Jump to content

οι τραπεζες κλεινουν....


aquarius
 Share

Recommended Posts

Α, μάλιστα, δηλαδή όταν είπες λίγο πιο πριν ότι "η citibank έκλεισε" αναφερόσουν στο υποκατάστημα της γειτονιάς σου, όχι στη citibank γενικότερα.

Με την ίδια λογική και η Εθνική "έκλεισε", εφόσον έκλεισαν τα ΑΤΜς της στους σταθμούς του Μετρό. :P

 

Άστο aquarius, μας έπεισες ότι έχεις απόλυτη συναίσθηση των τεκταινόμενων στην Ελλάδα. :)

 

 

καποτε ειχε 12 υποκαταστηματα στην γειτονια σου στην δικη σου τζωννυ, ο ολυμπιακος ηταν να βαλει χορηγο την σιτιμπανκ σημερα που ειδες την μπαλλα το μπασκετ την ειχε στην διαφημιση αν δεν την ειχε ο ολυμπιακος τοτε να πεις γιατι δεν τι εβαλε... και μετα σφυρα μου... οχι θα διακυνδυνε ο κοκκαλης την τραπεζα .... ξυπνα αγορι μ ...... ελεος.... ασε τις χαζομαρες....

Edited by aquarius
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να σου λύσω την απορία aquarius για το θέμα των επιτοκίων είναι ότι πέφτουν και θα έχουμε και άλλη πτώση.

 

Δεν θέλησα να το αναφέρω αλλά τελικά οδηγούμε, δεν το λέω γιατί έτσι μου κατέβει , τυχγάνει να είμαι τραπεζικός υπάλληλος.

 

Και η καλύτερη απάντηση σε όλα αυτά ήταν της comali.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς ο απλός λαός δεν έχει χρήματα για μεγάλες καταθέσεις, μερικοί ούτε καν για καταθέσεις.

Οπότε η όποια ανησυχία είναι σε αυτούς που το κατέχουν. Εσύ γιατί ανησυχείς τελικά;

 

Οσο για τα άλλα να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι όλοι ανενημέρωτοι και τρώνε ότι τους λένε οι άλλοι. Σωστά ανέφερες ότι η ενημέρωση είναι απαραίτητη και είμαι σίγουρη ότι δειλά- δειλά , με όλα αυτά που γίνονται , έχουν αρχίσει οι συμπατριώτες μας να ψάχνουν .

 

Οσο χρεωμένοι και αν είναι πιστεύω ότι τα πραγματικά κίνητρα και η αλήθεια θα αποκαλυφθεί. Το θέμα είναι ποιος θα ασχοληθεί μαζί της. Και τη θα μπορέσει να κάνει.

 

Αν και όλα ρευστά είναι. Ακόμα και η δική σου ή δική μου άποψη. Γιατί όλα υπόκεινται σε αλλαγές. Ολα και όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου λύσω την απορία aquarius για το θέμα των επιτοκίων είναι ότι πέφτουν και θα έχουμε και άλλη πτώση.

 

Δεν θέλησα να το αναφέρω αλλά τελικά οδηγούμε, δεν το λέω γιατί έτσι μου κατέβει , τυχγάνει να είμαι τραπεζικός υπάλληλος.

 

Και η καλύτερη απάντηση σε όλα αυτά ήταν της comali.

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς ο απλός λαός δεν έχει χρήματα για μεγάλες καταθέσεις, μερικοί ούτε καν για καταθέσεις.

Οπότε η όποια ανησυχία είναι σε αυτούς που το κατέχουν. Εσύ γιατί ανησυχείς τελικά;

 

Οσο για τα άλλα να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι όλοι ανενημέρωτοι και τρώνε ότι τους λένε οι άλλοι. Σωστά ανέφερες ότι η ενημέρωση είναι απαραίτητη και είμαι σίγουρη ότι δειλά- δειλά , με όλα αυτά που γίνονται , έχουν αρχίσει οι συμπατριώτες μας να ψάχνουν .

 

Οσο χρεωμένοι και αν είναι πιστεύω ότι τα πραγματικά κίνητρα και η αλήθεια θα αποκαλυφθεί. Το θέμα είναι ποιος θα ασχοληθεί μαζί της. Και τη θα μπορέσει να κάνει.

 

Αν και όλα ρευστά είναι. Ακόμα και η δική σου ή δική μου άποψη. Γιατί όλα υπόκεινται σε αλλαγές. Ολα και όλοι.

 

ποση προμηθεια τραβατε... δεν ειναι προσωπικο προς θεου... θα πεσουν τα επιτοκια... ποσα μπαινουν σε μισθοδοσιας δ.υ. και εχουν και κερδος μεχρι κ 4.000 ευρω...στο λεω εγω που ειμαι και δημοσιος υπαλληλος πλεον και δινουμε κ εγκριση για τα επιτοκια σε σας.... λοιπον το λεμε για το απλο λαο... θα πεσουν τα επιτοκια...

γιατι μια τηλεοραση πχ κανει 1400. και το το επιτοκιο για 60 μηνες ειναι 2520???? οταν θα πεσει τοσο το επιτοκιο και θα περνεις μια τηλεοραση 40 ιντσων που κανει το παραπανω ποσο.. αν σε 60 μηνες πληρωσει ο πελατης σε τοκο 1700 τοτε θα θεωρησω οτι η πτωση επιτοκιου επεσε ... προς το παρων αναμενουμε...

εσυ δεν φταις την δουλεια σου κανεις και την δουλεια μου κανω.... για αυτο σ λεω οτι αποφασισει η κομισιον τοσο θα χρυσωνουμε το χαπι....

 

δεν ανησυχω για τπτ αλλη θα επρεπε να ανησυχουν...

Edited by aquarius
Link to comment
Share on other sites

Θα εκφέρω και πάλι άλλη άποψη για το θέμα. Καλώς ή κακώς οι τράπεζες παίρνουν προμήθειες , θα συμφωνήσω ότι σε πολλά είναι αδικαιολόγητες αλλά καταλαβαίνω ότι και αυτές είναι επιχειρήσεις που ο σκοπός τους είναι το κέρδος.

 

Είναι επιχειρήσεις όπως όλες οι άλλες που εμπορεύονται το οτιδήποτε , μόνο που αυτές πουλάνε χρήματα.

 

Οσο για τα επιτόκια που αναφέρεις στις αγορές έχω να πω ποιος θα σου δανείσει χρήματα άτοκα; Ακόμα και οι ίδιοι οι συγγενείς σου σε τέτοια περίπτωση το πιο πιθανό είναι να το κάνουν και αυτοί . Είναι δυνατόν να αγοράζεις κάτι, και συνήθως αγοράζουμε χωρίς να έχουμε τα χρήματα, την ώρα και την στιγμή που το θέλουμε και μετά να μη πληρώνουμε τίμημα. Οποιο και αν είναι αυτό εγώ πιστεύω ότι ο καθένας το κάνει εν γνώση του.

Κάποτε οι άνθρωποι δεν διανοούνταν να αγοράσουν κάτι χωρίς μετρητά. Τώρα πλέον χωρίς να έχουμε χρήματα θέλουμε να τα έχουμε όλα αυτά που επιθυμούμε και φυσικά χωρίς να πληρώσουμε τίποτα παραπάνω.

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.

 

Ελλεος δηλαδή. Αν δεν έχουμε δεν αγοράζουμε, ή αν το κάνουμε θα πρέπει να ξέρουμε ότι θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκφέρω και πάλι άλλη άποψη για το θέμα. Καλώς ή κακώς οι τράπεζες παίρνουν προμήθειες , θα συμφωνήσω ότι σε πολλά είναι αδικαιολόγητες αλλά καταλαβαίνω ότι και αυτές είναι επιχειρήσεις που ο σκοπός τους είναι το κέρδος.

 

Είναι επιχειρήσεις όπως όλες οι άλλες που εμπορεύονται το οτιδήποτε , μόνο που αυτές πουλάνε χρήματα.

 

Οσο για τα επιτόκια που αναφέρεις στις αγορές έχω να πω ποιος θα σου δανείσει χρήματα άτοκα; Ακόμα και οι ίδιοι οι συγγενείς σου σε τέτοια περίπτωση το πιο πιθανό είναι να το κάνουν και αυτοί . Είναι δυνατόν να αγοράζεις κάτι, και συνήθως αγοράζουμε χωρίς να έχουμε τα χρήματα, την ώρα και την στιγμή που το θέλουμε και μετά να μη πληρώνουμε τίμημα. Οποιο και αν είναι αυτό εγώ πιστεύω ότι ο καθένας το κάνει εν γνώση του.

Κάποτε οι άνθρωποι δεν διανοούνταν να αγοράσουν κάτι χωρίς μετρητά. Τώρα πλέον χωρίς να έχουμε χρήματα θέλουμε να τα έχουμε όλα αυτά που επιθυμούμε και φυσικά χωρίς να πληρώσουμε τίποτα παραπάνω.

Αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.

 

Ελλεος δηλαδή. Αν δεν έχουμε δεν αγοράζουμε, ή αν το κάνουμε θα πρέπει να ξέρουμε ότι θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε.

 

καλημερα καταρχην δεν υπαρχουν ατοκα. απλα βαζεις και τον τοκο μεσα και του λες του πελατη... τοσο η δοση (μεσα ομως ειναι και ο τοκος) αυτο εχω να πω... τιμημα πληρωνουν ολοι αλλα δεν νομιζουν για καθε 300 ευρω που δινει καποιος σε δοση να κρατειτε ως τοκος τα 191 ευρω... δηλαδη τι εδωσε ? ελεος... επιτοκιο 10,35 σκεψου το για ενα ποσο κατω των 20000. η των 30.0000 σκεψου οτι καποιος ειναι χρεωμενος για 20 χιλιαδες και πληρωσει 30 χιλιαδες μαζι με τον τοκο γιατι? ολοι τα θελουμε τωρα... ελεος ομως γιατι το δεκαπλασιαζουν?2 χιλιαδες να παρουν οι τραπεζες 4, 100 να παρουν 200... αυτο ειναι καπως για καποιον εχει πραγματικα προβλημα με ενα μισθο 1000 ευρω το πολυ 1200. εσυ πως το βλεπεις.... να πληρωσουν παραπανω αλλα οχι δεκα χιλιαδες επιπλεον

 

ελεος...

Link to comment
Share on other sites

ελεος...

 

Nαι όντως έλεος... Πού ακριβώς έχει πάει το θέμα; Άλλη όρεξη δεν έχουμε, να βλέπουμε οικονομικές αναλύσεις σε αυτό το φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να βλέπω οικονομικές αναλύσεις και διαλόγους, αλλα αυτό δεν είναι οικονομική ανάλυση και διάλογος αλλά τρομολαγνεία.

 

Σας παρακαλώ; Για ποιους πολέμους λέτε; Ποιος θα πολεμήσει με ποιον; Να μάθουμε το μέτωπο τουλάχιστον να δούμε αν στέκει έστω και λογικά!

 

Ηρεμήστε με το θέμα των τραπεζών! Θα έχουμε ριζικές αλλαγές αλλά δε θα σκοτωθούμε κιόλας. Θα τα βρούνε μεταξύ τους! Κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να βλέπω οικονομικές αναλύσεις και διαλόγους, αλλα αυτό δεν είναι οικονομική ανάλυση και διάλογος αλλά τρομολαγνεία.

 

Σας παρακαλώ; Για ποιους πολέμους λέτε; Ποιος θα πολεμήσει με ποιον; Να μάθουμε το μέτωπο τουλάχιστον να δούμε αν στέκει έστω και λογικά!

 

Ηρεμήστε με το θέμα των τραπεζών! Θα έχουμε ριζικές αλλαγές αλλά δε θα σκοτωθούμε κιόλας. Θα τα βρούνε μεταξύ τους! Κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει!

το θεμα το τραπεζων ειναι για το πολεμο το 3 που θα γινει ... αμα δεν πιστευεις τι να σου πω αντε μεχρι τηνν γεωργια να δεις τι πραγματικα εγινε... και επειδη δεν ειναι οικονομικη αναλυση τραβα σε καμια τραπεζα να δεις τι σημαινει κλοπη του κοσμακη... αντε θα μας πεις απο το παραμυθενιο κοσμο σου ... οτι ολα ειναι καλα...εισαι σοβαροςςςςςςςς?

 

δεν εισαι καλα που πιστευεις οτι δεν θα σκοτωθουνε....λεμε οχι στην ελλαδα ..γυρω απο την ελλαδα... αφου το σαιτ αφορα πολλα πραγματα θρησκοληπτα επιστημονικα και της παναγιας τα ματια κανε μια γυρα να δεις οτι ολα ενωνονται... ακομα και τα μαγικα σας ... που ρωτατε να τα καλιεργησατε κ καλα κανετε... και αυτα σχεση εχουν και παντα θα εχουν...

αντε τωρα οι τραπεζες εχουν προβλημα για να μην πουν καθαρα ποια ειναι πισω απο αυτα....

Edited by aquarius
Link to comment
Share on other sites

Απτα πολλά και αδιάσειστα στοιχεία που έχεις παραθέσει με έχεις αφήσει άφωνο! Δηλαδή η επιχειρηματολογία σου δε μου αφήνει καν περιθόριο να απαντήσω!

 

Θα γίνει πόλεμος γύρω από την Ελλάδα! Γυρω απο την Ελλάδα ειναι ενας ολόκληρος πλανήτης που ονομάζεται ΓΗ! ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! 3ος ΠΑγκοσμιος! Πλημμυρες, Λιωσιμο πάγων, Ρωσία Vs Γεωργία, Sientology, Μαυρες τρύπες, Cern, Οικονομικά ΚΡαχ, Πουτιν, Obama, Ιάπωνες, Σιενομογγόλοι, Κινεζοι , Θηβετ, Αγιος Γιωργης ο Χωζεβήτης, Τραπεζικό σύστημα, Κλειστά καταστήματα τραπεζών τα Σαββατοκύριακα, Goodys, Μαρφίν Investment Group, Το ξύπνημα της κόκκινης αρκούδας, Ντιβανια, καρέκλες, Κρεβάτια, της πουτάνας το κάγκελο!

 

ioannisfourakisgr8.jpg

 

ΟΛΑ ΕΝΟΝΟΝΤΑΙ! ΟΛΑ! ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΟΥυυυυυυυυυυυυυΑαααααααααα!

 

palmosgeorgioscq6.jpg

 

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ ΙΙΙ ΚΑΙ ΤΕΤΧΟΙΑ!

 

liakopoulosdimosthenispu4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι γριές εχουν γίνει ΝΑΖΙΣΤΡΙΕΣ! ΦΑΝΤΑΣΟΥ! ΑΠΟΔΕΙΞΗ:

 

δες εδω http://www.e-tipos.com/newsitem?id=55378

 

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=1...p;pubid=1523117

 

 

πεσ μου τωρα αυτα ειναι ολα ψεμματα??????????

σκεψου οτι εγω ειμαι εκτος ελλαδας...

 

οποτε ασε εμενα να κανω την δουλεια οπως μπορω... απλα σας ενημερωσα... οχι οτι δεν εισαστε ενημερωμενοι ειστε... αλλα μην μου λετε... οτι δεν συμβαινει τπτ... σε κλεινω τωρα γιατι εχω δουλεια θα τα πουμε αργοτερα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλά έκανες και μας ενημέρωσες καλή μας aquarius αλλά το θέμα αυτό, και όχι μόνο , του δίνουν διαστάσεις και μας παραπληροφορούν όλοι αυτοί που ''αποσκοπούν'' σε κάτι.

 

Σκέψου απλά σαν πολίτης, αν εμείς οι απλοί καταθέτες δεν πανικοβαλόμασταν και λειτουργούσαμε με λογική χωρίς σπασμωδικές κινήσεις ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα;

 

Απλώς σκέψου.

 

Αυτό θέλουν να κάνουν με όλα αυτά να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο.

Ο πανικός ποτέ και πουθενά δεν βοήθησε. Απεναντίας οι σωστές και λογικές κινήσεις ακόμα και καλοστημένα σχέδια ανατρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλά έκανες και μας ενημέρωσες καλή μας aquarius αλλά το θέμα αυτό, και όχι μόνο , του δίνουν διαστάσεις και μας παραπληροφορούν όλοι αυτοί που ''αποσκοπούν'' σε κάτι.

 

Σκέψου απλά σαν πολίτης, αν εμείς οι απλοί καταθέτες δεν πανικοβαλόμασταν και λειτουργούσαμε με λογική χωρίς σπασμωδικές κινήσεις ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα;

 

Απλώς σκέψου.

 

Αυτό θέλουν να κάνουν με όλα αυτά να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο.

Ο πανικός ποτέ και πουθενά δεν βοήθησε. Απεναντίας οι σωστές και λογικές κινήσεις ακόμα και καλοστημένα σχέδια ανατρέπουν.

 

 

 

Συμφωνώ με την Angelina...  :clapping::clapping::clapping:

 

 

 

 

Ηρεμία χρειάζεται και όχι βιαστικές κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Aquarius... ελεος... εχει πονέσει η κοιλιά μου απο τα γέλια.

 

Speedy.. υποκλίνομαι φίλε. Μόνο το Liako.gr μας λείπει τώρα για να δέσει το γλυκό.

 

Όσο για τα οικονομικά, και τα λοιπά.. δεν θα μπώ σε αναλύσεις. Απλά θα πω οτι 20-30 μεαγαλοκτήμονες χάνουν τα κέρδη τους και κάνουν απλά φασαρία για να πάρουν και άλλα χρήματα και εγγυήσεις απο τους προστάτες τους (κράτη , G7 κτλ).

 

Μου θυμίζει το σκηνικό με το Χ.Α. όπου ο μπακάλης της γειτονιάς ξαφνικά αγόραζε μετοχές και έγινε οικονομολόγος, .. έτσι και εδώ οι πολίτες ανησυχούν λέει για τον Dow Jones, Nikkei και για το αν η Marfin θα πάρει την Alpha ή αν θα κρατικοποιηθούν τράπεζες!!!..:D..:D

 

Ενώ την ίδια στιγμή , παρόλο που το πετρέλαιο είναι στα 75$ το βαρέλι , εμείς εξακολουθούμε και το πληρώνουμε 1? το λίτρο (θέρμανσης, περίπου). Ας σοβαρευτούμε και όποιος θέλει να προβάρει καταστροφολογίες , υπάρχει και το forum του liako.gr να μοιραστεί τις ανησυχίες του. Η το πολύ πολύ να σπεύσει στα super market, γιατί μπορεί να γίνει πόλεμο ή να έχουμε οικονομική κρίση και οι αγελάδες να μην κατεβάζουν γάλα.

 

Αίντε καλημέρα... πάλι καλά που το διάβασα και μπόρεσα να γελάσω και λιγάκι μέσα στην πίεση της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Aquarius... ελεος... εχει πονέσει η κοιλιά μου απο τα γέλια.

 

Speedy.. υποκλίνομαι φίλε. Μόνο το Liako.gr μας λείπει τώρα για να δέσει το γλυκό.

 

Όσο για τα οικονομικά, και τα λοιπά.. δεν θα μπώ σε αναλύσεις. Απλά θα πω οτι 20-30 μεαγαλοκτήμονες χάνουν τα κέρδη τους και κάνουν απλά φασαρία για να πάρουν και άλλα χρήματα και εγγυήσεις απο τους προστάτες τους (κράτη , G7 κτλ).

 

Μου θυμίζει το σκηνικό με το Χ.Α. όπου ο μπακάλης της γειτονιάς ξαφνικά αγόραζε μετοχές και έγινε οικονομολόγος, .. έτσι και εδώ οι πολίτες ανησυχούν λέει για τον Dow Jones, Nikkei και για το αν η Marfin θα πάρει την Alpha ή αν θα κρατικοποιηθούν τράπεζες!!!..:D..:D

 

Ενώ την ίδια στιγμή , παρόλο που το πετρέλαιο είναι στα 75$ το βαρέλι , εμείς εξακολουθούμε και το πληρώνουμε 1? το λίτρο (θέρμανσης, περίπου). Ας σοβαρευτούμε και όποιος θέλει να προβάρει καταστροφολογίες , υπάρχει και το forum του liako.gr να μοιραστεί τις ανησυχίες του. Η το πολύ πολύ να σπεύσει στα super market, γιατί μπορεί να γίνει πόλεμο ή να έχουμε οικονομική κρίση και οι αγελάδες να μην κατεβάζουν γάλα.

 

Αίντε καλημέρα... πάλι καλά που το διάβασα και μπόρεσα να γελάσω και λιγάκι μέσα στην πίεση της δουλειάς.

 

 

καλημερα αν ζουσες για μια μερα τι εζησε η γεωργια δεν θα μιλαγες... κατσε τωρα λιγο να σκεφτεις... μια και εισαι και συντονιστης οπως ο σπιντυ φανταζομαι οτι ξερετε την συνθηκη της μαυρης θαλασσας... ενα ντου... και τελειωσαν οι τουρκοι που μας μισουν... λυπαμαι πολυ που θα καταλαβαινετε την σοβαροτητα της καταστασης και γελατε.... οταν σας συμβαινουν περιεργα ψαχνουμε ωμο να ακουμπησουμε οποτε καποιο στιγμη.... δεν υπαρχει ουτε και αυτο...μαγκια να το πιστευτε οτι γουσταρετε.... ακομα και τα ματωμενα χωματα που παιζονται στην ελλαδα... ειναι μια εστω μικρη προειδοποιηση.... ξυπνηστε...γιατι θα γελατε μονο στην αλλη μερια..... αντε να παμε για εκλογες ... παλι ...για να μας αποσυντονισουν απο την δαμοκλειο σπαθη το πολεμου... δινουν μικροαυξησεις ψιλοκατεβαζουν επιτοκια για να ψηφισετε.... αντε που δεν καταλαβαινετε γιατι το κανει... εχει τοση πιεση απο δουλεια... μη γελασω.... και γω τωρα οταν θα τρεχεις να σωσεις οτι μπορεις ... σε λιγο καιρο...

 

να και μενα τι συμβει στην ελλαδα... και στο κοσμο ολο ...κριμα ομως που θελετε να πιστευτε οτι παμε καλα....καθολου καλα δεν παμε.....αβεβαιοτητα παντου....ειδωμεν....οταν κυνηγαει το κακο μας θελει με το μερος του...οταν το ακολουθεις ξεχνας ποιος εισαι.....μεινε να γελας..... και θα τα πας πολυ καλα....

οσο για λιακοπουλο ψεμματα λεει και αυτος για να μην σας τρομαξει... γελαστε η κλαψτε....

 

ακουμε εχουμε πιεση απο την δουλεια... εσυ προσωπικα μπορει να εχεις ενα καλο μισθο και να συντηρεις και δεν ξερω τι αλλο.... οταν ομως εισαι με 600 και 700... τοτε εχει ο καθεις χοντρο προβλημα και λαμβανει σοβαρα... τι παιζεται... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...