Jump to content

Και ναι..


Shinigami
 Share

Recommended Posts

Μολις χθες ο πατερας μου καταλαβε.. η αλιως εμαθε οτι ασχολουμε με μαγεια.. του εξηγησα πως ασχολουμε με ασπρη μαγεια και με ακινδυνα πραγματα.. αλλα επενε πως οτι εχει σχεση με αυτη ειναι κακο..Μου διηγηθικε επισης μια ιστορια με εναν φιλο του ο οποιος ξεκινησε απο ασπρη και κατεληξε στην μαυρη μαγεια..και στο τελος αυτοκτονησε..

 

Μου ειπε πως του ελεγε τοτε..οτι η ασπρη ειναι απλα μια παραπλανηση για να πας στην μαυρη..

 

 

Ακουω αποψεις.. :whistling: Μηπως ειναι οντως παραπλανηση για να πας προς την μαυρη? Μηπως αν σκευτεις εξυπνα δεν την πατας? :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

άσπρη μαύρη κίτρινη μπλε γαλάζια "πλαπλαπλα" λες και μιλάμε για βιβλίο με πολύχρωμες σελίδες για "κολλαζ", η μαγεία ένα χρώμα έχει! και αυτό είναι το χρώμα τον συναισθημάτων σου την στιγμή που κανεις κάτι. θυμάσαι την άσκηση για δημιουργία ενεργειακής ασπίδας τι σκέφτεσαι? για φαντάσου να σκεφτόσουν τα αντίθετα από αυτά που οραματίζεσαι για την δημιουργία μιας φωτεινής και αρκετά δυνατής ασπίδας, μαύρη μαγεία δεν θα ήταν μιας και κακό θα έκανες παρα καλο? θέλω να πω ότι, δεν έχει σημασία αν το βιβλίο που πήρες λέει πάνω μαύρη μαγεία η λευκη η βυσσινιά, σημασία έχει πως νιώθεις και τι θέλεις να πετύχεις με αυτό που κανεις..αν είσαι άνθρωπος με αυτοέλεγχο θα παραμείνεις στον δρόμο που επέλεξες...ότι και να διαλέξεις να κανεις, στην καλύτερη περίπτωση, είναι σαν ένα ποτήρι νερό, που αν το ποιείς θα ξεδιψάσεις μα μπορεί και να σε πνίξει...

Link to comment
Share on other sites

Σχηματίζουμε τις απόψεις μας, σε μεγάλο βαθμό, από τις εμπειρίες μας. Από αυτήν την άποψη δεν έχει άδικο ο πατέρας σου. Αν είχε φίλο που ασχολούνταν με τη μαγεία και είχε μια υπέροχη, αξιοζήλευτη ζωή.... θα το έβλεπε αλλιώς. Όπως είναι, δικαιολογημένα ανησυχεί.

Μολις χθες ο πατερας μου καταλαβε.. η αλιως εμαθε οτι ασχολουμε με μαγεια.. του εξηγησα πως ασχολουμε με ασπρη μαγεια και με ακινδυνα πραγματα.. αλλα επενε πως οτι εχει σχεση με αυτη ειναι κακο..Μου διηγηθικε επισης μια ιστορια με εναν φιλο του ο οποιος ξεκινησε απο ασπρη και κατεληξε στην μαυρη μαγεια..και στο τελος αυτοκτονησε.....
Επίσης, σίγουρα, κανείς δεν ασχολείται με καταστροφικές ή αυτοκαταστροφικές δραστηριότητες (και μορφές μαγείας) χωρίς να έχει περάσει πρώτα από πιο "ευγενικές". Η ερώτηση, τελικά είναι αυτή, το αν όπως
...του ελεγε τοτε..οτι η ασπρη ειναι απλα μια παραπλανηση για να πας στην μαυρη.....
είναι λόγια του "φίλου". Αν υπήρχε εύκολη ξεκάθαρη απάντηση δεν θα το συζητούσαμε. Σίγουρα μπορεί να γίνει αφορμή για "παραπλάνηση". Ακόμα και δικαιολογία. Μπορεί ακόμα να γίνει αφορμή για καλύτερα πράγματα, ίσως.
...Ακουω αποψεις.. :whistling: Μηπως ειναι οντως παραπλανηση για να πας προς την μαυρη? Μηπως αν σκευτεις εξυπνα δεν την πατας? :unsure5:
Συνήθως αν σκεφτείς "έξυπνα" είναι πιο βέβαιο ότι θα την πατήσεις. Γιατί δεν είναι εξυπνάδα το να νομίζεις πως με κόλπα μπορείς να ξεγελάσεις το Σύμπαν. (Απόδειξη: δες τα αεροπορικά ατυχήματα. Στις περισσότερες φορές τα ΜΜΕ μιλάνει για πόσο "έμπειρος" ήταν ο πιλότος. Σπάνια συμβαίνουν σε πρωτόβγαλτους. Η υπερβολική αυτοπεποίθηση μας κάνει απρόσεκτους μερικές φορές...). Καλύτερα να έχεις υπόψη, κινδύνους, παρενέργειες και "ανεπιθύμητες δράσεις" όπως λένε οι οδηγίες για τα φάρμακα* παρά να θεωρείς ότι κάνοντας τον "έξυπνο" δεν θα έχει πρόβλημα.

 

 

*Μια αρχαιοελληνική λέξη που σήμαινε "μαγεία" είναι "φαρμακία".

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ.

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΟ "ΧΡΩΜΑ" ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

ΤΟ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ "ΚΑΛΟ" ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ!!

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΣΑΙ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΗΚΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ.

ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΟ "ΧΡΩΜΑ" ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ.

ΤΟ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!...

Το πρόβλημα είναι ότι "το τι" σκεφτώμαστε την άλλη στιγμή μας διαφοροποιεί από το εαυτό μας την προηγούμενη, κι εκείνο που ήμασταν "τότε"...
.

ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ "ΚΑΛΟ" ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ!!

ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΣΑΙ!!!!!!!!!

Οπότε δεν πρέπει να μας παραξενεύει - και θα πρέπει σίγουρα να έχουμε υπόψη - πως το ότι κάποιες στιγμές "θέλουμε να κάνουμε το καλό" (στον εαυτό μας πρώτα από όλα) δεν σημαίνει τελικά και πολλά πράγματα... κάποια άλλη στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με όλους τους προηγούμενους. το τί σκέφτεσαι εκήνη την στιγμή είναι που καθορίζει την μορφη της μαγείας. Δεν είναι τυχαίο που λέμε όλοι ότι πριν απο ένα τελετουργικό αδειάζουμε το μυαλό απο κάθε σκέψη.

Να σου θυμίσω πόσα άτομα πέθαναν ή έτρεχαν για εξορκισμό γιατι εκτέλεσαν ένα τελετουργικό λάθος.

Η σκοτεινή πλευρά έχει μεγαλύτερη δύναμη γιατί δεν λογοδοτή πουθενά. Εκτός βέβαια τον βέβαιο και βίαιο θάνατο που επιφυλάσει πάντα.

Εμείς φοβόμαστε και τον νόμο των 3ών αυτοί όχι.

 

Άν πιστεύεις ότι μπορεί ναν παρασιρθείς από την σκοτεινή πλευρά σου σταμάτα αυτο που κάνεις τώρα!

Αν όχι είναι στο χέρι σου να αλάξεις την γνώμη του πατέρα σου με τις πράξεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου, όταν καταλάβω οτι κάτι δεν πάει καλά

θα σταματήσω!

Ακόμη{δεν ξέρω καλός ή κακός} είμαι στην θεωρεία της

μαγείας.

Link to comment
Share on other sites

Οι πράξεις μας καθορίζουν ό,τι είμαστε! Όλα τα πράγματα έχουν δύο όψεις. Ανάλογα ποια πλευρά θα χρησιμοποιήσεις και υπό ποιες συνθήκες και τι αξίες πρεσβεύει ο κόσμος σου σε βάζουν σε κάποια μεριά.

Το σημαντικό είναι να μην κάνεις πράγματα που δεν μπορείς να αντιστρέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχει γνώσεις για να μπορεί να τα αντιστρέψει.

Για παράδειγμα να προσπαθήσω να κάνω επίκληση σε κάποιο φωτεινό πνεύμα.... και στην θέση του να εμφανιστεί ενα σκοτεινό και κακόβουλο.. έχω την γνώση να το διώξω με κάποιο τρόπο?

ήτε με την θέληση ήτε με κάποιο άλλο τελετουργικο?

Μα πάνω απο όλα μπορώ να ξεχωρίσω την διαφορά τους?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις Artist τι πιστεύω; Θα καταλάβεις μέσα σου πότε είσαι πραγματικά έτοιμος να ασχοληθείς με κάτι. Είναι εκεί απλά μπορεί να μην το έχεις βρει ακόμα.

Και κάτι άλλο, όλοι λίγο έως πολύ έχουμε παλέψει με το σκοτεινό μας εαυτό. Όταν γίνεται αυτό και κάνεις μαύρες σκέψεις, βρες από που προέρχονται. Γνώρισε τον εαυτό σου, μάθε τις αδυναμίες σου, πολέμησε τες και οι μαύρες σκέψεις θα σταματήσουν. Ξεκίνα από την αυτογνωσία και την αυτοβελτίωση, πάρτα σιγά σιγά και όλα θα πάνε καλά.

(Σε παραπέμπω http://www.artofwise.gr/html/categories_co...aytognosia.html)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πιστεύω στην ελεύθερη βούληση, και κάνω οτιδήποτε με την τέχνη, είτε υπερασπιζόμενος τον εαυτό μου είτε για προσωπικό όφελος, χωρίς όμως να βλάπτω άλλο κόσμο ( εκτος κιάν υπάρχει λόγος) γιατί πιστεύω πως ότι και να κάμεις μέσο τις μεταφυσικής οδού είτε το θεωρείς καλο για κάποιον άλλο είτε κακό, ακόμα και για τον εαυτό σου απλά αλλάζεις τα δεδομένα που έπρεπε να υπήρχαν, η απλά έπρεπε έτσι να γίνουν τα πράγματα και υπήρχε κάποιος λόγος! γενικότερα ότι και να σκεφτώ, ως προς το πως να χρησιμοποιώ την τέχνη, υπάρχει και το αντίθετο του και σωστό επίσης, απλά δεν κάνω αυτά που δεν θα mάρεσε να μου κάνουν

 

αυτά εν ολίγοις και εν συντομία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μολις χθες ο πατερας μου καταλαβε.. η αλιως εμαθε οτι ασχολουμε με μαγεια.. του εξηγησα πως ασχολουμε με ασπρη μαγεια και με ακινδυνα πραγματα.. αλλα επενε πως οτι εχει σχεση με αυτη ειναι κακο..Μου διηγηθικε επισης μια ιστορια με εναν φιλο του ο οποιος ξεκινησε απο ασπρη και κατεληξε στην μαυρη μαγεια..και στο τελος αυτοκτονησε..

 

Μου ειπε πως του ελεγε τοτε..οτι η ασπρη ειναι απλα μια παραπλανηση για να πας στην μαυρη..

 

 

Ακουω αποψεις.. :whistling: Μηπως ειναι οντως παραπλανηση για να πας προς την μαυρη? Μηπως αν σκευτεις εξυπνα δεν την πατας? :unsure5:

 

 

γιατι βαζεισ χρωματα σε ενα εργαλειο?βασικα το ονομα μαγεια εινα πολυ αρνητικα φορτισμενο προτιμω τον ορο ΘΕΟΥΡΓΙΑ!Η ΜΑΓΕΙΑ εχει το χρωμα που της δινει ο χρηστης της ! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

γιατι βαζεισ χρωματα σε ενα εργαλειο?βασικα το ονομα μαγεια εινα πολυ αρνητικα φορτισμενο προτιμω τον ορο ΘΕΟΥΡΓΙΑ!Η ΜΑΓΕΙΑ εχει το χρωμα που της δινει ο χρηστης της ! :015annoyed:

Η Θεουργία είναι κάπως "στοχευμένος" όρος: αφού "εξυπηρετεί" το "θείο". Η Μαγεία είναι σαφώς ευρύτερος όρος και περικλείει τη θεουργία. Οπότε δεν είναι το κάθε είδος "μαγείας" θεουργία (γιατί είδη υπάρχουν, χρωματιστά και μη).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...