Jump to content

ενδοοικογενιακη βια.... και μαγεια


Recommended Posts

Δεν εχω καταλαβει εδω τι ενωεις...... οτι ατομα που κακοποιουνται απο συγγενεις καταφευγουν στην μαγεια για να το αντιμετοποισουν??

Edited by Rahzael
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοω, και μου κανει εντυπωση το γιατι, ενω υπαρχουν πολλοι τροποι για να σταματησει αυτο....

περα απο αυτο... η βια σε οικογενιακο τομεα ειναι οτι χειροτερο... αλλα απορω τα μαγικα τι ρολο παιζουν...θα σταματησει καποιος με αυτο το τροπο να κακοποει...

Link to comment
Share on other sites

ακουω γνωμες... γιατι κατεφευγουν ανθρωποι σε κατι πιο σκοτεινο απο το να κανουν μια απλη καταγγελια....

 

Λόγω άγνοιας και αδυναμίας.

Εγώ τέτοια περίπτωση δεν έχω ακούσει ποτέ μου και μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο. Φαντάζομαι για να το λες, κάτι θα έχεις ακούσει, αν πιστεύω ότι πρέπει να το διασταυρώσεις.

Για την απίθανη περίπτωση ότι έχει συμβεί, μόνο αυτή είναι η εξήγηση. Άγνοια και αδυναμία.

Άγνοια διότι αποκλείεται να βοηθήσει η ''μαγεία'' (διότι σίγουρα μόνο μαγεία δεν είναι) και δεύτερον, διότι όταν πέφτει ξύλο και νοιώθεις αρκετά δυνατός για να αντιδράσεις, παίρνεις τα μπογαλάκια σου και την κάνεις. Και άσε τον άλλο να χτυπιέται μόνος του. Το ότι κάθεσαι και τις τρως ή βλέπεις να δέρνουν ''αγαπημένα'' σου πρόσωπα, τα αγαπημένα σου πρόσωπα, δηλώνει αδυναμία.

Δεν κατακρίνω την αδυναμία, απλώς μεταφέρω το φαινόμενο όπως είναι.

Αυτό που πρέπει λοιπόν να κάνει ο αδύναμος, είναι να βρει δύναμη. Τίποτα άλλο δεν μπορεί να τον βοηθήσει πραγματικά.

 

 

ΥΓ. Συνεχίζω να αμφιβάλω για την ύπαρξη αυτού που λες....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αρχαγγελε το λεω απο την αποψη οτι εχω δει γυναικες κακοποιημενες που εχουνε ερθει παλιοτερα στο γραφειο μου. τις στειλαμε στο κοινωνικο λειτουργο, στο ψυχολογο σε οτι θες κα σε μιτινγκ που καναμε ειδαμε οτι πολλες απο αυτες δεν αντιδρουν και οτι καταφευγουν σε αλλα πραγματα πιο σκοτεινα....

 

συμφωνω απολυτα στο οτι πρεπει να βρει δυναμη... ειναι κατι ομως πολυ δυσκολο...εμεις δεν μπορουμε να βοηθησουμε σε αυτο το κομματι γιατι δεν ειναι ειδικοτητα μας... ομως μια καταγγελια θα ηταν το καλυτερο.

απο κατι τετοιο..

φυσικα εμεις δεν μπορουμε να βοηθησουμε τετοιες περιπτωσεις...

 

αλλωστε μια αποψη μου ειναι οτι οπως το μαθει κανεις απο την αρχη... αλλες ριχνουν υπνωτικα αλλες διαφορα που εχουν σχεση με μαγεια αλλες της παναγιας τα ματια... για αυτο ειναι αξιο αποριας

 

 

γεια χαρα υδροχοος

Link to comment
Share on other sites

... αλλα απορω τα μαγικα τι ρολο παιζουν...θα σταματησει καποιος με αυτο το τροπο να κακοποει...
Εννοείς ότι δεν μπορούν να έχουν αποτέλεσμα; :unsure5:
Link to comment
Share on other sites

Αλλα απορω τα μαγικα τι ρολο παιζουν...θα σταματησει καποιος με αυτο το τροπο να κακοποει...

Αν του κάνει το βουντού και πιάσει και καταπέσει,θα πάψει να κακοποιεί γιατί θα πάψει να είναι ο ισχυρός.

Φυσικά και δεν εγκρίνω κάτι τέτοιο αλλά είναι μια παρατήρηση επί του θέματος.

 

Λόγω άγνοιας και αδυναμίας.

Εγώ τέτοια περίπτωση δεν έχω ακούσει ποτέ μου και μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο. Φαντάζομαι για να το λες, κάτι θα έχεις ακούσει, αν πιστεύω ότι πρέπει να το διασταυρώσεις.

Για την απίθανη περίπτωση ότι έχει συμβεί, μόνο αυτή είναι η εξήγηση. Άγνοια και αδυναμία.

Άγνοια διότι αποκλείεται να βοηθήσει η ''μαγεία'' (διότι σίγουρα μόνο μαγεία δεν είναι) και δεύτερον, διότι όταν πέφτει ξύλο και νοιώθεις αρκετά δυνατός για να αντιδράσεις, παίρνεις τα μπογαλάκια σου και την κάνεις. Και άσε τον άλλο να χτυπιέται μόνος του. Το ότι κάθεσαι και τις τρως ή βλέπεις να δέρνουν ''αγαπημένα'' σου πρόσωπα, τα αγαπημένα σου πρόσωπα, δηλώνει αδυναμία.

Δεν κατακρίνω την αδυναμία, απλώς μεταφέρω το φαινόμενο όπως είναι.

Αυτό που πρέπει λοιπόν να κάνει ο αδύναμος, είναι να βρει δύναμη. Τίποτα άλλο δεν μπορεί να τον βοηθήσει πραγματικά.

 

ΥΓ. Συνεχίζω να αμφιβάλω για την ύπαρξη αυτού που λες....

Συμφωνω σε μεγάλο μέρος αυτών που λες Αρχάγγελε,τα θύματα πρέπει να βρουν την δύναμη να σηκώσουν το ανάστημά τους,να ζητήσουν βοήθεια!

¨Οσο για τις αμφιβολίες ως προς την ύπαρξη του φαινομένου,εγώ ένα έχω να πω,όλοι σνομπάρουν την μαγεία,τα ζώδια κ.τ.λ. και τα κρίνουν όμως τελίκα υποκρίνονται και τρέχουν σαν τα βούγια στα μέντιουμ να δουν που είναι ο/η σύζηγος και τρόπους(βουντού) για να τον κρατήσουν και να τα 300 και τα 500 ευρώ,{μήπως να το κάνουμαι επάγγελμα να τα οικονομήσουμε :whistling: }

έτσι δεν έχω και πολλές αμφιβολίες.

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη ματζικα εδωσες και μονη σου το 75% της απαντησης στο ερωτημα που εθεσα... φυσικα συμφωνω με την αποψη του αρχαγγελουν να βρουν αναστημα και να κανουν φανερα κατι οχι μεσω αλλων σκοτεινων δυναμεων...

προσωπικα δεν σνομπαρω την μαγεια διοτι ξερω την δυναμη της... ομως ειμαι τεχνοκρατικο ατομο περισσοτερο για να καταφυγω σε τετοιους ειδους μαλ......ς με θεμα βουντου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και τι γίνετε με τις ανυπεράσπιστες γυναίκες που κακοποιούνται συνεχώς. τις παιδικής κακοποίησης, τον βιασμών, σε πιο "κεβερνιτικο" η ιδιωτικό "εμπορικό" χορό θα βρούν καταφύγιο? Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο πλέον δυστυχώς και άτομα σαν εκείνα δεν μπορούν να βρούν καταφύγιο, μερικές φορες το μισος αυτόν τον ανθρώπων και η απέχθεια τους απέναντι σε κάποιο, κάποια άτομα η στον εαυτό τους τους κανε νάνε από φύσης τους πολύ δυνατοί ψυχικά, και κανένα ξόρκι, θεός ,άγγελος,δαίμονας,πολιτικός,φίλος κτλ στον κόσμο δεν μπορεί να τους σταματήσει.. μέχρι να ικανοποιήσουν και να αναπληρώσουν εκείνο το οποιοδήποτε πράγμα που τους πήρε κάποιος/κάποια κάποτε.

 

 

μαγεία είναι η επιστήμη για μένα, που ασχολείται με κάποια πράγματα που κατέχει ο άνθρωπος.

μιας και μιλάμε για άνθρωπο.. όταν το μισος φτάσει σε ένα σημείο, τότε εκείνοι παρατηρούν μεταφυσικές συμπεριφορές γύρο τους, τότε αναζητάνε το θέμα στη μαγεία... δηλαδή τον κλάδο που ασχολείται πειραματικά με το μεταφυσικό και όχι μονο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...