Jump to content

Μαγεία στο Σχολείο


Greek Goddess
 Share

Recommended Posts

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ εγω θα αμφισβητησω και αλλα θεματα οπως το οτι ηταν 23 ετων κια διδασκε τι ηταν παιδι θαυμα και διοριστηκε αμεσως μετα την αποφοιτηση της? τελος παντων ως θεολογος κιεγω θα σου απαντησω το εξης η βιβλος και η καθε αγια κια ιερη γραφη ειναι απλα ενα βιβλιο απο χαρτι κι μελανι δεν ειναι ταλισμαν ουτε κατι που εχει ζωη απο μονο του ωστε ν μπορεσει να πολεμησει την δηθεν σωλομονικη που περιεγραψες αν τα πραγγματα ειναι ετσι οπως τα λες τοτε η πιστη τησ θεολογου οτι θα γινει κατι τετοιο το προκαλεσε αρα ενολγοισ χρησιμοποιησε και αυτη αθελα της την δυναμη της τεχνης!

 

Εξέρεση άν η βίβλος ήταν διαβασμένη άρα μπορεί να δρασει και ως ταλισμαν.

Και πολύ άνθρωποι συνηθίζουν να τις διαβάζουν π.χ. η Μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η οποιαδήποτε συζήτηση για το αν τα δεδομένα της ιστορίας είναι αληθή ή όχι, είναι ανούσια.

Για τα υπόλοιπα που έχουν ουσία υπάρχει ήδη πολύ υλικό. Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί ή κάποια άποψη που δεν έχει αναλυθεί ή έστω κάτι που θεωρείτε ότι πρέπει να συζητηθεί κι άλλο, παρακαλώ να παρατεθεί για να συνεχίσουμε με κάτι πιο εποικοδομητικό. Εμένα δε μου έρχεται κάτι σχετικό.

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Η οποιαδήποτε συζήτηση για το αν τα δεδομένα της ιστορίας είναι αληθή ή όχι, είναι ανούσια.

Για τα υπόλοιπα που έχουν ουσία υπάρχει ήδη πολύ υλικό. Αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί ή κάποια άποψη που δεν έχει αναλυθεί ή έστω κάτι που θεωρείτε ότι πρέπει να συζητηθεί κι άλλο, παρακαλώ να παρατεθεί για να συνεχίσουμε με κάτι πιο εποικοδομητικό. Εμένα δε μου έρχεται κάτι σχετικό.

 

 

απλα ρε παιδια αν ειχε γινει κατι τετοιο δεν θα ειχε ξεσηκωθει το συμπαν?ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΜΑΣΤΕ! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

hrakleitos.. οχι.. γιατί πολύ απλά έγινε σε χώρο που διάφορα ακούγονται και τα λαμβάνουν ώς κατα φαντασία των μαθητών ερμηνείες, μόνο και μόνο για να αποκτήσουν δημοσιότητα.

 

Αλλά σε κάθε περίπτωση και για να το φέρουμε σε ενα άλλο επίπεδο συζήτησης.

 

Κάθε αντικείμενο που φέρει σύμβολο επάνω του και έχει γίνει δέκτης θετικής ενέργειας (προσευχές, παρακλήσεις κτλ. ) είναι λογικό να έχει απο μόνο του , γίνει φορέας αυτής της ενέργειας. Σε μια βίβλο ειδικά που το 80% του περιεχομένου είναι δοξασίες και προσευχές , αυτό είναι ακόμα περισσότερο πιο έντονο. Το "διάβασμα" όπως το λέμε , είναι μια ιερή προσευχή - δοξασία που λένε οι πιστοί , με χρήση του εν λόγω αντικειμένου σαν φορέα αλλά και σαν προστασία την στιγμή που γίνεται η προσευχή. Σε μια βίβλο όπως είπα τώρα που δεκάδες χέρια και άτομα την ακουμπούν για να ορκιστούν, προσευχηθούν ακόμα και να την σκεφτούν ώς ιερό βιβλίο , είναι αναμενόμενο να είναι ενα πολύ ισχυρό "δοχείο" ενέργειας.

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

δυσκολεύομαι να πιστέψω στη ιστορία σου -δίχως παρεξήγηση- διότι:

 

1ον > θα το'καναν τούμπανο όλοι και ο μαθητής -φίλος της Σολωμονικής κρυφό καμάρι!

2ον > θα'στελναν τη θεολόγο στον προϊστάμενο της Β'θμιας Εκπαίδευσης να δώσει εξηγήσεις (και όχι μόνο στον διευθυντή του σχολείου της)!Πολύ πιθανόν να αντιμετώπιζε και πειθαρχικά μέτρα (ο εν λόγω "αγώνας μαγείας" δεν ανήκει στο αναλυτικό πρόγραμμα,ε;).

3ον > θα' πήγαιναν τηλεοπτικές κάμερες εκεί και θα το μάθαινε το πανελλήνιο...

4ον > Θα γινόταν σύλλογος καθηγητών και εκείνοι θα το ξεφούρνιζαν σε όλους ("'ακουσα φήμες από μαθητές μου ότι...")

 

κ.τ.λ. κ.τ.λ.,

 

Έγινε τίποτε απ' όλα αυτά, πριν 5 χρόνια...???

Ίσως γιατί "νίκησε" η Βίβλος... είσαι σίγουρος ότι δεν θα έκαναν "κάποιοι" :whistling: "τούμπανο" την υπόθεση αν "νικούσε" το ποτήρι; (παρά το ότι θα εξακολουθούσε το περιστατικό να είναι ακριβώς όμοια απίστευτο). Είναι πολύ πιο εύκολο να πιστέψεις αυτό που θα ήθελες να είναι αληθινό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "μαγεία" όπως την αντιλαμβανόμαστε πλέον, με την διάσταση που έχει πάρει...

 

Η δική μου άποψη είναι πως όλα βρίσκονται μέσα μας, ικανότητες που δεν πιστεύαμε ότι διαθέτουμε μέχρι να τις αναπτύξουμε.. Τίποτα δεν μπορεί να νικήσει τη δύναμη του νου... Όλα τα υπόλοιπα είναι το μέσον για να επιτύχεις αυτό που θες, το μυαλό κρατάει τα κλειδιά για τα πάντα..

 

-_-

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "μαγεία" όπως την αντιλαμβανόμαστε πλέον, με την διάσταση που έχει πάρει...

 

Η δική μου άποψη είναι πως όλα βρίσκονται μέσα μας, ικανότητες που δεν πιστεύαμε ότι διαθέτουμε μέχρι να τις αναπτύξουμε.. Τίποτα δεν μπορεί να νικήσει τη δύναμη του νου... Όλα τα υπόλοιπα είναι το μέσον για να επιτύχεις αυτό που θες, το μυαλό κρατάει τα κλειδιά για τα πάντα..

 

-_-

 

Το βλέπεις πολύ μονόπλευρα το θέμα πολλές φορές το μυαλό δέν είναι ικανό να κάνει κάποια πράγματα. γιαυτό και υπάρχουν βοηθήματα.

Αν ήταν έτσι τα πράγματα όπως τα αναφέρεις δεν θα υπήρχαν βότανα παρασκευάσματα και ταλισμαν παρα μόνο ξερό μυαλό.

 

Όλα αυτα βοηθάνε τον γνώστη της Τέχνης. Η μαγεία δεν είναι μία καθαρή χρήση του μυαλού αλλά μία Τέχνη που ένωνει τις ψυχικές με τις φυσικές δυνάμεις.

και όταν λέω φυσικές ενοώ αυτά μου μας παρέχει η φύση.

 

Όλα αυτα ήταν λίγο αλλά δεν μπορώ να ακούω αοριστολογίες και παραπληροφορίες (για να μην πω #@#$@!%@)

Link to comment
Share on other sites

shadow3363, μπορείς ελεύθερα να λες την άποψή σου, χωρίς όμως να θεωρείς πως αυτό που λες είναι "η μόνη αλήθεια", απορρίπτοντας τις υπόλοιπες απόψεις.

Η πιο εύκολη παγίδα για κάποιον που βλέπει μονόπλευρα τα πράγματα είναι να θεωρήσει πως τα υλικά βοηθήματα μπορούν να αναπληρώσουν έστω και ένα μικρό μέρος της δικής του συνειδητότητας μέσα σε κάποια διαδικασία.

Θα συμφωνήσω κι εγώ λοιπόν με την Ahimsa.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο δικό μου σχολείο κοιμόταν όλοι στα θρησκευτικά?????? :P :P :P

 

Σοβαρά τώρα κάτι τέτοιο θα ήθελα να το δω...

Μάλλον η θετική ενέργεια της Βίβλου νίκησε την αρνητική της Σολομωνικής... Κάτι τέτοιο.Απλά χωρίς να ξέρεις καλά την ιστορία δε μπορείς να πεις....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο δικό μου σχολείο κοιμόταν όλοι στα θρησκευτικά?????? :P :P :P

 

Μην ανησυχείς, και στο δικό μου το ίδιο γινότανε! :D

 

Φίλε shadow, δεν το κοιτάω μονόπλευρα, απλώς μετά από χρόνια ερευνών, έχω διαπιστώσει ότι όλα τα "υλικά" μέσα έχουν ως σκοπό να αυξήσουν το αίσθημα του "κάνω κάτι αυτή τη στιγμή" ώστε να δώσεις όλη σου την ενέργεια σε αυτό που κάνεις, σκέψου το λίγο, μια προσευχή δεν έχει από μόνη της τη δύναμη, η πίστη σου είναι αυτή που την κάνει σπουδαία ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ σε αυτό. Και συγνώμη αν είμουν λίγο (εώς πολύ) απόλυτος. ήθελα να πώ ότι απλά πολλές φορές μας βοηθάνε και τα υλικά πέρα από το μυαλό. ήτε με πνευματικό τρόπο όπως ανέφερες εσύ ητε με πιο πρακτικό τρόπο όπως κάποιο παρασκεύασμα βοτάνων.

Link to comment
Share on other sites

...πολλές φορές μας βοηθάνε και τα υλικά πέρα από το μυαλό...

 

θα στο παραποιήσω λίγο.. τα υλικά βοηθάνε στο μυαλό! :P

όσο για τα παρασκευάσματα βοτάνων, η επίδρασή τους περιορίζεται στον οργανισμό μας.

 

Δεν ξέρω, προσπαθώ κι εγώ να μην είμαι, γενικά, απόλυτη, απλά στο συγκεκριμένο θέμα, αποδεδειγμένα, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.. διορθώστε με άμα κάνω λάθος... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

θα στο παραποιήσω λίγο.. τα υλικά βοηθάνε στο μυαλό! :P

όσο για τα παρασκευάσματα βοτάνων, η επίδρασή τους περιορίζεται στον οργανισμό μας.

 

θα το παραποιήσω και εγώ λέγοντας ότι βοηθάνε το μυαλό.

 

όσο για τα βότανα έχεις δίκιο βοηθάνε τον οργανισμό γιαυόν προορίζονται αλλά είναι υλικά τις Τέχνης. Δεν υφίστατε Μάγος χωρής να γνορίζει για τα βότανα.

 

Και έχω δίκιο μιας και είμαι μεγαλύτερος σου κατα 1 ολόκληρη Μέρα. λολολολολολολολ :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, συγνώμη! Σεβασμό στους μεγαλύτερους! :lol:

 

Έχεις δίκιο, είναι υλικά, αλλά έτσι, γυρνάμε πάλι στην αρχή! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΜΜ.... μόλις διάβασα την αρχή του τόπικ....... για όνομα όμως!!

Εκτός του ότι αυτή την ιστορία την έχω ακούσει σε διαφορετική version για το άγιο όρος κλπ

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.....

πιστεύετε ότι ένα παιδί του λυκείου μπορεί να κάνει ποτήρια να πετάνε.......????? απλά και μόνο επειδή ασχολήθηκε λίγο με την σολομονική? και by the way.... την έχω διαβάσει... δεν νομίζω επίσης ότι ένα παιδάκι θα μπορούσε να ολοκληρώσει κάτι από εκεί μέσα....

αλλά και να ισχύουν όλα αυτά.... αν μπορούσα να κάνω ποτήρια να πετάνε δεν θα πήγαινα στο σχολείο...... χε χε χε

και ούτως ή άλλως νομίζω ότι δεν μπορείς να έχεις τόση δύναμη και να παραμένεις ψώνιο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...