβώς επειδή έχουμε αποδεχτεί πως είμαστε σκορπιοί, βάτραχοι, γαϊδούρια, γουρούνια... και τράγοι!

 

Συνειρμικά μου έρχεται κάτι που μου είπε ένας φίλος πως είπε ο Νίτσε: πως ζούμε τις ζωές μας προσπαθώντας οι πράξεις μας να έχουν συνέπεια και, τελικά, αυτή η αρχή της συνέπειας γίνεται τυρρανία πάνω μας. Αν αποφασίσουμε πως κάθε μέρα είμαστε κάτι καινούργιο, μπορούμε να απελευθερωθούμε.

 

Σωστό θεωρητικά, στην πράξη κολλάω.

Link to comment
Share on other sites

Συνειρμικά μου έρχεται κάτι που μου είπε ένας φίλος πως είπε ο Νίτσε: πως ζούμε τις ζωές μας προσπαθώντας οι πράξεις μας να έχουν συνέπεια και, τελικά, αυτή η αρχή της συνέπειας γίνεται τυρρανία πάνω μας. Αν αποφασίσουμε πως κάθε μέρα είμαστε κάτι καινούργιο, μπορούμε να απελευθερωθούμε.

 

Σωστό θεωρητικά, στην πράξη κολλάω.

Νομίζω πως όλοι λίγο πολύ στην πράξη κολλάμε...

 

Όσο για την ιστοριούλα, κι εγώ την έχω ακούσει, αλλά με άλλο ζώο, όχι με βάτραχο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ιστοριούλα, κι εγώ την έχω ακούσει, αλλά με άλλο ζώο, όχι με βάτραχο.

Συμφωνω με όλους σας βασικα!

ειδικα ο τελευταιος συλλογισμος σου μαρτινα μου άρεσε παρα πολυ!

 

 

Η Ιστορια μου θυμισε μια παρόμοια με βάτραχο και ποντικι του Αισώπου...νομιζω ήταν αυτα τα ζωακια...τελος παντων!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλοι λίγο πολύ στην πράξη κολλάμε...

 

Όσο για την ιστοριούλα, κι εγώ την έχω ακούσει, αλλά με άλλο ζώο, όχι με βάτραχο.

 

Πράγματι κι έγω την έχω ξανακούσει με κύκνο,ωραία και με νόημα ιστοριούλα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...