Jump to content

Φώτα που σβήνουν


 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχετε περάσει ποτέ κάτω από φώτα και μολις πλησιάζετε αυτά να σβήνουν? Και μόλις απομακρύνεστε λίγο να ανάβουν και πάλι? Εκτός από τις διάφορες επιστημονικές εξηγήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν, θα ήθελα και μια διαφορετική. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Ή να μου πει κάποιο σχετικό κείμενο ή άρθρο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σου συμβαίνει συχνά?

Μόνο κάποια υπερφισική οντότητα μπορεί να προκαλέσει κάτι τέτοιο.

Πέρα απο τα παιχνίδια τον φαντασμάτων φυσικά.

Και υποθέτοντας ότι η Δεή δεν κάνει βλακέιες με τις λάμπες... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έχει συμβεί αρκετές φορές

Για ποιο λόγο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Και για ποιο λόγο να το κάνει κάποια υπερφυσική οντότητα, αν μπορούμε να υποθέσουμε κάτι τέτοιο? (Θεωρούμε δεδομένο ότι δεν έφταιγε η ΔΕΗ, για να έχουμε την ίδια βάση συζήτησης)

Edited by Lykon
Link to comment
Share on other sites

... Έχετε περάσει ποτέ κάτω από φώτα και μολις πλησιάζετε αυτά να σβήνουν? Και μόλις απομακρύνεστε λίγο να ανάβουν και πάλι?

 

" ...μου έχει συμβεί αρκετές φορές"

 

:cheerful: ...Μένεις κι εσύ στην Ακρόπολη της Λευκωσίας !?!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να είναι πρόβλημα ΔΕΗ και λάμπας.. περισσότερο σύμπτωση δηλαδή. Απο εκεί και πέρα τι να σου πω;

 

α!...Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να περνάς και απο σημείο που να μην είναι γειωμένο σωστά και απλά με την αλλαγή του γεωστατικού φορτίου που είναι το καλώδιο ρεύματος να έχει τρεμοπαιξίματα. Δηλαδή ενα παιχνίδι ηλεκτρομαγνητισμού. Αν και αυτό είναι πιθανότερο σε περιοχές που οι κολώνες της ΔΕΗ είναι παλιές και οι εγκαταστάσεις τους που δίνουν ρεύμα ακόμα παλιότερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αλήθεια,

(απλά επειδή κάτι ανάλογο μου τυχαίνει πολύ συχνά, σε φάση που ακόμα και οι φίλοι μου έπαψαν να φρικάρουν και οποτε καίγεται κάτι με κοιτάνε και γελούν.)

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ( με ύφος ερευνητικό )όταν σου συνέβαινε αυτό θυμάσαι αν ήσουν πολύ χαρούμενη (πολύ ερωτευμένη ίσος? είτε πολύ χαρούμενη χωρίς λόγο..?) η πολύ θυμωμένη?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Πρέπει πρώτα να σκεφτείς τα λογικά αίτια πριν το αποδώσεις σε κάποιες δυνάμεις που ενεργούν εκτός των καθημερινών μας ορίων.

Αυτό σου συνέβει ή συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένα φώτα, πχ, ίδιος δρόμος; μπορείς να το κάνεις κατά βούληση, όπως λέει και η Magick, είσαι σε κάποιο συγκεκριμένη συναιστθηματική κατάσταση όταν συμβαίνει αυτό;

Ακόμη και το να μπορεί να επηρρεαστεί μια λάμπα σε αυτήν την απόσταση απο εμάς απο το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο μας μου φαίνεται λίγο δύσκολο δεδομένου της εκθετικής μείωσης της ισχύς του με την απόσταση. Κάποιος που θα μπορεί να επηρρεάσει μια λάμπα δρόμου με τη μόνωση που έχουν τα υλικά της θα είχε καθημερινά συμβάντα με τις ηλεκτρικές συσκευές που συναντάμε σε ενα σπίτι.

Αν παρατηρήσετε στα παραθέματα απο το βιβλίο που χρησιμοποιεί στο wiki αρθρο, αναφέρει "SLI is an apparent phenomenon, based on claims by many people...." οπότε το πρώτο θα μεταφραστεί ως "ένα εμφανές φαινόμενο" ή ένα "κατασκευασμένο" "ψεύτικο"; το apparent έχει και τις 3 αυτές σημασίες. Και με προβληματίζει το επόμενο, πως βασίζεται σε ισχυρισμούς απο πολλούς ανθρώπους. Είναι λίγο δύσκολο να έχουμε ενα πραγματικό φαινόμενο βασισμένο μόνο σε ισχυρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχετε περάσει ποτέ κάτω από φώτα και μολις πλησιάζετε αυτά να σβήνουν? Και μόλις απομακρύνεστε λίγο να ανάβουν και πάλι? Εκτός από τις διάφορες επιστημονικές εξηγήσεις που θα μπορούσαν να δοθούν, θα ήθελα και μια διαφορετική. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Ή να μου πει κάποιο σχετικό κείμενο ή άρθρο.

Ευχαριστώ

 

 

Καλησπέρα σε όλους.Lykon το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και σε εναν γνωστό μου.Και όχι μόνο στις κολώνες της ΔΕΗ,αλλά και στο σπίτι και οπουδήποτε.Όπως μου είπε είναι θέμα ηλεκτρομαγνητικής ενέργειας που επηρεάζεται από τα συναισθήματά του.Δεν είναι κάτι ανησυχητικό,απλώς είναι παράξενο και ιδιαίτερο.

Ίσως βέβαια μετά από τόσο καιρό να έχεις βρεί τις απαντήσεις σου,όμως είμαι νέο μέλος,τώρα είδα το θέμα σου και θεώρησα καλό να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το να σβήνει μια λάμπα δεν είναι πρόβλημα.Κάποια στιγμή σβήνει... αναλαμπή... και πάμε πάλι. Κάνενα μαγικό στοιχείο δεν λαμβάνει χώρα. Είναι απλός θάνατος.

Τα ωραίο είναι να ανάβει η λάμπα, όταν είναι σβηστή... εκεί θέλω να δω επιστημονική εξήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...