Jump to content

ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗ ΜΑΓΕΙΑΣ


Recommended Posts

Δεν υπάρχει "αλλά". Ο "τρίτος κανόνας" που λες μιλάει μόνος του: για "έμμεση ή άμεση παρότρυνση για συμμετοχή σε Αδελφότητες, Σέκτες, Τάγματα, Covens, κλπ, μυστικιστικού ή/και αποκρυφιστικού ή/και θρησκευτικού χαρακτήρα". Οργανωμένη ομάδα δηλ. Που φάνηκε στο πμ τέτοια παρότρυνση; Θέλω να πω ότι, γι' αυτό λέγονται "προσωπικά" αυτά τα μηνύματα ότι θέλεις λες "εντός" των όρων. Αφού λοιπόν δεν υπήρξε "έμμεση ή άμεση παρότρυνση" για συμμετοχή σε οργανωμένη ομάδα μπορεί να ήταν "κάπως" (πες το άκομψο, κακόγουστο) αλλά όχι παραβίαση κανόνα του φόρουμ. Οπότε και η αποστολή του "περίφημου" πμ είναι εντός (αν και προβληματική), αλλά και η αντίδραση της Χρυσηίδας ορθή.

Δε μίλησα για παραβίαση κανόνα του φόρουμ παρά μόνο ότι γίνεται αναφορά για τα pm κλπ κλπ, δε θα καθήσω να το ξαναγράψω.

 

Αν καθόμασταν ο καθένας να βγάζαμε στη φόρα τα pm και τα email που μας έρχονται τέτοιας θεματολογίας τότε θα έπρεπε να ανοιχτεί καινούρια θεματική ενότητα.

Έχουμε μιλήσει άπειρες φορές για την σωστή ή τη λανθασμένη χρήση της Μαγείας ώστε να έχουν περαστεί τέτοια μηνύματα από το φόρουμ.

Απλά τέτοιες περιπτώσεις ή τις αγνοούμε, μιας και στο Αβάπτιστο δε θα βρεθούν απαντήσεις, ή το γνωστοποιούμε στους συντονιστές (που από τη μια και πάλι δε βρίσκω το λόγο, αστυνόμευση θα πέσει να ανακαλύψουν αν του απάντησε κανένας; )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στη συγκεκριμένη περίπτωση λέει ότι ο ίδιος ο χρήστης έστειλε το μήνυμα και στη Νεφέλη. Οπότε, δε νομίζω πως χρειαζόταν να δοθεί συνέχεια από τη χρυσηίδα.

Από την άλλη, αυτή η νοοτροπία της "εύκολης λύσης με μαγεία", είναι τόσο διαδεδομένη όσο και λυπηρή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ρωτούσα το εξής μιας και μπορώ να καταλάβω εκείνο το άτομο και την καλή του πρόθεση να δόση ένα ανώδυνο τέλος σε μια σχέση...

 

Πως ξέρετε ότι χρησιμοποιείτε την μαγεία σωστά?

 

μιας και ότι και να κανεις μέσο του μεταφυσικού πάντα επεμβαίνεις στην elevtheri βούληση κάποιου, ακόμα και κάτι που θα κανεις στον εαυτό σου, ακόμα και για να ηρεμήσεις επεμβαίνεις στην elevtheri βούληση του σύμπαντος?

 

δυστυχώς οι περισσότεροι περνούν την μαγεία σαν κάτι το έξω από την φύση οντότητα που επεμβαίνει παντού και δεν έχει να κάνει με την φυσική φορα τον πραγμάτων, μα είναι λάθος, μιας και η μαγεία είναι περισσότερο ορος, που θέλει να εξήγηση τα μεταφυσικά, και και πάλι όμως μεταφυσική δεν εννοούμε κάτι πέραν η έξω από τι φύση μιας και αυτό είναι παραλογισμός,

 

οποτε είναι το θέμα τις μαγείας τόσο απλό όσο το κούνημα τον βλεφάρων μας? η το κούνημα τον βλεφάρων μας είναι χειρότερο? ( με βάση του butterfly effects )

 

προσωπικά είμαι χαοτικός μπορώ να πω στο θέμα τις χρήσης τις μαγείας, με τον ορο να μην κάνω κάτι που θα μετανιώσω η κάτι που δεν θα μ'αρέσει να κάνουν σε εμενα.

 

 

κιάν κάνω voodoo lets say σε κάποιον και αρρωστήσει, ποιος λέει ότι δεν είναι η φυσική ορμή τον πραγμάτων? ποιος λέει ότι έτσι δεν έπρεπε να γίνει?

 

δεν είμαστε υπεράνω άλλον ανθρώπων μιας και οι άλλοι άνθρωποι χρησιμοποιηούν την μαγεία χωρίς να το ξέρουν, εμείς απλά ψάχνουμε το θέμα είτε μέσο πειραμάτων η απλά για να εξηγήσουμε κάτι.

 

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια.. μην περιορίζεται την έννοια της "Μαγείας" με την έννοια του "ξόρκι/δένω/κατάρες/ευχές". Ο χειρισμός της ενέργειας γύρω μας είναι ενα τεράστιο κεφάλαιο και έχει να κάνει περισσότερο με την προσωπική εξέλιξη και γνώση, παρά με την αλληλεπίδραση με το περιβάλλον και τους ανθρώπους γύρω μας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ μιλούσα σύμφωνα με την πράξη που ήθελε να κάνει αποστολέας του μηνύματος εκείνου, η μαγεία εννοείτε περιλαμβάνει πολλά πράγματα, και μαγεία δύσκολο μπορεί να οριστεί.. και εννοείτε ότι εγώ δεν μιλούσα γενικά για την μαγεία αλλα ιδιαιτερα anor

Link to comment
Share on other sites

μιας και ότι και να κανεις μέσο του μεταφυσικού πάντα επεμβαίνεις στην elevtheri βούληση κάποιου, ακόμα και κάτι που θα κανεις στον εαυτό σου, ακόμα και για να ηρεμήσεις επεμβαίνεις στην elevtheri βούληση του σύμπαντος?

Με το "elevtheri" εννοείς "ελεύθερη"; Η κάτι άλλο; Για να συνεννοηθούμε κάθως μου έκανε εντύπωση που χρησιμοποίησες αγγλικούς χαρακτήρες για τη συγκεκριμένη λέξη..

 

προσωπικά είμαι χαοτικός μπορώ να πω στο θέμα τις χρήσης τις μαγείας, με τον ορο να μην κάνω κάτι που θα μετανιώσω η κάτι που δεν θα μ'αρέσει να κάνουν σε εμενα.

Κι αν δηλαδή εσύ είσαι μαζοχιστής, οι άλλοι τί σου φταίνε;

 

 

κιάν κάνω voodoo lets say σε κάποιον και αρρωστήσει, ποιος λέει ότι δεν είναι η φυσική ορμή τον πραγμάτων? ποιος λέει ότι έτσι δεν έπρεπε να γίνει?

Και ποιος λέει ότι έτσι έπρεπε να γίνει; Αν είναι φυσική ορμή ας γίνει μόνο του και όχι με την παρέμβασή σου. Επειδή τότε παύει να είναι φυσική.

 

δεν είμαστε υπεράνω άλλον ανθρώπων μιας και οι άλλοι άνθρωποι χρησιμοποιηούν την μαγεία χωρίς να το ξέρουν, εμείς απλά ψάχνουμε το θέμα είτε μέσο πειραμάτων η απλά για να εξηγήσουμε κάτι.

Αυτό το λες ως χαοτικός προσωπικά;

Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνία μέσω πμ δε νομίζω να ελέγχεται από τους κανόνες του φόρουμ. Ούτε είπε κανείς ότι κράξιμο δεν μπορεί να είναι ψύχραιμο και με χιούμορ...

 

 

...Και δεν παραδίδεται το παρόν υλικό για πρακτική χρήση. Οι αναγνώστες φέρουν ολοκληρωτική ευθύνη των πράξεών τους και τις συνέπειες αυτών.

 

 

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

...Και δεν παραδίδεται το παρόν υλικό για πρακτική χρήση. Οι αναγνώστες φέρουν ολοκληρωτική ευθύνη των πράξεών τους και τις συνέπειες αυτών.

 

 

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.

Ναι όλα αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα είναι αποκλειστικά για ενημέρωση, εγκυκλοπαιδική χρήση κτλ.

Ασφαλώς... πως δεν το σκέφτηκα;

Ίσως γιατί σε πάρα πολλά topics δίνονται συνταγές, οδηγίες κτλ. (για δυναμωτικά π.χ. και όχι μόνο) και κανείς δεν διαμαρτύρεται για παραβίαση κανόνων...

Link to comment
Share on other sites

1) ναι.. ελεύθερη εννοώ κίας σου κάνει εντύπωση..

2) ο κάθε μαζοχιστής ψάχνει τους σαδιστές του και το αντίθετο.. αν καταλαβαίνεις τι εννοώ:)

3) κιάν δεν είναι φυσική ορμή τότε τι είναι sabrinoulla ?

4) βλέπεις κανένα άλλο να γραφή τα μηνύματα μου?

 

Magick

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα είναι αποκλειστικά για ενημέρωση, εγκυκλοπαιδική χρήση κτλ.

Ασφαλώς... πως δεν το σκέφτηκα;

Ίσως γιατί σε πάρα πολλά topics δίνονται συνταγές, οδηγίες κτλ. (για δυναμωτικά π.χ. και όχι μόνο) και κανείς δεν διαμαρτύρεται για παραβίαση κανόνων...

 

 

Ναι αλλά δεν είναι κάτι παρακινδυνευμένο πχ οι συνταγές ''ομορφιάς'' που υπάρχουν στο site 'η ο καθαρισμός ενός χώρου...τώρα με αναφορές σε δαιμόνια και επικλήσεις κάτι αρχίζει να γίνεται αλλά αν δεν τα τραβάει και η κούτρα του του άλλου....Στην τελική δεν αναφέρονται βήμα 1:εχμ...καθαρίστε το χώρο, βήμα 2:πάρτε ένα καζάνι 5 νυχτερίδες ε διαβάστε και καμιά ανάστροφη επίκληση......Και καλή επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι κάτι παρακινδυνευμένο πχ οι συνταγές ''ομορφιάς'' που υπάρχουν στο site 'η ο καθαρισμός ενός χώρου...τώρα με αναφορές σε δαιμόνια και επικλήσεις κάτι αρχίζει να γίνεται αλλά αν δεν τα τραβάει και η κούτρα του του άλλου....Στην τελική δεν αναφέρονται βήμα 1:εχμ...καθαρίστε το χώρο, βήμα 2:πάρτε ένα καζάνι 5 νυχτερίδες ε διαβάστε και καμιά ανάστροφη επίκληση......Και καλή επιτυχία...

Ή υπάρχει όρος (=όριο δηλ.) που λέει μη λέτε πράγματα για πρακτική χρήση ή δεν υπάρχει. Δεν είδα υποσημείωση "μόνο για παρακινδυνευμένα". Και τι είναι "παρακινδυνευμένο";

Σίγουρα μέλη της παρέας εδώ έχουν δώσει συνταγές για δυναμωτικά, για φυσική περιποίηση σώματος, τσαγάκια, αλλά και για "αστρική" προβολή, "προστασία" και άλλα. (μη τα ψάχνω τώρα, εδώ είναι)

Ακίνδυνα;

Κι αν τα δυναμωτικά περιέχουν κάτι που ένας έστω από τους 2000 εδώ είναι αλεργικός;

Κι αν τα "καϊμάκια" μου προξενίσουν εγκαύματα ή μου κάνουν τα μούτρα κόκκινα;

αν, αν... να μη μιλήσω για τα πιο "μεταφυσικά".

Οι όροι λοιπόν προστατεύουν από "νομικές" επιπλοκές πιο πολύ απ' όσο εμποδίζουν "πρακτικές" εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Πές μου απλά ένα επικίνδυνο για αλλεργία συστατικό..Το γιαούρτι για συνταγές ομορφίας???Στην τελική ενήλικες είμαστε ξέρουμε σε τι έχουμε αλλεργία και σε τι όχι...σωστά?

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

1) ναι.. ελεύθερη εννοώ κίας σου κάνει εντύπωση..

..άρα προσωποποιείς το σύμπαν..

 

2) ο κάθε μαζοχιστής ψάχνει τους σαδιστές του και το αντίθετο.. αν καταλαβαίνεις τι εννοώ:)

Γιατί πάντα σε κάθε περίπτωση να σκεφτόμαστε μόνο τα δύο άκρα; Υπάρχουν άτομα που δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο..

 

3) κιάν δεν είναι φυσική ορμή τότε τι είναι sabrinoulla ?

Πώς γίνεται να υπάρχει φυσική ορμή με ανθρώπινη παρέμβαση;;;

 

4) βλέπεις κανένα άλλο να γραφή τα μηνύματα μου?

Όχι αγαπητέ δε βλέπω κάποιον άλλον, αλλά ο πληθυντικός που χρησιμοποιείς παίρνει όλους η μπάλα, με τον τρόπο που το γράφεις -είτε είμαστε χαοτικοί είτε όχι..

Απλά επειδή έχω τύχει να γνωρίζω πάρα πολύ καλά έναν χαοτικό δε μου αρέσει -δε μου κολλάει αν θες- όπως το θέτεις. Δε μου φαίνεται και τόσο "χαοτικό".

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα είναι αποκλειστικά για ενημέρωση, εγκυκλοπαιδική χρήση κτλ.

Ασφαλώς... πως δεν το σκέφτηκα;

Ίσως γιατί σε πάρα πολλά topics δίνονται συνταγές, οδηγίες κτλ. (για δυναμωτικά π.χ. και όχι μόνο) και κανείς δεν διαμαρτύρεται για παραβίαση κανόνων...

 

Αν θέλετε μπορούμε να φλυαρούμε ακατάπαυστα. Τζάμπα είναι...

 

Επί της ουσίας, ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

χρησιήδα το συγκεκρημένο θέμα το έχω θυξει και εγώ. πόλοι είανι αυτοί που ψάχνουν λύση στη Μαγεία για καθε πράγμα που τους συμβαίνει στη ζωή.

Αυτό υπήρχε και θα υπάρχει για πάντα δυστοιχός.

Το άτομο αυτό Απλά δεν αξίζει να ασχοληθούμε μαζί του.

Το ότι το κάνεις post απλά του δίνεις αξία.

Θα μπορούσες απλά να του μιλήσεις για τον Νόμο των 3ων.

Και είμαι σίγουρος ότι δεν θα έκανε τίποτα.

Αν φοιβάτε να της μιλήσει στα ίσια φαντάσου πώς θα τρόμαζε άν του έλεγες ότι αυτό που πάει να κάνει έιναι κακό και θα του γυρίσει πίσω τρείς φορές πιο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...