Jump to content

ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΗ ΜΑΓΕΙΑΣ


Recommended Posts

Πές μου απλά ένα επικίνδυνο για αλλεργία συστατικό..Το γιαούρτι για συνταγές ομορφίας???Στην τελική ενήλικες είμαστε ξέρουμε σε τι έχουμε αλλεργία και σε τι όχι...σωστά?
Ξέρεις πόσοι ενήλικες δεν ξέρουν ότι είναι αλλεργικοί; Δεν ξέρω. Θα έλεγα ότι σε ποσοστό είναι >0%.

Εκείνο όμως που όλοι "ξέρουμε" είναι ότι δεν είναι "ενήλικο" το κάθε πρόσωπο που δηλώνει "άνω των 18" σε ένα ανώνυμο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά μπαίνει με δική του ευθύνη προφανώς δεν μπορούμε να ζητάμε αριθμό ταυτότητας.....Πάντως ξανασκέφτηκα όσα τόπικ έχω διαβάσει..δεν έχω βρει κάποιο επικίνδυνο συστατικό....συν οτι τα περισσότερα τα συναντάμε απο μικρά παιδιά στην καθημερινή μας ζωή όπως πεύκο,γιαούρτι,μέλι,καρύδια,αλάτι,λάδι,ζάχαρη και δεν ξέρω τι άλλο. Αν κάποιος έχει αλλέργία απλά δεν τα χρησιμοποιεί..αν δεν ξέρει οτι έχει που μου φαίνεται σπάνιο έως απίθανο κορτιζονούχες κρέμες υπάρχουν..δεν τα τρώει άρα δεν θα χει τόσο μεγάλο αλλεργικό σοκ...στην τελική και σαν συμβουλή άσχετη όλοι στο σπίτι πρέπει να χουμε μια κοριζονούχα ένεση(περιλαμβάνεται στο πλήρες first aid kit για να μην πείτε πως σας παρασέρνω) γιατί ακόμα και το τσίμπημα μιας μέλισσας μπορεί να μας προκαλέσει αλλεργικό σοκ

Edited by Anele
Link to comment
Share on other sites

Sabrina:

 

 

που είδες να προσωποποιώ το σύμπαν?

εσύ ανάφερες περί μαζοχισμού και εγώ απάντησα,

και ο άνθρωπος μέσα στην φύση δεν είναι ενταγμένος?

τι δεν σου κολλα ακριβώς? επειδή με μπέρδεψες...

 

με το "χαοτικός" κάποιος μπορεί να εννοεί οτιδήποτε, εγώ στη συγκεκριμένη συζήτηση εννοώ ότι χρησιμοποιώ την μαγεία για να κάνω εκείνο που θέλω, ότι κιάν είναι αυτό, μέσα σε πλαίσια δικά μου! το πρόβλημα σου δεν κατάλαβα ακόμα πιο είναι:S

 

στο κάτω κάτω υπάρχουν τόσα μονοπάτια και τεχνικές όσοι και οι άνθρωποι, γιατί δηλαδή εσύ να βάζεις σε καλάθι όλους τους χαοτικούς επειδή απλά γνώρισες ένα άπαυτους?

Link to comment
Share on other sites

που είδες να προσωποποιώ το σύμπαν?

 

εδώ..

 

επεμβαίνεις στην elevtheri βούληση του σύμπαντος?

 

 

εσύ ανάφερες περί μαζοχισμού και εγώ απάντησα,

..ναι ανέφερα για να δείξω ότι υπάρχει και αυτή η πλευρά, αλλά όχι μόνο αυτή..

 

 

και ο άνθρωπος μέσα στην φύση δεν είναι ενταγμένος?

τι δεν σου κολλα ακριβώς? επειδή με μπέρδεψες...

Συγνώμη αλλά δεν είμαι σε φάση να κάτσω να ανακυκλώσω τα λόγια μου, να γίνω κουραστική από τη στιγμή που λέω ξεκάθαρα τί δε μου κολλά.

 

το πρόβλημα σου δεν κατάλαβα ακόμα πιο είναι:S

Μίλησα ότι έχω πρόβλημα; Δηλαδή το να διαφωνούν δύο άνθρωποι σημαίνει ότι έχει πρόβλημα ο ένας με τον άλλον; :wacko:

 

στο κάτω κάτω υπάρχουν τόσα μονοπάτια και τεχνικές όσοι και οι άνθρωποι, γιατί δηλαδή εσύ να βάζεις σε καλάθι όλους τους χαοτικούς επειδή απλά γνώρισες ένα άπαυτους?

Δε βάζω σε κανένα καλάθι κανέναν, δεν είπα ότι είναι ο μοναδικός που γνωρίζω

 

...και δε θα καθήσω να ασχοληθώ άλλο με αυτή τη συζήτηση καθώς και είναι εκτός θέματος και είναι απ'ότι φαίνεται κάτι που "ενδιαφέρει" μόνο εμάς τους δύο. Οπότε βάζουμε εδώ μία τελεία, αν θέλεις κάτι παραπάνω υπάρχουν και τα pm.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα με ενδιέφερε να μάθω την γνώμη σου για την τέχνη μου μιας και αναπτύχθηκε μέσα από τον χρόνο...:) στο κάτω κάτω εσύ έκανες αυτή την συζήτηση και χαίρομαι που την κλίνης επειδή είχε καταντήσει κουραστική:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Outis (για την υποστήριξη!) :cheerful:

Το όλο θέμα ίσως με πείραξε γιατί το είδα από τη γυναικεία πλευρά. Σαν σύζυγος (κ μάνα) φυσικά κ δε θα μου άρεσε, για παράδειγμα, ο σύζυγος να καταφύγει σε τέτοια κολπάκια για να με βγάλει απ' τη ζωή του "ανώδυνα". Και το "ανώδυνα" εγώ το παίρνω κ ως συναισθηματικό και ως οικονομικό...

Υποτίθεται πως οι άντρες δεν ασχολούνται με τέτοια "κατινίστικα" πράγματα (το "κατινίστικα" από την "Κατίνα" στις "Μάγισσες της Σμύρνης"!). Θα το κλείσω εδώ το θεματάκι του κι ελπίζω να τον απέτρεψα να αναζητά τέτοιους τρόπους λύσης των προβλημάτων του.

Edited by χρυσηίδα
Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα ίσως με πείραξε γιατί το είδα από τη γυναικεία πλευρά. Σαν σύζυγος (κ μάνα) φυσικά κ δε θα μου άρεσε

 

Εδώ ήταν το πρόβλημα... και πείτε ό,τι θέλετε.

 

Σαν "γυναίκα" λοιπόν, θα τονε "μπουγιούμιαζα" για να κάθεται ήσυχος και να μην ξενοκοιτάει, αλλά όχι να ασχολείται κι αυτός με τέτοιες κατινιές για να μου τη βγει εμένα... :063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

 

Ααααχ.... :063laugh: καλό ήταν, aferim!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ήταν το πρόβλημα...

 

και εγω που νομιζα πως ηταν εδω..

χαίρομαι που την κλίνης επειδή είχε καταντήσει κουραστική:)

 

και απορω που δεν το σχολιασες Βελανιδια... :whistling::018bleh:

Edited by Αrtzuna
Link to comment
Share on other sites

χμμ μιασ και γελασεσ με το ορθογραφικο ιπα να κανω κιαλλα για να σε κανω πιο χαρουμενι:)

 

οσο για το αν ασχολουμαστε με κατινιεσ ( σαν ανδρες), αν και εγο δεν εστιλα το μινιμα, και εγο στι θεση του το ιδιο θα εκανα, μιασ και αν αγαπουσα καπια πραγματικα δεν θα ιθελα να ταλεποριθι απο τιν ψιχοσι του εροτα, κριμα που τα λαμβαννετε σαν κατινια να ασχολισε με αφτα.. και οχι το γεγονοσ οτι σχολιαστικε ενα ΠΡΟΣΟΠΙΚΟ ΜΙΝΙΜΑ διμοσια που ο ανδρασ που το εστιλε το εστιλε private, εντουτις τελικα καταλαβα οτι μπορι και εσασ να σας αρεσι να ιποφερετε και εσισ λιγο παρα να προσπαθισουμε να φτιακσουμε καποσ το πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα με συγχωρέσετε μιας και το μήνυμα τώρα το είδα.. οπότε θα απαντήσω λίγο ετεροχρονισμένα...

 

Απορώ πως κάθεστε και ασχολείστε με το να ελέγχετε συναισθήματα ανθρώπων... εκτός που τις περισσότερες φορές δεν θα έχει αποτέλεσμα καθώς η ελεύθερη βούληση και λογική του κάθε ατόμου είναι πολύ πιο ισχυρή απο κάθε ξόρκι ή άλλη "τσαρλατανιά" σκεφτεί κάποιος (και έχω λόγο που το αποκαλώ έτσι) , ακόμα και αν τα καταφέρει κάποιος το μόνο που θα έχει δίπλα του ή και μακριά του .. θα είναι ενα άβουλο και νεκρό συναισθηματικά...δυστυχισμένο ανθρώπινο απομεινάρι. Ο κάθε τσαρλατάνος που θεωρεί τον εαυτό του ικανό πάει και λέει... θα τον/την δέσω... θα τον/την απομακρύνω κοκ... λες και ο άνθρωπος είναι αντικείμενο που πρέπει να το κατέχει κάποιος ή να το πετάει αν δεν του κάνει.

 

Μα είναι δυνατόν άνθρωποι που ζητάνε προσωπική αυτο-εξέλιξη να αναζητούν ευτυχία ή άλλο σκοπό μέσα απο αυτό τον τρόπο; Και αίντε εκείνοι που δεν γνωρίζουν και το IQ τους είναι ισότιμο με τις ενδείξεις του χειμωνιάτικου θερμομέτρου... οι άνθρωποι που ασχολούνται εδώ ή άλλού με την δική τους εξέλιξη και ξέρουν καλύτερα... δεν τους "ρίχνουν πάγο" μπας και συνέρθουν και δούν τι πάνε να κάνουν;... απορώ που το συζητήσαμε κιόλας εδώ.

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

το τι ειναι σωστο και λαθος στη χρηση της μαγειας ο καθενας μας το κρινη διαφορετικα ...ειμαστε ολοι ενηλικες και πιστευω πως ολοι εχουμε κατα καποιον τροπο ασχοληθει με την πρακτηκη πλευρα της μαγειας μεσα απο αυτα μαθαινουμε και εξελισομαστε ...πιστευω πως τετοιου ειδους μηνυματα εχουν λαβει αρκετα ατομα τα μυνηματα αυτα δεν πρεπει να αναφερονται στα τοπικ ειναι καθαρα θεμα προσωπικο και αν ο καθεις δεν θελει να κανει κατι ή το αγνωει ή στελνει μιαν απαντηση εξηγοντας πως δεν ενδιαφερεται για κατι τετοιο ...γιατι οπως και αν το κανουμε ειναι ενα σαιτ που ασχολειτε με την μαγεια οποιας μορφης και αν ειναι και απο μονο του αυτο προτρεπει καποιους να πιστευουν πως μπορουν να βρουν της λυσεις που ψαχνουν...

Link to comment
Share on other sites

leuki-magisa... εδώ δεν είναι τσελεμεντές , ούτε manual.. είναι χώρος που συζητάμε τα πάντα όπως αποδέχεσαι. Απο την στιγμή που κάτι βγαίνει λοιπόν σε δημόσιο βήμα κρίνεται και ανάλογα.

 

Σαφώς τώρα και δεν θα προσπαθήσω να επηρρεάσω κανέναν , αν δεν θέλει να ακούσει απο μόνος/μόνη τους. Άλλωστε κάποιοι πρέπει να πάθουν για να μάθουν .. Σεβαστό και αποδεκτό... αλλά αυτό , για μένα τουλάχιστον, δεν το καθιστά και σωστό.

 

Επίσης το οτι ο χώρος εδώ ενασχολείται με το θέμα του αποκρυφισμού κτλ.. δίνει ακόμα περισσότερη ευθύνη στο να δώσεις ίσως και κάποια βασικά πράγματα που τα αγνοεί ο πολύς κόσμος. Κόσμος που θεωρεί οτι είναι πραγματικότητα , οτι του λένε τσαρλατάνοι ή οτι δείχνουν στις ταινίες. Βέβαια δεν θα γινουμε και δάσκαλοι.. αλλά ίσως κάποιες φορές το απότομο και το απόλυτο είναι πολύ πιο "εκπαιδευτικό" απο το να αφήνεις κάποιον να το κάνει μόνος του. Γνώμη μου.

 

Υ.Γ. Μια παράκληση. Αν θέλεις πρόσεχε λίγο τον τρόπο γραφής. Μου πήρε περίπου 5 λεπτά να καταλάβω τον ειρμό της σκέψης σου .. αν τον κατάλαβα κιόλας σωστά.

 

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

leuki-magisa... εδώ δεν είναι τσελεμεντές , ούτε manual.. είναι χώρος που συζητάμε τα πάντα όπως αποδέχεσαι. Απο την στιγμή που κάτι βγαίνει λοιπόν σε δημόσιο βήμα κρίνεται και ανάλογα.

 

δεν εχω πει πως εδω ειναι τσελεμεντες ...τωρα το αν στειλει καποιος προσωπικο μηνυμα και αυτο βγει σε τοπικ τοτε πρεπει να αλλαξει η εννοια του προσωπικου μηνυματος και ισως καλο θα ειναι να μου δωσεις τον ορισμο του τι ειναι προσωπικο μηνυμα ! ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Σαφώς τώρα και δεν θα προσπαθήσω να επηρρεάσω κανέναν , αν δεν θέλει να ακούσει απο μόνος/μόνη τους. Άλλωστε κάποιοι πρέπει να πάθουν για να μάθουν .. Σεβαστό και αποδεκτό... αλλά αυτό , για μένα τουλάχιστον, δεν το καθιστά και σωστό.

 

 

 

ουτε εσυ ουτε εγω θα πουμε πια ειναι η σωστη και πια οχι χρηση της μαγειας αυτο ειναι προσωπικο θεμα καθε ατομου ξεχωριστα αλλα ξεχασα ....δεν γνωριζω την ενοια προσωπικο !!!!!!!!!!!

 

 

Επίσης το οτι ο χώρος εδώ ενασχολείται με το θέμα του αποκρυφισμού κτλ.. δίνει ακόμα περισσότερη ευθύνη στο να δώσεις ίσως και κάποια βασικά πράγματα που τα αγνοεί ο πολύς κόσμος. Κόσμος που θεωρεί οτι είναι πραγματικότητα , οτι του λένε τσαρλατάνοι ή οτι δείχνουν στις ταινίες. Βέβαια δεν θα γινουμε και δάσκαλοι.. αλλά ίσως κάποιες φορές το απότομο και το απόλυτο είναι πολύ πιο "εκπαιδευτικό" απο το να αφήνεις κάποιον να το κάνει μόνος του. Γνώμη μου.

 

 

εν μερει θα συνφωνησω σε αυτο που λες αλλα παλι καποια πραγματα τα μαθαινουμε μεσα απο τα παθηματα μας αλλωστε ανθρωποι ειμαστε και λαθη κανουμε και μαθαινουμε μεσα απο τα λαθη μας

καποιες φοπρες το απολυτο και το αποτομο κανει τον αλλο να επιμεινει περισσοτερο και τοτε ειναι που θα τα κανει χειροτερα καταστροφικα θα ελεγα ...

 

Υ.Γ. Μια παράκληση. Αν θέλεις πρόσεχε λίγο τον τρόπο γραφής. Μου πήρε περίπου 5 λεπτά να καταλάβω τον ειρμό της σκέψης σου .. αν τον κατάλαβα κιόλας σωστά

 

 

 

αν ηξερες ποσες φορες εχω κατσει και εχω διαβασει τα μηνυματα σου για να καταλαβω τι εννοεις δεν θα το ελεγες αυτο ο καθε ενας εχει ενα τροπο γραφης ...δεν σου εχω πει ποτε να προσεχεις την διατυπωσει σου για να την καταλαβενω πιο ευκολα ...ευχαριστω

και

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την αμυντική στάση σου καθώς δεν είναι επίθεση επί προσωπικού.. Απλά διαφωνώ μαζί σου και το εκφράζω. Νομίζω οτι έχω αυτό το δικαίωμα όπως και να κρίνω τα όσα λέγονται .. όπως κρίνομαι και εγώ φυσικά στα όσα λέω.

 

Όσο για τον τρόπο γραφής.. δεν μιλάω για το νόημα. Μιλώ για το συντακτικό και την παντελή απουσία τελειών. Αυτά με δυσκόλεψαν να αντιληφθώ τον ειρμό της σκέψεως σου.

 

Επίσης καλές γιορτές.

Edited by Anor
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσωπικό πρόβλημα γιατί ενώ είναι καπαρωμένος (παντρεμένος, με παιδιά, κλπ), έχει βρει άλλη γυναίκα και θέλει την ελευθερία του. Μου έγραψε λοιπόν αν μπορώ να τον βοηθήσω να χωρίσει "ανώδυνα" με τη γυναίκα του.

Όπως καταλαβαίνετε, αρνήθηκα! Να αναζητάς μέσα στη μαγεία τέτοια πράγματα? Να παίρνεις τόσο ΛΑΘΟΣ δρόμο? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?

 

Μου έχουν τύχει και σε μένα τέτοιες περιπτώσεις και εγώ το ίδιο έκανα, αρνήθηκα! Αλλά δεν πιστεύω ότι, είναι λάθος να χρησιμοποιεί κάποιος την μαγεία για τέτοιους ή για οποιον δίποτε άλλον σκοπό που θέλει. :)

 

Και αν πραγματικά ήταν λάθος, τι το ορίζει?

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...