Jump to content

Σχόλια


shadow3363
 Share

Recommended Posts

Άν βλέπεις κάποιον που μπορεί να αγαπά ακόμα.

Οφείλεις να υποκληθείς μπροστά του!!!

 

Αυτό το ρητό το συνάντησα πρήν λίγο καιρό σε ένα τοίχο στην Αθήνα

εμένα μου άρεσε πολύ, θα ήθελα όμως να δώ και την δική σας άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου άρεσε .

 

Οσο για το οφείλεις νομίζω ότι γράφτηκε εντελώς μεταφορικά.

Αν κοιτάξουμε λιγάκι γύρω μας θα δούμε ότι αυτό το συναίσθημα άρχισε να σπανίζει, οπότε για μένα δηλώνει ότι το συναίσθημα της ΑΓΑΠΗΣ είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να ''υποκλινόμαστε'' και μόνο στην παρουσία του.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου άρεσε .

 

Οσο για το οφείλεις νομίζω ότι γράφτηκε εντελώς μεταφορικά.

Αν κοιτάξουμε λιγάκι γύρω μας θα δούμε ότι αυτό το συναίσθημα άρχισε να σπανίζει, οπότε για μένα δηλώνει ότι το συναίσθημα της ΑΓΑΠΗΣ είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να ''υποκλινόμαστε'' και μόνο στην παρουσία του.

 

συμφωνώ με την agelina , ότι η αγάπη άρχισε να σπανίσει στα χρόνια μας.

 

και νομίζω ότι αυτή η έκφραση να υποκλιθούμε δεν είναι μόνο μεταφορική αλλά και κυριολεκτική.

 

έτσι πιστεύω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως άρχισε να σπανίζει ίσως και όχι. Δε νομίζω ότι έχει σπανίσει η αγάπη βασικά αλλά οι τρόποι έκφρασής της.

Εγώ κόλλησα στη λέξη "οφείλεις" επειδή δε μου φαίνεται και τόσο... δημοκρατική.

Link to comment
Share on other sites

Το "οφείλεις" πιστεύω το παραθέτει μόνο και μόνο για να τονίσει τη σπανιότητα της Αγάπης. Τπτ παραπάνω.

 

Αλλος ένας ακόμα ρητό είναι που θέλει να τονίσει τη σπανιότητα της αγάπης. Δεν χρειάζεται να το κάνουμε και μεγάλο θέμα πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την φράση, είναι τόσα λίγα τα άτομα που βλέπεις ότι μπορούν να αγαπήσουν, που τους αξίζει να υποκλιθείς γιατί πολύ απλά δεν θα σε αφήσουν να το κάνεις......

Το οφείλεις.... εγώ το εκλαμβάνω ως συμβουλή... χωρίς καταπιεστική χροιά.........

Το "ακόμα" είναι που με παραξενεύει εμένα, δεν ξέρω αν στο παρελθόν οι άνθρωποι αγαπούσαν περισσότερο ή λιγότερο..... αύτο που ξέρω είναι ότι δυστυχώς πολύ δύσκολα βρίσκεις αγάπη...........

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε το οφείλεις είναι καθαρα συμβουλή για εμένα.

το ακόμα πιστεύω ότι θέλει να μιλήσει για την διαφορετικότητα της εποχής μας.

Όλη αυτή η αποξένωση για το ιδίο όφελος. Πόσοι από εμάς δεν κάναμε στην άκρη τα συνεσθήματα μας για κάποιο μεγαλύτερο σχέδιο? κάποια προαγογή κάποια καταξίωση?

 

Εγώ πιστεύω ότι απλά θέλει να μας επισημάνει πόσο σπάνιο είναι στις μέρες μας να δούμε άτομα που μπορούν να αγαπάνε πραγματικά και με ανιδιοτέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εγώ από την πλευρά μου θεωρώ ότι δεν είναι τόσο σπάνιο να βρει ανθρώπους που αγαπούν πραγματικά και ανιδιοτελώς. Όλοι έχουμε 1-2 στην ζωή μας.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν το θεωρείς αυτό σπάνιο Minerva?

 

Εχεις αναρωτηθεί πόσα άτομα γνωρίζεις, γνώρισες και θα γνωρίσεις στο μέλλον?

Και ο αριθμός 1-2 δεν δηλώνει κάτι?

Για μένα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός 1-2 που μπορεί να είναι 2-3, 3-4 ή 1 δηλώνει πως στον μικρόκοσμο του καθενός από εμάς ζει τουλάχιστον άλλος ένας άνθρωπος που μας αγαπά αληθινά. Δεν εξετάζω αν είναι σύντροφος, φίλος, αδελφός ή γονέας. Η ουσία είναι ότι δεν βλέπω λόγο απαισιοδοξίας. :)

 

Θα ένιωθα απαισιοδοξία εάν διαπίστωνα πως ανάμεσα σε 10 ή 100 από εμάς βρίσκεται μόνο 1 που αγαπά αληθινά. Κατανοητόν;

Link to comment
Share on other sites

Θα ένιωθα απαισιοδοξία εάν διαπίστωνα πως ανάμεσα σε 10 ή 100 από εμάς βρίσκεται μόνο 1 που αγαπά αληθινά. Κατανοητόν;

 

Ναι 1/10 είναι καλό αλλά 1/100 μήπως είναι μικρό? :whistling:

 

Ακριβώς αυτό ενοώ και εγώ αυτό τον 1 λοιπόν πρέπει να τον προσέχουμε και πιστεύω ότι απο την Ματαιοδοξία και ζήλεια του κόσμου θα πεταχτούν σιγα σιγα και άλλοι που θέλουν αυτή την Προσοχή μας. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι 1/10 είναι καλό αλλά 1/100 μήπως είναι μικρό? :whistling:

 

Eξαρτάται πώς το εννοείς

 

Ακριβώς αυτό ενοώ και εγώ αυτό τον 1 λοιπόν πρέπει να τον προσέχουμε και πιστεύω ότι απο την Ματαιοδοξία και ζήλεια του κόσμου θα πεταχτούν σιγα σιγα και άλλοι που θέλουν αυτή την Προσοχή μας. :smilewink:

 

Ε, τι να κάνουμε; Ματαιοδοξία και ζήλεια πάντοτε θα υπάρχουν. Το θέμα είναι πόσο ισχυρή είναι η κάθε σχέση για να αντέξει αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

κάπου εδώ, είχε ξεκινήσει μία αντίστοιχη συζήτηση...

 

Η "Αγάπη", είναι μία φιλοσοφική έννοια, η οποία και καθορίζει ένα τρόπο ζωής που συναντάται, σαν αποκορύφωμα της προσπάθειας, στην πλειοψηφία των μονοπατιών!

 

Όταν μιλάμε γι' Αυτήν, εννοούμε μία στάση εσωτερικής ζωής, που διέπεται από τις συμπαντικές νόρμες και ισορροπίες και χαρακτηρίζεται από την απουσία των ...συνηθισμένων συναισθημάτων.

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω αν ο άνθρωπος μπορεί και σε ποιο βαθμό, να προσεγγίσει αυτό το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...