Jump to content

Προβλέψεις


Shinigami
 Share

Recommended Posts

Γεια σας και παλι!

 

Ήθελα να αναφέρω ενα περιστατικό που είχε γίνει παλιότερα και συνεχίζει να γίνεται... Το παρατήρησα τώρα τελευταία που άρχισα να ασχολούμε με την Τέχνη..

 

Ετσι έχει λοιπόν..

 

Μια κυριακή του πάσχα καθόμασταν η οικογένεια μου και οι <<Παπούδες>> μου καθώς και η Νονά μου.. Ο πατέρας μου ειναι γεωργος και συνεπως η κουβέντα είχε γυρίσει στην μερία της γεωργείας.. Σε κάποια στιγμή η γιαγιά μου λέει στην Νονά μου ότι μπορει και προβλέπει το πώς θα πάνε οι καλλιέργιες όλης της χρονιάς βλέποντας κάποιο όνειρο στην αρχή κάθε περιόδου που είναι για να σπίρει ο πατέρας μου.. Το επιβεβαίωνει και ο πατέρας μου την ίδια στιγμή..

Τότε δεν του έδωσα και πολύ σημασία καθώς δεν εξασκούσα την τέχνη. Το παρατήρησα όμως πρόσφατα και θέλησα να το αναφέρω..

 

Υπαρχει περίπτωση η γιαγιά μου να ασχολείτε με την τέχνη;

 

Eυχαριστώ και συγγνώμη για τα λάθοι και τον κακό τρόπο συνταξης.. ^_^

Edited by Shinigami
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!

 

Ήθελα να αναφέρω ενα περιστατικό που είχε γίνει παλιότερα και συνεχίζει να γίνεται... Το παρατήρησα τώρα τελευταία που άρχισα να ασχολούμε με την Τέχνη..

 

Ετσι έχει λοιπόν..

 

Μια κυριακή του πάσχα καθόμασταν η οικογένεια μου και οι <<Παπούδες>> μου καθώς και η Νονά μου.. Ο πατέρας μου ειναι γεωργος και συνεπως η κουβέντα είχε γυρίσει στην μερία της γεωργείας.. Σε κάποια στιγμή η γιαγιά μου λέει στην Νονά μου ότι μπορει και προβλέπει το πώς θα πάνε οι καλλιέργιες όλης της χρονιάς βλέποντας κάποιο όνειρο στην αρχή κάθε περιόδου που είναι για να σπίρει ο πατέρας μου.. Το επιβεβαίωνει και ο πατέρας μου την ίδια στιγμή..

Τότε δεν του έδωσα και πολύ σημασία καθώς δεν εξασκούσα την τέχνη. Το παρατήρησα όμως πρόσφατα και θέλησα να το αναφέρω..

 

Υπαρχει περίπτωση η γιαγιά μου να ασχολείτε με την τέχνη;

 

Eυχαριστώ και συγγνώμη για τα λάθοι και τον κακό τρόπο συνταξης.. ^_^

 

Ναι υπαρχει μια πιθανοτητα. Αλλα σκεψου μονο οτι οι πιο παλιοι, ειχαν την τεχνη σαν κατι συνηθισμενο. Παρε για παραδειγμα το ξεματιασμα.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ οτί μπορεί να ασκεί την τέχνη η γιαγιά σου και απο εκεί να πήρες το χάρησμα.

Να θυμάσε όμως ότι πολοί άνθρωποι ασκούν την τέχνη χωρής καν να το επιδιόκουν και να το γνωρίζουν.

Τα προμυνήματα και η μαντεία είναι μία έμφυτη δήναμη κάποιων μάγων και μπορεί να εμφανιστεί από πολύ μικρή ηλικία.

Πολοί άνθρωποι με αυτό το χάρησμα δεν γνωρίζουν να το ελένχουν απλά το χρησιμοποιούν αθέλητα.

Μήν ξεχνάμε ότι η τέχνη της μαγείας δεν είναι τοίποτα άλλο απο τον τρόπο ελένχου της δύναμης μας.

 

Πρόσεχε μόνο να μήν μιλήσειςστην γιαγιά σου πρωτού βεβαιωθείς ότι το κάνει θελημένα γιατι μπορεί να την φρικάρεις.

Δοκίμασε να δείς τις κινήσεις της σε άλλα πράγματα π.χ Σεληνιακές τελετες για να έχεις μια σαφή εικόνα πριν μιλήσεις μαζί της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκευτικα και γω.. Ρωτησα και καποιο γνωστο μου που ασκει την τεχνη και μου ειπε πως βλεπει αυτα τα ονειρα, επιδη ισως εχει δεθει με την μητερα φυση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσωπική μου άποψη και μετά από μακρόχρονες συζητήσεις με τους δικούς μου παππούδες είναι ότι η γιαγιά σου δεν ασχολείται με την Tέχνη, τουλάχιστον όχι όπως το εννοούμε εμείς. Οι άνθρωποι αυτοί της γενιάς, που συνήθως μεγάλωσαν μακρυά από τα σύγχρονα αστικά κέντρα έχουν μέσω της καθημερινής τους ζωής αναπτύξει δεσμούς με τα πράγματα που τους περιβάλλουν με τα ζώα, με τον καιρό, με τα φυτά ,με την φύση γενικότερα. Και συνδυάζοντας τους δεσμούς αυτούς με την προφορική παράδοση που μεταδίδεται από γενιά σε γενιά, η οποία πέθανε στις μέρες μας λόγω της αποξένωσης της οικογένειας και της διάδοσης των Μ.Μ.Ε., μπορούν και "νιώθουν" πράγματα που σε εμάς φαίνονται ξένα. Αυτοί οι άνθρωποι, παραδόξως όμως (εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις, φυσικά) νιώθουν φόβο μπροστά σε σύμβολα όπως η Πεντάλφα και αν τους αναφέρεις λέξεις όπως "Μαγεία" και "Τέχνη" το πιθανότερο είναι να σε κυνηγήσουν με κανένα λιβανιστήρι και να αρχίσουν να σταυροκοπιούνται :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ασχολειται με τη Τεχνη η γιαγια σου απλα εχει το χαρισμα και της βγαινει φυσικα. Αμα τη ρωτησεις η πιθανοτερη απαντηση που θα παρεις ειναι δεν ξερω γιατι οντως δεν ξερουν τι ειναι αυτο που κανουν ουτε εαν υπαγεται καπου και εχει και ονομα κτλ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...