Jump to content

Είπαν...


Recommended Posts

α ναι;; καλά..τον έχω βγάλει απο τη μνήμη μου σε τόσο βαθμό;;;ωωωχ..καλά παμε... :huh:

Εγω καλη μου και να θελα να τον βγαλω δεν μπορω!!!

Εχω τον Οσιοστοκο Καμαγκιο τον πυροβολημενο να μου τον θυμιζει καθε τοσο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

~ Να μην γίνεις κατανοητός από κανέναν (βλ. Νεκραρχος :whistling: )

 

Όποιος δεν καταλαβαίνει, είναι εκείνος που ενστικτωδώς δεν ανήκει στην εκκύπτουσα σφαίρα - και για όσο αυτή εκτείνεται.

 

Απεναντίας, κάποιος άλλος που πιστεύει σε 8 ακατανόητες λέξεις, ως διαβατήριο επικοινωνίας με οντότητες, γιατί δεν προσπαθεί να εξηγήσει στους υπολοίπους "πιστούς" τί επικαλείται ;

 

Η διαφορά, είναι, πως είμαι πάντα έτοιμος να αντιπαραβάλω κάθε προγενέστερη με με κάθε μεταγενέστερη φράση μου. Απλά να εξηγήσω - και να κριθώ.

 

====================================================

...... πουλάκια μου ......

Επειδή βλέπω ότι δυσκολεύεστε να παρακολουθήσετε ορισμένα πράγματα, λέω μήπως είναι πιό βατή, η διάλεκτος των παραπλανήσεων ... και των απατεωνίζωντων εν γένει. Και δεν μιλάω για διάλεκτο μαγείας, αλλά για την καθημερινή διάλεκτο των εύκολων Λεκτικών Σημάτων.

 

Σήματα : Δημοκρατία, Φιλία, Μάλμπορο, Αγάπη, Είσαι ; - Εντάξει ; - Το Μέσα Μου, Η Ψυχή μας, ...... ...... και ενδιάμεσα όσες τυχαίες φράσεις χρειάζονται, για να συνδεθούν.

 

====================================================

Σήματα με Κρυφή Έννοια

Απλό παράδειγμα : Βρήκε κανείς τί σημαίνει Αγάπη, ή την μεταφράζει σύμφωνα με το ...Ρωμαϊκο-βυζαντινό-λόγημα της εκ προθέσεως Αγωγής των Πιστών ;

Απλούστατη Απορία :Και γιατί οι παραδοσιακοί Ιουδαίοι, δεν έχουν δώσει ιδιαίτερη προφητική σημασία σε αυτή τη λέξη ;

 

Δηλαδή εάν πρόκειται να είμαστε λάθος στα πιό απλά (όμως καίρια) δείγματα συνεννόησης μεταξύ μας, ποιός ο λόγος να μη διαλέξω το δύσκολο δρόμο για τους λίγους ;

Link to comment
Share on other sites

"... είμαι πάντα έτοιμος να αντιπαραβάλω κάθε προγενέστερη με κάθε μεταγενέστερη φράση μου. Απλά να εξηγήσω - και να κριθώ."

~ Necrarxos ~

 

"...μήπως είναι πιό βατή, η διάλεκτος των παραπλανήσεων ... και των απατεωνίζωντων εν γένει; Και δεν μιλάω για διάλεκτο μαγείας, αλλά για την καθημερινή διάλεκτο των εύκολων Λεκτικών Σημάτων*.

*Σήματα: Δημοκρατία, Φιλία, Μάλμπορο, Αγάπη, Είσαι ; - Εντάξει ; - Το Μέσα Μου, Η Ψυχή μας, ...... ...... και ενδιάμεσα όσες τυχαίες φράσεις χρειάζονται, για να συνδεθούν."

~ Necrarxos ~

 

"...εάν πρόκειται να είμαστε λάθος στα πιό απλά (όμως καίρια) δείγματα συνεννόησης μεταξύ μας, ποιός ο λόγος να μη διαλέξω το δύσκολο δρόμο για τους λίγους ;"

~ Necrarxos ~

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο και συναμα τραγικοτερο λαθος, ειναι η εικασια της "κορυφης" που ξεκινα μεσα απο τη μονομανη θεαση μιας πτυχης και οπτικης γωνιας του εξεταζομενου αντικειμενου (κορυφη).

 

Το πιο σιγουρο ειναι οτι πριν θεωρησουμε κατι ως κορυφη καλλιτερα να ψαξουμε βαθια μεσα μας μηπως τελικα αυτο ειναι μια απλη...... βαση!!!"

 

~ Apollonios ~

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίσεις να είσαι άξιος της εξουσίας, όταν την καταλάβεις.

(Περίανδρος)

 

*καταλάβεις=αποκτήσεις, όχι καταλάβεις=κατανοήσεις

2893[/snapback]

 

Χεχε.... Ο Περίανδρος ήταν τύρρανος, και μάλιστα όχι από τους ήπιους.

 

Αυτός δεν ήταν που διδάχτηκε από το περιστατικό με το χωράφι με τα στάχυα;

Link to comment
Share on other sites

Σείριε, σου έχω πει ποτέ πόσο χαίρομαι που σ΄ έχω στην Ομάδα Συντονιστών??  :kissylove:

2952[/snapback]

 

Τι χάρη έχει ο καλομίλητος άνθρωπος! Σαν πρωϊνός ουρανός, ασυννέφιαστος, σαν βρυσούλα οπυ τρέχει ταπεινά σ΄ένα παράμερο μέρος, και καρτερά υπομονετικά να περάσει ο κουρασμένος στρατοκόπος για να τον ξεδιψάσει με το κρύο νερό της, δίχως να θέλει άλλη πληρωμή παρεκτός από τη χαρά να τον φχαριστήσει!

Φώτης Κόντογλου

Link to comment
Share on other sites

Χεχε.... Ο Περίανδρος ήταν τύρρανος, και μάλιστα όχι από τους ήπιους.

Αυτός δεν ήταν που διδάχτηκε από το περιστατικό με το χωράφι με τα στάχυα ;

Δεν έχεις άδικο. Ο Περίανδρος έμαθε μέσω ενός απεσταλμένου, το "μήνυμα?παράδειγμα" που έπρεπε να εφαρμόσει για τους διαφορετικούς ... κλαδεύοντας ό,τι εξέχει ...

 

Συνεπώς, είτε μιλάμε για εκείνο που άξιζαν οι Κορίνθιοι εκείνη την εποχή, είτε για εκείνο που έκρινε ο Θρασύβουλος ότι μπορεί να αφομοιώσει ένας άνθρωπος με τέτοιο χαρακτήρα σαν τον Περίανδρο, είναι λίγο αντι-Δημοκρατικό.

 

Σαν σκέτη φράση, στέκει. Αρκεί να μην παραπέμπει στο συγκεκριμένο παράδειγμα.

Διότι ούτε τα στάχυα είναι δηλητηριώδης κισσός, αλλά ούτε και ο Περίανδρος ήταν κάποιος εξαιρετικός φιλάνθρωπος ...

 

Ας πούμε ότι είναι λαϊκή έκφραση που ..."πλύθηκε με λάσπη" εξαιτίας ονομαστικής οικειοποίησης

Link to comment
Share on other sites

-Ο Αλ Καπόνε έλεγε πως πετυχαίνεις περισσότερα με έναν καλό λόγο κι ένα περίστροφο, παρά με έναν καλό λόγο μόνο.

 

-Αυτό σημαίνει πως ο καλός λόγος είναι απαραίτητος!

 

Από την ταινία "Βαρέθηκα να σκοτώνω τους αγαπητικούς σου" (μεγάλη πατάτα :sleep: ).

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να είσαι απλό μέλος ενός forum κι άλλο η Διαχειρίστρια...

 

Να φροντίσεις να είσαι άξιος της εξουσίας, όταν την καταλάβεις.

(Περίανδρος)

*καταλάβεις=αποκτήσεις, όχι καταλάβεις=κατανοήσεις

2952[/snapback]

 

Με το καλό και βουλευτής βλεεεε!!! Να μας γράψεις και άλλο να είσαι απλός πολίτης και άλλο Υπουργός! :015annoyed:

 

...ωραία που τόπες! :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οραματιζομαι να φτιαξω ενα δικτυακο τοπο που να εχει φορουμ , να ειμαι εγω και μονο εγω το απλο μελος και ολοι οι αλλοι να ειναι διαχειρηστες.....

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι, ότι ο κάθε συγγραφέας τού forum γράφει καί ενισχύει τήν προβολή του μέ τήν χρήση "λεκτικών" (=συμβολική σύνταξη) ή "σχηματικών" (=νοηματική σύνταξη) συμβολικών παραγόντων.

 

Ο κάθε συγγραφέας, έχει τό δικό του αρχετυπικό στύλ καί μ΄αυτό "προσωποποιεί" καί "ζωντανεύει" τήν επικοινωνία μέ τό "κοινό" του, η οποία εκ τών πραγμάτων - μέσα από μιά οθόνη -, είναι περιορισμένη.

 

Και μερικοι βεβαια, απλα γραφουν γιατι τους τελειωσε το makeup.

Link to comment
Share on other sites

Και μερικοι βεβαια, απλα γραφουν γιατι τους τελειωσε το makeup.

3024[/snapback]

 

 

:first:

To na peis logia megalon andrwn, pou emeinan stin istoria einai deigma morfosis.

To na peis kati pou na meinei stin istoria einai deigma oti eisai megalos andras.

Bravo argentvive

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οραματιζομαι να φτιαξω ενα δικτυακο τοπο που να εχει φορουμ , να ειμαι εγω και μονο εγω το απλο μελος και ολοι οι αλλοι να ειναι διαχειρηστες.....

3019[/snapback]

 

Πιστεύω ότι θα αποτελούσε άκρως ενδιαφέρον επιστημονικό πείραμα κοινωνιολογίας, με θέμα "πόσες ώρες χριάζεται ένα φόρουμ με πολυάριθμους Διαχειριστές, για να καταστραφεί!" :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...