Jump to content

Τί μπορει να συμβαινει;


caesardim
 Share

Recommended Posts

Καλημερα.Διαβαζω το forum εδω και 6 μηνες περιπου και σημερα αποφασισα να γραψω τι μου συμβαινει.

Απο μικρη ηλικια,12 περιπου,πηρα τις τυχες της ζωης στα χερια μου.Δουλεψα σκληρα και εξυπνα χωρις ποτε να πειραξω κανεναν και παντα ειχα μεγαλες επιτυχιες σε ολα.Εδω και 3 χρονια ομως ολα πηγαν χαλια.Απο οτι ειχα μου εμεινε μονο η οικογενοια μου,συζηγος και παιδι.Κυριολεκτικα το απολυτο μηδεν.4 μηνες κλεισμενος σπιτι.Αυτο ειναι το αποτελεσμα των τελευταιων 3 ετων.

Εως τοτε το μονο που με φρεναρε πολυ ηταν το ματι.Τιποτε αλλο.Ειχα δυναμη εσωτερικη,θετικη ενεργεια,αγαπη για τα παντα,τακτικη λογικη και σκεψη κ.α.Κατα καιρους διαφοροι μου λεγανε να προσεχω απο τη ζηλια και το κακο των ανθρωπων και δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια.Ξαφνικα ομως ανατραπηκαν τα παντα.Παραδειγμα το ενα καταστημα απο 5000? τζιρο επεσε στα 50? σε μια εβδομαδα.Ειχα χασει ολα μου τα γνωρισματα.Οι πολυ στενοι συνεργατες μου δεν με αναγνωριζαν.Δεν μπορουσα ουτε καν να μιλησω ουτε να αποφασισω για αστεια θεματα.Αφου περασαν 4 μηνες περιπου με πηγανε σε μια γιαγια να με δει.Μου ζητησε κατι απο τα ρουχα μου, ονομα και μου ειπε να ξαναπαω σε μια εβδομαδα.Πηγα και μου ειπε μου ριξανε 7 χασιες(χουφτες ισως)νεκροχωμα, μαλλον απο ζηλια, και το κανανε στην πανσεληνο του μαιου.Η αληθεια ειναι πως απο τοτε περιπου ειχαν αρχισει τα παραξενα.Μου ζητησε 1000? για υλικα και καθε 10 μερες πηγαινα και μου εδινε ενα πλαστικο με υγρο να ραντιζω ρουχα μαγαζια κτλ.Επισης μου ζητησε σκονη απο ξενο μαγαζι που ειχε δουλεια και απο ενα δικο μου.Μετα απο ενα χρονο σταματησα να πηγαινω.Η κατασταση δεν ειχε αλαξει καθολου.Μονες εξαιρεσεις κατι 2ημερα μια φορα το μηνα.Τρια χρονια τωρα και δεν εχω χαμογελασει καν.Δεν θελω να γραψω αλλα για να μην γινω κουραστικος.Ολοι γυρω μου επιμενανε πως ειναι μαγια.Δεν νομιζω οτι πιστευα σε κατι τετοια.Πιστευα στη δυναμη του ανθρωπου να κερδιζει να αγαπα και να αγαπιεται με ολα τα θεμιτα μεσα και μονο σε αυτη.Στην καλοσυνη.Μηπως ομως οι γυρω μου ειχαν και εχουν δικιο;Μηπως οταν μου ελεγαν να προσεχω ηξεραν;Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι στο καλο συμβαινει;ευχαριστω πολυ που με ακουσατε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου caesardim,

Κατ'αρχάς να είσαι σίγουρος ότι γενικά στις μέρες μας είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στον εργασιακό τομέα για όλους,ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια...Όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα στη δουλειά του.(Αυτό το λέω για να μην αισθάνεσαι απογοητευμένος από τον εαυτό σου και τις ικανότητές σου).Θα ήταν καλό λοιπόν να επανεξετάσεις τις συνθήκες του επαγγέλματός σου,εννοώ να δεις γενικότερα τι γίνεται με τους επαγγγελματίες του είδους σου,έχουν επιτυχίες ή όχι και γιατί κτλ.

Πέρα από αυτό,είναι δεδομένο ότι δε θα έχεις πάντα καλές στιγμές στη δουλειά σου...Τουλάχιστον εγώ από την εμπειρία μου-προσωπική και μη-αυτό διαπιστώνω...Άνθρωποι με ταλέντα και προοπτικές αποτυγχάνουν για χίλιους δυο λόγους μέχρι να βρουν το δρόμο τους και τούμπαλιν...Όταν όμως είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου και ξέρεις τι μπορείς να προσφέρεις και πού μπορείς να φτάσεις επαγγελματικά,δεν παραιτείσαι.

Οσον αφορά τώρα το ''μάτι'',απ' ό,τι είδες και μόνος σου χρόνο και χρήμα έχασες κι άκρη δε βγήκε...Πιστεύω πως ήταν καθαρά στο μυαλό σου όλο αυτό,εννοώ ότι εσύ πίστεψες σε μάγια (σε αυτό απ' ό,τι είδα βοήθησε αρκετά και ο περίγυρός σου),''κρεμάστηκες'' από 'κει και σκέφτηκες ''τι μπορώ να κάνω εγώ τώρα,αφού με ματιάσανε τέλος,για να προχωρήσω στη ζωή μου πρέπει να με 'ξεματιάσουν'''.

Νομίζω ότι αυτό που σου λείπει είναι η υποστήριξη...Συζήτησε με την οικογένειά σου,προσπάθησε να περάσεις τι νιώθεις...ειδικά αν έχεις επωμιστεί μόνος σου το βάρος μιας οικογένειας (εννοώ οικονομικά,αν εργάζεσαι μόνο εσύ).

Link to comment
Share on other sites

....Απο οτι ειχα μου εμεινε μονο η οικογενοια μου,συζηγος και παιδι.Κυριολεκτικα το απολυτο μηδεν....
Πρώτα απ' όλα η "οικογένεια", "σύζηγος και παιδί" είναι >0. Δεν μου φαίνονται "το απόλυτο μηδέν".
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να σας ευχαριστησω πολυ για τα σχολια και το ενδιαφερον.Ναι η οικογενεια ειναι το απολυτο αγαθο.Το απολυτο μηδεν ειναι η προσφορα στην ευθυνη της οικογενειας και ηθικα και υλικα.Και οι δυσκολιες ειναι μεσα και οι στραβοι καιροι φυσικα.Τα παραπανω τα εχω ζησει.Οπως σημειωσα εφυγα απο το σπιτι λογο οικογενειας 13 ετων περιπου και παλεψα και βρηκα πολλες στραβες και δυσκολιες.Το θεμα που αναφερω ειναι εαν μπορει να συμβαινει κατι αλλο.Ειναι ανεξηγητα πραγματα αυτα και αλοκοτα.Δεν μπορει να εχει συνωμωτησει το συμπαν εναντιον μου και να εχασα 3 καταστηματα με τζιρους ανω των 3m? σε λιγους μηνες.Δεν μπορει ξαφνικα να μην μπορω να μην μπορω να διαλεξω στο μαυρο και το ασπρο.Δεν μπορει ξαφνικα να μου λενε πως σκοτεινιασα και πού πηγε η αυτη ενεργεια.Και ολα αυτα λιγο πριν αρχισει η κατρακυλα και ειμαι 33 ετων.Γιατι;Πως;Λογικη εξηγηση δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

....Μου ζητησε 1000? για υλικα και καθε 10 μερες πηγαινα ....Η κατασταση δεν ειχε αλαξει καθολου.Μονες εξαιρεσεις κατι 2ημερα μια φορα το μηνα.Τρια χρονια τωρα και δεν εχω χαμογελασει καν.Δεν θελω να γραψω αλλα για να μην γινω κουραστικος.Ολοι γυρω μου επιμενανε πως ειναι μαγια.Δεν νομιζω οτι πιστευα σε κατι τετοια.Πιστευα στη δυναμη του ανθρωπου να κερδιζει να αγαπα και να αγαπιεται με ολα τα θεμιτα μεσα και μονο σε αυτη.Στην καλοσυνη.Μηπως ομως οι γυρω μου ειχαν και εχουν δικιο;Μηπως οταν μου ελεγαν να προσεχω ηξεραν;Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι στο καλο συμβαινει;ευχαριστω πολυ που με ακουσατε.
Είσαι ήδη 1000? σοφότερος αν καθήσεις και το σκεφτείς. Δεν είναι και λίγο!

Τα παρακάτω, μη τα πάρεις προσωπικά. Αν θέλεις πάρε τα σοβαρά. Αν δεν θέλεις...

Καταρχας να σας ευχαριστησω πολυ για τα σχολια και το ενδιαφερον.Ναι η οικογενεια ειναι το απολυτο αγαθο.Το απολυτο μηδεν ειναι η προσφορα στην ευθυνη της οικογενειας και ηθικα και υλικα.Και οι δυσκολιες ειναι μεσα και οι στραβοι καιροι φυσικα.Τα παραπανω τα εχω ζησει.Οπως σημειωσα εφυγα απο το σπιτι λογο οικογενειας 13 ετων περιπου και παλεψα και βρηκα πολλες στραβες και δυσκολιες.Το θεμα που αναφερω ειναι εαν μπορει να συμβαινει κατι αλλο.Ειναι ανεξηγητα πραγματα αυτα και αλοκοτα.Δεν μπορει να εχει συνωμωτησει το συμπαν εναντιον μου και να εχασα 3 καταστηματα με τζιρους ανω των 3m? σε λιγους μηνες.Δεν μπορει ξαφνικα να μην μπορω να μην μπορω να διαλεξω στο μαυρο και το ασπρο.Δεν μπορει ξαφνικα να μου λενε πως σκοτεινιασα και πού πηγε η αυτη ενεργεια.Και ολα αυτα λιγο πριν αρχισει η κατρακυλα και ειμαι 33 ετων.Γιατι;Πως;Λογικη εξηγηση δεν βρηκα.
Φυσικά και συμβαίνει κάτι άλλο - μόνο που δεν ξέρω πόσο στα σοβαρά έχεις πάρει το ζήτημα και πόσο είσαι διαθέσιμος να ακούσεις πράγματα που δεν θα σου αρέσουν (θα σου κοστίσει 1000?, αλλά με 100% έκπτωση, είναι η τυχερή σου μέρα!).... γιατί η "κυρά" σου είπε την αλήθεια όπως μάλλον ήθελες να την ακούσεις. Νεκρόχωμα, ναι, αλλά ποιος σου το έριξε και πότε; Από τα λίγα που έχεις πει, και μοιάζουν ειλικρινά, φαίνεται ότι κάπου ανάμεσα στα 13 και τα 30 "έριχνες" στον εαυτό σου το "νεκρόχωμα" που λες, για πολύ περισσότερο από μια πανσέληνο. Εσύ ξέρεις ποια μορφή είχε το "νεκρόχωμα".... Το μόνο "ξαφνικό" είναι ότι τώρα "σου ζητήθηκε" ο λογαριασμός.
Link to comment
Share on other sites

...Δεν μπορει να εχει συνωμωτησει το συμπαν εναντιον μου και να εχασα 3 καταστηματα με τζιρους ανω των 3m? σε λιγους μηνες.Δεν μπορει ξαφνικα να μην μπορω να διαλεξω στο μαυρο και το ασπρο.Δεν μπορει ξαφνικα να μου λενε πως σκοτεινιασα και πού πηγε αυτη ενεργεια. Και ολα αυτα λιγο πριν αρχισει η κατρακυλα και ειμαι 33 ετων. Γιατι;Πως;Λογικη εξηγηση δεν βρηκα.

 

Αν αρχίσεις να σκέφτεσαι πως περπατάς, ένα είναι το σίγουρο... Σε λίγο, θα πέσεις!!!

 

Μήπως, λοιπόν, συνωμότησες, άθελά σου, ...εσύ;

 

Έπεσες στα βαθιά νερά και κολύμπησες, μέχρι την ώρα που άρχισαν να σου μπαίνουν ..."ιδέες"!!!

 

Ποτέ δεν θα αποφύγεις αυτό που φοβάσαι, γιατί το προσκαλείς με την σκέψη, συνέχεια.

 

Ποτέ δεν θα σου συμβεί αυτό που επιθυμείς, αν το σκέφτεσαι με αμφιβολία, σαν να μην πρόκειται να συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδεχτώ ότι με συνεπήραν αυτά που είπες. Θα συμφωνήσω και εγώ με τον φίλο seirio.

Μόνο σου είπες ότι όλα αυτά τα χρόνια στο μόνο που πίστεψες ήταν στο μάτι.

Ξαφνικά ήρθαν τα δύσκολα που έρχονται σε όλους κάποια στιγμή. Και εσύ τότε το μόνο που έκανες ήταν να το βάλεις κάτω να πιστέψεις σε μάγεια και απλά έχασες το χάρισμα σου!!!

Μόνος σου πίστεψες ότι έχασες τις δυνατότητες σου και αυτές αποχόρησαν γιατί εσύ το διάλεξες.

Μήν το βάζεις κάτω και πίστεψε στον εαυτό σου ξανά και τότε το σύμπαν θα πιστέψει σε εσένα.

 

Να θυμάσε το να σου κάνουν Μάγεια είναι μία αρκετά δύσκολη διαδικασία και αυτός που σου το κάνει πρέπει να θέλει απελπισμένα να σε καταστρέψει. Μα να θυμάσε μαζί με εσένα θα πέσει και αυτός.

(Απλός νόμος των 3ών)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και συμβαίνει κάτι άλλο - μόνο που δεν ξέρω πόσο στα σοβαρά έχεις πάρει το ζήτημα και πόσο είσαι διαθέσιμος να ακούσεις πράγματα που δεν θα σου αρέσουν (θα σου κοστίσει 1000€, αλλά με 100% έκπτωση, είναι η τυχερή σου μέρα!)....

Ειμαι ετοιμος να ακουσω τα παντα και πιστεψε με το εχω παρει πολυ σοβαρα.

 

γιατί η "κυρά" σου είπε την αλήθεια όπως μάλλον ήθελες να την ακούσεις.

Αυτο ηλπιζαν οι κοντινοι μου να ειναι και πως θα τελειωνε κιολας.Πιστεψα πως δεν βοηθαει και για αυτο και δεν ξαναπηγα.δεν μου ειπε και ποτε ποσο θα κρατησει.το μονο που μου ελεγε ειναι πως ειναι δυσκολο.

 

Νεκρόχωμα, ναι, αλλά ποιος σου το έριξε και πότε;

Απο την αρχη μου ειπε πως δεν προκειται η δεν μπορει να μου πει ποιος ειναι.

 

 

Από τα λίγα που έχεις πει, και μοιάζουν ειλικρινά, φαίνεται ότι κάπου ανάμεσα στα 13 και τα 30 "έριχνες" στον εαυτό σου το "νεκρόχωμα" που λες, για πολύ περισσότερο από μια πανσέληνο. Εσύ ξέρεις ποια μορφή είχε το "νεκρόχωμα".... Το μόνο "ξαφνικό" είναι ότι τώρα "σου ζητήθηκε" ο λογαριασμός.

Αυτο ειλεικρινα δεν το καταλαβα.Εαν ειναι απο μενα το προβλημα τι πρεπει να κανω;

Edited by caesardim
Link to comment
Share on other sites

shadow3363

Δεν ηταν η πρωτη φορα στα δυσκολα.Υπηρξαν αλλες 4 περιοδοι που εκανα πολλα και τα εχασα ελεω κακου χειρισμου και φιλοτιμιας.Οταν αρχισε να μου συμβαινει αυτο ηταν το διαστημα που ξεκινουσα και ακομη μια επιχειρηση και ολα λειτουργουσανε ρολοι.Τιποτα και κανενας υπολογισμος δεν περιειχε ρισκο η καμψη.Ηταν ολα τοσο καλα που για πρωτη φορα εκανα και σχεδια διακοπων,για πρωτη φορα στη ζωη μου.Θεμα δυσκολιας δεν υπηρχε με τιποτα.

Οσο αναφορα στο ματι.Οταν με επιανε το καταλαβαινα.Μιλουσα με κομπο στο λαιμο κλεινανε τα ματια μου και εχανα την επαφη.Μολις με ξεματιαζανε ολα επανερχοτανε.Αλλα και να μην ηταν εφικτο παλι το ελεγχα.

Και δεν τα παρατησα.Μετα απο 3 χρονια δεν ξερω πλεον εαν υπαρχει λογος η εαν πρεπει να δω και καποια αλλη οπτικη του προβληματος.Για αυτο ρωταω τι αλλο μπορει να συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, καλωσόρισες (ενεργά πλέον)!

 

Αλήθεια, τί ασχολίες έχεις; Αθλητισμός, τέχνες, συλλογές, ψυχαγωγία, εκδρομές;

Πώς γεμίζεις τον ελεύθερο χρόνο σου; Πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Αρχάγγελε οπως και ολους τους υπολοιπους.

 

Εξαιρουμενου του τελευταιου διαστηματος δεν ειχα ποτε ελευθερο χρονο.Ο υπνος μου ηταν 2-3 ωρες το πολυ και οχι παντα.Αθλητισμο οχι.Απο χομπυ κυνηγι,ψαρεμα,διαβασμα,μοντελισμο,κιθαρα,βολτα με μηχανη,συζητησεις.Λατρευω το βουνο το βυθο της θαλασσας και θαυμαζω την αρχαια Ελλαδα.Και μουσικη μονιμα.Μονο που παντα ολα τα εκανα απο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση υπερκόπωσης.

Τίποτα το μεταφυσικό φίλε caesardim, τίποτα το μαγικό.

Ξέχασες να ζήσεις τόσα χρόνια. Λογικό είναι να μην έχεις ζωή επάνω σου.

Ξέχασε τα βάσανά σου, άλλωστε όταν ξεκουραστείς θα μπορέσεις να τα ξαναχτίσεις όλα από την αρχή.

Ξεκούραση δεν σημαίνει να μην δουλεύεις, αλλά να μην σκέφτεσαι την δουλειά και τα προβλήματα.

Σταμάτα λοιπόν να σκέφτεσαι την δουλειά, σταμάτα να έχεις σκοτούρες στο κεφάλι.

Πάρε την γυναίκα και τα παιδιά σου και πήγαινε για διακοπές.

Διακοπές δεν σημαίνει ντε και καλά ξένη Χώρα, ξενοδοχεία πολυτελείας, τρομερά έξοδα.

Πήγαινε σε ένα ήρεμο χωριό κάπου στην Ελλάδα. Κάτσε τουλάχιστον ένα μήνα! Μην ασχοληθείς με τίποτα που να έχει να κάνει με την δουλειά σου.

Πίστεψέ με, με τον τρόπο αυτό θα χάσεις τα λιγότερα δυνατόν λεφτά, τον λιγότερο δυνατόν χρόνο και επιπλέον θα βρεις την υγειά σου. Μην σου φαίνεται πολλής ο ένας μήνας, είναι ελάχιστος χρόνος στην πραγματικότητα. Μην σου φαίνονται πολλά τα λεφτά που θα φας σε ένα μήνα χωρίς να δουλεύεις, άλλωστε τα έχεις βγάλει και με το παραπάνω.

Το πρόβλημά σου είναι απλώς μία διατάραξη της ισορροπίας στην ζωή σου. Καταναλώνεις περισσότερη ενέργεια από αυτή που κερδίζεις. Φθείρεις τον εαυτό σου. Προφανώς είχες γερά αποθέματα, αλλά μοιραία θα τελείωναν αργά ή γρήγορα. Το ισοζύγιο ήταν αρνητικό.

Φτάνει η στιγμή που μία μικρή σταγόνα ξεχυλάει το ποτήρι και το νερό χύνεται απότομα.

Δώσε λοιπόν χρόνο στον εαυτό σου και πάνω απ'όλα στην οικογένειά σου, διότι σίγουρα τους τον έχεις στερήσει. Αν δεν θες να ξεκουραστείς για εσένα, κάνε το για τα παιδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχάγγελε ωραια και πολυ λογικη η συμβουλη.Απο φυση του ομως το μυαλο μου δεν μπορει να ηρεμησει.Πολυ ανυσηχο.Η ζωη μου και η τροφη της ειναι διαρκης αγωνας και μου λειπει.Δεν ειμαι κουρασμενος αλλα μεσα σε σκοταδι και δεν βλεπω κατευθηνση.Οσο για την τωρινη κατασταση εχει ως εξης.Πλεον δεν εχω ουτε 1?.Απεναντιας εχω τεραστια χρεη επιταγες κτλ.Μονο η συζηγος εργαζεται,δημοσιο,και ζει το σπιτι.Οποτε διακοπες με τιποτα.

Δεν εχω αμεση σχεση με τη μαγεια.Ποτε ομως δεν την απεριψα.Απεναντιας με συναρπαζει και για το λογο αυτο γραφτηκα και στο φορουμ.Κατα καιρους σε μικρη ηλικια ,στα πανηγυρια κυριως που δουλευα,μου λεγανε διαφορα αλλα ποτε δεν το ειδα και δεν σκεφτηκα να χρησημοποιησω κατι η να ασχοληθω με κατι.Ηθελα και θελω να πετυχω μονο με θεμιτα μεσα σαν ανθρωπος ρομαντικα και ομορφα.Γι αυτο λεω μηπως να το δω απο αλλη οπτικη οποτε οταν ξεκινησω και παλι να μην εχω ενδεχομενα βαρηδια και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Για αυτο και εχω αποριες.

Ειχε δικιο η γιαγια;Εαν ναι τι να κανω;Μπορει καποιος να κανει τοσο κακο;Πως ηξερε για μενα για πονους και σκεψεις;

Οτι συμβατικη λυση ή ερμηνεια και να εψαξα δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αμεση σχεση με τη μαγεια.Ποτε ομως δεν την απεριψα.Απεναντιας με συναρπαζει και για το λογο αυτο γραφτηκα και στο φορουμ.Κατα καιρους σε μικρη ηλικια ,στα πανηγυρια κυριως που δουλευα,μου λεγανε διαφορα αλλα ποτε δεν το ειδα και δεν σκεφτηκα να χρησημοποιησω κατι η να ασχοληθω με κατι.Ηθελα και θελω να πετυχω μονο με θεμιτα μεσα σαν ανθρωπος ρομαντικα και ομορφα.Γι αυτο λεω μηπως να το δω απο αλλη οπτικη οποτε οταν ξεκινησω και παλι να μην εχω ενδεχομενα βαρηδια και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

 

Τα βαρίδια είναι η απώλεια μέτρου. Ο αφύσικος τρόπος ζωής. Όχι η μαγεία. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, η όποια μαγεία, απλώς αφαίρεσαι ένα μικρό ποσοστό της ενέργειάς σου. Θα μπορούσε να είναι ένας μικρός παράγοντας. Όχι όμως η κύρια αιτία.

Το πρόβλημά σου είναι η υπερκόπωση και κύρια αιτία η υπερβολική εργασία. Όλα τα άλλα που περιέγραψες είναι δευτερογενή προβλήματα που δημιουργήθηκαν από την υπερκόπωση.

 

Για αυτο και εχω αποριες.

Ειχε δικιο η γιαγια;Εαν ναι τι να κανω;Μπορει καποιος να κανει τοσο κακο;Πως ηξερε για μενα για πονους και σκεψεις;

Κανείς δεν μπορεί να κάνει τόσο κακό. Αυτά που σου είπε η γιαγιά θα μπορούσα να σου τα πω και εγώ ο ίδιος. Φαίνεται από χιλιόμετρα ένας εξαντλημένος άνθρωπος, δεν χρειάζεται μαντικές ικανότητες. Είναι σίγουρο ότι έχει πόνους και προβλήματα, είναι φαινόμενα άρρηκτα συνδεδεμένα.

 

Οτι συμβατικη λυση ή ερμηνεια και να εψαξα δεν βρηκα.

 

Δεν είσαι σε θέση να βρεις συμβατική λύση και ερμηνεία, διότι δεν έχεις την ενέργεια να το κάνεις. Είσαι ένας άνθρωπος εξαντλημένος. Αν δεν ανακτήσεις τις δυνάμεις σου, δεν θα είσαι σε θέση να σκεφτείς λογικά.

Από την στιγμή που δεν είσαι σε θέση να ψάξεις, μην ελπίζεις να βρεις.

Περιπτώσεις σαν την δικιά σου είναι η χαρά του απατεώνα. Σου πουλάνε φούμαρα. Αργά ή γρήγορα θα ανακάμψεις, εκ των πραγμάτων (πού θα πάει, θα ξεκουραστείς), και θα σε πείσουν (ήδη έχεις πειστεί εσύ) ότι το πρόβλημα σου το έλυσαν αυτοί. Θα σου πουν ότι υπάρχει ακόμα αυτός που θέλει να σου κάνει κακό, άρα πρέπει να συνεχίσεις να πληρώνεις για να σε προστατεύουν. Και εσύ θα το κάνεις. Όταν ξανακουραστείς, θα σου πουν ότι αυτή τη φορά τα μάγια είναι πιο δυνατά ή από περισσότερα άτομα. Θα χρειαστούν περισσότερα υλικά, περισσότερα λεφτά και περισσότερος χρόνος. Εσύ σαν κορόιδο θα τα δώσεις και θα συνεχίσεις να τα δίνεις για να νοιώθεις ασφαλής.

Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα έχεις πλησιάσει το παραμικρό στο πραγματικό πρόβλημα. Θα συνεχίσεις να δουλεύεις σαν τρελός, σκλάβος του χρήματος.

 

 

Κάνε ένα μικρό πειραματάκι. Πήγαινε στην γιαγιά και πες της ότι όλα πάνε ρολόι, χωρίς να δείξεις ότι είσαι χάλια. Πες της ότι την ευχαριστείς για την βοήθειά της και ότι ήταν πραγματικά πολύτιμη. Δείξε ότι πιστεύεις πραγματικά ότι σε έσωσε. Κόβω το κεφάλι μου ότι θα σου πει ''τώρα πρέπει να προστατευτείς, πάρε αυτό το φυλακτό και να έρχεσαι μία φορά στις τόσες να σου διαβάζω μία ευχή''.

Όποιος ξέρει να αναγνωρίζει την ύπαρξη μαγείας, σίγουρα θα μπορεί να αντιληφθεί την απουσία της. Αν δεχτεί ότι λύθηκαν τα μάγια, χωρίς όμως να έχει λυθεί το πρόβλημά σου (πρέπει να την πείσεις για αυτό), σημαίνει ότι σε κοροιδεύει. Σημαίνει ότι δεν μπορεί να καταλάβει αν λύθηκαν ή όχι, άρα δεν μπορεί να καταλάβει αν υπήρχαν εξ αρχής ή όχι. Κατανοητό;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Caisardim, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και προσθέτω πως πρέπει οπωσδήποτε να ανέβεις ψυχολογικά αν κάποιος σου΄χει κάνει κάτι μην του κάνεις τη χάρη. Με θετική ενέργεια όλα θα φτιάξουν! Αφού η οικογένεια και συ είστε υγιείς ολα θα γίνουν. Επιπλέον κάνε κανα ευχέλαιο ειδικά τώρα που θα΄ρθουν τα Θεοφάνεια θα φυγουν τα κακά!! :smilewink:

Να΄σαι καλά!

 

Φιλικά

Μάτζικα Ντε Σπελ:004wirchy4:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...