Jump to content

Αισιοδοξία/απαισιοδοξία


Recommended Posts

Κάποτε είχα διαβάσει τη φράση "ο αισιόδοξος διακηρύσσει πως ζούμε στον καλύτερο από όλους τους πιθανούς κόσμους. Και ο απαισιόδοξος φοβάται πως είναι αλήθεια."

 

Ακόμα αναρωτιέμαι τι είναι η αισιοδοξία και τι η απαισιοδοξία...

 

Τους τελευταίους 7 μήνες περίπου ακούω μόνο κακά νέα... με το τελειωτικό χτύπημα σήμερα... Είμαι αισιόδοξη που ακόμα πιστεύω ότι θα καταφέρω έστω και στο πολύ μέλλον να λύσω τα προβλήματά μου ή απαισιόδοξη που νιώθω να χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου στο τώρα; Ο φόβος είναι αισιοδοξία ή απαισιοδοξία; Ή μήπως τίποτα από τα δυο; (Φοβούνται οι αισιόδοξοι;;)

 

Και αυτό το κενό που νιώθω μέσα μου; Αυτή η απογοήτευση πως δεν έχω καταφέρει να κάνω ούτε ένα σωστό πράγμα αυτό τον καιρό; Η αγωνία για το τι ακόμα με περιμένει;

 

Οι σκέψεις μου είναι εντελώς μπερδεμένες και δεν θέλω να σας μπερδέψω και εσάς... Απλά καθόμουν σα χαζή με βουρκωμένα μάτια μπροστά στον καθρέφτη και έλεγα "όλα θα πάνε καλά. Αισιοδοξία!"... αλλά ενώ μέσα μου το ξέρω ότι έτσι είναι και ότι όλα θα πάνε καλά το μυαλό μου δεν σταματάει την καταστροφολογία...

 

Γεννιέσαι αισιόδοξος ή γίνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γεννιέσαι αισιόδοξος ή γίνεσαι;

 

Γεννιεσαι αισιοδοξος και γινεσαι απαισιοδοξος.

Η αισιοδοξια δεν εχει ριζες. Μπορεις να εισαι αισιοδοξος ακομα κ αν δεν υπαρχει κανενας λογος... (αλλωστε ποσα απαισιοδοξα 5χρονα γνωριζει κανεις?)

Αντιθετα παντα υπαρχει αιτια για την απαισιοδοξια...

Απλα δεν εχω καταληξει αν η αιτια αυτη ειναι η αγνοια/αβεβαιοτητα ή η γνωση.

 

Και αυτό το κενό που νιώθω μέσα μου; Αυτή η απογοήτευση πως δεν έχω καταφέρει να κάνω ούτε ένα σωστό πράγμα αυτό τον καιρό; Η αγωνία για το τι ακόμα με περιμένει;

Ενα ενα...

Εχεις συνειδητοποιησει οτι υπαρχει ενα κενο μεσα σου. Αυτο που μενει να κανεις ειναι να το εντοπισεις κ να το "γεμισεις". Οι περισσοτεροι περιφερομαστε με πολλα κενα απλα αγνοωντας τα.

Δεν θα σου πω το κλισε -απο τα λαθη μαθαινεις- θα σου πω αλλο κλισε.. οσο δραματικη κ αν ειναι μια κατασταση αν δεν μπορεις να την αποφυγεις, διασκεδασε την! Αν θυμαμαι καλα αλλωστε διασκεδαζω δεν σημαινει σκορπιζω?

Τι σε περιμενει? Οτι κ εμενα! Αυξημενοι δεικτες ανεργιας, και δυσκολα χρονια....:P

Φαντασου να ηξερες τι σε περιμενει.... Αυτο θα ηταν πολυ χειροτερο..

Θα βλεπες ποτε ταινια που ξερεις ολη την πλοκη χωρις να βαριεσαι?

 

Ο φόβος είναι αισιοδοξία ή απαισιοδοξία; Ή μήπως τίποτα από τα δυο; (Φοβούνται οι αισιόδοξοι;;)

Ο φοβος ειναι ειλικρινεια.

Δεν μπορεις να υποκριθεις τον φοβο ουτε να αναρρωτιεσαι αν πραγματικα φοβασαι αραγε ή οχι... :P

Και αυτη ειναι η χρησιμοτητα του φοβου.Γνωριζεις τι σου συμβαινει οποτε μπορεις να το αντιμετωπισεις αποτελεσματικα.

(Σαφως κ φοβουνται οι αισιοδοξοι! Αν δεν φοβοντουσαν θα ηταν απλως χαζοχαρουμενοι :P )

 

Ακόμα αναρωτιέμαι τι είναι η αισιοδοξία και τι η απαισιοδοξία...

Εγω παλι αναρρωτιεμαι ποσο βαθια ριζωμενες ειναι μεσα μας. Ποσο ευκολα μετατρεπεται ενας αισιοδοξος σε απαισιοδοξο και το αντιστροφο.

 

Οι σκέψεις μου είναι εντελώς μπερδεμένες και δεν θέλω να σας μπερδέψω και εσάς... Απλά καθόμουν σα χαζή με βουρκωμένα μάτια μπροστά στον καθρέφτη και έλεγα "όλα θα πάνε καλά. Αισιοδοξία!"... αλλά ενώ μέσα μου το ξέρω ότι έτσι είναι και ότι όλα θα πάνε καλά το μυαλό μου δεν σταματάει την καταστροφολογία

Ολα θα πανε καλα, παντα ετσι γινεται...

Αυτο σκεφτομαι εγω. Με την λεξη "παντα" αυτοματως απορριπτονται ολες οι πιθανοτητες να μην πανε τα πραγματα καλα... :P

Κατα ποσο πιανει? Πιανει αλλα εχω προσεξει οτι τωρα τελευταια ολο κ πιο συχνα χρειαζεται να το επαναλαμβανω στον εαυτο μου.

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

αχχχχχχχ

ρε παιδια ρε παιδια

μην τα ισοπεδωνουμε ολα

ολα ειναι χαλια και ολα ειναι καλα

αναλογα πωσ θα τα δεις η απο πια μερια θελεις να τα δεις

ολα ειναι θεμα ψυχολογιασ και αντιληψης των πραγματων

ασ το δουμε με ενα παραδειγμα

πχ.

τα εχεισ με μια κοπελια και σε πληγωνει με τον χειροτερο τροπο σε σημειο να απογοητευεσε πληρως απο αυτην απο σενα απο ολα

να καταρεει ολως ο κοσμος σου

απο την μια νιωθεις οτι ολα ειναι χαλια δεν παει τπτ καλα καταστραφηκαν ολα οτι ολεσ ειναι ετσι

απο την αλλη να βλεπεισ οτι δεν αξιζεσ κατι τετοιο οτι εισαι για καλυτερα και οτι κατι εκει εξω αξιζει να ειναι διπλα σου

 

απλο ειναι το θεμα

αυτοσ που εχει καποια πραγματα και αρχικα τα χανει ι φοβατε αν τα χασει τα βλεπει γενικα καπως απαισιοδοξα

αυτοσ που νιωθει οτι δεν εχει οσα θελει η ακομα δεν εχει τπτ απλα δεν μπορει να τα βλεπει απαισιοδοξα διοτι ακομα και κατι να κανει κατι θα βρει...

 

απλα ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας και αντιληψης καταστασεων και συναισθηματων

και κανεισ δεν γεννιετε κατι, ολοι γινομαστε το οτιδιποτε αλλοσ περισσοτερο αλλοσ λιγοτερο αναλογα με τισ ροπεσ και τα ταλεντα του καθενος

Link to comment
Share on other sites

απλο ειναι το θεμα

αυτοσ που εχει καποια πραγματα και αρχικα τα χανει ι φοβατε αν τα χασει τα βλεπει γενικα καπως απαισιοδοξα

αυτοσ που νιωθει οτι δεν εχει οσα θελει η ακομα δεν εχει τπτ απλα δεν μπορει να τα βλεπει απαισιοδοξα διοτι ακομα και κατι να κανει κατι θα βρει...

 

Η άρνηση της απαισιοδοξίας δεν συνεπάγεται αισιοδοξία.

Όταν αρνήσαι να κάθεσαι παθητικά κρατώντας απαισιόδοξη στάση και ενεργείς δεν σημαίνει ότι έγινες αισιόδοξος. Και αυτό το "ακόμα και κάτι να κάνει κάτι θα βρει" είναι η διαφορά μεταξύ αισιόδοξου και απαισιόδοξου... Ο αισιόδοξος ελπίζει να βρει κάτι καλύτερο, ο απαισιόδοξος ξέρει ότι θα βρει κάτι χειρότερο.

 

Ίσως και η ίδια η στάση σου απέναντι στο εκάστοτε θέμα αλλάζει το αποτέλεσμα... Αλλά τι γίνεται όταν νιώθεις και είσαι αισιόδοξος παρά τις κατραπακιές του παρελθόντος και παρόλ' αυτά η κατάσταση δεν καλυτερεύει ούτε στο ελάχιστο;

 

Κατόπιν σκέψης πιστεύω πως αισιόδοξος γεννιέσαι... απαισιόδοξος γίνεσαι.

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

ρε συ Marilena

 

οταν εισαι σε μια χαλια κατασταση και εχεισ ακομα να χασεισ λογω ψυχολογιασ ειναι λογικο να τα βλεπεισ απαισιοδοξα τα πραγματα και οτι και νακανεισ να σου φαινεται οτι δεν εχει νοημα λογο του φοβου οτι θα χασεισ και αλλα και λοιπα

οταν ομως δεν εχεισ να χασεις κατι πλεον οτι και να κανεις μονο να κερδισεις εχεις πια δεν μπορει να γινει κατι χειροτερα

 

επισης τελειως προσωπικα απο οταν με θυμαμε απο μικρο ημουν απαισιοδοξος μετα απο διαφορα γεγονοτα σκηνικα και καταστασεις και ας ειναι πολλα χαλια, απλα ολα θα γινουν καλυτερα ειμαι, αισιοδοξος

 

γι αυτο λεο ολα ειναι θεμα ψυχολογιασ και απο οπτικη γωνια θα δεις οτιδηποτε

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Marilena

 

οταν εισαι σε μια χαλια κατασταση και εχεισ ακομα να χασεισ λογω ψυχολογιασ ειναι λογικο να τα βλεπεισ απαισιοδοξα τα πραγματα και οτι και νακανεισ να σου φαινεται οτι δεν εχει νοημα λογο του φοβου οτι θα χασεισ και αλλα και λοιπα

οταν ομως δεν εχεισ να χασεις κατι πλεον οτι και να κανεις μονο να κερδισεις εχεις πια δεν μπορει να γινει κατι χειροτερα

 

επισης τελειως προσωπικα απο οταν με θυμαμε απο μικρο ημουν απαισιοδοξος μετα απο διαφορα γεγονοτα σκηνικα και καταστασεις και ας ειναι πολλα χαλια, απλα ολα θα γινουν καλυτερα ειμαι, αισιοδοξος

 

γι αυτο λεο ολα ειναι θεμα ψυχολογιασ και απο οπτικη γωνια θα δεις οτιδηποτε

 

Καταρχήν το "δεν μπορεί να γίνει κάτι χειρότερο" είναι πέρα για πέρα ψέμα. Πάντα υπάρχει κάτι χειρότερο... Για κάποιος αυτό είναι αρνητικό γιατί σκέφτονται ότι μπορεί να τους συμβεί κάτι χειρότερο, για άλλους είναι θετικό γιατί σκέφτονται ότι δεν είναι και στη χειρότερη κατάσταση που υπάρχει.... Είναι όντως η οπτική γωνία που θα το δεις. Αλλά υπάρχουν όρια, εκεί είναι το θέμα. Κάποτε κουράζεσαι... άλλοι στους 7 μήνες (σαν την αφεντιά μου) άλλοι στις 7 μέρες και άλλη σε 7 χρόνια. Εκεί είναι το στοίχημα... πόσο θα αντέξεις;...

Link to comment
Share on other sites

και οταν κουραστεις απλα αραζεισ και ξεκουραζεσε

η σε ξεκουραζει καποιοσ αν εχεισ την τυχη να τον βρεις

και επισης η μοναξια μερικεσ φορες κανει καλο

ολα μπορουν να γινουν χειροτερα η καλυτερα και αυτο εξαρταται κατα βαση απο εμασ ποσο καλυτερα η χειροτερα θα τα κανουμε

 

τουλαχιστον καταληξαμε στο οτι η αισιοδοξια και η απαισιοδοξια ειναι θεμα ψυχολογιας και πως θα εκλαβεις το οτιδηποτε?

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα διαβάσει τη φράση "ο αισιόδοξος διακηρύσσει πως ζούμε στον καλύτερο από όλους τους πιθανούς κόσμους. Και ο απαισιόδοξος φοβάται πως είναι αλήθεια."

 

Ακόμα αναρωτιέμαι τι είναι η αισιοδοξία και τι η απαισιοδοξία...

 

Οι σκέψεις μου είναι εντελώς μπερδεμένες και δεν θέλω να σας μπερδέψω και εσάς... Απλά καθόμουν σα χαζή με βουρκωμένα μάτια μπροστά στον καθρέφτη και έλεγα "όλα θα πάνε καλά. Αισιοδοξία!"... αλλά ενώ μέσα μου το ξέρω ότι έτσι είναι και ότι όλα θα πάνε καλά το μυαλό μου δεν σταματάει την καταστροφολογία...

 

Γεννιέσαι αισιόδοξος ή γίνεσαι;

 

Προσπαθηστε να αποφευγετε τα ακρα. Ο σοφος ανθρωπος δεν ειναι ουτε αισιοδοξος ουτε απαισιοδοξος,ειναι απλα ρεαλιστης.

Αν βαζεις τα προβληματα σου στις πραγματικες τους διαστασεις τοτε ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις και τις λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

ουτε αισιοδοξος ουτε απαισιοδοξος,[...] ρεαλιστης.

 

Αυτό αρκεί :)

 

Πιστεύω πως από εκεί και πέρα δοκιμάζονται τα όρια των αντοχών σου για να φτάσεις στο άκρο της απαισιοδοξίας.

Για την αισιοδοξία δεν ξέρω, πάντα ήμουν "τεχνητά" αισιόδοξη :P Αλλά το ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα διαβάσει τη φράση "ο αισιόδοξος διακηρύσσει πως ζούμε στον καλύτερο από όλους τους πιθανούς κόσμους. Και ο απαισιόδοξος φοβάται πως είναι αλήθεια."

 

Ακόμα αναρωτιέμαι τι είναι η αισιοδοξία και τι η απαισιοδοξία...

 

Τους τελευταίους 7 μήνες περίπου ακούω μόνο κακά νέα... με το τελειωτικό χτύπημα σήμερα... Είμαι αισιόδοξη που ακόμα πιστεύω ότι θα καταφέρω έστω και στο πολύ μέλλον να λύσω τα προβλήματά μου ή απαισιόδοξη που νιώθω να χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου στο τώρα; Ο φόβος είναι αισιοδοξία ή απαισιοδοξία; Ή μήπως τίποτα από τα δυο; (Φοβούνται οι αισιόδοξοι;;)

 

Και αυτό το κενό που νιώθω μέσα μου; Αυτή η απογοήτευση πως δεν έχω καταφέρει να κάνω ούτε ένα σωστό πράγμα αυτό τον καιρό; Η αγωνία για το τι ακόμα με περιμένει;

 

Οι σκέψεις μου είναι εντελώς μπερδεμένες και δεν θέλω να σας μπερδέψω και εσάς... Απλά καθόμουν σα χαζή με βουρκωμένα μάτια μπροστά στον καθρέφτη και έλεγα "όλα θα πάνε καλά. Αισιοδοξία!"... αλλά ενώ μέσα μου το ξέρω ότι έτσι είναι και ότι όλα θα πάνε καλά το μυαλό μου δεν σταματάει την καταστροφολογία...

 

Γεννιέσαι αισιόδοξος ή γίνεσαι;

Η αισιοδοξία (ακόμα και η τεχνητή αισιοδοξία) είναι καλή στάση ζωής.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μας "προστατεύει" από κάθε κακό. Ούτε ότι μας προστατεύει από τον εαυτό μας. Ούτε ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Έχει κάποια όρια (ρευστά μάλλον) πέρα από τα οποία αρχίζει να μοιάζει με ψευδαίσθηση.

Αν για κάποιο διάστημα έχεις διαπιστώσει κάποια σειρά αρνητικών γεγονότων δεν σημαίνει ότι η "αισιοδοξία" σου είναι μάταιη. Κάτι όμως σημαίνει (τουλάχιστον για τους ανθρώπους που διέπονται από τη "μαγική σκέψη" (μέρος της οποίας είναι και η εσκεμμένη συνειδητή αισιοδοξία)

"εν ημερα αγαθωσυνης ζηθι εν αγαθω και εν ημερα κακιας ιδε και γε συν τουτο συμφωνον τουτω εποιησεν ο θεος περι λαλιας ινα μη ευρη ο ανθρωπος οπισω αυτου μηδεν"
Αυτά έλεγε εκείνος ο παλιός master της απαισιοδοξίας (άλλη αρχαιοπρεπής απόδοση, που μ' αρέσει: "Εν ημέρα ευτυχίας ευφραίνου, εν δε ημέρα δυστυχίας σκέπτου· διότι ο Θεός έκαμε το εν αντίστιχον του άλλου, διά να μη ευρίσκη ο άνθρωπος μηδέν οπίσω αυτού.")

Νομίζω πως είναι μεγαλύτερη πρόκληση το να διακρίνεις τις καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το να είσαι αισιόδοξος ή απαισιόδοξος απαιτεί μεγάλη προσπάθεια?

Οι λέξεις και οι έννοιες «αισιοδοξία» και «απαισιοδοξία» είναι επινοήσεις ανασφαλών ενήλικών.

Ένα παιδί δεν γνωρίζει από αυτά. Ζει, παίζει, χτυπάει και πάντα βρίσκει τη δύναμη να ξανασηκωθεί και να ξαναμπεί με το ίδιο πάθος στο παιχνίδι χωρίς να το ενδιαφέρει αν θα χτυπήσει ή αν πληγωθεί ξανά. Δεν εντείνει την προσοχή του στα αρνητικά ή στα θετικά.

Απλά ζει και αυτό είναι η τέχνη της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω η γκρίνια, η απαισιοδοξία και οι συνεφιασμένες σκέψεις, είναι ένα από τα συνθήματα του tour θετικής ενέργειας.

Εγώ λέω πως υπάρχουν διάφοροι περιόδοι που μπορεί να είμαστε επιρρεπείς στην απαισιοδοξία, βέβαια υπάρχουν και οι ηθελημένοι μουτζούφλιδες!!

 

Σκέψου αυτό:

Αν κάποιος σου προσφέρει ένα ποτήρι κρασί και το γεμίσει ως τη μέση,τι είναι για σένα;

Μισοάδειο; Μισογεμάτο;

 

Αυτό συμβολίζει την στάση σου στη ζωή.

 

Μισοάδειο=απαισιόδοξος

Μισογεμάτο=αισιόδοξος.

 

ΑΥΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου αυτό:

Αν κάποιος σου προσφέρει ένα ποτήρι κρασί και το γεμίσει ως τη μέση,τι είναι για σένα;

Μισοάδειο; Μισογεμάτο;

 

Αυτό συμβολίζει την στάση σου στη ζωή.

 

Είναι διπλάσιο από όσο χρειάζεται να είναι :P

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα διαβάσει τη φράση "ο αισιόδοξος διακηρύσσει πως ζούμε στον καλύτερο από όλους τους πιθανούς κόσμους. Και ο απαισιόδοξος φοβάται πως είναι αλήθεια."

 

Ακόμα αναρωτιέμαι τι είναι η αισιοδοξία και τι η απαισιοδοξία...

 

Τους τελευταίους 7 μήνες περίπου ακούω μόνο κακά νέα... με το τελειωτικό χτύπημα σήμερα... Είμαι αισιόδοξη που ακόμα πιστεύω ότι θα καταφέρω έστω και στο πολύ μέλλον να λύσω τα προβλήματά μου ή απαισιόδοξη που νιώθω να χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου στο τώρα; Ο φόβος είναι αισιοδοξία ή απαισιοδοξία; Ή μήπως τίποτα από τα δυο; (Φοβούνται οι αισιόδοξοι;;)

 

Και αυτό το κενό που νιώθω μέσα μου; Αυτή η απογοήτευση πως δεν έχω καταφέρει να κάνω ούτε ένα σωστό πράγμα αυτό τον καιρό; Η αγωνία για το τι ακόμα με περιμένει;

 

Οι σκέψεις μου είναι εντελώς μπερδεμένες και δεν θέλω να σας μπερδέψω και εσάς... Απλά καθόμουν σα χαζή με βουρκωμένα μάτια μπροστά στον καθρέφτη και έλεγα "όλα θα πάνε καλά. Αισιοδοξία!"... αλλά ενώ μέσα μου το ξέρω ότι έτσι είναι και ότι όλα θα πάνε καλά το μυαλό μου δεν σταματάει την καταστροφολογία...

 

Γεννιέσαι αισιόδοξος ή γίνεσαι;

 

 

 

Γινεσαι.Εξαρταται απο πολλους παραγοντες(γεγονοτα,περιβαλλον και σε πολυ μικρο βαθμο το χαρακτηρα)

Υπαρχει ανθρωπος που δεν φοβαται;Οι ανοητοι,εκεινοι που ζουν στην αγνοια,πιστυεουν πως δεν φοβουνται και στο τελος 'τρωνε τα μουτρα τους'.Το οτι εχεις ανησυχειες και φοβους δεν σε κανει απαισιοδοξη αλλα ρεαλιστρια.Η μελαγχολια δεν ειναι απαισιοδοξια,αν βεβαια δεν την αφησεις να σε συνεπαρει σε μεγαλο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...