Jump to content

Καταπολέμηση Κάποιας Μειονεξίας ;


Recommended Posts

Αβάπτιστα μέλη του τόπου αυτού, έχω σκοπό να σας θέσω τον εξής συλλογισμό ? θεώρηση :

 

Κάποιος ευαίσθητος άνθρωπος, πηγαίνει σε ένα ωδείο και μαθαίνει παλαμάκια ...

Ο Λόγος : Όταν άκουγε το "αποθέωμα" στη λαϊκή μουσική :clapping: , ήθελε να γίνει και ο ίδιος, ένας τέτοιος μεγαλειώδης τεχνίτης ! :rock: :yupi:

 

Κάποια γυναίκα, πηγαίνει και μαθαίνει κουμπότρυπες, στο Μπουρνάζι ...

Ο Λόγος : Θεωρεί την χρυσοχέρα γιαγιά της την, ως πρότυπο γυναίκας !

 

Κάποιο μαγκάκι, πηγαίνει και μαθαίνει αλβανικό μποξ, στη σχολή του Ραντίπ ...

Ο Λόγος : Όταν έπαιζε ξύλο με μετανάστες, τις έτρωγε ? και του έγινε μάθημα !

 

Και στις 3 περιπτώσεις, έχουμε ανθρώπους που υστερούν απέναντι στη γνώση και απέναντι σε άλλους.

 

Το ερώτημα που τίθεται είναι : « Καταπολέμηση Κάποιας Μειονεξίας ; »

Μήπως ορισμένοι οι οποίοι ασχολούνται με αποκρυφισμό, αναζητούν μέσα από αυτόν, ένα μέρος του εαυτού τους ... πολύ καθημερινό ;

 

Ένα δεύτερο ερώτημα (υπό μορφή παραδείγματος) που τίθεται, είναι :

Άραγε ποιός ο λόγος να μάθεις να γοητεύεις γυναίκες με το βλέμμα, εφόσον ήδη έχεις παρατηρήσει πως είναι καθημερινή συνθήκη, αυτή η ανταπόκριση ανθρώπων σε κοίταγμα ;

(προσοχή ο υπνωτισμός δεν έχει σχέση με την ενέργεια του βλέμματος)

 

Ένα τρίτο συνακόλουθο ερώτημα, είναι :

Εφόσον ο συνήθης σκοπός του άντρα απορρέει από τον Ερωτικό Υποσιτισμό, ενώ της γυναίκας απορρέει από την Μέθοδο των Επιλογών, γιατί δεν ασκούνται από κοινού στον υπνωτισμό (ο οποίος είναι ευεργετικός και για τα 2 αίτια), αλλά αντί αυτού, αναζητούν άλλες μορφές έργου ;

(γητειά, μαντεία, πνευματική ενέργεια, ξόρκια, βουντού κ.λ.π)

 

 

Τελικά, όταν κάποιος εκδηλώσει ενδιαφέρον για τέτοιου είδους μύηση, μήπως έτσι παραδέχεται έμμεσα, πως ... του έτυχε να υστερεί σε σχέση με άλλους καθημερινούς ανθρώπους, σε κάποια απλά ιδιώματα της ζωής ;

Υπάρχει άραγε περίπτωση, εξαιτίας τούτης της ... ενδεχόμενης έλλειψης ... να στήνει ένα ολόκληρο πνευματικό σκηνικό θέατρο, μόνο για βρει την ώθηση εκείνη, που θα τον βοηθήσει να αναπτύξει κάτι απλό ? που όμως έτυχε να μην διαθέτει ;

 

Θα με ενδιέφερε :drooling2: είτε η γνώμη σας :gooood: είτε η διαφωνία σας ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα απο παντα μια χαρα τα βγαζω περα σε καθε τομεα της ζωη μου και χωρις ξορκια,πνευματικη ενεργεια κτλ!Οι λογοι για τους οποιους ελκυομαι απο την Τεχνη δεν ειναι η δυνατοτητα που μου δινει να κανω την ζωη μου πιο ευκολη αλλα γιατι με αντιπροσωπευουν τα πιστευω Της και ταιριαζει με τον τροπο ζωης που με ικανοποιει. ^_^

Link to comment
Share on other sites

............ :001almostcry: ............

Μην προσπαθείς να κοιτάξεις το 3ο μάτι σου ...

Είναι σα να θέλεις να δαγκώσεις τα δόντια σου !!! :018bleh:

(ΖΕΝ)

2638[/snapback]

κοίτα..αν έχεις χασμοδοντίαση μπορεί να γίνει κι αυτό... :unsure::shocked:

Link to comment
Share on other sites

:shocked: Τι λετε καλε παλι?Τι φιλοσοφιες περι δοντιων και ματιων λετε? :blink:  :evilbl:

 

Άντε. Ας μη σε παραδράμω με καθαρόαιμες ΖΕΝ συμβουλές.

 

Εσένα θα σου το θέσω πάλι με παραβολή, όμως αυτή τη φορά "καταφερτζίδικα" :

 

? «Πας στοίχημα ότι μπορώ να δαγκώσω το μάτι μου ; » ,είπε ο γέρο Τζο.

Ο άλλος έβαλε στοίχημα και το έχασε : Ο γερο-Τζό έβγαλε με το ένα χέρι το ψεύτικο μάτι του και το δάγκωσε, παίρνοντας τα λεφτά από το τραπέζι με το άλλο ...

 

? «Πας διπλό στοίχημα ότι μπορώ να δαγκώσω και το άλλο μάτι ; », είπε ο γέρο Τζο.

Ο άλλος έβαλε αμέσως στοίχημα και το έχασε : Ο γερο-Τζό έβγαλε με το ένα χέρι τη μασέλα του και δάγκωσε το καλό μάτι αυτή τη φορά, παίρνοντας και τα υπόλοιπα λεφτά από το τραπέζι με το άλλο ...

 

 

 

"Μάγος" και ΖΕΝ Ζωροάστρης (!!!) ο γερο-Τζό ... :drooling2: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

:shocked: Τι λετε καλε παλι?Τι φιλοσοφιες περι δοντιων και ματιων λετε? :blink:  :evilbl:

 

Άντε. Ας μη σε παραδράμω με καθαρόαιμες ΖΕΝ συμβουλές.

 

Εσένα θα σου το θέσω πάλι με παραβολή, όμως αυτή τη φορά "καταφερτζίδικα" :

 

? «Πας στοίχημα ότι μπορώ να δαγκώσω το μάτι μου ; » ,είπε ο γέρο Τζο.

Ο άλλος έβαλε στοίχημα και το έχασε : Ο γερο-Τζό έβγαλε με το ένα χέρι το ψεύτικο μάτι του και το δάγκωσε, παίρνοντας τα λεφτά από το τραπέζι με το άλλο ...

 

? «Πας διπλό στοίχημα ότι μπορώ να δαγκώσω και το άλλο μάτι ; », είπε ο γέρο Τζο.

Ο άλλος έβαλε αμέσως στοίχημα και το έχασε : Ο γερο-Τζό έβγαλε με το ένα χέρι τη μασέλα του και δάγκωσε το καλό μάτι αυτή τη φορά, παίρνοντας και τα υπόλοιπα λεφτά από το τραπέζι με το άλλο ...

 

.

 

"Μάγος" και ΖΕΝ Ζωροάστρης (!!!) ο γερο-Τζό ... :drooling2: :clapping:

2654[/snapback]

χαχαχα...ευχαριστούμε για την ευχάριστη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

:shocked: Τι λετε καλε παλι?Τι φιλοσοφιες περι δοντιων και ματιων λετε? :blink:  :evilbl:

Άντε. Ας μη σε παραδράμω με καθαρόαιμες ΖΕΝ συμβουλές.

 

Eσένα θα σου το θέσω πάλι με παραβολή, όμως αυτή τη φορά "καταφερτζίδικα" :

? «Πας στοίχημα ότι μπορώ να δαγκώσω το μάτι μου ; » ,είπε ο γέρο Τζο.

Ο άλλος έβαλε στοίχημα και το έχασε : Ο γερο-Τζό έβγαλε με το ένα χέρι το ψεύτικο μάτι του και το δάγκωσε, παίρνοντας τα λεφτά από το τραπέζι με το άλλο ...

? «Πας διπλό στοίχημα ότι μπορώ να δαγκώσω και το άλλο μάτι ; », είπε ο γέρο Τζο.

Ο άλλος έβαλε αμέσως στοίχημα και το έχασε : Ο γερο-Τζό έβγαλε με το ένα χέρι τη μασέλα του και δάγκωσε το καλό μάτι αυτή τη φορά, παίρνοντας και τα υπόλοιπα λεφτά από το τραπέζι με το άλλο ...

"Μάγος" και ΖΕΝ Ζωροάστρης (!!!) ο γερο-Τζό ... :drooling2: :clapping:

2654[/snapback]

 

Kαταρχήν Αυτόνοε, επέτρεψέ μου να σε συγχαρώ για την επάξια συνέχιση της Διδαχής μέσω του συστήματος της Σχολής του Μουλλά Μαστρεντίν (συνεχιστής κι αυτός αρχαϊκότερων, αλλά μια και λέμε να γνωρίσουμε τίποτα άλλο εκτός των αρχαίων... Τεχνιτών). Φυσικά και δεν είμαι ανώτερή σου ώστε να επιζητείς την επιβράβευσή μου, όμως τελικά, η αναγνώριση της αξίας μας είναι πολυτιμότερη από τους ανωτέρους μας, ή μήπως από τους κατωτέρους μας....?

Η ως άνω απόδειξη του εφικτού δια της οδού της πλάνης μεν, αλλά με ρεαλιστικό τρόπο δε, δείχνει και το χάσμα που χωρίζει τους κόσμους των Νοόντων, αλλά και την οδό που τους ενώνει. Και η ένωση, δεν μπορεί παρά να γίνει σε κόσμο και σε παραδείγματα του υπαρκτού κι όχι του ιδεατού. Αλλη δουλειά κάνει το ένα, άλλη το άλλο.

Σε ΕυΧαριςΤω

Link to comment
Share on other sites

Οι λογοι για τους οποιους ελκυομαι απο την Τεχνη.... με αντιπροσωπευουν τα πιστευω Της ^_^

2629[/snapback]

 

:work:

α) Αναφέρατε:

1..............................

2..............................

3..............................

4..............................

5..............................

6..............................

7..............................

8..............................

9..............................

10..............................

 

β) Αιτιολογήστε:

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

Το γραπτό τεστ έχει διάρκεια 5' για το α) και 5' για το β)

Βοηθήματα να μην χρησιμοποιηθούν παρακαλώ και οι απαντήσεις να είναι αυθόρμητες.

Εκ του αποτελέσματος θα κριθεί η βαθμολογία

 

 

:gooood:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...