Jump to content

ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗ ΜΑΓΕΙΑΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί πολύ μεγάλη εντύπωση ένα γεγονός και με προβλημάτισε πολύ θα έλεγα. Πριν από δέκα μέρες μου ήρθε ένα μύνημα από κάποιο άτομο από το forum (δε θα πω όνομα, όπως καταλαβαίνετε), το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ μου έγραφε τα εξής:

Έχει προσωπικό πρόβλημα γιατί ενώ είναι καπαρωμένος (παντρεμένος, με παιδιά, κλπ), έχει βρει άλλη γυναίκα και θέλει την ελευθερία του. Μου έγραψε λοιπόν αν μπορώ να τον βοηθήσω να χωρίσει "ανώδυνα" με τη γυναίκα του.

Όπως καταλαβαίνετε, αρνήθηκα! Να αναζητάς μέσα στη μαγεία τέτοια πράγματα? Να παίρνεις τόσο ΛΑΘΟΣ δρόμο? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Μήπως έχουμε αρχίσει και περνάμε άσχημα μηνύματα στο forum?

(Και δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο κριτήριο επέλεξε εμένα -και τη Νεφέλη όπως είπε, για να τον βοηθήσουμε! Αλήθεια, Νεφέλη, έλαβες τέτοιο μύνημα?)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χρυσηίδα υποθέτω ότι έχεις επίγνωση των συνεπειών αυτού του μηνύματος. Όλοι θα ψάχνουν να βρουν ποιος είναι ο άνθρωπος που σε πλησίασε. Στη θέση σου θα επικοινωνούσα πρώτα με την Νεφέλη, εκτός αν ήθελα να κάνω ρεζίλι το άτομο που προσέγγισε, εξαιρετικά αφελές για να ρίχνει τον εαυτό του τόσο χαμηλά και να στέλνει προσωπικά μηνύματα που άνετα θα μπορούσαν να προωθηθούν από κάποιον κακεντρεχή.

 

Τεσπά, στο θέμα. Δεν νομίζω ότι το forum δίνει "λάθος μηνύματα". Προφανώς το άτομο αυτό είναι πάρα πολύ απελπισμένο και δεν μπορεί να σκεφτεί καθαρά. Διαβάζοντας μάλιστα αυτό το θέμα θα νιώθει τρισχειρότερα. Δεν αξίζει να ρεζιλευτεί άλλο, μην δώσεις συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσωπικό πρόβλημα γιατί ενώ είναι καπαρωμένος (παντρεμένος, με παιδιά, κλπ), έχει βρει άλλη γυναίκα και θέλει την ελευθερία του. Μου έγραψε λοιπόν αν μπορώ να τον βοηθήσω να χωρίσει "ανώδυνα" με τη γυναίκα του.

 

Xμμ, αν θελει να χωρισει "ανωδυνα" να της δινει 3χιλιαρικα το μηνα για εκεινη και τα παιδια και να της βρει και γκομενο.

μετα θα θελει να τον χωρισει αυτη. :018bleh:

 

Υ.Γ Χρυσηιδα μολις εκανες λαθος χρηση μαγειας εσυ

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Χρυσηιδα μολις εκανες λαθος χρηση μαγειας εσυ [/i][/size]

Αυτό δεν το κατάλαβα!

Τες πα! Τα μυνήματα δεν τα προώθησα σε κανέναν (οπότε δεν είμαι εγώ ο κακεντρεχής τύπος). Απ' την άλλη, το βρίσκω ηλίθιο από κοτζάμ άντρα, που υποτίθεται πως έχει πήξει το μυαλό του να αναζητά μαγικούς τρόπους για να κάνει τη δουλίτσα του και να μην του κοστίσει ούτε ηθικά και μάλλον ούτε οικονομικά. Πάντως:

1) Aν ο οιοσδήποτε που μπαίνει εδώ, θέλει να κάνει χρήση για τον α, β προσωπικό του όφελος και στέλνει αβίαστα mail στον καθένα, ναι, πιστεύω ότι κάτι πάει στραβά.

2) Μήπως θα έπρεπε πέραν της ερώτησης "είσαι πάνω από 18", να υπάρχουν και κάνα 2-3 ερωτήσεις και από τις απαντήσεις οι ιθύνοντες του site να επιτρέπουν ή όχι στο να γίνεται κάποιος μέλος.

Δεν ξέρω αν ακούγεται χαζό! :whistling: Aλλά απ' την άλλη, σκέψου κι εμένα που να πω την αλήθεια όταν μου εξήγησε για ποιο πράγμα θέλει τη βοήθειά μου, θίχτηκα, γιατί δε νομίζω πουθενά να έχω γράψει μέσα στο forum "ειδικότητα: αντροχωρίστρα"! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Aπλά μη δίνεις σημασία.

 

2) Μήπως θα έπρεπε πέραν της ερώτησης "είσαι πάνω από 18", να υπάρχουν και κάνα 2-3 ερωτήσεις και από τις απαντήσεις οι ιθύνοντες του site να επιτρέπουν ή όχι στο να γίνεται κάποιος μέλος.

 

Τα μέλη είναι κοντά στα 2000 και μπαίνουν κάθε βδομάδα και άλλα άτομα. Άλλη όρεξη δεν έχουν οι συντονιστές να το παίζουν ψυχολόγοι και αστυνομικοί με την τρέλα του καθενός μας.

Εφόσον η πρόσβαση επιτρέπεται σε ενήλικα άτομα, υποτίθεται ότι θα υπάρχει και μία α ή β ωριμότητα. Αν υπάρξει μέλος το οποίο προσβάλει κάποιον ή η συμπεριφορά του δεν είναι ανάλογη με τους κανονισμούς του φόρουμ, τότε αναλαμβάνουν οι συντονιστές. Εφόσον σε πείραξε τόσο, είμαι κι εγώ της άποψης ότι έπρεπε να στείλεις pm στη Νεφέλη παρά να γίνει όλο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε, αρνήθηκα! Να αναζητάς μέσα στη μαγεία τέτοια πράγματα? Να παίρνεις τόσο ΛΑΘΟΣ δρόμο? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Μήπως έχουμε αρχίσει και περνάμε άσχημα μηνύματα στο forum?

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η αντιδραση κ πανικος βρε χρυσηιδα (ασχετο ωραιο νικ αν ειναι οντως νικ :P )

Δεν ηξερες οτι υπαρχουν αντρες που παρατουν γυναικες κ παιδια...?

Δεν ηξερες οτι υπαρχουν ανθρωπου που ασχολουνται με δεσιματα ξεδεσιματα κτλ...

Ο συνδιασμος σε μπερδεψε? :P

 

Φανταζομαι πως το inbox της Σαμπρινας και της Νεφελης θα πρεπει να ναι γεματο απο μηνυματα που διαφοροι ζητουν διαφορα...

Φανταζεσαι να ανοιγαν τοπικ για τετοια ζητηματα? Δεν λεω γελιο θα χε.. :P Αλλα εχει καποιο ουσιαστικο νοημα....?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα!

Τες πα! Τα μυνήματα δεν τα προώθησα σε κανέναν (οπότε δεν είμαι εγώ ο κακεντρεχής τύπος). Απ' την άλλη, το βρίσκω ηλίθιο από κοτζάμ άντρα, που υποτίθεται πως έχει πήξει το μυαλό του να αναζητά μαγικούς τρόπους για να κάνει τη δουλίτσα του και να μην του κοστίσει ούτε ηθικά και μάλλον ούτε οικονομικά.

 

Hδη σου απαντησε η Μινερβα για ποιον λογο δεν θα πρεπε να το δημοσιοποιησεις.

Επισης σκεψου αυτον που μπαινει μεσα στο φορουμ πως αισθανεται να βλεπει κατι που εστειλε σε π.μ σε καποιον,να εχει γινει ολοκληρο τοπικ.

Δεν νομιζω πια να σου απειλησε και την ζωη.

Και επισης με την ιδια εννοια που βρισκεις ηλιθιο κοτζαμ αντρα οπως λες(αν ειναι αντρας η' 18χρονο παιδι)να αναζητα μαγικους τροπους,θα μπορουσες να θεωρησεις ηλιθιο να μπαινουν αντρες στο φορουμ μιας και το φορουμ αφορα την "μαγεια" και οχι αυτοκινητα,ποδοσφαιρο η' πολεμικες τακτικες.

 

Εν παση περιπτωση θεωρω οτι εκανες φαουλ στην προκειμενη περιπτωση ειναι προσωπικη μου αποψη και το σταματω εδω.

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον....

Γιατί βρε παιδιά τόσο κράξιμο; Ναι θα μπορούσε να γίνει αναφορά στο "πρόβλημα" με μεγαλύτερη διακριτικότητα, αλλά είναι καλό που θίγεται το θέμα, ακόμα και έτσι, και καλώς έκανε η χρυσηίδα και το παρουσίασε. Γιατί δηλαδή;

Καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί πολύ μεγάλη εντύπωση ένα γεγονός και με προβλημάτισε πολύ θα έλεγα. Πριν από δέκα μέρες μου ήρθε ένα μύνημα από κάποιο άτομο από το forum (δε θα πω όνομα, όπως καταλαβαίνετε), το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ μου έγραφε τα εξής:

Έχει προσωπικό πρόβλημα γιατί ενώ είναι καπαρωμένος (παντρεμένος, με παιδιά, κλπ), έχει βρει άλλη γυναίκα και θέλει την ελευθερία του. Μου έγραψε λοιπόν αν μπορώ να τον βοηθήσω να χωρίσει "ανώδυνα" με τη γυναίκα του.

Όπως καταλαβαίνετε, αρνήθηκα! Να αναζητάς μέσα στη μαγεία τέτοια πράγματα? Να παίρνεις τόσο ΛΑΘΟΣ δρόμο? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Μήπως έχουμε αρχίσει και περνάμε άσχημα μηνύματα στο forum?

(Και δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο κριτήριο επέλεξε εμένα -και τη Νεφέλη όπως είπε, για να τον βοηθήσουμε! Αλήθεια, Νεφέλη, έλαβες τέτοιο μύνημα?)

Εκείνο που δεν γίνεται κατανοητό από αρκετούς είναι ότι για μια μεγάλη πλειοψηφία "εκτός" (αλλά και εντός) του χώρου της "αναζήτησης" αυτό είναι η μαγεία. Και είναι όχι γιατί την έχουν παρεξηγήσει κάποιοι, αλλά γιατί αυτό *είναι*. Μπορεί να μην είναι μόνο αυτό αλλά είναι *και* αυτό και σε μεγάλο βαθμό (πολύ μεγαλύτερο απ' όσο η "άλλη" μαγεία των "ιδεαλιστών" παύλα "ονειροπόλων"). Δεν φταίει το φόρουμ, και οπωσδήποτε δεν περνά λάθος μηνύματα - εκτός ίσως από το αυτό το ένα: λείπει η αυτοκριτική, ενώ δεν λείπουν άλλου είδους "κριτικές". Αφήνεται να εννοηθεί ότι η "μαγεία" που ζητά ο άνθρωπος δεν είναι "πραγματική" μαγεία. Φυσικά και είναι και είναι η πραγματικότερη και κοινότερη. Το κοινότερο και δημοφιλέστερο είδος. Είναι επίσης το είδος που έχει παίξει το ρόλο του στο κακό όνομα της μαγείας. Είναι το είδος που εξαιτίας του (εν μέρει) έχουν ξεκινήσει τα περίφημα κυνήγια μαγισσών σε διάφορες εποχές, τόπους και πολιτισμούς.

Διαβάστε τη εισαγωγή της Dion Fortune στην Ψυχική Αυτοάμυνα (Psychic Self-Defense) για να δείτε δείγμα "σωστής" αυτοκριτικής του χώρου, κι αν θέλετε το κουβεντιάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Outis, βρίσκω την απάντησή σου ψιλοάσχετη. Το θέμα δεν είναι ο ορισμός της μαγείας. Είναι ότι κάποιο μέλος πλησίασε τη Χρυσηίδα χωρίς να του έχει δώσει δικαίωμα και της ζήτησε να το βοηθήσει να χωρίσει "ανώδυνα". Αν δεν κάνω λάθος αυτό αντιτίθεται στους κανόνες του forum.

 

Επιπλέον, δεν είδα κανένα "κράξιμο". Οσοι εξέφεραν γνώμη το έκαναν είτε ψύχραιμα είτε με χιούμορ.

 

Η Dion Fortune δεν ξέρω τι σχέση έχει με τα αντροχωρίσματα.

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Aπλά μη δίνεις σημασία.

 

 

 

Τα μέλη είναι κοντά στα 2000 και μπαίνουν κάθε βδομάδα και άλλα άτομα. Άλλη όρεξη δεν έχουν οι συντονιστές να το παίζουν ψυχολόγοι και αστυνομικοί με την τρέλα του καθενός μας.

Εφόσον η πρόσβαση επιτρέπεται σε ενήλικα άτομα, υποτίθεται ότι θα υπάρχει και μία α ή β ωριμότητα. Αν υπάρξει μέλος το οποίο προσβάλει κάποιον ή η συμπεριφορά του δεν είναι ανάλογη με τους κανονισμούς του φόρουμ, τότε αναλαμβάνουν οι συντονιστές. Εφόσον σε πείραξε τόσο, είμαι κι εγώ της άποψης ότι έπρεπε να στείλεις pm στη Νεφέλη παρά να γίνει όλο αυτό..

 

 

Συμφωνω αλλωστε φορουμ ειμαστε όχι Τάγμα !!!!!απο την αλλη ομως ειναι λυπηρό το γεγωνός αυτο καθεαυτό γενικα ειμαι ανοιχτος ανθρωπος αλλά το να κάνεις οτι θέλεις αλλα να μην βλαπτεις κανένα δε συνεπάγεται οτι εχεισ πλήρη ασυδοσία περιλαμβανει και το γεγονώς να μην βλάψεις κανενα και ψυχολογικά αλλα θελω να απαντήσω στο φίλο που σε ρωτησε αυτο που σε ρώτησε και του λέω να έχει το θαρρος να της πει χωρις να χρησιμοποιήσει την οποιαδήποτε ειδους μαγεια ειναι πιο εντιμο και πιο ειλικρινες!

Link to comment
Share on other sites

Outis, βρίσκω την απάντησή σου ψιλοάσχετη. Το θέμα δεν είναι ο ορισμός της μαγείας. Είναι ότι κάποιο μέλος πλησίασε τη Χρυσηίδα χωρίς να του έχει δώσει δικαίωμα και της ζήτησε να το βοηθήσει να χωρίσει "ανώδυνα". Αν δεν κάνω λάθος αυτό αντιτίθεται στους κανόνες του forum.

 

Επιπλέον, δεν είδα κανένα "κράξιμο". Οσοι εξέφεραν γνώμη το έκαναν είτε ψύχραιμα είτε με χιούμορ.

 

Η Dion Fortune δεν ξέρω τι σχέση έχει με τα αντροχωρίσματα.

Η επικοινωνία μέσω πμ δε νομίζω να ελέγχεται από τους κανόνες του φόρουμ. Ούτε είπε κανείς ότι κράξιμο δεν μπορεί να είναι ψύχραιμο και με χιούμορ...
Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνία μέσω πμ δε νομίζω να ελέγχεται από τους κανόνες του φόρουμ. Ούτε είπε κανείς ότι κράξιμο δεν μπορεί να είναι ψύχραιμο και με χιούμορ...

 

Στον τρίτο κανόνα γίνεται αναφορά για προσωπικά μηνύματα:

 

3. Απαγορεύεται αυστηρά η έμμεση ή άμεση παρότρυνση για συμμετοχή σε Αδελφότητες, Σέκτες, Τάγματα, Covens, κλπ, μυστικιστικού ή/και αποκρυφιστικού ή/και θρησκευτικού χαρακτήρα. Είναι σεβαστή η επιλογή μελών να ανήκουν σε κάποια Αδελφότητα ή Σέκτα ή Τάγμα ή Coven, κλπ, αλλά δεν μας αφορά και απαγορεύεται αυστηρά να αναφέρουν σχετικές πληροφορίες στο φόρουμ, δημόσια ή μέσω πμ.

Βεβαια θα μου πεις ότι γίνεται λόγος για Αδελφότητες κλπ, αλλά εφόσον το φόρουμ δεν υποστηρίζει αυτή τη χρήση της μαγείας -αλλά αντιθέτως όσες φορές έχει γίνει δημόσια κάποια ερώτηση τέτοιου είδους έχουμε προσπαθήσει να αποτρέψουμε το άτομο αυτό- πιστεύω ότι γίνεται κατά κάποιον τρόπο αυτονόητο..

Τελοσπάντων.. Όσον αφορά και το "κράξιμο", ούτε εγώ είδα να κράζουμε κάποιον.. Το "κράξιμο" εγώ δεν το λαμβάνω ότι μπορεί να γίνει με ψύχραιμο τρόπο ή με συζήτηση, αλλά να βάζεις κάποιον κάτω, να του τα χώνεις και να τον προσβάλεις..

Link to comment
Share on other sites

έχουμε βαρεθεί να το λέμε...

 

Σε θέματα διαπροσωπικών σχέσεων , είτε χωρισμός είτε έρωτας, το ξόρκι και η μαγεία με την έννοια που το θέτει όποιος το θέτει έτσι, θα καταφέρει να έχετε ενα ζόμπυ ... ή ακόμα και να γυρίσει ώς boomerang σε εκείνον/εκείνη που το προσπάθησε. Σε κάθε περίπτωση πάντως όποιος το ζητήσει ... απλά ρίξτε του πάγο με την μία μπας και το καταλάβει.

 

Για το θέμα "κραξίματος".... αν κάποιοι δεν το κατανοούν απο μόνοι τους, μια τέτοια "σοκαριστική" κίνηση ίσως και να τους συνεφέρει.

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί πολύ μεγάλη εντύπωση ένα γεγονός και με προβλημάτισε πολύ θα έλεγα. Πριν από δέκα μέρες μου ήρθε ένα μύνημα από κάποιο άτομο από το forum (δε θα πω όνομα, όπως καταλαβαίνετε), το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ μου έγραφε τα εξής:

Έχει προσωπικό πρόβλημα γιατί ενώ είναι καπαρωμένος (παντρεμένος, με παιδιά, κλπ), έχει βρει άλλη γυναίκα και θέλει την ελευθερία του. Μου έγραψε λοιπόν αν μπορώ να τον βοηθήσω να χωρίσει "ανώδυνα" με τη γυναίκα του.

Όπως καταλαβαίνετε, αρνήθηκα!

 

Θα παραβλέψω τα περιττά του θέματος και θα περάσω κατευθείαν στο "ζουμί":

 

Να αναζητάς μέσα στη μαγεία τέτοια πράγματα? Να παίρνεις τόσο ΛΑΘΟΣ δρόμο? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ? Μήπως έχουμε αρχίσει και περνάμε άσχημα μηνύματα στο forum?

 

Ο άνθρωπος από τη φύση του αναζητάει εύκολες λύσεις πόσο μάλλον σε "θέματα καρδίας"... Δεν είναι λάθος ο δρόμος... αν προσέξεις οι περισσότεροι κάπως έτσι αρχίσαμε: περιέργεια, εντυπωσιασμός κλπ. Μπορεί το κίνητρο να μην ήταν σωστό αλλά ήταν μια κινητήρια δύναμη και αυτό είναι που έχει σημασία :)

 

Σε δεύτερο στάδιο όταν "μπλέξεις" σ'αυτό το χώρο μαθαίνεις να σέβεσε αυτές τις δυνάμεις και εκεί καταλαβαίνεις ποιός είναι ο δρόμος... δεν σου λέω "σωστός" ή "λάθος" δεν είμαι αρμόδια ούτε ικανή να κρίνω τον δρόμο κανενός. Ας πούμε σωστός και λάθος. Αλλά τουλάχιστον μπαίνεις σε ένα Α επίπεδο κατανόησης και μόνο τότε ακολουθείς το μονοπάτι σου και συνεχώς διορθώνεις κατα πως θέλεις με τις επιλογές σου.

 

Τώρα στο θέμα του forum και των μηνυμάτων που περνάει... Το forum κατ' εμέ είναι μια συλλογή διαφόρων απόψεων. Θεωρώ πως δεν σκοπεύει να περάσει κανενα μήνυμα αυτούσιο αλλά να αποτελέσει κίνητρο για σκέψη, συζήτηση, αναζήτηση... Όπως σε ένα βιβλίο δεν παίρνεις τις μετρητοίς ότι λέει έτσι και στο φόρουμ δεν μπορείς να παίρνεις τις μετρητοίς ότι διαβάζεις και ότι λέει το κάθε μέλος όσο αξιοσέβαστο και να είναι :)

(ειδικά αν είναι ο Speedy μην δώσεις σημασία :P)

Link to comment
Share on other sites

Στον τρίτο κανόνα γίνεται αναφορά για προσωπικά μηνύματα:

 

 

Βεβαια θα μου πεις ότι γίνεται λόγος για Αδελφότητες κλπ, αλλά εφόσον το φόρουμ δεν υποστηρίζει αυτή τη χρήση της μαγείας -αλλά αντιθέτως ...

Δεν υπάρχει "αλλά". Ο "τρίτος κανόνας" που λες μιλάει μόνος του: για "έμμεση ή άμεση παρότρυνση για συμμετοχή σε Αδελφότητες, Σέκτες, Τάγματα, Covens, κλπ, μυστικιστικού ή/και αποκρυφιστικού ή/και θρησκευτικού χαρακτήρα". Οργανωμένη ομάδα δηλ. Που φάνηκε στο πμ τέτοια παρότρυνση; Θέλω να πω ότι, γι' αυτό λέγονται "προσωπικά" αυτά τα μηνύματα ότι θέλεις λες "εντός" των όρων. Αφού λοιπόν δεν υπήρξε "έμμεση ή άμεση παρότρυνση" για συμμετοχή σε οργανωμένη ομάδα μπορεί να ήταν "κάπως" (πες το άκομψο, κακόγουστο) αλλά όχι παραβίαση κανόνα του φόρουμ. Οπότε και η αποστολή του "περίφημου" πμ είναι εντός (αν και προβληματική), αλλά και η αντίδραση της Χρυσηίδας ορθή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...