Jump to content

Φύση της σκεπτομορφής


Recommended Posts

να που έρχεστε σε εμενα πάλι:) οποτε τώρα, συμφωνείτε με όσα λέει η ιστοσελίδα?:) μιας και εκεί λέει κάποια fixed πράγματα...?

 

Μα δεν διαφώνησε κανείς μαζί σου. Απλώς όμως σκέψου οτι όλες οι ιδέες - σκέψεις που λαμβάνουμε καθημερινά σαν αρχέτυπα υπάρχουν κάπου και απο εκεί τις συλλαμβάνουμε εμείς. Και άν δεν υπάρχουν τέίνουν να υπάρχουν (Δυστυχώς αυτό δεν μπορω να στο εξηγήσω εκτενέστερα γιατι 1ον θα παει off topic και 2ον μερικες φορες τα λόγια που εμείς οι άνθρωποι εφήυραμε δεν είναι αρκετα για να εξηγήσεις τέτοιου είδους πεδία οπότε ελπίζω να το καταλάβεις). Σκέψου να μην υπήρχε τίποτα fixed όπως το λές εσύ. Χάος εφόσον και μόνο δεν είμαστε έτοιμοι ακόμη για κάτι τέτοιο. Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα συλλάβει αυτό που ήδη υπάρχει και οι υπόλοιποι με τον τρόπο του ο καθένας θα επεκτείνουν σε αυτό. Αυτό λέγεται εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς λίγο να το τεκμηριώσεις;

 

 

 

Δεν χρειάζεται...

 

μπορείς και μόνος σου να πάρεις τους λόγους....

 

απλά ξεκόλα από αυτό που πιστεύεις...

 

δες οτι τα πράγματα δεν είναι θέμα πίστης... αλλά

γνώσης... και θα το βρεις μόνος σου.. χωρίς κανέναν

από forum και ιστορίες...

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα περισσότερα που έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα, όμως διαφωνώ εν'μέρη στα:

 

1. ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ Ενέργεια / Συχνότητα κ.λ.π.

2. Με αυτό που είπε o Magick πως εφόσων έχουμε την ενεργομορφή βασισμένη σε Συχνότητα αυτή σταδιακά θα εξασθενήσει μέχρις οτότου να εξαφανισθεί. Διαφωνώ με αυτό μιας και για να γίνει αυτό βασική προυπόθεση είναι να υπάρχει κάποιου είδους αντίσταση όπου να αποροφά την ενέργεια της ενεργομορφής γρηγορότερα απο ότι την εφοδιάζουμε εμείς...(Συμφωνώ όμως στο οτι ΕΜΕΙΣ είμαστε οι μόνοι υπεύθυνοι για το αν θα συμβεί κάτι τέτοιο, λόγω της ελλειπούς πίστεως _ μιας και σε αυτή την περίπτωση δν θα υπάρχει εμπόδιο που να αποροφά ενέργεια μέσω της "συγκρουσης" συχνοτήτων, αλλά σταδιακή ύφεση του ανεφοδιασμού ενέργειας της υπάρξεως αυτής.) ... Χμμμμ ...

 

 

Τώρα όσον αφορά το τί είδους ενέργεια χρειάζεται για την δημιουργία μιας τέτοιας ή έστω παρόμοιας ύπαρξης δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά υποψιάζομαι πως ΔΕΝ είναι καθαρά εγκεφαλική, αλλά κάτι παραπάνω το οποίο την συγκεκριμένη στιγμή μου είναι πολύ δύσκολο να διατυπώσω λόω του αφιλόξενου για τέτοιου είδους σκέψεις πριβάλλοντος μου.. [ :( :( :( ]

 

Κατα την γνώμη μου δύναται να υπάρξουν αρκετών ειδών τέτοιες μορφές, στα πρόχειρα υπολογίζω τις αυθόρμητες οι οποίες πηγάζουν από συσώρευση συναισθημάτων και τις προμελετημένες όπου δημιουργούνται επίτηδες μέσω αυτοσυγκέντρωσης και είναι φυσικά ευκολότερο να ελεγχθούν! (ευκολότερο απο τις άλλες μιας και η ύπαρξη τους είναι "καθαρότερη" {υπο την έννοια της κάθαρσης - διχως πολυπλοκότητα = Complex-ity} οπότε και βασισμένη σε ένα μοναδικό επίπεδο κινήσεως του οποίου ο Δημιουργός καθορίζει την μορφή).

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται...

 

μπορείς και μόνος σου να πάρεις τους λόγους....

 

απλά ξεκόλα από αυτό που πιστεύεις...

 

δες οτι τα πράγματα δεν είναι θέμα πίστης... αλλά

γνώσης... και θα το βρεις μόνος σου.. χωρίς κανέναν

από forum και ιστορίες...

 

Μα για να παραθέτω εδώ τον προβληματισμό μου σημαίνει ότι οι φίλοι του φόρουμ να έχουν κοινή απορία και ένα κοινό θέμα προς συζήτηση.. Και σε βιβλία που διάβασα της Dion Fortune και του Atteshli δεν λύθηκαν οι απορίες μου.

Ποιος μίλησε για πίστη;

Τις απαντήσεις δεν διαφωνούμε σ' αυτό θα τις βρω όντως μόνος μου, αλλά όταν τις μοιραστώ με άτομα που ασχολούνται χρόνια με παρόμοια πεδία μπορεί να δω σε ποιο σημείο είμαι πολύ εκτός ορθολογισμού, και σε ποιο σημείο πολύ κοντά στον ορθολογισμό. Ακόμα και στην μεταφυσική, στην μαγεία και τον υπερρεαλισμό υπάρχει κάτι πολύ... ορθολογικό γιατί κι' αυτά αντιγράφουν τη φύση που είναι τέλεια. Οπόταν το να μοιράζομαι τις απορίες και τις ιδέες μου είναι ένας τρόπος να επικοινωνώ, να φιλτράρω και να αναθεωρώ ή ακόμη να τελειοποιώ τις απαντήσεις μου για κάποια θέματα..........

 

Ευχαριστώ όσους κάνουν διάλογο για το θέμα

Link to comment
Share on other sites

"δεν έχει να κάνει ούτε με εγκεφαλικά κύματα και κραδασμούς, σκεπτόμενος όμως για τα κύματα, τα εγκεφαλικά κύματα, αρχίζουν δυνατά και εξασθενούν σε κάποια απόσταση από εσένα. ( νομίζω 10 με 20cm απόσταση από το κεφάλι σου) ενώ η ενέργεια ταξιδεύει και μεταβάλλεται σε άλλες μορφές ενέργειας, και ποτε δεν Χάνεται, μιας και τίποτε δεν δημιουργείται από το μηδέν, και δεν τελειώνει στο μηδέν!)"

 

εννοούσα ότι.. η ενεργoμορφή δεν έχει να κάνει με τέτοιου είδους ενέργεια όπως εγκεφαλικά κύματα, γιατί τα εγκεφαλικά κύματα εκτείνονται 10-20CM από τον εγκέφαλο, και είναι μαγνητικά, η χρήση αυτόν συνήθως είναι να διαμορφώνουν την βίο-ενέργεια έτσι ώστε να δημιουργείται η σκεπτομορφή or ενεργoμορφή

 

παρολαυτά όμως, ακόμα μια διαφορα τις σκεπτομορφής από ενεργoμορφής, η σκεπτομορφή εξασθενείτε γρήγορα, τις πλείστες φορες πάνω στο αντικείμενο που είναι προγραμματισμένη αυθόρμητα, ενώ η ενεργoμορφή είναι συνδεδεμένη με εσένα και σου απορροφά ενέργεια για να ύπαρξη μέχρι να οοκλήρωση τον ρολο τις, αν και ok πάνω κάτω το ίδιο είναι, απλά η μια γίνετε συνειδητά η άλλη ασυνείδητα, άσε που έχει και ένα άλλο σορό σενάρια για το πως μπορεί να συνεχίσει να υπάρχει η ενεργoμορφή απορροφούμενη από αλλου ενέργεια..

Link to comment
Share on other sites

"δεν έχει να κάνει ούτε με εγκεφαλικά κύματα και κραδασμούς, σκεπτόμενος όμως για τα κύματα, τα εγκεφαλικά κύματα, αρχίζουν δυνατά και εξασθενούν σε κάποια απόσταση από εσένα. ( νομίζω 10 με 20cm απόσταση από το κεφάλι σου) ενώ η ενέργεια ταξιδεύει και μεταβάλλεται σε άλλες μορφές ενέργειας, και ποτε δεν Χάνεται, μιας και τίποτε δεν δημιουργείται από το μηδέν, και δεν τελειώνει στο μηδέν!)"

 

εννοούσα ότι.. η ενεργoμορφή δεν έχει να κάνει με τέτοιου είδους ενέργεια όπως εγκεφαλικά κύματα, γιατί τα εγκεφαλικά κύματα εκτείνονται 10-20CM από τον εγκέφαλο, και είναι μαγνητικά, η χρήση αυτόν συνήθως είναι να διαμορφώνουν την βίο-ενέργεια έτσι ώστε να δημιουργείται η σκεπτομορφή or ενεργoμορφή

Χμμμ> Όπως το βλέπω εγώ, > Η Μαγνητική υπόσταση (όπου είναι ανιχνεύσιμη με τα όργανα ελέγχου που χρησιμοποιούνται για την ανίχνευσή της) των εγκεφαλικών κυμάτων χαλαρώνει ώσπου τελικά να πάψει να καταγράφεται ακέραια, ως ήταν εξ εκπομπής της, οπότε και υποθετικά έχει εξαφανιστεί, μέσω πειραμάτων φαίνεται να παύει να ισχύει σε εύρος 10 με 20 εκατοστά (του μέτρου) γύρω του εγκεφάλου του ατόμου. (κλπ κλπ κλπ)

 

Με 2 λόγια, η εγκεφαλική ενέργεια περιέχει ΠΟΛΛΑ είδη ενεργειών, μεταξύ των ΚΑΙ μαγνητική (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ)

ΔΕΝ εχουμε ιδέα για την απόλυτη μορφή της, δηλαδή απο ΠΟΙΑ είδη ενεργειών αποτελείται και τις αναλογίες τους.

Έπειτα των 10-20cm παύει να βρίσκεται μέσα στο ατομικό ενεργειακό μας πεδίο, οπότε είναι επόμενο να αλλάζει μορφή, και ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ για το τι μορφή παίρνει η ενέργεια αυτή, επειδή απλά ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ πως έχει εκμηδενιστεί.

 

παρολαυτά όμως, ακόμα μια διαφορα τις σκεπτομορφής από ενεργoμορφής, η σκεπτομορφή εξασθενείτε γρήγορα, τις πλείστες φορες πάνω στο αντικείμενο που είναι προγραμματισμένη αυθόρμητα, ενώ η ενεργoμορφή είναι συνδεδεμένη με εσένα και σου απορροφά ενέργεια για να ύπαρξη μέχρι να οοκλήρωση τον ρολο τις, αν και ok πάνω κάτω το ίδιο είναι, απλά η μια γίνετε συνειδητά η άλλη ασυνείδητα, άσε που έχει και ένα άλλο σορό σενάρια για το πως μπορεί να συνεχίσει να υπάρχει η ενεργoμορφή απορροφούμενη από αλλου ενέργεια..

 

Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν αναλύω τπτ γιατί τα σενάρια είναι πολλά και οι γνώσεις απειροελάχιστες και μάλιστα οι δικές μου βασισμένες σε προσωπική εμπειρία (όπου για εμένα μπορεί να είναι Ο,ΤΙ καλύτερο, για τους άλλους όμως το γεγονός πως δεν έχω ανοίξει βιβλίο για παρόμοια θέματα με καθιστά σχετικά άσχετο σαφώς δικαιολογημένα).

 

Η Φύση της Σκεπτομορφής

 

Για τέτοια θέματα προσπαθώ να βγάλω ΟΛΑ τα στοιχεία που τα χρίζουν πολύπλοκα στην "απ'έξω" ή αν δεν γίνεται αυτό να τα παρομοιάσω με κάτι που ανήκει στην καθημερινότητα της πλειοψηφίας...Βέβαια αυτό δεν μπορώ να το κάνω συνεχώς, παρα μόνο σαν έχω όρεξη, ηρεμία, και εμπνεύση!

 

Σκεπτομορφή για εμένα δεν είναι τπτ άλλο παρα κάποιος απεσταλμένος του δημιουργού της, όπου στις περισσότερες εμφανίσεις της δεν κάνει τίποτε παρά να αναπαράγει συναισθήματα που είτε ένοιωθε ο δημιουργός, είτε αυτός θα ήθελε να νιώσει ο δέκτης.

Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις τραβηγμένες που έχουν αναφερθεί ΚΑΙ καταγραφεί (Δυτυχώς έχω χάσει την πηγή, έγραφε όμως για κάποιο πείραμα με 5 άτομα που δημιούργησαν μια σκεπτομορφή σε συνθήκες εργαστηρίου και την έβαζαν να μετακινεί διάφορα αντικείμενα..βιντεοσκοπημένο υπάρχει αλλά ΑΝΑΘΕΜΑ αν γνωρίζω κάτι παραπάνω...Γκρρρρ) όπου αυτές οι μορφές δύναται να παρεμβάλλουν τόσο έντονα ανάμεσα μας και του περιβάλλοντος, ώστε να υπάρχουν φαινόμενα τα οποία θεωρείτε αδύνατο να γίνουν απο Άυλα πλάσματα - Υπάρξεις!

 

Αυτό μας φέρνει στο ερώτημα ΚΛΕΙΔΙ..>..ΤΙ ΕΙΝΑΙ σκεπτομορφή;

Βασικα το πιο απλό είναι σχεδόν πάντα και ο νικητής. ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

Μιάς και άπαντα ενέργεια είναι, και η ύλη η στεγνή απλά έχει κρυώσει

ό,τι πηγάζει απ'τη ζωή μ'ενεργεια θα φουσκώσει.

Μιά τελική έχει μορφή, μ'αυτήνα όλοι φεύγουν

κ'ενέργεια ξαναγίνονται..

 

Θάνατο περμένουν και ΔΕΝ τον αποφεύγουνε καθότι το γνωρίζουν, πως είναι μόνο η αλλαγή αυτή που περιμένουν.

Έχουνε μάθει όσο ζουν πως η αδράνοια είναι, ο μέγιστος κοινός εχθρός του χρόνου και του είναι...

Μετά απο αυτό το Ο,ΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ θέλω να πω πως είμαι Άυπνος και με ένα κεφάλι γιομάτο χρυσάφι αλλα ΚΑΙ παγίδες :P (που'σαι ρε αγγελάκα Indiana Jones!!)

(γκουχου γκουυχχχουυυυ...)

Ελπίζω να βγάλατε νόημα. Καληνύζχτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ...και μεταδίδονται , ίσως ακούσια να υποβάλλονται κάποιες φορές , τα παραδείγματα πολλά και περιπτώσεων που κλέβονται και δυστυχώς στην ΣΚΕΨΗ δεν υπάρχει copyright

Έχουμε ένα σχολείο φίλοι μου

την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2009 και την πρώτη ώρα το πρόγραμμα λέει Έκθεση . Όλα τα παιδιά είναι σίγουρα γιά το Θέμα και είναι χαλαρά.Πως περάσαμε το τριήμερο της Καθαρά Δευτέρας θα μας βάλει συζητάνε πριν το κτύπημα του κουδουνιού . Ένα μονάχα σκέφτεται με πολύ έντονο ζήλο "αχ και να μας βάλει θέμα για την άμιλλα , τόσα έχω διαβάσει , θα γράψω σίγουρα άριστα , τόσο καιρό το προετοιμάζω το θέμα" και την στιγμή αυτή χτυπάει το κουδούνι.

Αφου τακτοποιήθηκαν στην τάξη τους ακούγεται η φωνή της δασκάλας να λέει βγάλτε κόλλες παιδιά ,σήμερα το θέμα της έκθεσης μας είναι ....Η ΑΜΙΛΛΑ.

Το σύντομο πόρισμα αυτής της παραβολής είναι ότι ο Δότης κάνει επεξεργασία σκέψης και αυτό βγάζει ενέργεια περισσότερη από την ενέργεια των πολλών Ο Δότης είναι ο μαθητής οι συμμαθητές του θεωρούσαν κάτι δεδομένο και ήταν χαλαροί δεν ασχολήθηκαν καν να το σκεφτούν καλά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...