Jump to content

Τι θα κανετε;


StarMein
 Share

Recommended Posts

Ποια ειναι τελικα η ζωη μου;Και τι σημασια εχει ολο αυτο το κηνυγητο;

Ποιος θα με βοηθησει και θα μ ακολουθησει,συνεχιζοντας μεχρι το τελος με το οποιο τιμημα;

Κανεις δεν μ εχει κατανοησει μεχρι στιγμης.

Εισαι διαφορετικος και δεν σε καταλαβαινουν οι ομοιοι...Πας στους διαφορετικους,σ αυτους που εν μερη ζουν σαν εσενα

και τελικα καταλαβαινεις πως ουτε αυτοι σε κατανοουν...

Πανε πια οι μαθητες του Χριστου...Ποιον θα βρω να με πιστεψει;

Ποιον θα εχω στο δικο μου μερος;Γιατι αυτη την σιτγμη δεν εχω κανενα ανθρωπο αληθινα μαζι μου.

Ποιος θα τολμησει να παλεψει οπως εγω παλευω τοσα χρονια;

Τοσες ζωες πια κ αυτες 'μακρια' απ τους δικους μου...

Ποιος θα παλεψει απο σας;Και ειμαι εγω που πρεπει να σηκωσω αυτο το βαρος στις πλατες μου,

και αυτο κανω και θα κανω μεχρι το τελος,γιατι αυτο ειναι που με κανει να ζω...

Προπαθουσα να σκεφτω τι με τρομαζει πιο πολυ και τελικα καταλαβα

πως το να ειμαι μακρια απ τον κινδυνο κι αυτο το κηνυγητο,το στοχο μου με τρομαζει πιο πολυ απ ο,τιδηποτε

και δυστυχως το αισθανομαι συχνα τωρα τελευταια.Κοιταζω γυρω μου και το μονο που μπορω να δω ειναι η τεχνολογια,

η σημερινη τεχνολογια,κοσμος που τρεχει και το μονο που τον στεναχωρει ειναι η αργοπορια στη δουλεια,οι θερμιδες απο τις τηγανητες πατατες,

το Κυπριακο...

Βλεπω ανθρωπους που το μονο που μπορουν να δουν εινα η επιφανεια.

Αυτη η πολυσυζητημενη επιφανεια την οποια αρκετοι 'προσπαθουν' να

ξεπερασουν και να φτασουν πιο βαθια,κανεις ομως δεν τους ειπε πως προσπαθουν με λαθος τροπο.

Δεν τους βαζω ολους στο ιδιο σακι,ομως ποιος μπορει να δει την πραγματικη αληθεια;

Τι σας μενει;Για ποσο θα προσπερνατε την βαθυτερη αληθεια κολλωντας στην επιφανειακη;

Αυτοι οι ανθρωποι,ειστε τυφλοι.Γιατι να μην μπορειτε να δειτε το φως ετσι οπως ειναι;

Ποιος θα μ ακολουθησει εμενα;Εγω νομιζετε δεν ποναω;Δεν στερουμε;Δεν φοβαμαι;

Προσπαθω ολα αυτα τα χρονια να ειμαι μαζι σας,να κανω τη ζωη μου να μοιαζει με τη δικη σας.

Δεν κουραστηκα να κρυβομαι,κουραστηκα ομως να ακολουθω τη ζωη των ανθρωπων,

αυτων που απεχουν πολυ απ την πραγματικοτητα και δεν κανουν τιποτα να την πλησιασουν...

Γιατι,ε;Φοβαστε...Και γω φοβαμε...

Το φως ομως ποτε δεν σκοτεινιαζει,γι αυτο και συνεχιζω...

Τι ειμαι εγω;Ειμαι αυτος που θα σας δωσει τη βοηθεια...

Ειμαι αυτος που θα τα παρατησει ολα για σας...

ΕΣΥ;Τι εισαι και τι θα κανεις για σας;Και τι θα κανεις για σενα;

Πληγωνομαι αλλα συνεχιζω γιατι ο,τι μπορω να σκεφτω ειναι η ζωη μας...και η σωτηρια μας..

Γιατι κι εγω σε σας ανηκω.Βοηθω και τον εαυτο μου βοηθωντας σας.

Ποιος θα μ ακολουθησει ομως;Τελικα συμμαχους θα εχω;

Το ξερω,αλλα ανησυχω...

 

 

Και γιατι τα λεω ολα αυτα;Αληθεια,δεν γνωριζω..Να ξεσπασω θελω.Δεν κατακρινω κανενα,προς θεου.Ελευθεροι ειστε!

Και γιατι να με ακουσετε εσεις;Εγωιστικο δεν ειναι;Μιλαω για τη ζωη μου κουραζοντας σας μ ολες αυτες

τις 'ανοησιες' για πολλους που βασανισουν το μυαλο και την ψυχη μου,χρονια τωρα.

Δεν ειστε αναγκασμενοι να μιλησετε,ουτε να με καταλαβετε.

Δεν ακολουθησα κανονισμους,εγραψα οτι αισθανομουν και ηθελα ν ακουσετε.

Δεν ζητω κατανοηση ουτε να με πιστεψετε,γραφω για μενα και για σας...

Ελπιζω να σας προβληματησουν εστω και λιγο τα λογια μου...

Ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να τα διαβασουν!

Ευχομαι να βρειτε το δρομο!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...Προσπαθω ολα αυτα τα χρονια να ειμαι μαζι σας,να κανω τη ζωη μου να μοιαζει με τη δικη σας...

 

Αυτό προφανώς είναι και το λάθος σου!

Link to comment
Share on other sites

Starmein,

Το βασικό ερώτημα νομίζω είναι: εσύ έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου; Γνωρίζεις τον εσώτερο εαυτό σου; Έχεις καταλάβει από που προέρχονται όλες αυτές οι ανησυχίες σου ή είναι απλά απροσδιόριστοι φόβοι; Ξέρεις τι θα ήθελες να πετύχεις, ποιοι είναι πραγματικά οι στόχοι σου;

Νομίζω ότι όλοι πρέπει να ξεκινάμε από αυτά. Αν τα ξεκαθαρίσεις αυτά, τα πέπλα που καλύπτουν τα μάτια σου θα πέσουν, θα δεις καθαρά και θα βρεις και ανθρώπους που ακολουθούν παράλληλες πορείες με σένα.

Αν πάλι τα έχεις ήδη ξεκαθαρίσει, μέσα από τις συζητήσεις στο forum και όχι μόνο και μέσα από δράσεις (π.χ. κάτι απλό όπως η αναδάσωση) θα βρεις ανθρώπους να συμπορευτείς.

 

Πάνω από όλα όμως το γέλιο πρέπει να σε συνοδεύει σε ότι κάνεις γιατί η απαισιοδοξία και η θλίψη δεν ταιριάζει σε κανένα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προφανώς είναι και το λάθος σου!

 

Αυτό θα ήταν το λάθος μου αν δεν ήμουν αυτός που είμαι.

Δική μου επιλογη είναι,από τη δική μου θέληση και αγάπη το κάνω...

Δεν προσποιούμε για να γίνω αποδεκτός αλλά για να μην φαίνομαι.Συγγνώμη για τις αοριστίες μου!

 

 

Starmein,

Το βασικό ερώτημα νομίζω είναι: εσύ έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου; Γνωρίζεις τον εσώτερο εαυτό σου; Έχεις καταλάβει από που προέρχονται όλες αυτές οι ανησυχίες σου ή είναι απλά απροσδιόριστοι φόβοι; Ξέρεις τι θα ήθελες να πετύχεις, ποιοι είναι πραγματικά οι στόχοι σου;

Νομίζω ότι όλοι πρέπει να ξεκινάμε από αυτά. Αν τα ξεκαθαρίσεις αυτά, τα πέπλα που καλύπτουν τα μάτια σου θα πέσουν, θα δεις καθαρά και θα βρεις και ανθρώπους που ακολουθούν παράλληλες πορείες με σένα.

Αν πάλι τα έχεις ήδη ξεκαθαρίσει, μέσα από τις συζητήσεις στο forum και όχι μόνο και μέσα από δράσεις (π.χ. κάτι απλό όπως η αναδάσωση) θα βρεις ανθρώπους να συμπορευτείς.

 

Πάνω από όλα όμως το γέλιο πρέπει να σε συνοδεύει σε ότι κάνεις γιατί η απαισιοδοξία και η θλίψη δεν ταιριάζει σε κανένα μας.

 

 

Ναι,γνωρίζω ποιός είμαι και ποιός είναι ο δικός μου δρόμος,δεν είναι αυτό που φοβάμαι όμως...

Με τρομάζει το να είμαι μακριά απο το στόχο μου,με τρομάζει η ρουτινα και η απλή,κενόδοξη αρκετές φορές ζωή των σημερινών ανθρώπων.

Πολλές φορές έχω προσπαθήσει να βρώ τα κοινά σημεία κι όμως πάντα διαφωνούν τα σημαντικότερα

κομμάτια της ζωής μου.Ξέρω πως υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να με καταλάβουν

και ν ακολουθήσουν το δρόμο μου,το θέμα όμως είναι πως μέχρι στιγμής αυτοί είναι ελάχιστοι

και μακριά από μένα. Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν είμαι έτοιμος γι αυτό το ταξίδι.

Ίσως όχι...Εσύ όμως ποιός εισαι;Δεν είναι ανάγκη να το εκφράσεις εδώ,αρκεί να το ξέρεις μέσα σου...

Ποιός ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είσαι;

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε ΠΑιδια τι μανιφεστο ηταν αυτο?ποιοσ εισαι φιλε μθ και θελεισ να σε ακολουθησουμε ο τελευταιος που το ζητησε σταυρωθηκε αλλα αυτος ηταν ο Χριστός εσυ ποιος εισαι και θέλεις ακολουθους??????????? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ηράκλειτε. Η φράση "ν ακολουθήσουν το δρόμο μου" είναι λάθος. Νομίζω ότι πιο σωστή φράση είναι "να συμπορευθώ μαζί τους". Εξάλλου ο δρόμος που ακολουθεί ο καθένας είναι δικός του και μοναδικός.

Επίσης μπορώ να καταλάβω από αυτά που γράφεις Starmein "Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν είμαι έτοιμος γι αυτό το ταξίδι" ότι συμφωνείς με αυτό που σου έγραψα. Μέτρα τις δυνάμεις σου και κατανόησέ τες πρώτα εσύ και μετά σχεδίασε το ταξίδι σου.

Τέλος το ποιος πραγματικά είναι ο καθένας φαίνεται από τις πράξεις του. Οι πράξεις μας είναι που μας καθορίζουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξαναρωταω και δεν θα κανω πισω αν δεν παρω απαντηση! ποιος εισαι που θες να σε ακολουθησουν οι υπόλοιποι ποιο ειναι το τα ταξιδι που εχεις

χαράξει και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ηράκλειτε. Η φράση "ν ακολουθήσουν το δρόμο μου" είναι λάθος. Νομίζω ότι πιο σωστή φράση είναι "να συμπορευθώ μαζί τους". Εξάλλου ο δρόμος που ακολουθεί ο καθένας είναι δικός του και μοναδικός.

Επίσης μπορώ να καταλάβω από αυτά που γράφεις Starmein "Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν είμαι έτοιμος γι αυτό το ταξίδι" ότι συμφωνείς με αυτό που σου έγραψα. Μέτρα τις δυνάμεις σου και κατανόησέ τες πρώτα εσύ και μετά σχεδίασε το ταξίδι σου.

Τέλος το ποιος πραγματικά είναι ο καθένας φαίνεται από τις πράξεις του. Οι πράξεις μας είναι που μας καθορίζουν.

 

 

Λεγοντας το δρομο μου εννοω τον δρομο του φωτος.Το ταξιδι μου γνωριζω ποιο ειναι,

το μονο που δεν κατανοω ειναι αν αυτη τη στιγμη ειμαι ετοιμος να προχωρησω αρκετα...

Μα μαλλον στην αρχη ειμαι ακομα!

 

 

 

συγνωμη βρε ΠΑιδια τι μανιφεστο ηταν αυτο?ποιοσ εισαι φιλε μθ και θελεισ να σε ακολουθησουμε ο τελευταιος που το ζητησε σταυρωθηκε αλλα αυτος ηταν ο Χριστός εσυ ποιος εισαι και θέλεις ακολουθους??????????? :whistling:

 

εγω ξαναρωταω και δεν θα κανω πισω αν δεν παρω απαντηση!ποιος εισαι που θες να σε ακολουθησουν οι υπόλοιποι ποιο ειναι το τα ξιξιδι που εχεις

χαράξει και γιατι?

 

 

Δεν ειμαι εγω εκεινος που χαραξε το δρομο,ουτε ο βασιλιας του!Εγω ειμαι οδηγος εκεινων που θα τον διαβουν!

Το ταξιδι ειναι αυτο της ευτυχιας,του φωτος!Το δυσκολοτερο ταξιδι,ποσο μαλλον οταν πρεπει να βρεις κ αλλους

να σε ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ!Ναι γιατι εχω αναλαβει τη σωτηρια της δικης σας ζωης.Δεν καταδικαζω κανενα ουτε τον αναγκαζω

να ακολουθησει το δρομο μου και δικο σας δρομο...Κανω αυτο που πρεπει!!Δεν με νοιαζει να σταυρωθω και να προδωθω

αρκει να ολοκληρωσω οτι εχει μεινει μισο!Εκει θα καταληξω ουτως η αλλως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι εγω εκεινος που χαραξε το δρομο,ουτε ο βασιλιας του!

 

Εγω ειμαι οδηγος εκεινων που θα τον διαβουν!

 

Το ταξιδι ειναι αυτο της ευτυχιας,του φωτος!Το δυσκολοτερο ταξιδι,ποσο μαλλον οταν πρεπει να βρεις κ αλλους

να σε ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ! Ναι γιατι εχω αναλαβει τη σωτηρια της δικης σας ζωης.

Δεν καταδικαζω κανενα ουτε τον αναγκαζω να ακολουθησει το δρομο μου και δικο σας δρομο...

 

Κανω αυτο που πρεπει!! Δεν με νοιαζει να σταυρωθω και να προδωθω αρκει να ολοκληρωσω οτι εχει μεινει μισο! Εκει θα καταληξω ουτως η αλλως!

 

...εν πάσει περιπτώσει, καλώς ήλθες στο Αβάπτιστο. Καλώς ήλθες σε ένα χώρο δημόσιων συζητήσεων, όπου δεν επιτρέπεται κάθε έκφραση ρατσισμού, προσηλυτισμού ή αγενούς συμπεριφοράς.

 

Θα μας ενδιέφερε να ακούσουμε τις απόψεις σου αλλά, ...έως εκεί!

 

Για την Ομάδα συντονιστών

 

Seirios

 

PS: Παρακαλώ τα παλαιά μέλη, να αντιμετωπίσουν με κατανόηση και μη υπερβάλλοντα ζήλο το νέο μέλος έτσι ώστε τετριμμένες εκφράσεις του τύπου " ...πες μας τι πίνεις κι εμάς δεν μας δίνεις" να αποφευχθούν. Χαλαρώστε παρακαλώ, καθότι οι έχοντες τα γένια, ...έχουν και τα "χτένια".

Link to comment
Share on other sites

Φιλε StarMein απλα συνεχιζεις την πορεια που χαραξες και αυτους που θελεις σιγουρα καποια στιγμη θα τους βρεις.

 

 

Θα τους βρω...Απλως αυτη τη στιγμη θελω να ξεσπασω οντας απογοητευμενος απο τα κατορθωματα τους.

 

 

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ STARMΕIN ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ Να απαντησεις αν θες στο πολυ συγκεκριμένο ερώτημα¨ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ? :unsure5:

 

 

Απαντησα ηδη αγαπητε Ηρακλειτε.Εξαρταται ομως απο το τι εννοεις ρωτωντας ποιος ειμαι.

Ο οδηγος ειμαι,δεν ειμαι ανωτερος απο εσας,εχω κι εγω ενα σκοπο που πρεπει να εκπληρωσω.

Ενα πεπρωμενο οπως εχουν κι ολα τα αλλα οντα,ισως δυσκολοτερο..

 

 

 

...εν πάσει περιπτώσει, καλώς ήλθες στο Αβάπτιστο. Καλώς ήλθες σε ένα χώρο δημόσιων συζητήσεων, όπου δεν επιτρέπεται κάθε έκφραση ρατσισμού, προσηλυτισμού ή αγενούς συμπεριφοράς.

 

Θα μας ενδιέφερε να ακούσουμε τις απόψεις σου αλλά, ...έως εκεί!

 

Για την Ομάδα συντονιστών

 

Seirios

 

PS: Παρακαλώ τα παλαιά μέλη, να αντιμετωπίσουν με κατανόηση και μη υπερβάλλοντα ζήλο το νέο μέλος έτσι ώστε τετριμμένες εκφράσεις του τύπου " ...πες μας τι πίνεις κι εμάς δεν μας δίνεις" να αποφευχθούν. Χαλαρώστε παρακαλώ, καθότι οι έχοντες τα γένια, ...έχουν και τα "χτένια".

 

 

Να σε καλα Σειριε!

Συγγνωμη αν φανηκε κατι απο αυτα που ανεφερες στα λεγομενα μου.

Δεν προσηλυτιζω κανενα,δεν εννοουσα δικο ΜΟΥ δρομο,εννοουσα το δρομο οπου βρισκομαι...

Τον πολυ γενικο δρομο του Φωτος,του καλου δηλαδη,το δρομο που ολοι μας γεννηθηκαμε να ακολουθουμε

και τελικα απεχουμε πολυ απ αυτον!

Αυτη ειναι η μαχη του κοσμου μας..Φως-Σκοτος

Την αξια την εχεις στο Φως.Ευχαριστω ομως το Σκοτος που με κανει υπαρκτο!

 

 

 

 

Ευχαριστω ολους για το χρονο που ξοδεψαν στο τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα Σειριε!

Συγγνωμη αν φανηκε κατι απο αυτα που ανεφερες στα λεγομενα μου.

Δεν προσηλυτιζω κανενα,δεν εννοουσα δικο ΜΟΥ δρομο,εννοουσα το δρομο οπου βρισκομαι...

Τον πολυ γενικο δρομο του Φωτος,του καλου δηλαδη,το δρομο που ολοι μας γεννηθηκαμε να ακολουθουμε

και τελικα απεχουμε πολυ απ αυτον!

Αυτη ειναι η μαχη του κοσμου μας..Φως-Σκοτος

Την αξια την εχεις στο Φως.Ευχαριστω ομως το Σκοτος που με κανει υπαρκτο!

 

Μιλάς ωστόσο για ακολουθους όχι για συνοδοιπόρους. Ηγείσαι του δρόμου του Φωτός;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς ωστόσο για ακολουθους όχι για συνοδοιπόρους. Ηγείσαι του δρόμου του Φωτός;

 

 

Ηγουμαι!Και για πρωτη φορα εκφραζω ο,τι ακριβως αισθανομαι και γνωριζω.

Οπως και να ακουγεται το 'Ηγουμαι',ισχυει...Την αληθεια θα πω κι ας καταδικαστω απο τους πολλους!

Link to comment
Share on other sites

Ηγουμαι!Και για πρωτη φορα εκφραζω ο,τι ακριβως αισθανομαι και γνωριζω.

Οπως και να ακουγεται το 'Ηγουμε',ισχυει...Την αληθεια θα πω κι ας καταδικαστω απο τους πολλους!

 

 

*'Ηγουμαι' συγγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...