Jump to content

Μαγεία στο Σχολείο


Greek Goddess
 Share

Recommended Posts

...ούτως ή άλλως νομίζω ότι δεν μπορείς να έχεις τόση δύναμη και να παραμένεις ψώνιο...
Εννοείς μάλλον "δεν μπορείς να έχεις τόση δύναμη και να μην καταντήσεις ψώνιο"...

ποιος ξέρει....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υπάρχει και η άλλη απορία...

 

Αν έχεις τόση δύναμη, γιατί να ασχοληθείς με ιπτάμενα ποτηράκια;;;;Και γιατί να το κάνεις στα Θρησκευτικά, που ενδεχομένως θα ήταν το πιο επικίνδυνο, και να μην το κάνεις σε κάποιο άλλο μάθημα...

Και κάτι άλλο... όσα χρόνια έκανα θρησκευτικά στο σχολείο, δεν είδα βίβλο ποτέ στην έδρα! Και είχα μερικούς αρκετά αφοσιωμένους στο να μας κάνουν όλους χριστιανούς ορθόδοξους. Να μου πεις...τυχαίο θα 'ναι.

 

Αυτό όμως που με προβληματίζει πραγματικά είναι το αν όντως ένα αντικείμενο μπορεί να συσσωρεύσει θετική ή αρνητική ενέργεια και αν μπορεί, πόση "αντέχει";; Καθότι πειραματικά δεν είναι μετρήσιμη από τα λίγα που ξέρω, πού βασιζόμαστε για να ισχυριστούμε ότι ένα αντικείμενο έχει τέτοια "δυνατότητα";

Link to comment
Share on other sites

...Και κάτι άλλο... όσα χρόνια έκανα θρησκευτικά στο σχολείο, δεν είδα βίβλο ποτέ στην έδρα! Και είχα μερικούς αρκετά αφοσιωμένους στο να μας κάνουν όλους χριστιανούς ορθόδοξους. Να μου πεις...τυχαίο θα 'ναι....ρω, πού βασιζόμαστε για να ισχυριστούμε ότι ένα αντικείμενο έχει τέτοια "δυνατότητα";
Μάλλον τυχαίο είναι.

Από "επίσημη" άποψη πάντως δεν τίθεται θέμα "να μας κάνουν όλους χριστιανούς ορθόδοξους" αφού αν σε βάφτισαν οι γονείς σου αυτό ακριβώς έκαναν :whistling:

Οπότε η σχετική διδασκαλία "καλύπτεται" στο ότι "δεν προσπαθεί να σε κάνει" (αφού είσαι και μάλιστα από πράξη των γονιών σου) - και βέβαια αν οι γονείς μας είναι που το έκαναν για μας, δεν είναι το σχολείο το πρώτο που πρέπει να "κατηγορήσουμε" αν τώρα δεν μας αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τυχαίο είναι.

Από "επίσημη" άποψη πάντως δεν τίθεται θέμα "να μας κάνουν όλους χριστιανούς ορθόδοξους" αφού αν σε βάφτισαν οι γονείς σου αυτό ακριβώς έκαναν :whistling:

Οπότε η σχετική διδασκαλία "καλύπτεται" στο ότι "δεν προσπαθεί να σε κάνει" (αφού είσαι και μάλιστα από πράξη των γονιών σου) - και βέβαια αν οι γονείς μας είναι που το έκαναν για μας, δεν είναι το σχολείο το πρώτο που πρέπει να "κατηγορήσουμε" αν τώρα δεν μας αρέσει.

 

Outis, απλώς για εμένα, το να με βουτήξουν σε μια κολυμπήθρα, να με αλείψουν με λάδι και να διαβάσουν ακατανόητα λόγια (γιατί τέτοια είναι σε εκείνη την ηλικία) δε θεωρώ ότι με κάνουν χριστιανή. Και δε νομίζω ότι το πιστεύει και η εκκλησία αυτό. Αλλιώς δε θα τους ένοιαζε τόσο πολύ η παραμονή του μαθήματος των Θρησκευτικών στα σχολεία. Θα ξεμπέρδευαν με μια βάφτιση.

Και δεν κατηγορώ κανέναν. Οι νοοτροπίες αλλάζουν δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Outis, απλώς για εμένα, το να με βουτήξουν σε μια κολυμπήθρα, να με αλείψουν με λάδι και να διαβάσουν ακατανόητα λόγια (γιατί τέτοια είναι σε εκείνη την ηλικία) δε θεωρώ ότι με κάνουν χριστιανή. Και δε νομίζω ότι το πιστεύει και η εκκλησία αυτό. Αλλιώς δε θα τους ένοιαζε τόσο πολύ η παραμονή του μαθήματος των Θρησκευτικών στα σχολεία. Θα ξεμπέρδευαν με μια βάφτιση. Και δεν κατηγορώ κανέναν. Οι νοοτροπίες αλλάζουν δύσκολα.
Από μια πλευρά δεν έχεις άδικο. Όσον αφορά εσένα προσωπικά.

Η πράξη όμως της βάφτισης είναι από μόνη της μια "δήλωση" των γονιών σου ότι θέλουν να σου μεταδώσουν τις "αξίες" κάποιας πίστης που ήδη έχουν και "εγκαινιάζουν" και σε εσένα με τη σχετική "μύηση" (γιατί είναι και αυτό, το βάπτισμα, άσχετα αν δεν τονίζεται η σχετική πλευρά).

Άρα το μάθημα* δεν έχει τυπικά προσυλητιστική έννοια, γίνεται για "κατάρτηση".

 

*σημείωσε ότι η παλαιότερη λέξη για τον "χριστιανό" ήταν "μαθητής"

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς μάλλον "δεν μπορείς να έχεις τόση δύναμη και να μην καταντήσεις ψώνιο"...

ποιος ξέρει....

Ουτις, λέω αυτό που γράφω.... δεν καταλαβαίνω τι δεν μπορείς να συλλάβεις...... :cheerful:

Προφανέστατα, έχουμε τελείως διαφορετικές οπτικές γωνίες, για μένα η δύναμη δεν συνεπάγεται υπεροψία, μάλλον όταν είσαι αδύναμος προσπαθείς περισσότερο να επιβεβαιώσεις στους άλλους τον εαυτό σου. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γειά σας και από μένα!

 

Δεν θα πλατυασω ξαναλέγοντας πάνω κάτω ότι έχετε ξαναπεί οι περισσότεροι,

Πιστεύω το κεντρικό ερώτημα σε αυτό το θέμα είναι αυτό που έθεσε η Δανάη

 

Αυτό όμως που με προβληματίζει πραγματικά είναι το αν όντως ένα αντικείμενο μπορεί να συσσωρεύσει θετική ή αρνητική ενέργεια και αν μπορεί, πόση "αντέχει";; Καθότι πειραματικά δεν είναι μετρήσιμη από τα λίγα που ξέρω, πού βασιζόμαστε για να ισχυριστούμε ότι ένα αντικείμενο έχει τέτοια "δυνατότητα";

 

Τώρα κατά πόσο είναι αληθείς ή όχι η συγκεκριμένη ιστορία να πώ την αλήθεια μου δεν με αφορά....

 

Ένα αντικείμενο μπορεί να έχει ενέργεια μόνο λόγο της ιδιότητάς του ή πρέπει να έχει φορτιστεί επιμέρους;

π.χ. Κάθε βίβλος έχει θετική ενέργεια λόγο τον προσευχών κ.τ.λ. που εσωκλείει ή αποκτά θετική ενέργεια από την ενέργεια που τις μεταδίδει το άτομο που την διαβάζει; (σύγουρα είναι ένας αλληλοτροφοδοτούμενος κύκλος αλλά ποιά είναι η βασική-κεντρική-δεν ξέρω πώς να το πω ενέργεια -για τα σύμβολα ισχύει ότι έχουν αρκετή ενέργεια από μόνα τους για τα αντικείμενα όμως δεν έχω ιδέα)

 

Με εκτίμηση,

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ουτις, λέω αυτό που γράφω.... δεν καταλαβαίνω τι δεν μπορείς να συλλάβεις...... :cheerful:

Προφανέστατα, έχουμε τελείως διαφορετικές οπτικές γωνίες, για μένα η δύναμη δεν συνεπάγεται υπεροψία, μάλλον όταν είσαι αδύναμος προσπαθείς περισσότερο να επιβεβαιώσεις στους άλλους τον εαυτό σου. :smilewink:

Γι' αυτό λένε τη "μέση οδό" "βασιλική". Πράγματι η αδυναμία οδηγεί σε προσπάθειες "επιβεβαιώσης" - κάπου, κάπως. Αλλά και η δύναμη οδηγεί σε υπεροψία.
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λένε τη "μέση οδό" "βασιλική". Πράγματι η αδυναμία οδηγεί σε προσπάθειες "επιβεβαιώσης" - κάπου, κάπως. Αλλά και η δύναμη οδηγεί σε υπεροψία.

να κανω μια ερωτηση!αφου στα πρωτα τοπικ ειχατε ολοι κιεγω προσωπικα αποφανθει οτι η ιστορια αγγιζε τα ορια της φαντασιας γιατι ασχολειστε ακομα?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση!αφου στα πρωτα τοπικ ειχατε ολοι κιεγω προσωπικα αποφανθει οτι η ιστορια αγγιζε τα ορια της φαντασιας γιατι ασχολειστε ακομα?
Μήπως γιατί αυτό είναι φόρουμ μαγείας και η μαγεία βρίσκεται κάπου εκεί στα "όρια της φαντασίας" και τα εξερευνά; Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί αυτό είναι φόρουμ μαγείας και η μαγεία βρίσκεται κάπου εκεί στα "όρια της φαντασίας" και τα εξερευνά;

 

 

δεν ενοουσα αυτο αλλα εστιαζω στο συγκεκριμενο περιστατικο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...