Jump to content

Ημερομηνίες για το «τέλος του κόσμου»


Recommended Posts

Βασικα φιλε μου ουτις εχεις δικιο και η ακριβεις χρονολογια ειναι το 2024...Οπου με βαση μια ψευτο-αληθινο προφιτια γιατι τπτ δεν αποκλιεται η Γη μας θα βρεθει κατω απο την ηγεσια ενος καρτους...Ανοιχτη ηγεσια ομως οχι οπως των ΗΠΑ...Αυτο λεει αυτη η "προφητια"...Το κρατος παιδια ειναι η Ελλαδιτσα μας...Τωρα πως γινεται αυτο...Τι να πω αν γνωριζα τον προφητη θα τον ρωτουσα και εγω...Επομενος να μια καλη ημερομινια για το επομενο τελος του κοσμου... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Από την έλευση του χριστιανισμού μέχρι σήμερα το τέλος του κόσμου έχει προβλεφθεί δεκάδες φορές. Ιερείς και προφήτες της εκκλησίας είχαν τοποθετήσει την «έσχατη μέρα» ήδη στους πρώτους αιώνας της χριστιανικής εποχής.

 

Το 250 μ.Χ. ο Κυπριανός έλεγε ότι οι χριστιανικές αμαρτίες της εποχής του ήταν ένα προοίμιο και μια απόδειξη ότι το τέλος ήταν κοντά. Το 992 η Μεγάλη Παρασκευή συνέπεσε με τη γιορτή του Ευαγγελισμού και η ταύτιση αυτή «ανάγγελλε τη γέννηση του Αντίχριστου.

 

 

Πολλοί θεώρησαν ότι το τέλος του κόσμου θα ερχόταν 1.000 χρόνια ακριβώς μετά τη γέννηση του Χριστού, που συνέπιπτε με το έτος 1.000 μ.Χ. ή με την ανάστασή του, τριάντα τρία χρόνια αργότερα, το 1033 μ.Χ.

 

Οι Βυζαντινοί θεωρούσαν ότι το τέλος του κόσμου θα επέλθει με την πτώση της Κωνσταντινούπολης. Εξάλλου, προσπαθούσαν να ερμηνεύσουν τα γλυπτά και τις γραφές των αρχαίων, που βρίσκονταν στη βασιλεύουσα και να ανακαλύψουν την ακριβή ημερομηνία.

 

Στις αρχές του 19ου αιώνα στις ΗΠΑ, ο Γούλιαμ Μίλλερ, αρχηγός της αίρεσης της Εκκλησίας των Αντβεντιστών, είχε προβλέψει ότι το τέλος του κόσμους θα ερχόταν στις 22 Οκτωβρίου 1844. Όταν τελικά διαψεύστηκε, ονόμασε τη μέρα αυτή «Μέρα της μεγάλη απογοήτευσης».

 

Οι Μάρτυρες του Ιεχωβά έχουν γίνει πασίγνωστοι για τις αλλεπάλληλες αποτυχημένες προφητείες τους που αφορούν τη συντέλεια του κόσμου: Η πρώτη ήταν το 1914, χρονολογία που προέκυψε από την ερμηνεία που έδιναν οι ίδιοι στο 4ο κεφάλαιο του Δανιήλ. Αφού δεν ήρθε τότε, ξαναπροφήτευσαν το τέλος στα 1918, το 1925, το 1975, το 1994, κλπ. Η επόμενη ημερομηνία για την Δευτέρα Παρουσία τοποθετείτε το 4000 μΧ,.

 

Το 2.000 μ.Χ ήταν ίσως η πιο δημοφιλής «εσχατολογική» ημερομηνία, που επηρέασε χιλιάδες ανθρώπου σε όλο τον κόσμο. Μάλιστα, ο Αργεντίνος τερματοφύλακας Κάρλος Ρόα αρνήθηκε να υπογράψει συμβόλαιο με τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς περίμενε ότι θα έλθει το τέλος του κόσμου. Όταν τελικά δεν ήρθε η Δευτέρα Παρουσία, έκλεισε συμβόλαιο με τη Μαγιόρκα.

 

Το τελευταίο διάστημα εξαιρετικά δημοφιλής είναι η πρόβλεψη των Μάγια για το τέλος του κόσμου, που υπολογίζεται ότι θα επέλθει στις 21 Δεκεμβρίου 2012.

 

Η πρόβλεψη για την καταστροφή της Γης και το τέλος του κόσμου μας εξαιτίας του πειράματος του CERN έρχεται λοιπόν να προστεθεί στον κατάλογο των εσχατολογικών προβλέψεων που έχουν παρουσιαστεί τα τελευταία δύο χιλιάδες χρόνια. Δεν μένει λοιπόν ν' ανακαλύψουμε αν αυτή τη φορά θα επαληθευθούν ή θα διαψευσθούν οι προβλέψεις.

 

Πηγή:

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από BBC

Ανοησίες!Όσο ο άνθρωπος προσπαθεί να κάνει τέτοιες προβλέψεις,τόσο θα απέχει εκείνη η μέρα,γιατί καθήμερινα αποδεινκύει πως δεν είναι ακόμη έτοιμος να το δεκτεί.

Απο την παιδική μου ηλικία βλέπω εκείνα τα όνειρα με τις καταστρόφες.

Ξανά και ξανά παρόμοια γεγονότα,σε διαφορετικά μέρη.Ένας πόλεμος,αναμενόμενα αναπάντεχος,δεν θα είνα αυτή τη φορά άνθρωποι,εναντίων ανθρώπων κι εγώ στην κορυφή εκείνου του πολέμου ώς προστάτης των ανθρώπων...Έπισης 'υπερφυσικές' καταστροφές,πυρκαγές,τσούναμι και άλλες πήγες τους ονειρευόμαι συνεχώς,ακόμη και οράματα.

Link to comment
Share on other sites

...Απο την παιδική μου ηλικία βλέπω εκείνα τα όνειρα με τις καταστρόφες.

Ξανά και ξανά παρόμοια γεγονότα,σε διαφορετικά μέρη.Ένας πόλεμος,αναμενόμενα αναπάντεχος,δεν θα είνα αυτή τη φορά άνθρωποι,εναντίων ανθρώπων κι εγώ στην κορυφή εκείνου του πολέμου ώς προστάτης των ανθρώπων...Έπισης 'υπερφυσικές' καταστροφές,πυρκαγές,τσούναμι και άλλες πήγες τους ονειρευόμαι συνεχώς,ακόμη και οράματα.

 

:huh:

 

... και πάω για ύπνο!!!

 

Λοιπόν, για να κοιμηθώ, διαβάζω ένα ευχάριστο βιβλίο και αποκοιμιέμαι με το βιβλίο στα χέρια - και τα γυαλιά στη μύτη - παρασυρμένος από όμορφες σκέψεις. Ανταμοίβομαι με έναν ξεκούραστο και αναζωογονητικό ύπνο και όνειρα που τακτοποιούν τα πάντα στην ζωή μου...!

 

...άν και :offtopic: , το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ανοησίες!Όσο ο άνθρωπος προσπαθεί να κάνει τέτοιες προβλέψεις,τόσο θα απέχει εκείνη η μέρα,γιατί καθήμερινα αποδεινκύει πως δεν είναι ακόμη έτοιμος να το δεκτεί.

Απο την παιδική μου ηλικία βλέπω εκείνα τα όνειρα με τις καταστρόφες.

Ξανά και ξανά παρόμοια γεγονότα,σε διαφορετικά μέρη.Ένας πόλεμος,αναμενόμενα αναπάντεχος,δεν θα είνα αυτή τη φορά άνθρωποι,εναντίων ανθρώπων κι εγώ στην κορυφή εκείνου του πολέμου ώς προστάτης των ανθρώπων...Έπισης 'υπερφυσικές' καταστροφές,πυρκαγές,τσούναμι και άλλες πήγες τους ονειρευόμαι συνεχώς,ακόμη και οράματα.

Υπάρχει ένας αρχαίος κανόνας αξιολόγησης "προφητών" και "προφητειών" που λέει ότι τον προφήτη (και την προφητεία) τους ξεχωρίζεις αν μιλάνε για ειρήνη, κι όχι αν μιλάνε για καταστροφές

 

Αν λοιπόν κάποιος μιλά για ειρήνη και έρθει, είναι ΟΚ, αν δεν έρθει δεν είναι ΟΚ.

(σημ. γιατί το δύσκολο είναι η ειρήνη, το να προφητέψεις για καταστροφές... σιγά το πράγμα, συνέχεια συμβαίνουν)

Link to comment
Share on other sites

Αν λοιπόν κάποιος μιλά για ειρήνη και έρθει, είναι ΟΚ, αν δεν έρθει δεν είναι ΟΚ.

(σημ. γιατί το δύσκολο είναι η ειρήνη, το να προφητέψεις για καταστροφές... σιγά το πράγμα, συνέχεια συμβαίνουν)

Έξυπνο! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

:huh:

 

... και πάω για ύπνο!!!

 

Λοιπόν, για να κοιμηθώ, διαβάζω ένα ευχάριστο βιβλίο και αποκοιμιέμαι με το βιβλίο στα χέρια - και τα γυαλιά στη μύτη - παρασυρμένος από όμορφες σκέψεις. Ανταμοίβομαι με έναν ξεκούραστο και αναζωογονητικό ύπνο και όνειρα που τακτοποιούν τα πάντα στην ζωή μου...!

 

...άν και :offtopic: , το συνιστώ.

 

Λοιπόν Σείριε ακολούθησα την πρόταση σου.Αφού διάβασα(δύο σελίδες μονάχα,γιατί η κούραση δεν μ'άφησε :) ),έσβησα όλα τα φώτα και διαλογίστηκα στο σκοτάδι,μέχρι που με πήρε ο ύπνος!Το τελευταίο το συνιστώ και 'γώ!:cheerful:

 

 

Υπάρχει ένας αρχαίος κανόνας αξιολόγησης "προφητών" και "προφητειών" που λέει ότι τον προφήτη (και την προφητεία) τους ξεχωρίζεις αν μιλάνε για ειρήνη, κι όχι αν μιλάνε για καταστροφές

 

Αν λοιπόν κάποιος μιλά για ειρήνη και έρθει, είναι ΟΚ, αν δεν έρθει δεν είναι ΟΚ.

(σημ. γιατί το δύσκολο είναι η ειρήνη, το να προφητέψεις για καταστροφές... σιγά το πράγμα, συνέχεια συμβαίνουν)

Φίλε outis,δεν ήρθα εδώ ώς ''προφήτης'',αλλά ώς μια προσωπικότητα σαν όλες τις άλλες για να μοιραστώ μαζί σας τα βιώματα,τις εμπειρίες,τις αδυναμίες και τα λάθη μου.Για να διδάξω και να διδαχθώΑνέφερα εκείνο που αισθάνομαι και ξέρω.Δίκιο εχεις,η ειρήνη θα 'ρθεί στο τέλος...

Μέχρι τότε αυτό που μπορώ να δώ είναι ''Πόλεμος'',γεγονότα τα οποία άνθρωπος δεν φαντάζεται,η αλήθεια είναι όμως πως,ναί τελικα

η ειρήνη θα επιστρέψει και ο άνθρωπος θα λάμψει ώς νικητής αυτής της αιώνιας ''μάχης''! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

...Μέχρι τότε αυτό που μπορώ να δώ είναι ''Πόλεμος'',γεγονότα τα οποία άνθρωπος δεν φαντάζεται,η αλήθεια είναι όμως πως,ναί τελικα

η ειρήνη θα επιστρέψει και ο άνθρωπος θα λάμψει ώς νικητής αυτής της αιώνιας ''μάχης''! :cheerful: [/b][/i]

Όλη η ζωή είναι "πόλεμος" (αγών). Η "ειρήνη" βρίσκεται στα νεκροταφεία ("αναπαύτηκε", λένε) :8_1_208[1]: .
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτοί που ασχολούνται επιμόνως με τις...κάθε λογής "προφητείες"...

Υπάρχουν αυτοί που έχουν μια μεγάλη σκασίλα για τις "προφητείες" και ασχολούνται μονάχα με το παρόν...

Υπάρχουν αυτοί που δεν θέλουν να σκέφτονται τίποτα άλλο και ασχολούνται με τον...εαυτό τους και ΜΟΝΟ!

 

Εν κατακλείδι: ΟΛΑ είναι και λίγο θέμα...χαρακτήρα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ζωή είναι "πόλεμος" (αγών). Η "ειρήνη" βρίσκεται στα νεκροταφεία ("αναπαύτηκε", λένε) :8_1_208[1]: .

 

Αχ βρε ούτις πως σου ξέφυγε; Αν'αυτής της ατάκας, θα μπορούσες να παραθέσεις το πολύ γνωστό πλήν κυνικότατο (λόγω εποχής μας) και μακιαβελικό: "Αν θέλεις ειρήνη, να προετοιμάζεσαι πάντα για πόλεμο -γι αυτό αγόραζε όπλα και βγάλε το σκασμό!" :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ζωή είναι "πόλεμος" (αγών). Η "ειρήνη" βρίσκεται στα νεκροταφεία ("αναπαύτηκε", λένε) :8_1_208[1]: .

 

 

Σώστος είσαι!Νομίζω όμως πως ξεχνάς την αντίθεση της ζωής.Γιατί από τη στιγμή που λείπει το ένα άκρο,τότε η ζώη φέυγει απ' τα όρια του κόσμου μας.Τι εννοώ:όταν υπάρχει το ένα,πάντα(ή ποτέ :smilewink: )υπάρχει και το άλλο.Ειρήνη ακόμη και όπως την εννοείς,κατά τη γνώμη μου,υπάρχει και εκτός των νεκροταφείων.Είναι η ευτυχία!Ο πόλεμος προηγείται της επιτεύξεώς της!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε ούτις πως σου ξέφυγε; Αν'αυτής της ατάκας, θα μπορούσες να παραθέσεις το πολύ γνωστό πλήν κυνικότατο (λόγω εποχής μας) και μακιαβελικό: "Αν θέλεις ειρήνη, να προετοιμάζεσαι πάντα για πόλεμο -γι αυτό αγόραζε όπλα και βγάλε το σκασμό!" :whistling:

 

 

 

:unsure:Πώς γίναμε έτσι; :crying:

 

 

Όλα θα φτιάξουν! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λινκ αλλα ειχα διαβασει γι'αυτο σε ενα βιβλιο. οι μαγια θεωρουσαν πως ο κοσμος μας εξελιχτηκε μεσω απο "εποχες" οι εποχες αυτες ηταν μεγαλες περιοδοι που ξεκινουσαν απο ενα ζευγαρι ανθρωπων που επιβιωνε και αναπαραγονταν και τελειωνε με την καταστροφη του κοσμου απο τους θεους.ωστοσο παντα επιβιωναν 2 ανθρωποι. τι να πω εγω δεν πολυπιστευω αυτες τις καταστροφολογιες και πιστευω ωπς το τελος του κοσμου θα ερθει απο τον ανθρωπο.

 

Το ότι θα τελειώσει από τον άνθρωπο είναι σίγουρο.Αυτό δεν αποκλείει να έρθει το 2012!

Το ημερολόγιο αυτό δεν τελειώνει στο 2012 απλώς μιλάει για το τέλος του χρόνου.Που σύμφωνα με τους Μάγιας είναι μια νέα αρχή για τους ανθρώπους από το μηδέν.

Σαν ένα αέναο κύκλο στην Εδέμ όπου αν και οι άνθρωποι δρουν διαφορετικά και χτίζουν τον πολιτισμό τους διαφορετικά, πάντα εκδιώχνονται γιατί πάντα τρώνε τον Καρπό.

Αυτό όμως, επειδή οι εποχές τους είναι κάτι σα τις 7 ημέρες της Γένεσης ,δε σημαίνει απαραίτητα ότι από την καταστροφή επιζεί κάποιος. Με τους επιζώντες, ο χρόνος δε τελειώνει.Μόνο όταν φτάσουμε στα άδυτα τπυ χρόνου (που πραγματικά είναι πάνω από την αντίληψη του ανθρώπου) στην προιστορία χάνουμε το χρόνο.Οπότε ίσως να εξελισσόμαστε από την αρχή.Από τα πρώτα κύταρα από τα πρώτα φύκια, στον πίθηκο και τελικά τον άνθρωπο....

Link to comment
Share on other sites

Αν πέφτουμε για να μάθουμε πως θα σηκωνόμαστε, τότε κάτι δεν κάνουμε καλά αυτή την φορά.

Μύθοι θρύλοι και λοιπά μας λένε πως τις προηγούμενες φορές ήμαστε πολύ καλύτερα!

Στις προηγούμενες "εποχές" ήμαστε πιο εξελιγμένοι και μάλλον πιο ειρηνικοί... ΕΚΤΟΣ και αν ΔΕΝ περιγράφουν εμάς οι ιστορίες αυτές..Μάλλον περγράφουν εποχές όπου οι θεοί βρισκόντουσαν ΠΟΛΥ κοντά μας και μας μάθαιναν τα μυστικά της Γαίας.

 

Τώρα που πιστέψαμε οτι τα κατέχουμε τους γυρίσαμε την πλάτη και κλείσαμε τα αυτιά μας, κοιτάμε κάτω αντί να ισιώσουμε λίγο την πλάτη μας ΜΠΑΣ και ας φύγει αυτή η καμπούρα που γεμίζει με χιλιογραμμένες μπούρδες και η μόνη χρησιμότητα της είναι να μας βαραίνει και να μας αποσυντονίζει το ολοένα και πιο αργό βηματισμό μας προς το προορισμό μας...Όσπου τελικά τα παρατάμε και ψοφάμε άψυχοι μιας και παραδώσαμε την ψυσή μας για να εξασφαλίσουμε την είσοδο σε αυτό το μίασμα πολιτισμού και κοινωνίας (μερικοί πιο έξυπνοι απο εμάς ίσως το αφήσανε στην γκαρνταρόμπα για να το πάρουν καθώς φεύγουν - γιατί όπως είπαν δεν θα κάτσουν για πολύ..- ).

 

Θέλω να πω πως αν είναι και αναγεννηθεί η ζωή έπειτα απο ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, και αν αυτό είναι που κάνει συνήθως έπειτα από κάθε ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, ελπίζω να μην υιοθετήσει ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο απο τον τρόπο ζωής που αυτοδιδασκόμαστε τωρα πια...

 

Αν λάβουμε υπ'όψιν κάποια στοιχεία που μας λένε πως διανύουμε την ΤΡΙΤΗ εποχή - το ΤΡΙΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ (μιας και πέφτουν στην ΓΗ - λένε - όταν η ΩΡΑ φτάσει) και πως το 7 είναι αριθμός ΚΛΕΙΔΙ και σύνολο οι εποχές 7...Δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω το ΑΝ εξελισόμαστε εξ'αρχής των εποχών ή παρακμάζουμε..γιατί θα με βοήθαγε ΠΟΛΥ να μάθαινα ΠΟΙΟΣ ο σκοπός της ύπαρξης μου ο απώτερος αλλά ΜΗ εκτός του τώρα και του ΕΔΩ παρά συνεδεμένος άρρηκτα με το ΟΝ που θρέφει και θρέφεται η ψυχή του (μου) εξ'αυτου...

 

Σιγα μη καταλάβατε τίποτα :P :P :P

ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΟΡΕΙΕΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήσουν απόλυτα κατανοητός Sucore! :)

Ο θάνατος,κατά τη γνώμη μου,είναι ισάξιος και άν θέλεις συνώνυμος της γέννησης.Όταν φεύγεις απ' τον ένα κόσμο,οδηγήσαι στον άλλο.Η ζώη ειναι μιά ''ανακύκλωση'' και ουσιαστικά με την συγχώνευση της γέννησης και του θανάτου,δημιουργείται η αναγέννηση.

Αυτό που εγώ θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπόρεις να επεκταθείς λίγο παραπάνω στα έξης:

Αν λάβουμε υπ'όψιν κάποια στοιχεία που μας λένε πως διανύουμε την ΤΡΙΤΗ εποχή - το ΤΡΙΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ (μιας και πέφτουν στην ΓΗ - λένε - όταν η ΩΡΑ φτάσει) και πως το 7 είναι αριθμός ΚΛΕΙΔΙ και σύνολο οι εποχές 7...

Και όσο για τον ΑΠΩΤΕΡΟ σκοπό της υπαρξής σου,το να τον μάθεις εξαρτάται από τον πόσο απώτερο τον εννοείς.Άλλα απ' όσο κατάλαβα κάνεις λόγο για τον σκοπό γένικα της υπαρξής μας,του κόσμου,των υλικών και μη...Πάνω σ' αυτό υπάρχουν πράγματα που ο άνθρωπος και οχι μόνο,έχει τη δυνατότητα να μάθει και υπάρχουν και καποιες αλήθειες,απλησίαστες,που δεν είναι σε θέση,αυτή τη στιγμή,να κατανοήσει...Όταν εξικειώθει με αυτό τότε είναι έτοιμος να προχωρήσει.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους συνειρμούς που έκαναν κάποιοι παραπάνω για το τέλος του κόσμου το 2012 άφησαν το υπονοούμενο ότι μπορεί να το προκαλέσουν οι άνθρωποι ή απροσδιόριστα έτσι απλά ότι θα τελειώσει.

 

Γιατί δεν αναφέρει κανείς για τον κομήτη nibiru ο οποίος προβλέται από κάποιους ότι θα χτυπήσει την γη;

 

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κυνικός πιστεύετε ότι υπάρχει η τεχνολογία ή οι ατομικές βόμβες για να αποκρούσουν έναν κομήτη;

 

Νομίζω πως έχω την εντύπωση πως στο παρελθόν είχαν προβλέψει κάποιοι ψευδοπροφήτες για το τέλος του κόσμου αλλά δεν είπαν με ποιον τρόπο.

Edited by περιηγητής
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...