Jump to content

Είπαν...


Recommended Posts

Αλλά βρε καλό μου, αφού έχεις πει διαμάντια ( όχι μαργαριτάρια, έτσι;; ) και προφανέστατα λίγοι τα πιάσανε... ίντα δεν τα λες λιγουλάκι πιο κατανοητά?? Κρίμα είναι να τα χάνουν...

Nefelitsa μου ντεπομαι να σου κανω μαθηματα (γνωριζομαστε και απο αλλες γειτονιες) ,αλλα θα σου επισημανω κατι που σιγουρα ξερεις.

Οταν ο λογος ειναι κατανοητος και βατος χανει την αξια του σαν διδαχη ( παρατηρησε αν θες οτι ολο το διαδικτυο σφυζει απο κατανοητη φλυαρια).

Οταν ομως το νοημα ειναι (οχι δυσνοητο) αλλα καλλιτεχνικα κρυμμενο, τοτε μπορει να συνεισφερει στην ανελιξη των ιδεων.

Αρα , οπως λες κι εσυ βουταμε τα ματια μας στο μυαλο και στην ψυχη πριν αρχισουμε να διαβασουμε.

(αυτο δεν απευθυνεται σε σενα το δανειστηκα απο την υπογραφη σου)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν διαφωνώ μαζί σου, ίσα-ίσα που με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη! :cheerful:

 

Όμως...

 

Πρέπει να σκεφτείς μια μικρούλα τοσιδούλα λεπτομερειούλα, που όμως έχει μεγάλη σημασία: όταν η συζήτηση εστιάζεται σε εντελώς και μόνο χαβαλέ, το μυαλό έχει "λοκάρει" σε χαβαλέ και δύσκολα θα "ξε-λοκάρει" για να δει την ουσία... Εκτός εάν είναι εξασκημένο σ΄ αυτό!

Αντίθετα, εάν η συζήτηση είναι σοβαρή, ακόμα κι αν πέφτει χαβαλές στο ανάμεσα, το μυαλό είναι έτοιμο να "την ψάξει" λιγάκι καλύτερα.

Με άλλα λόγια τι θέλω να πω: εάν μου πεις εμένα, που είμαι "φρέσκια" στον χώρο της φιλοσοφίας, στοχασμού, εναλλακτικής σκέψης κλπ κλπ κλπ 10 ανέκδοτα απανωτά, μου πεις στο καπάκι κάτι σοβαρό και σημαντικό, υπό μορφής ανέκδοτου όμως, οι πιθανότητες να το πιάσω είναι πολύ μικρές (μιλώ σε πρώτο πρόσωπο, για να αποφύγω δυσάρεστες κι ανούσιες παρεξηγήσεις).

Πιστεύω λοιπόν ότι κάποια πράγματα θα πρέπει να γίνονται λιγουλάκι πιο κατανοητά ή έστω πιο εύκολα "απτά", όταν αξίζει τον κόπο... Χωρίς αυτό να σημαίνει σερβίρισμα στο πιάτο και την μπουκιά μασημένη!

...Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητή :huh:

 

 

 

Υ.Γ. - Παρακαλώ πολύ να μην διστάζεις να με διδάσκεις όταν θεωρείς ότι πρέπει, να μου κάνεις υποδείξεις επίσης και ν΄ αφήσεις τις ντροπές κατά μέρος!! :018bleh:

Οι καλοπροαίρετες συμβουλές και υποδείξεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σκεφτείς ..........όταν η συζήτηση εστιάζεται σε εντελώς και μόνο χαβαλέ, το μυαλό έχει "λοκάρει" σε χαβαλέ και δύσκολα θα "ξε-λοκάρει" για να δει την ουσία... Εκτός εάν είναι εξασκημένο σ΄ αυτό!

2873[/snapback]

 

 

Τhat's his own f*ck*ng business...

Ετσι δεν λένε κύριε Διευθυντά;.....

 

Ακολουθώ το δρόμο μου...

Σας δείχνω τον βηματισμό μου...

Αν θέλετε ακολουθείτε...

Αν όχι, θα βρεθούμε στο τέρμα...

...ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη μου σε γνωρισα στους καλους καιρους τοτε που ολοι μαζι πολεμουσαμε τους ΟΟΔΕιτες , τοτε που τα χτυπηματα κατω απο τη ζωνη μας εδιναν μεγαλη χαρα....

Τοτε που μου ελεγες τσαντισμενη "καλα πως μπορεις και κρατας την ψυχραιμια και το χιουμορ σου με αυτα που λενε?? "

 

Τοτε ησουν κοριτσακι μικρο και ανεμελο , χωρις το βαρος της ευθυνης.....

 

Απο τοτε λιγα αλλαξαν, εγω παρεμεινα αναρχικος.. συνεχιζω να συντασω κειμενα με ψυχη , αδιφορωντας αν καποιος λοκαρει ή ξελοκαρει ....

 

Τελικα αυτο που εμεινε ειναι εκεινες οι ανεμελες στιγμες......

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίσεις να είσαι άξιος της εξουσίας, όταν την καταλάβεις.

(Περίανδρος)

 

*καταλάβεις=αποκτήσεις, όχι καταλάβεις=κατανοήσεις

 

Η επανάληψη είναι αρχή της μάθησης........................... :)

Link to comment
Share on other sites

[quote=argentvive,

 

--------------------

 

Οι ανθρωποι χωριζονται σε τρεις κατηγοριες: Σε αυτους που το εχουν πιασει και σε αυτους που δεν το εχουν πιασει.

 

 

τουτέστιν, Υπάρχει η φυλή Μασάι, και η φυλή Δενμασάει

 

χιχιιιιχιχι :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

"How long a minute is depends on which side of the bathroom door you're on"

 

...είδα Φώς καί μπήκα!

 

Λοιπόν, πολύ ωραία τά λέτε!

 

...επαναλαμβάνω τήν θέση μου, ότι τό Αβάπτιστο είναι ένα βιβλίο πολλών συγγραφέων, πού γράφεται συνεχώς.

Ας τό αντιμετωπίζουμε λοιπόν σάν τέτοιο...

 

Η άποψή μου είναι, ότι ο κάθε συγγραφέας τού forum γράφει καί ενισχύει τήν προβολή του μέ τήν χρήση "λεκτικών" (=συμβολική σύνταξη) ή "σχηματικών" (=νοηματική σύνταξη) συμβολικών παραγόντων.

 

Ο κάθε συγγραφέας, έχει τό δικό του αρχετυπικό στύλ καί μ΄αυτό "προσωποποιεί" καί "ζωντανεύει" τήν επικοινωνία μέ τό "κοινό" του, η οποία εκ τών πραγμάτων - μέσα από μιά οθόνη -, είναι περιορισμένη.

 

 

Από τήν πλευρά μου, σάς ευχαριστώ γιά τήν αμείωτου ενδιαφέροντος συνεισφορά σας.

 

Ζητώ συγγνώμη γιά τήν παρένθεση καί ευελπιστώ στήν ακόμα πιό ενδιαφέρουσα συνέχεια.

 

 

:rose:

 

...τό forum είναι ένα βήμα δημόσιου διάλογου, συγκεκριμένου θεματολόγιου καί ελεγχόμενης έντασης γιατί μετρά η διακριτικότητα απέναντι σέ άτομα πού δέν γνωρίζουμε καί δέν μας γνωρίζουν αλλά απλά ...υποθέτουμε/ουν τά...  value drivers? τους/μας. 

 

Πόσες φορές διαβάζοντας ένα βιβλίο δέν νιώσαμε ενθουσιασμό διαπιστώνοντας ότι ο συγγραφέας τεκμηριώνει - επιβεβαιώνει τίς απόψεις μας καί πόσες άλλες δέν τό κλείσαμε, εκνευρισμένοι γιά τούς ακριβώς αντίθετους λόγους; Βέβαια τό λογικό είναι αργότερα νά ξανανοίξουμε τό βιβλίο γιά μιά πιό ψύχραιμη εξέταση.

 

Εγώ λοιπόν τό forum τής ιστοσελίδας Μαγεία η Τέχνη τών Σοφών τό αντιμετωπίζω σάν ένα πολύ ενδιαφέρον ανοικτό βιβλίο πού συνεχώς, μπροστά στά μάτια μου, γράφεται.

 

Αρκετές φορές έχω πιάσει τόν εαυτό μου νά λειτουργεί όπως ακριβώς σάς περιέγραψα προηγουμένως.

 

Ομως, υπάρχει καί ένα πλεονέκτημα.

 

Σέ αυτό τό βιβλίο μπορούμε νά παρέμβουμε, φυσικά υπό τήν προϋπόθεση τών προαναφερθέντων όρων.

 

Προσωπικά θά προτιμούσα η συνεισφορά μου νά δίνει τήν δυνατότητα ήπιας ανάγνωσης πίσω από τίς γραμμές. Δέν υπάρχουν δραματικά νέα νά έρθουν στό φώς. Ολοι φέρουν τήν Αλήθεια. Η ανασφάλεια καί ο ΦΟΒΟΣ τήν φυλακίζουν. Ισως αυτό είναι κάτι τό οποίο πρέπει νά μας απασχολεί σοβαρά στίς όποιες προβολές μας. Μήν τυχόν δηλαδή καί η καλή μας πρόθεση, τελικά πειράξει, τραυματίσει αντί νά ηρεμήσει, επουλώσει, υποστηρίξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη μου σε γνωρισα στους καλους καιρους τοτε που ολοι μαζι πολεμουσαμε τους ΟΟΔΕιτες , τοτε που τα χτυπηματα κατω απο τη ζωνη μας εδιναν μεγαλη χαρα....

Τοτε που μου ελεγες τσαντισμενη "καλα πως μπορεις και κρατας την ψυχραιμια και το χιουμορ σου με αυτα που λενε?? "

2891[/snapback]

 

Πωπω... τι μου θυμίζεις τώρα!! :063laugh:

 

Τοτε ησουν κοριτσακι μικρο και ανεμελο , χωρις το βαρος της ευθυνης.....

2891[/snapback]

 

Άλλο να είσαι απλό μέλος ενός forum κι άλλο η Διαχειρίστρια... Αυθόρμητα χειρίζεσαι τα θέματα διαφορετικά, επιβάλλοντας στον εαυτό σου ωριμότητα και ψυχραιμία (αλλιώς θα δεις το forum να μετατρέπεται σε πεδίο μάχης).

 

Όπως δηλαδή σωστά ανέφερε και η Νεράιδα:

 

Να φροντίσεις να είσαι άξιος της εξουσίας, όταν την καταλάβεις.

(Περίανδρος)

*καταλάβεις=αποκτήσεις, όχι καταλάβεις=κατανοήσεις

Απο τοτε λιγα αλλαξαν, εγω παρεμεινα αναρχικος.. συνεχιζω να συντασω κειμενα με ψυχη , αδιφορωντας αν καποιος λοκαρει ή ξελοκαρει ....

 

Τελικα αυτο που εμεινε  ειναι εκεινες οι ανεμελες στιγμες......

2891[/snapback]

 

Διακρίνω μια ελαφριά νοσταλγία... ίσως και πίκρα?? Καλέ μη!! :)

 

Τα πράγματα είναι απλούστατα:

Όταν γράφεις (εσύ ή ο οποιοσδήποτε) προφανώς έχεις κάτι από τα παρακάτω κατά νου:

~ Να γίνεις κατανοητός απ΄ όλους

~ Να γίνεις κατανοητός από τους λίγους (όποιος τό πιασε, εύγε του!)

~ Να μην γίνεις κατανοητός από κανέναν (βλ Νεκραρχος :whistling: )

~ Δεκάρα δε δίνεις ποιοί και πόσοι θα το πιάσουν...

Προσωπικά πάντα έγραφα σκοπεύοντας στο πρώτο. Ως Διαχειρίστρια έχω έναν λόγο παραπάνω γι αυτό.

Εσύ επιλέγεις το τέταρτο... Κι εγώ πάω πάσο :cheerful: (στην τελική εγώ σε πιάνω, οπότε στην ανάγκη άμα γουστάρεις, το παίζω και διερμηνέας! :063laugh: )

 

 

Σείριε, σου έχω πει ποτέ πόσο χαίρομαι που σ΄ έχω στην Ομάδα Συντονιστών?? :kissylove:

Link to comment
Share on other sites

~ Δεκάρα δε δίνεις ποιοί και πόσοι θα το πιάσουν...

..........

Εσύ επιλέγεις το τέταρτο... Κι εγώ πάω πάσο  :cheerful: (στην τελική εγώ σε πιάνω, οπότε στην ανάγκη άμα γουστάρεις, το παίζω και διερμηνέας!  :063laugh: )

Ναι επιλεγω το τεταρτο με τη μονη διαφορα οτι σε αυτους που θα το πιασουν οχι μονο δεκαρα δινω αλλα ολα τα ΛΕΦΤΑ !!!

 

Διερμηνεας?? Μπα !!! απο οτι καταλαβα το πηγες και το εφερες ετσι ωστε να βαλεις το χερι σου γερα στην τσεπη μου.... :blblbl: :blblbl: :blblbl:

Α !!! ξεχασα να σου πω οτι ο παππους μου ηταν ο Σκρουτζ Μακ Ντακ..... :smilewink: :smilewink:

 

* Ο Νεκραρχος ειναι πληρως κατανοητος απο τον Κυκλο Των Χαμενων Μαγων... :gleam:

Link to comment
Share on other sites

τα του καισαρα τω καισαρει (ιουλιος καισαρας;;; )

2970[/snapback]

 

Οχι βρε ο Ραβι Τζεσουα το ειπε (ο κατα Καμαγκ Χριστος)

2971[/snapback]

α ναι;; καλά..τον έχω βγάλει απο τη μνήμη μου σε τόσο βαθμό;;;ωωωχ..καλά παμε... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...