Jump to content

Δαρβίνος-Βατικανό 1-0


Recommended Posts

<<Το Βατικανό ανακοίνωσε ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι συμβατή με τη Βίβλο, αλλά δε σκοπεύει να απολογηθεί για την αρνητική της στάση πριν από 150 χρόνια>> αναφέρει άρθρο στην εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.

Κάλιο αργά παρά ποτέ, θα μπορούσαμε να πούμε... αλλά τι τους έπιασε τώρα, μετά από τόσους αιώνες φαγωμάρας, να συμφωνήσουν τελικά με την Επιστήμη...;

Πως το σχολιάζετε;

Link to comment
Share on other sites

<<Το Βατικανό ανακοίνωσε ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι συμβατή με τη Βίβλο, αλλά δε σκοπεύει να απολογηθεί για την αρνητική της στάση πριν από 150 χρόνια>> αναφέρει άρθρο στην εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.

Κάλιο αργά παρά ποτέ, θα μπορούσαμε να πούμε... αλλά τι τους έπιασε τώρα, μετά από τόσους αιώνες φαγωμάρας, να συμφωνήσουν τελικά με την Επιστήμη...;

Πως το σχολιάζετε;

 

 

...είπαν να ακολουθήσουν τους ρυθμούς του CERN...

Link to comment
Share on other sites

Ti να σχολιάσουμε;... αναμένω την ίδια κίνηση και απο την Ορθοδοξη Εκκλησία που εμμένει στην Δημιουργία σε όρους "Comic-μυθιστορήματος" και οχι στο οτι μπορεί η οπτική των τότε πραγμάτων δεν ισχύει με τα σημερινά δεδομένα στις καταγραφές των ιερών Βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

<<Το Βατικανό ανακοίνωσε ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι συμβατή με τη Βίβλο, αλλά δε σκοπεύει να απολογηθεί για την αρνητική της στάση πριν από 150 χρόνια>> αναφέρει άρθρο στην εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.

Κάλιο αργά παρά ποτέ, θα μπορούσαμε να πούμε... αλλά τι τους έπιασε τώρα, μετά από τόσους αιώνες φαγωμάρας, να συμφωνήσουν τελικά με την Επιστήμη...;

Πως το σχολιάζετε;

 

 

 

ισως να αναθεωρισαν καποια πραγματα...παρολο που δεν το βλεπω... :whistling:

το πιο πιθανο ειναι να κρυβεται καποιο συμφερον απο πισω

(οπως παντα αλλωστε...)

η πολλα ειναι αυτα που δεν μας λεει η κυβερνηση...ποιος ξερει,ισως να

θελουν να μας θολωσουν μ αυτο για να κρυψουν κατι αλλο...

πολλα ''ισως'' υπαρχουν....τι πραγματικα γινεται ομως αυτοι το ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

<<Το Βατικανό ανακοίνωσε ότι η Θεωρία της Εξέλιξης είναι συμβατή με τη Βίβλο, αλλά δε σκοπεύει να απολογηθεί για την αρνητική της στάση πριν από 150 χρόνια>> αναφέρει άρθρο στην εφημερίδα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ.

Κάλιο αργά παρά ποτέ, θα μπορούσαμε να πούμε... αλλά τι τους έπιασε τώρα, μετά από τόσους αιώνες φαγωμάρας, να συμφωνήσουν τελικά με την Επιστήμη...;

Πως το σχολιάζετε;

 

 

Εδώ δεν έχουν απολογηθεί για πιο πρόσφατα γεγονότα, τα 150 χρόνια και η θεωρία της έξέλιξης είναι το πρόβλημα; Τεσπά... Κάλλιο αργά και ξαφνικά παρά σταθερά και αμετάβλητα.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή κίνηση πολιτικής...

Ως γνωστόν, η εκκλησία γενικώς έχει χάσει οπαδούς εξαιτίας της επιστήμης και της δυνατότητας του ανθρώπου να μπορεί επιτέλους να ερευνά τα γεγονότα και να μην δέχεται μασημένη τροφή.

Και τί είναι μια ομάδα χωρίς οπαδούς;

Αδύναμη και ανύπαρκτη.

 

Οπότε σου λέει, αν παραδεχτώ την Επιστήμη, κατά πάσα πιθανότητα θα ξανακερδίσω αυτόν που ναι μεν ερευνά αλλά χρειάζεται και κάποια θρησκευτική βάση.

 

Και όπως είπε και η Minerva, έχουν να απολογηθούν για πολλά περισσότερα και σημαντικότερα πράγματα από το αν υποστηρίζουν την θεωρία της Εξέλιξης.

Απλά, από αυτό περιμένουν να επωφεληθούν περισσότερο και άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν το 'χετε παρατηρισει κ εσεις αλλα γενικος ο Χρηστιανισμος εχει παρει τον κατηφορο εδω κ λιγο καιρο. Κ δε μιλαω θτε απο ηθικη ουτε απο πολιτικη αποψη.....μερα με τη μερα χανει οπαδους (πραγμα που με ενθουσιαζει προσωπικα αλλα τεσπα) οντως φενετε να ειναι μια κινηση απελπισιας για να "ανακαμψουν", αν κ δε το βλεπω να γινετε....

 

Αν δεν ηταν πραγματικα απελπιζμενει θα τοχαν κανει αυτο πολλααα χρονια πριν.

Κ παρωτι δε βλεπω καμια σχεση μεταξη των δυο (βιβλου- θεωρια εξεληξης) μη ξεχνατε πω ειναι παγια τακτικη διαφορων (σκληροπυρινικων) "πιστων" να συνχεουν τα δεδομενα των θρισκιων τους με οποιο τροπο βρουν με κοινα αποδεκτα θεματα που εχουν να κανουν κατα κυριο λογο με την επιστημη ετσι ωστε να φενετε η πιστη τους πιο ρεαλιστικη.....ισως το Βατικανο να ακολουθισει την ιδια τακτικη......?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν το 'χετε παρατηρισει κ εσεις αλλα γενικος ο Χρηστιανισμος εχει παρει τον κατηφορο εδω κ λιγο καιρο. Κ δε μιλαω θτε απο ηθικη ουτε απο πολιτικη αποψη.....μερα με τη μερα χανει οπαδους (πραγμα που με ενθουσιαζει προσωπικα αλλα τεσπα)

 

και εμένα με ενθουσιάζει... :angel:

 

 

όπως λέει μια αγαπημένη μου φράση από μια ταινία, " καλές όλες οι θρησκείες αλλά οι Χριστιανοί παράξενη φάρα."

Link to comment
Share on other sites

Σας ενθουσιάζει; Γιατί;

 

εδώ είναι με τα πιστεύω μας. εγώ δεν πιστεύω στον Χριστό. οπότε κάτι τέτοιο γιατί να μην μας ενθουσιάσει?

Edited by kailor
Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι με τα πιστεύω μας. εγώ δεν πιστεύω στον Χριστό. οπότε κάτι τέτοιο γιατί να μην μας ενθουσιάσει?

...γιατί όμως να σας ενθουσιάσει κιόλας...

Αυτός ο ενθουσιασμός μου δείχνει αντιπαλότητα, λες και πρόκειται για ποδοσφαιρικές ομάδες ή για κομματικές παρατάξεις. Είναι σα να μη τα έχετε βρει με τον εαυτό σας και κάνετε ό,τι κάνετα απλά για αντίδραση..

Δε λέω ότι είμαι "φαν" του χριστιανισμού ή ότι δεν είμαι, αλλά ας κοιτά ο καθένας το δικό του μονοπάτι.. (δε το λέω κακοπροαίρετα ή με διάθεση τσακωμού :) )

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι με τα πιστεύω μας. εγώ δεν πιστεύω στον Χριστό. οπότε κάτι τέτοιο γιατί να μην μας ενθουσιάσει?

Εάν δεν πιστεύεις σε μια θρησκεία, το λογικό είναι να αδιαφορείς γενικά γι'αυτήν.

Εάν έχεις το οποιοδηποτε έντονο συναίσθημα για την πορεία της (ενθουσιασμό, στην προκείμενη), σημαίνει ότι δεν αδιαφορείς. Ενδιαφέρεσαι. Και το ερώτημα είναι: γιατί;!

Εάν ενθουσιάζεσαι με την κακή πορεία της, μόνο αντιπαλότητα (ή ακόμα και εχθρότητα) μπορεί να σημαίνει.

 

Συνοψίζοντας: συμφωνώ με την Σαμπρίνα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ενθουσιαζομε κυριος επειδη, ειναι μια απο της "μοναδικες, και αληθεινες" θρησκειες, δηλαδη οοοολοι οσοι δεν ειναι χριστιανοι ειναι καταδικασμενοι κλπ κλπ, και να μη μιλησουμε για οσους ασχολουντε με την "σατανικη τεχνη της μαγειας" η ειναι αναρχικοι στις αποψεις τους........ προσωπικα με εχουν πει σατανιστη, αιρετικο, μεχρι και αντιχρηστο (ελεος)... και σου συμπεριφοροντε (καλα οχι ολοι....κυριος σκληροπυρινικοι πιστοι) λες κ εχεις λεπρα η κατι.....

 

Οι βασικες (οι τελειως βασικες) αρχες του χρηστιανισμου δε με ενοχλουν καθολου...ισα ισα..., αλλα αυτη την θετικη πλευρα, δεν την εχω δει ποτε σε πραξη

 

(αν κ ενωειτε αυτη η επεξηγησει της αποψης μου ειναι πολυυυ συμπικνομενη, νομιζω πως αρκει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...