Jump to content

Αισιοδοξία/απαισιοδοξία


Recommended Posts

Για εμένα είναι θέμα απόφασης. Αποφασίζω ότι θα είμαι αισιόδοξη γιατί είναι πιο παραγωγικό. Ο καθένας μπορεί να πάρει αυτήν την απόφαση, αρκεί να το θελήσει. Αρκεί να καταλάβει ότι είναι αυτό που του χρειάζεται. Σαφώς με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν όλα πανε καλα όλοι ειμαστε χαρουμενοι,όταν πάνε στραβα ο απαισιόδοξος θα γίνει ακόμη περισσότερο απαισιόδοξος με όλα τα συνεπακόλουθα(γκρίνιες κτλ),ο αισιόδοξος θα σκεφτεί οτι "μπορούσε να ήταν και χειρότερα"

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίσατε...

Κάποιος γνωστός μου έδωσε το παρακάτω (αφελές???) σχήμα:

------------------------------------------------------------------------

 

ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ <=> ο υλιστής/ ο μη-μυημένος στα Μυστήρια της Ζωής και του Θανάτου/ ο εγωϊστής/ ο μη -εχων αντικρύσει το "ΦΩΣ"/ ο ιδιοτελής/ ο μη-φιλάνθρωπος.

 

ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ <=> ο μη-υλιστής/ ο πνευματικός/ ο μυημένος στα Μυστήρια της Ζωής και του Θανάτου/ ο μη -εγωϊστής/ ο έχων αντικρύσει το πνευματικό "ΦΩΣ"/ ο ανιδιοτελής/ ο φιλάνθρωπος.

 

Τρόποι σκέψεις κι αυτοί...ε??? :S

Link to comment
Share on other sites

Όντως... περίεργη άποψη..

 

Δηλαδή.. αυτός που είναι υλιστής, τα θέλει όλα δικά του, βλέπει ότι δε μπορεί να τα έχει άρα γίνεται απαισιόδοξος; Παύει όμως να προσπαθεί να τα αποκτήσει ή συνεχίζει...;

 

Και ο μη υλιστής είναι τύπου ζαμάν φου, οπότε δεν αγχώνεται άρα είναι αισιόδοξος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...