Jump to content

Ημερομηνίες για το «τέλος του κόσμου»


Recommended Posts

Νομίζω πως ήσουν απόλυτα κατανοητός Sucore! :)

Ο θάνατος,κατά τη γνώμη μου,είναι ισάξιος και άν θέλεις συνώνυμος της γέννησης.Όταν φεύγεις απ' τον ένα κόσμο,οδηγήσαι στον άλλο.Η ζώη ειναι μιά ''ανακύκλωση'' και ουσιαστικά με την συγχώνευση της γέννησης και του θανάτου,δημιουργείται η αναγέννηση.

Αυτό που εγώ θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπόρεις να επεκταθείς λίγο παραπάνω στα έξης:

Και όσο για τον ΑΠΩΤΕΡΟ σκοπό της υπαρξής σου,το να τον μάθεις εξαρτάται από τον πόσο απώτερο τον εννοείς.Άλλα απ' όσο κατάλαβα κάνεις λόγο για τον σκοπό γένικα της υπαρξής μας,του κόσμου,των υλικών και μη...Πάνω σ' αυτό υπάρχουν πράγματα που ο άνθρωπος και οχι μόνο,έχει τη δυνατότητα να μάθει και υπάρχουν και καποιες αλήθειες,απλησίαστες,που δεν είναι σε θέση,αυτή τη στιγμή,να κατανοήσει...Όταν εξικειώθει με αυτό τότε είναι έτοιμος να προχωρήσει.

Ευχαριστω!

ΧΜμμμ...

Βασικα δεν μπορω να επεκταθω στο συγκεκριμενο θεμα .. εκει αναφερόμουν για το οτι Σιγα μην βγαινει νοημα.

 

Οσο για τον σκοπό, εννοώ τον δικό μου και ΟΧΙ για της υπάρξεως μας, του κοσμου κ των κλπ.

Εννοώ τον ρόλο που έχω εγώ Ως στοιχείο του ΚΟΣΜΟΥ ορισμένου ως ΕΝΒΙΟ πλάσμα.

Δηλαδη αν υποθέσουμε πως ο ΚΟΣΜΟΣ παρηκμάζει, τότε εγω θα πρέπει απλά να κοιτάω την δουλειά μου κ να μην ασχολούμε, αλλά αν δημιουργήθει για να εξελιχθεί, τότε θα πρέπει να κάνω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ περνάει απο το χέρι μου για να ΤΟΝ βοηθήσω.

Αυτό εννοω με 2 λόγια.

Εχθες είχα πάρει φόρα κ τώρα δυσκολεύομαι αρκετα να μπω στην ίδια ροή σκέψης και να την αναλύσω περισσότερο.

 

 

περιηγητή

http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...=1068&st=45

εδώ στο τέλος γίνεται μια μικρή αναφορα κ γενικά αν ψάξεις καλουτσικα εδω μέσα σιγουρα εχουν γινει αρκετες αναφορες

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εκείνον μονάχα εσύ τον γνωρίζεις.Αναζήτησε τον βαθιά στην ψυχή σου,μαθένοντας αρχικά ποιος είσαι και έπειτα τι κάνεις.Υπομονή χρειάζεται.Και σίγουρα ο σκοπός αυτός θ' αφορά εν μέρη το σύνολο και εν μέρη εσένα ως άτομο.

Καλή επιτυχία στη αναζήτηση σου! :smilewink:

 

 

Όσο για την ερώτησή μου:Όνειρεύομαι!

Μέρος των ονείρων μου ο λόγος σου.Πρώτη φορα τ' ακουω απο άνθρωπο και απλώς ειχα την αναγκη ν'ακούσω τι λέει γι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και στο τοπικ για τον νιμπιρου δεν ειναι κομητης ειναι πλανητης...Και δεν χτυπαει την γη αλλα περναει απο κοντα της καθε 3300κατι χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και στο τοπικ για τον νιμπιρου δεν ειναι κομητης ειναι πλανητης...Και δεν χτυπαει την γη αλλα περναει απο κοντα της καθε 3300κατι χρονια...

Προσθέτω πως οι φήμες λένε πως σε κάθε πέρασμα του γίνεται ανακατασκευή του πλανήτη και της ζωής πάνω σε αυτόν λόγω του τρομακτικά τεράστιου βαρυντικού πεδίου του Νιμπίρου, όπου "καταστρέφει" τα πάντα πάνω στην Γη. Στην πραγματικότητα η "Big picture" είναι πως γίνεται ενα καλό ανακάτεμα ώστε να "δέσουν" καλύτερα τα συστατικά της ζωής, και ίσως να πετύχει η συνταγή και η επόμενη μορφή να είναι πιο κοντά απο ότι εμείς στο Ηλιακό Πνεύμα (το οποίο θρέφει εμάς όπως και άπαντα άλλα εδώ σε αυτόν τον κόσμο, και όπως το βλέπω εγώ, καθοδηγεί την ζωή στο πώς να εξελιχθεί ώστε να γίνει μια ΤΕΛΕΙΑ περιγραφή του ενμέσω ύλης...το οποίο ΕΙΝΑΙ πραγματικά ΔΥΣΚΟΛΟ επειδή υπάρχει και το σκότος> για αυτό και μάλλον ποτε δεν πρόκειτε να γίνει, και μάλλον είμαστε η καλύτερη έως τώρα δημιουργία του φωτώς.....)

 

 

StarMein

αυτό που λές το έχω εδώ και καιρό εντοπίσει, για άλλο μιλάω εγώ, το οποίο βρίσκω αρκετά δύσκολο να περιγράψω μιας και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω και ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

StarMein

αυτό που λές το έχω εδώ και καιρό εντοπίσει, για άλλο μιλάω εγώ, το οποίο βρίσκω αρκετά δύσκολο να περιγράψω μιας και δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω και ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ακόμα.

Εσύ ξέρεις φίλε μου! :)

Δυσνόητος ο άνθρωπος...Πέρα απ'τον εαυτό του δεν είναι σε θέση να μιλήσει για απόλυτη κατανόηση και γώ θα δυσκολεύτω πολύ να καταλάβω αυτό που εσύ έχεις στο μυαλό σου...

Καλή τύχη και πάλι! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω δεν χανετε η ζωη...Δεν εγραψες κατι τετοιο φυσικα αλλα δημιουργουνται λογο της βαρητικης και μαγνητικης ελξης καποιου ειδους δυναμης που πιεζουν την εξελιξη να κινιθει ταχυτερα...Δεν πεζει φυσικα ρολο μονο ο Νιμπιρου αλλα και οι υπολιποι πλανητες του συστηματος μας γιατι καθε φορα βρισκονται βαση λογικης σε διαφορετικη θεση...Επομενος οι δυναμης αυτες μπορει να ειναι δεκαδες φορες μεγαλητερες η δεκαδες φορες μικροτερες... βγαλτε τα συμπερασματα σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Οπως ειπα και στο τοπικ για τον νιμπιρου δεν ειναι κομητης ειναι πλανητης...Και δεν χτυπαει την γη αλλα περναει απο κοντα της καθε 3300κατι χρονια...

Στο Fifth Elementείχε κάτι που φέρνει αρκετά σε αυτό που λες.

Είχα δει κ ενα βιβλίο να διαφημίζεται αλλά ούτε καν το σκέφτηκα 2η φορά να το αγοράσω, μου αρκεί που βλέπω το τώρα και ασε το μέλλον να έρθει όπως θέλει...

;)

Link to comment
Share on other sites

θα πεθανουμε ολοι σας.

 

Εννοείς: θα πεθάνουμε ολοι μας.

 

Θα δούμε. Εν τω μεταξύ, έχουμε τσιπουράκι(ή ρακόμελο, αν θέλετε...), ελιές σε λαδερή φετούλα, μικρά γεμιστά, τυροκεφτέδες... :thumbsup:

 

ΖΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (σαν να'ταν η τελευταία σας!!!)

Link to comment
Share on other sites

άλλο ενα doomsday απο τα πολλά... ειδικότερα όταν ακόμα και οι ειδικοί δεν έχουν αποφανθεί οτι το "χαμένο" ημερολόγιο των Μάγια αναφέρεται σε τέλος πνευματικής εποχής... υλικής εποχής ή κάτι άλλο πιο καταστροφικό. Ώρα να πουλήσουμε μπλουζάκια θα έλεγα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους συνειρμούς που έκαναν κάποιοι παραπάνω για το τέλος του κόσμου το 2012 άφησαν το υπονοούμενο ότι μπορεί να το προκαλέσουν οι άνθρωποι ή απροσδιόριστα έτσι απλά ότι θα τελειώσει.

 

Γιατί δεν αναφέρει κανείς για τον κομήτη nibiru ο οποίος προβλέται από κάποιους ότι θα χτυπήσει την γη;

 

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κυνικός πιστεύετε ότι υπάρχει η τεχνολογία ή οι ατομικές βόμβες για να αποκρούσουν έναν κομήτη;

 

Νομίζω πως έχω την εντύπωση πως στο παρελθόν είχαν προβλέψει κάποιοι ψευδοπροφήτες για το τέλος του κόσμου αλλά δεν είπαν με ποιον τρόπο.

 

 

Φίλε αυτό που λες ια τον Νιμπίρου είναι σωστό. Μόνο που ο Νιμπίρου δεν είναι κομητης αλλα ολόκληρος πλανήτης περιπου στο μέγεθος του Δία. Λένε ότι έχει πολύ ελειπτική τροχιά και περναει κοντά απ την τροχιά της Γης κάθε 3.600 χρίνια. Δεν θα συγγρουστελί με την γή αλλα το μαγνητικό του πεδίο θα επιρεάσει το πεδίο της Γης και γι αυτό θα γίνει αντιστροφη των πόλων, σεισμόι κτλ.

 

Κάντε αναζήτηση στο youtube: Nibiru και θα μάθετε τι λέγετε για τον Νιμπίρου

Edited by Panagos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό που λες ια τον Νιμπίρου είναι σωστό. Μόνο που ο Νιμπίρου δεν είναι κομητης αλλα ολόκληρος πλανήτης περιπου στο μέγεθος του Δία. Λένε ότι έχει πολύ ελειπτική τροχιά και περναει κοντά απ την τροχιά της Γης κάθε 3.600 χρίνια. Δεν θα συγγρουστελί με την γή αλλα το μαγνητικό του πεδίο θα επιρεάσει το πεδίο της Γης και γι αυτό θα γίνει αντιστροφη των πόλων, σεισμόι κτλ.

 

Κάντε αναζήτηση στο youtube: Nibiru και θα μάθετε τι λέγετε για τον Νιμπίρου

http://www.michaelsheiser.com/nibiru.pdf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η έννοια το "τέλος του κόσμου" δεν υπάρχει. Ακόμη και να καταστραφεί η γη όπως λένε οι καταστροφολόγοι το σύμπαν έχει και άλλες μορφές ζωής σε άλλα ηλιακά συστήματα.

 

Ποιου κόσμου λοιπόν;

Μήπως είμαστε υπερβολικοί;

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια το "τέλος του κόσμου" δεν υπάρχει. Ακόμη και να καταστραφεί η γη όπως λένε οι καταστροφολόγοι το σύμπαν έχει και άλλες μορφές ζωής σε άλλα ηλιακά συστήματα.

 

Ποιου κόσμου λοιπόν;

Μήπως είμαστε υπερβολικοί;

Σωστό κι αυτό. Του κόσμου όπως τον γνωρίζουμε, τότε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...