Jump to content

Τι θα κανετε;


StarMein
 Share

Recommended Posts

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πολύ καλά :)

 

Για μένα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Δεν θα κάνω άλλες ερωτήσεις γιατί θα δυσκολευτώ πολύ να σε καταλάβω.

 

Εύχομαι να βρεις αυτούς που χρειάζεσαι για το ταξίδι σου, να σε δεχτούν σαν ηγέτη και να είσαι ευτυχισμένος με τις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσηλυτιζω κανενα,δεν εννοουσα δικο ΜΟΥ δρομο,εννοουσα το δρομο οπου βρισκομαι...

Τον πολυ γενικο δρομο του Φωτος,του καλου δηλαδη,το δρομο που ολοι μας γεννηθηκαμε να ακολουθουμε

και τελικα απεχουμε πολυ απ αυτον!

 

Ηγουμαι!Και για πρωτη φορα εκφραζω ο,τι ακριβως αισθανομαι και γνωριζω.

Οπως και να ακουγεται το 'Ηγουμαι',ισχυει...Την αληθεια θα πω κι ας καταδικαστω απο τους πολλους!

 

Χαίρομαι που επιθυμείς να ανεβάσεις τόσο ψηλά τον προσωπικό σου πήχυ. Αλλά γιατί το θεωρείς τόσο πιθανό το να υποφέρεις;

 

Οι θρύλοι επάνω στους οποίους πάτησαν οι θρησκευτικές δοξασίες, μιλούν για μια θυσία. Και πράγματι οι πρώτες θυσίες ήταν αιματηρές! Ο "Βασιλεύς", θανατωνόταν για να πάρει την θέση του ένας νέος, που με το σφρίγος και την δύναμή του, θα επηρέαζε θετικά την νέα χρονιά και ...σοδειά! Με την εξέλιξη της ανθρώπινης κοινωνίας, η θυσία μετατράπηκε σε - θεατρική - μυσταγωγική.

 

Μίλησέ μας για εσένα και πως εννοείς τον φωτεινό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

....και τοτε Ευλογημενος μεταξυ αλλων αποκριθηκε..επειδη ο ανθρωπος σκεφτεται αυτα που δεν πρεπει να σκεφτεται και σταματαει να σκεφτεται αυτα που οφειλει να σκεφτεται γενιουνται μεσα του οι ακολουθες λαθεμενες ιδεες..

Εχω εναν εαυτο? Δεν εχω εαυτο? Μεσα απο τον μη εαυτο αντιλαμβανομαι τον εαυτο? Μεσα απο τον εαυτο αντιλαμβανομαι τον μη εαυτο?Τελικα υπαρχω? Δεν υπαρχω?Ειναι η ψυχη εξω απο το σωμα? Ειναι η ψυχη μου που αντιλαμβανεται το σωμα?.......και επειδη σκεφτεται ετσι γεννιουνται η εξης λαθεμενες ιδεες,

ειναι το συμπαν πεπρασμενο? δεν ειναι πεπερασμενο? μεσα απο τον εαυτο αντιλαμβανομαι την πραγματικοτητα?

....και επειδη σκεφτεται ετσι γεννιουνται η εξης λαθεμενες ιδεες......

Ποια ειναι τελικα η ζωη μου;Και τι σημασια εχει ολο αυτο το κηνυγητο;

Ποιος θα με βοηθησει και θα μ ακολουθησει,συνεχιζοντας μεχρι το τελος με το οποιο τιμημα;

Ποιον θα βρω να με πιστεψει;

Ποιον θα εχω στο δικο μου μερος;

Ποιος θα τολμησει να παλεψει οπως εγω παλευω τοσα χρονια;

Δεν τους βαζω ολους στο ιδιο σακι,ομως ποιος μπορει να δει την πραγματικη αληθεια;

Τι σας μενει;Για ποσο θα προσπερνατε την βαθυτερη αληθεια κολλωντας στην επιφανειακη;

Αυτοι οι ανθρωποι,ειστε τυφλοι.Γιατι να μην μπορειτε να δειτε το φως ετσι οπως ειναι;

Ποιος θα μ ακολουθησει εμενα;Εγω νομιζετε δεν ποναω;Δεν στερουμε;Δεν φοβαμαι;

ΕΣΥ;Τι εισαι και τι θα κανεις για σας;Και τι θα κανεις για σενα;

Ποιος θα μ ακολουθησει ομως;Τελικα συμμαχους θα εχω;

Και γιατι τα λεω ολα αυτα;

Και γιατι να με ακουσετε εσεις;Εγωιστικο δεν ειναι; Ποιός ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είσαι;

 

....Ω μπικσου αυτος ο ανθρωπος ειναι μπλεγμενος στην ζουγκλα της πλανης,στην ερημια της πλανης,στα διχτυα της πλανης..στο απολυτο σκοταδι.

 

Καλη συνεχεια Starmein

Link to comment
Share on other sites

... θυμάσαι τότε..., αγαπητέ μου φίλε Αrtzuna; Εγώ, ακόμα θυμάμαι τα μάτια σου όταν συναντηθήκαμε.

 

Και ο StarMein, έχει το ίδιο δικαίωμα με όλους. να διαβεί το προσωπικό του χάσμα και ..."χρειάζεται" την φροντίδα μας.

 

Την τελευταία ώρα της νύχτας, πριν από την αυγή του ήλιου, είναι το βαθύτερο σκοτάδι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ζητώ συγνώμη για τον τρόπο που θα εκφραστώ ΣτάρΜέιν

 

Και εγώ αναρωτιέμαι,

Ποιος είσαι εσύ που έτσι απλά ζητάς να σε ακολουθήσουμε?

Ποιος σε όρισε εσένα οδηγό στην δική μας ζωή?

Ποιος σε όρισε σωτήρα για εμάς?

 

Μήπως μέσα στην δική σου αναζήτηση έχεις μπερδέψει τα μονοπάτια των δικών σου ανησυχιών ?

Αγαπητέ μου αυτό που έχεις να κάνεις στην δική μας σημερινή εποχή είναι να ακολουθείς εσύ και μόνο εσύ αυτό το μονοπάτι του φωτός και τότε μόνο μέσα από το παράδειγμα σου και μόνο εκείνοι που θα δουν και θα καταλάβουν θα μπορέσουν να σε ακολουθήσουν. Αλλά ακόμα και αυτό εγκυμονεί κινδύνους.

Πόσοι σωτήρες δεν εμφανίστηκαν, εμφανίζονται και θα συνεχίσουν να εμφανίζονται στην πορεία του χρόνου?

Τι είναι αυτό που εσύ νομίζεις σε κάνει ξεχωριστό από όλους εμάς εδώ μέσα αλλά και έξω από αυτό το χώρο?

 

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΟΔΗΓΟΣ δεν έχει, ούτε χρειάζεται ''πολύχρωμα'' λόγια για να προσεγγίσει και να αγγίξει την ψυχή μας.

Η ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ είναι η διαφορά του αληθινά επιλεγμένου ανθρώπου που θα μπορέσει να συνεισφέρει και αυτός για την δική μας σωτηρία.

 

Αν χαμηλώσουμε το ''κεφάλι'' ο καθένας ξεχωριστά και ψάχνοντας συνεχώς μέσα από την ΑΓΑΠΗ θα δούμε ότι πιθανόν μας έχει ''οριστεί'' σαν πεπρωμένο.

Link to comment
Share on other sites

... θυμάσαι τότε..., αγαπητέ μου φίλε Αrtzuna; Εγώ, ακόμα θυμάμαι τα μάτια σου όταν συναντηθήκαμε.

 

Θερα-θερα αγαπητε Σειριε....ειναι το τελευταιο μαθημα που σε διδασκουν και το πιο σημαντικο,πριν αρχισεις να "διδασκεις".

Ο Θεραπευτης ειναι και θεραπευομενος και αντιστροφα,μια σχεση ολιστικη.

και πιστεψε με γραφω παντα για να ακουω και εγω..και ποτε δεν ξεχνω..

Link to comment
Share on other sites

ΗΓΕΙΣΑΙ καποιας ομαδας !!!!!!!!????????? απαντησε μας σε παρακαλώ

 

 

Ηγουμαι της ομαδας των ανθρωπων και μη...

 

 

 

Πολύ καλά :)

 

Για μένα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Δεν θα κάνω άλλες ερωτήσεις γιατί θα δυσκολευτώ πολύ να σε καταλάβω.

 

Εύχομαι να βρεις αυτούς που χρειάζεσαι για το ταξίδι σου, να σε δεχτούν σαν ηγέτη και να είσαι ευτυχισμένος με τις επιλογές σου.

 

 

Ειναι Φως και Σκοταδι,με ολες τις διακυμανσεις τους...

Δικιο εχεις...

 

Σ'ευχαρστω πολυ!Καλο ταξιδι και σε σενα Μαριλενα!

 

 

 

Χαίρομαι που επιθυμείς να ανεβάσεις τόσο ψηλά τον προσωπικό σου πήχυ. Αλλά γιατί το θεωρείς τόσο πιθανό το να υποφέρεις;

 

Οι θρύλοι επάνω στους οποίους πάτησαν οι θρησκευτικές δοξασίες, μιλούν για μια θυσία. Και πράγματι οι πρώτες θυσίες ήταν αιματηρές! Ο "Βασιλεύς", θανατωνόταν για να πάρει την θέση του ένας νέος, που με το σφρίγος και την δύναμή του, θα επηρέαζε θετικά την νέα χρονιά και ...σοδειά! Με την εξέλιξη της ανθρώπινης κοινωνίας, η θυσία μετατράπηκε σε - θεατρική - μυσταγωγική.

 

Μίλησέ μας για εσένα και πως εννοείς τον φωτεινό δρόμο.

 

 

Ο κοσμος που ζουμε στηριζεται στις αντιφασεις.Φως-Σκοταδι,Ημερα-Νυχτα,Καλο-Κακο,Ευτυχια-Δυστυχια,Αγαπη-Μισος...

Το καθε πλασμα γεννηθηκε για να βρισκεται στη φωτινη πλευρα,αλλα πολλοι επελεξαν το σκοτεινο δρομο..

Δεν γινεται να εξαλειψεις την κακια ουτε την καλοσυνη,ειναι οι νομοι του κοσμου μας..Σημασια εχει να μειωσεις οσο

περισσοτερο γινεται το Σκοτος και να οδηγηθεις ετσι στην ευτυχια!Ο κοσμος μας εχει ξεπεσει τρομερα σημερα..

και ολοι θυμαστε τι ειπε ο Ιησους..Θα γυρισει την ημερα της Κρισεως.Αυτο θα κανει...Ο θεος ομως ειναι πατερας

και σαν καθε φωτεινος πατερας ποναει να βλεπει τα παιδια του να πονουν..Ετσι πριν εκεινη την ημερα της Κρισεως

και βλεποντας τα παιδια τουν υποφερουν,στελνει καποιον να τους σωσει..να ολοκληρωσει το εργο το Υιου του..

Που ιδιος ολοκληρωσε αλλα οι ανθρωποι και οχι μονο αλλαξαν στην πορεια..Αυτος δεν θα ηταν Θεος,ουτε ανθρωπος,ουτε ημιθεος ομως..

Και αυτος τωρα ειναι ωρα να τελειωσει αυτο το εργο...

 

 

Εσεις ειστε οι πρωτοι ανθρωποι που ακουτε αυτα...

Δεν ειναι η ωρα μου να φανερωθω...τον Χριστο τον καταδιωκαν οι ανθρωποι απο τη γεννηση του..

Δεν ειναι η ωρα μου ακομα,αλλα δεν αργει...

 

Συγγνωμη που αυτη τη στιγμη δεν επεκταθηκα περισσοτερο αλλα δεν εχω χρονο..

 

Και γω Σειριε χαιρομαι που αντιδρατε και αυτο επεκτεινει το εργο μου...

 

 

 

....και τοτε Ευλογημενος μεταξυ αλλων αποκριθηκε..επειδη ο ανθρωπος σκεφτεται αυτα που δεν πρεπει να σκεφτεται και σταματαει να σκεφτεται αυτα που οφειλει να σκεφτεται γενιουνται μεσα του οι ακολουθες λαθεμενες ιδεες..

Εχω εναν εαυτο? Δεν εχω εαυτο? Μεσα απο τον μη εαυτο αντιλαμβανομαι τον εαυτο? Μεσα απο τον εαυτο αντιλαμβανομαι τον μη εαυτο?Τελικα υπαρχω? Δεν υπαρχω?Ειναι η ψυχη εξω απο το σωμα? Ειναι η ψυχη μου που αντιλαμβανεται το σωμα?.......και επειδη σκεφτεται ετσι γεννιουνται η εξης λαθεμενες ιδεες,

ειναι το συμπαν πεπρασμενο? δεν ειναι πεπερασμενο? μεσα απο τον εαυτο αντιλαμβανομαι την πραγματικοτητα?

....και επειδη σκεφτεται ετσι γεννιουνται η εξης λαθεμενες ιδεες......

 

 

....Ω μπικσου αυτος ο ανθρωπος ειναι μπλεγμενος στην ζουγκλα της πλανης,στην ερημια της πλανης,στα διχτυα της πλανης..στο απολυτο σκοταδι.

 

Καλη συνεχεια Starmein

 

 

 

Ευχαριστω!

Δεν θα διαφωνισω με οσα ειπες.Αλλα απαντησε μου σε παρακαλω τι σε κανει να λες πως ειναι λανθασμενες ιδεες;

Τι σε κανει να κρινεις λανθασμενη την ΑΠΟΨΗ καποιου;Αν ειναι δυνατο υπεδειξε μου τις σωστες...

 

 

Καταρχάς ζητώ συγνώμη για τον τρόπο που θα εκφραστώ ΣτάρΜέιν

 

Και εγώ αναρωτιέμαι,

Ποιος είσαι εσύ που έτσι απλά ζητάς να σε ακολουθήσουμε?

Ποιος σε όρισε εσένα οδηγό στην δική μας ζωή?

Ποιος σε όρισε σωτήρα για εμάς?

 

Μήπως μέσα στην δική σου αναζήτηση έχεις μπερδέψει τα μονοπάτια των δικών σου ανησυχιών ?

Αγαπητέ μου αυτό που έχεις να κάνεις στην δική μας σημερινή εποχή είναι να ακολουθείς εσύ και μόνο εσύ αυτό το μονοπάτι του φωτός και τότε μόνο μέσα από το παράδειγμα σου και μόνο εκείνοι που θα δουν και θα καταλάβουν θα μπορέσουν να σε ακολουθήσουν. Αλλά ακόμα και αυτό εγκυμονεί κινδύνους.

Πόσοι σωτήρες δεν εμφανίστηκαν, εμφανίζονται και θα συνεχίσουν να εμφανίζονται στην πορεία του χρόνου?

Τι είναι αυτό που εσύ νομίζεις σε κάνει ξεχωριστό από όλους εμάς εδώ μέσα αλλά και έξω από αυτό το χώρο?

 

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΗΘΙΝΑ ΟΔΗΓΟΣ δεν έχει, ούτε χρειάζεται ''πολύχρωμα'' λόγια για να προσεγγίσει και να αγγίξει την ψυχή μας.

Η ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ είναι η διαφορά του αληθινά επιλεγμένου ανθρώπου που θα μπορέσει να συνεισφέρει και αυτός για την δική μας σωτηρία.

 

Αν χαμηλώσουμε το ''κεφάλι'' ο καθένας ξεχωριστά και ψάχνοντας συνεχώς μέσα από την ΑΓΑΠΗ θα δούμε ότι πιθανόν μας έχει ''οριστεί'' σαν πεπρωμένο.

 

 

Ο καθενας ειναι ο Σωτηρας του εαυτου του..Οι ανθρωποι δυστυχως ομως οπως προανεφερα ειναι

εκτος τροχιας,καποιος γεννιεται να τους επαναφερει...Δυο ειναι τα μονοπατια και εσυ εχεις το δικαιομε επιλογης.

Ξερεις ομως ποιο ειναι το σωστο;(να σημειωσω πως Φως και Σκοταδι ειναι συμβολικες εννοιες.)

Ο Δημιουργος του δρομου με εστειλε..Δεν ειμαι ανωτερος και ειμαι οσο ξεχωριστος ειναι ο καθενας σας,ενα σκοπο εχω!

Link to comment
Share on other sites

... Το καθε πλασμα γεννηθηκε για να βρισκεται στη φωτινη πλευρα,

 

... Ο κοσμος που ζουμε στηριζεται στις αντιφασεις.

 

... Σημασια εχει να μειωσεις οσο περισσοτερο γινεται το Σκοτος και να οδηγηθεις ετσι στην ευτυχια!

 

... Ο καθενας ειναι ο Σωτηρας του εαυτου του..

 

Από αυτά που έχεις αναφέρει, μέχρι τώρα, ξεχωρίζω αυτά που και για το πλήρωμα του Αβάπτιστου, λογικά, είναι κοινός τόπος.

 

Το Αβάπτιστο, μοιάζει λίγο με την Αυλή των θαυμάτων. Οι περισσότεροι βρέθηκαν εδώ από μια "συγκυρία", "τυχαίων" γεγονότων.

Είναι άνθρωποι με συναίσθηση του "προσωπικού τους μύθου" και επίγνωση ότι για να φτάσουν "εκεί" που επιθυμούν, δεν αρκούν αυτά που είναι γνωστά και συνηθισμένα. Συζητούν λοιπόν, όχι για να "ορίσουν" αλλά για να προσελκύσουν ροή ιδεών, προσδοκώντας μία αχτίδα Φωτός καθοριστική για την πορεία τους. Είναι άνθρωποι Ανεξάρτητοι και Ελεύθεροι. Επάνω στο σκάφος του Αβάπτιστου, λειτουργούν Ισότιμα και τους συνδέουν δεσμοί σεβασμού, φιλίας, φροντίδας και πρόνοιας.

 

Σε παρακαλώ λοιπόν, κατ' αρχάς, να μας μιλήσεις, για το τι είναι σκοτάδι για εσένα

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχεις αναφέρει, μέχρι τώρα, ξεχωρίζω αυτά που και για το πλήρωμα του Αβάπτιστου, λογικά, είναι κοινός τόπος.

 

Το Αβάπτιστο, μοιάζει λίγο με την Αυλή των θαυμάτων. Οι περισσότεροι βρέθηκαν εδώ από μια "συγκυρία", "τυχαίων" γεγονότων.

Είναι άνθρωποι με συναίσθηση του "προσωπικού τους μύθου" και επίγνωση ότι για να φτάσουν "εκεί" που επιθυμούν, δεν αρκούν αυτά που είναι γνωστά και συνηθισμένα. Συζητούν λοιπόν, όχι για να "ορίσουν" αλλά για να προσελκύσουν ροή ιδεών, προσδοκώντας μία αχτίδα Φωτός καθοριστική για την πορεία τους. Είναι άνθρωποι Ανεξάρτητοι και Ελεύθεροι. Επάνω στο σκάφος του Αβάπτιστου, λειτουργούν Ισότιμα και τους συνδέουν δεσμοί σεβασμού, φιλίας, φροντίδας και πρόνοιας.

 

Σε παρακαλώ λοιπόν, κατ' αρχάς, να μας μιλήσεις, για το τι είναι σκοτάδι για εσένα

 

 

 

Δεν σου κρυβω πως και 'γω τυχαια βρεθηκα εδω.

Χωρις να πω πολλα...Το Σκοταδι για μενα ειναι το μισος,η κακια,η αγνοια,η ντροπη,η κενοδοξια,η δυστυχια,ο φοβος,η παθητικοτητα,η απαισιοδοξια,

ο εγωισμος,η αλαζονια...

 

Για σενα ομως φιλε Σειριε;Τι ειναι το Σκοταδι;

Link to comment
Share on other sites

Για σενα ομως φιλε Σειριε;Τι ειναι το Σκοταδι;

 

Το σκοτάδι είναι η μήτρα του Κόσμου. Κάθε τι που γεννιέται, ξεκινά από αυτή την "άμορφη", θερμή, υγρή και σκοτεινή αγκάλη και καταλήγει στο φως.

Κάθε τι που αναδύεται Στο Φως, από εκεί ξεκινά, ...από το σκοτάδι!

 

Το σκοτάδι είναι η κατάσταση που ελλοχεύουν οι αμύητες ψυχές, έρμαια της άγνοιας, του φόβου και των εξ αυτών αρνητικών συναισθημάτων τους, έως την ώρα που θα αντικρίσουν την πρώτη αχτίδα φωτός.

 

Το σκοτάδι είναι η αβάσταχτη ελαφρότητα των ανθρώπων, που τολμούν να ερμηνεύουν τον Κόσμο με τα δικά τους μέτρα και σταθμά.

 

 

 

Κι όμως, το σκοτάδι είναι η παύση ανάμεσα σε δύο μουσικούς φθόγγους ώστε να παραχθεί η ...αρμονία!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να πω πολλα...Το Σκοταδι για μενα ειναι το μισος,η κακια,η αγνοια,η ντροπη,η κενοδοξια,η δυστυχια,ο φοβος,η παθητικοτητα,η απαισιοδοξια,

ο εγωισμος,η αλαζονια..

 

Χμμμμ...

Δυστυχώς ο άνθρωπος έχει μάθει να χρησιμοποιεί και να εξαρτάται περισσότερο από μία μόνο αίσθηση (όραση), η οποία συνδέεται άμεσα με το Φως...

Στην πραγματικότητα όμως, έχει 4 ακόμα υπέροχες αισθήσεις, τις οποίες τις χρησιμοποιεί για να καταλάβει τον κόσμο γύρω του μόνο αν βρεθεί στο σκοτάδι...

 

Όταν λοιπόν μείνει για μεγάλη χρονική περίοδο στο σκοτάδι και ξαφνικά βγεί στο Φώς, τότε λειτουργεί στην τελειότητά του, όπως ακριβώς έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί...

 

ΥΓ. Τον Ιούνιο, γύρω στο Θερινό Ηλιοστάσιο, στις χώρες που βρίσκονται πιο κοντά στον Βόρειο Πόλο, οι νύχτες είναι πολύ μικρότερες (οι λεγόμενες Λευκές Νύχτες)... Το συγκεκριμένο φυσικό φαινόμενο έχει αρκετά άσχημες επιπτώσεις σε μεγάλο πληθυσμό των κατοίκων, κυρίως εξάντληση και περιοδική κατάθλιψη... Ας μην υποτιμούμε λοιπόν την χρησιμότητα του Σκοταδιού...

 

Καλώς ήλθες κι από μένα StarMein

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Το σκοτάδι είναι η μήτρα του Κόσμου. Κάθε τι που γεννιέται, ξεκινά από αυτή την "άμορφη", θερμή, υγρή και σκοτεινή αγκάλη και καταλήγει στο φως.

Κάθε τι που αναδύεται Στο Φως, από εκεί ξεκινά, ...από το σκοτάδι!

 

Το σκοτάδι είναι η κατάσταση που ελλοχεύουν οι αμύητες ψυχές, έρμαια της άγνοιας, του φόβου και των εξ αυτών αρνητικών συναισθημάτων τους, έως την ώρα που θα αντικρίσουν την πρώτη αχτίδα φωτός.

 

Το σκοτάδι είναι η αβάσταχτη ελαφρότητα των ανθρώπων, που τολμούν να ερμηνεύουν τον Κόσμο με τα δικά τους μέτρα και σταθμά.

 

 

 

Κι όμως, το σκοτάδι είναι η παύση ανάμεσα σε δύο μουσικούς φθόγγους ώστε να παραχθεί η ...αρμονία!

 

 

Θα συμφωνισω μαζι σου...

Οπως αλλωστε προανεφερα το φως και το σκοταδι ειναι συμβολικες εννοιες.Και γω λατρευω τη νυχτα.!

Στον κοσμο μας ομως την κυριαρχια εχει το Φως και το Σκοτος,το Καλο και το Κακο δηλαδη.

 

Εσυ ,αν βεβαια θελεις ν'απαντησεις,ποιανου απο τα δυο πιστευεις πως εισαι εκπροσωπος;

 

 

Χμμμμ...

Δυστυχώς ο άνθρωπος έχει μάθει να χρησιμοποιεί και να εξαρτάται περισσότερο από μία μόνο αίσθηση (όραση), η οποία συνδέεται άμεσα με το Φως...

Στην πραγματικότητα όμως, έχει 4 ακόμα υπέροχες αισθήσεις, τις οποίες τις χρησιμοποιεί για να καταλάβει τον κόσμο γύρω του μόνο αν βρεθεί στο σκοτάδι...

 

Όταν λοιπόν μείνει για μεγάλη χρονική περίοδο στο σκοτάδι και ξαφνικά βγεί στο Φώς, τότε λειτουργεί στην τελειότητά του, όπως ακριβώς έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί...

 

ΥΓ. Τον Ιούνιο, γύρω στο Θερινό Ηλιοστάσιο, στις χώρες που βρίσκονται πιο κοντά στον Βόρειο Πόλο, οι νύχτες είναι πολύ μικρότερες (οι λεγόμενες Λευκές Νύχτες)... Το συγκεκριμένο φυσικό φαινόμενο έχει αρκετά άσχημες επιπτώσεις σε μεγάλο πληθυσμό των κατοίκων, κυρίως εξάντληση και περιοδική κατάθλιψη... Ας μην υποτιμούμε λοιπόν την χρησιμότητα του Σκοταδιού...

 

Καλώς ήλθες κι από μένα StarMein

 

:smilewink:

 

 

Καλως σας βρηκα Morgainne! :)

 

Ναι το Φως εχει αναγκη απο το Σκοταδι και το αντιστροφο...

Το ενα συμπληρωνει το αλλο!Ο ενας ειναι ο Δημιουργος αλλα και Εκεινος που καταστρεφει το αλλο.

Δεν υπαρχει ζωη με την ελλειψη του ενος,σε αυτον το κοσμο τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ......ΥΓ. Τον Ιούνιο, γύρω στο Θερινό Ηλιοστάσιο, στις χώρες που βρίσκονται πιο κοντά στον Βόρειο Πόλο, οι νύχτες είναι πολύ μικρότερες (οι λεγόμενες Λευκές Νύχτες)... Το συγκεκριμένο φυσικό φαινόμενο έχει αρκετά άσχημες επιπτώσεις σε μεγάλο πληθυσμό των κατοίκων, κυρίως εξάντληση και περιοδική κατάθλιψη... Ας μην υποτιμούμε λοιπόν την χρησιμότητα του Σκοταδιού......
Θα ήθελα να το ακούσω αυτό από κάποιον άνθρωπο που πέρασε ένα χειμώνα στο Aberdeen ή στο Fort William (μην πάω βορειότερα).
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω το ηλιοβασίλεμα απο το παράθυρο. Ο ήλιος αποσύρεται ανάμεσα από τα πορφυρά σύννεφα του ορίζοντα και το σκοτάδι θα κερδίσει έδαφος. Θα επικρατήσει μέχρι αύριο, την αυγή. Ομως..., στα χθόνια του πλανήτη, εκεί όπου εργάζονται οι γεννεσιουργές δυνάμεις, επικρατεί σκοτάδι. Το φώς, θα αγγίξει τα δημιουργήματα μόνο μέσα απο συγκλονιστικες γεωλογικές μεταβολές.

 

Εγώ, ο άνθρωπος, ανάβοντας ένα κερί, απομακρύνω το σκοτάδι από τον χώρο μου. Άν και το σκοτάδι είναι το φυσικό υπόβαθρο στην Φύση των όντων, ο "Προμηθέας", μετέδοσε την "γνώση" της χρήσης της φωτιάς και ανέτρεψε το φυσικά επιβεβλημένο.

 

 

Είμαι μέρος του Σύμπαντος και συμμετέχω, εκούσια είτε ακούσια, στο Χορό των αντιφάσεων που αναδεικύουν την Ομορφιά, εκεί όπου χάνεται η Ισορροπία!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...