Jump to content

Αθανασία


Recommended Posts

Βασικά Αθάνατοι είμαστε όλοι ετσι η αλλιώς. Όπως ανάφερε και ο sucore το να συντηρείς ένα υλικό σώμα αενάως ή να πηδάς σε

κάποιο άλλο όταν έρθει η ώρα μπορεί να είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο. Όμως μη ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι για όλες τις δουλειές .

Έτσι κάποιοι θα μπορούσαν να είναι αθάνατοι γιατί είναι η δουλειά τους να είναι αθάνατοι. Για τον άλφα βήτα λόγο.

Τώρα όσο για την νομιμοποίηση της Αθανασίας θα μπορούσε να γίνει αρκει ο αθάνατος να γινόταν και στείρος ταυτόχρονα.

Δεν φεύγεις, δεν αντικαθίστασαι. Ισορροπία. Αν και αυτό δεν είναι και απόλυτο! (όπως τίποτα στην ύπαρξη!)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ωραία τα λέτε μέχρι εδώ ... όμως;; Κοιτάξτε λίγο παραπέρα και πείτε μου.

 

Αν υπάρχει παράδεισος και κόλαση όλοι αυτοί οι ζωντανοί οργανισμοί που χάθηκαν από την αρχή της γης εως και σήμερα δεν φαντάζεστε ότι εκεί θα έχει μαζευτεί το -έλα να δεις-; Για να μην μετρήσω και άλλα σύμπαντα που θεωριτικά υπάρχουν με ίδιους πλανήτες σαν την γη...

 

Τελικά η θρησκεία μας μήπως κάνει ένα μεγάλο λάθος περί παραδείσου και κολάσεως;

 

Επίσης η μεταπήδηση ψυχής πάλι δεν στέκει. Δεν ήμασταν πάντοτε 6 δις άνθρωποι υποθετικά ξεκινήσαμε από 2. Οι άλλοι που βρέθηκαν να μεταπηδήσουν από την μία ψυχή στην άλλη;

Link to comment
Share on other sites

ο παράδεισος και η κόλαση για μένα είναι συνειδησιακές καταστάσεις, δλδ βίωμα υπό μορφή σκέψης που αποτελείται από "φανταστικές" δομές όπως ένα όνειρο ή ένας εφιάλτης.

 

Η θεωρία του παραδείσου και της κόλασης έχει να κάνει με την θεωρία ότι η ύπαρξη παραμένει μετά τον υλικό θάνατο ως μνήμη (για αυτό γίνονται και τα μνημοσυνα ως παροχή θετικής ενέργειας στις μνήμες-νεκρούς) δλδ ένα είδους σκέψης και βιώνει μια άλλη πραγματικότητα που όταν είναι ευχάριστη λέγεται παράδεισος και όταν είναι δυσάρεστη κόλαση.

 

Αυτή η θεωρία βασίζεται στην αθανασία της ύπαρξης όχι όμως στην υλική αλλά την πνευματική αθανασία δλδ της ψυχής η οποία έχει αλληλεπίδραση με την σκέψη άλλων υπάρξεων όπως είναι η σκέψη των ζωντανών.

 

Ψυχή πλατωνικά είναι τα τρία είδη της σκέψης, λογικό, θυμοειδές, επιθυμητικό. Μέσα στο λογικό υπάρχει ο "νους" ή αλλιώς θείος σπινθήρ ο οποίος είναι ο σύνδεσμος μας με το θείο και την αθανασία.

 

έτσι οταν μιλάμε για αθανασία μιλάμε για κάτι που είναι στην φύση μας δλδ η αθάνατη ψυχή μας.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πάντως πως η αθανασία που ήταν το θέμα της συγκεκριμένης έρευνας ήταν πιο "υλική"...

Link to comment
Share on other sites

... καταλήγοντας σε αυτό το συμπέρασμα, να γυρίσω στην πρώτη μου ερώτηση, αν βρίσκοταν ένα ελιξίριο στον δρόμο σου πάλι θα έκανες τα στραβά μάτια και δεν θα το έπινες; (δεν μιλάω για πώληση κλπ μόνο για χρήση ή πέταμα..).

Ακόμη είσαι κάτω ή πάνω από 40 χρονών; (το ρωτάω για στατιστική)

Είμαι 35 περίπου.Και να βρισκότανε στο δρόμο δεν θα το έπινα.Και αν ήτανε στο χέρι μου να το εξαφανίσω θα το έκανα.

Υπάρχει όμως,όπως πάντα, και ένα αλλά.Υποθετικά, εάν μου το πρόσφερε ''κάποιος'' και έπρεπε να το κάνω, για κάποιο λόγο σημαντικό, τότε και μόνο τότε θα το έκανα.

Κατά τα άλλα ''θἐλω να ζήσω να ανάψω και να σβήσω''.

 

Για το θέμα περί αθάνατης ψυχής, η πιο ρεαλιστική τοποθέτηση μου είναι, πως ο εγωισμός του ανθρώπου και η αλαζονία του που νομίζει πως αυτός και μόνον αυτός μπορεί να υπάρχει σαν ενέργεια, σε παράλληλα σύμπαντα, Ιλύσια Πεδία ή Τάρταρα κτλ.Μπορεί και να συμβαίνει, δεν γνωρίζω.Μου κάνει ''κάπως'' όμως γιατί ο άνθρωπος και όχι ὀλα τα έμψυχα.

Μπορεί και να είναι έτσι όμως και η Αρχή, να υπάρχει αυτή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει ''κάπως'' όμως γιατί ο άνθρωπος και όχι ὀλα τα έμψυχα

 

Εγω το ερμηνευω αυτό, ίσως λανθασμένα, με το ερώτημα "Γιατι ο άνθρωπος να ειναι ο μονος με νοημοσύνη?"

 

Αυτο δίνει την απάντηση πιστευω στο γιατι ο ανθρωπος να είναι ο μόνος με μια αθάνατη και για εμένα παντοδύναμη υπόσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου λέει ότι ο άνθρωπος είναι ο μόνος με νοημοσύνη; άνοιξε κανένα βιβλίο Ζωολογίας ή κάτι για Πρωτέυοντα ειδικότερα και θα εκπλαγείς...

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα μη παίζουμε με τις λέξεις :P Νοημοσύνη εννοώ το να μπορείς να κάνεις αφηρημένες σκέψεις

με μεγάλο βαθμό πολυπλοκότητας να μεταφέρεις πράγματα απο το ειδικό στο γενικό,

να κατέχεις πολύπλοκες μορφές γλωσικής επικοινωνίας και να μπορείς να συλλάβεις έννοιες

όπως Θεός, ύπαρξη , και ειδικότερα το ερώτημα. "Τι κάνω εγω εδώ;" Τώρα αν μου πείς οτι υπάρχει κάποιο ζώο

που νοείται "Σκέφτομαι άρα υπάρχω, οπότε τι στο καλό κάνω εδω;" Θα πρέπει να διαφωνίσω μαζί σου

γιατι τότε καθαρά δέν μιλάμε για ζώο.

Edited by Daemons
Link to comment
Share on other sites

Ας παίξουμε λίγο με τις λέξεις: ζώο. Από το συνημμένο ρήμα ζήω - ζώ. Αλλα ομόρριζα: Ζωή, ζωντανός κλπ.

Με λίγα λόγια και ο άνθρωπος ζώο είναι. Η κοινή φυσιολογία του με τα ζώα το αποδεικνύει.

 

Τώρα, όσον αφορά τη νοημοσύνη... αυτό σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για την προσπάθεια να διδαχτούν τα πρωτεύοντα τη γλώσσα των σημάτων.

Επειδή μάλιστα περυσι είχα αναλάβει σεμινάριο σχετικό, δες μια πηγή που είχα χρησιμοποιήσει:

http://advocacy.britannica.com/blog/advoca...nguage-of-apes/

 

Ο συγκεκριμένος πίθηκος, η Wasoe, είχε μάθει πάνω από 1000 λέξεις (το άρθρο είναι σχετικά παλιό και έχει κάποια λάθη), και είχε την ικανότητα να συντάσσει προτάσεις και να εκφράζει αφηρημένες σκέψεις. (μέχρι και να βρίζει έμαθε!!! :lol:)

 

Ειλικρινά, κατά την άποψή μου, πέρα από τη δίποδη βάδιση, το μόνο που έκανε τον άνθρωπο να ξεχωρίσει και να αναπτυχθεί τόσο διαφορετικά από τα υπόλοιπα πρωετύοντα ήταν η ικανποτητα χρήσης των φωνητικών χορδών για ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

σκέτη αθανασία δεν κολλάει... πρέπει να μην γερνάει κιόλας το σώμα, γιατί εάν είσαι αθάνατος και το σώμα σου είναι σαν κολόγερος 100 χρονών, τι να το κάνεις.

 

ενώ εάν είσαι αθάνατος και το σώμα σου αλλά και η ψυχή σου είναι σαν 20άρη, τότε αξίζει. Αλλά και πάλι υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν το θέλει κανείς και κάποιοι επιλέγουν να μην είναι αθάνατοι λόγο θρησκείας (χριστιανισμού πάνω απο όλα).

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, κατά την άποψή μου, πέρα από τη δίποδη βάδιση, το μόνο που έκανε τον άνθρωπο να ξεχωρίσει και να αναπτυχθεί τόσο διαφορετικά από τα υπόλοιπα πρωετύοντα ήταν η ικανποτητα χρήσης των φωνητικών χορδών για ομιλία.

 

και όχι μόνο, το κυριότερο χαρακτηριστικό του ανθρώπου είναι η ικανότητα του να "θεωρεί" και να αναρωτιέται και να ψάχνει απαντήσεις χαρακτηριστικό που τα ζώα δεν έχουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρουμε, γιατί δεν έχουμε κατορθώσει να επικοινωνήσουμε με κανένα ζώο μέχρι στιγμής.

 

Από την άλλη βέβαια, μέχρι στιγμής μόνο ο άνθρωπος έχει εκδηλώσει θρησκευτική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα ζώα είχαν την ικανότητα εξέλιξης τις νοημοσύνης τότε θα το είχαν επιτύχει στα τόσα χρόνια γενικής εξέλιξης.

Το ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι ένα τόσο πολύπλοκο και μυστήριο εργαλείο δεν σημαίνει ότι είναι η βάση της νοημοσύνης μας.

Όποιον εγκέφαλο και να πάρεις ακόμα και ενός ψαριού θα βρεθείς σε τρομερά μεγάλους βαθμούς πολυπλοκότητας στον

σχεδιασμό του και την λειτουργία του ακόμα και αν εκ πρώτης φαίνεται απλό.

Κάτι που μου αρέσει να λέω είναι ότι ο άνθρωπος έχει πάρει το σαώμα του απο την φύση αλλα την ουσία του όχι,

αυτό με οδηγεί στο να λέω ότι ο άνθρωπος είναι υπερφυσικό ών. Πάνω απο την φύση και απλά δρά μέσα της.

τα ζώα μαθαίνουν να χρησιμοποιούν εργαλέια ( σε εκτεταμένη μορφή φυσικά ) μόνο όταν τους διδαχθεί,

και μπορούν να μάθουν να επικοινωνούν με τους ανθρώπους μονο όταν τους διδαχθεί και πάλι.

Αυτό το καταφέρνουν με την μνήμη και το σύστημα ανταμοιβής-τιμωρίας. Καμία απο τις παραπάνω επίκτιτες ιδιότητες τους όμως

(εργαλεία - επικοινωνία) δεν μπορεί να εμφανιστεί στους απογόνους τους όταν αφεθούν μόνοι τους.

Σε αντιθέσει τα ανθρώπινα όντα όταν βρεθούν σε περιβάλλον χωρίς εκπαίδευση ( και το κλίμα είναι ευνοϊκό ) αρχίζουν και εξελίσσουν την νοημοσύνη τους δημιουργώντας εργαλεία και βελτιώνοντας το περιβάλλον τους. Άλλωστε από τις πολύ πρωταρχικές περιόδους της ανθρώπινης προϊστορίας που οι άνθρωποι ζούσαν σαν ζώα προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα φαινόμενα γύρω τους και ζωγράφιζαν στα τοιχώματα των σπηλιών αυτά τα οποία κυριαρχούσαν στην ζωή τους. Κανένα ζώο δεν έχει επιδείξει τέτοια συμπεριφορά και κανένα ζώο ακόμα και τα δελφίνια που τόσο μοιάζει ο εγκέφαλος τους με τον δικό μας , δεν έχει την επιθυμία να αφήσει ένα σημάδι του «Υπήρχα» ας το πούμε υστεροφημία.

Και μια πεποίθηση που έχω είναι ότι αν ποτέ βρεθεί νοήμων ζωή θα είναι απλά άνθρωποι που φιλοξενούνται σε διαφορετικό κέλυφος από το δικό μας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο ο άνθρωπος έχει εκδηλώσει θρησκευτική και φιλοσοφική συμπεριφορά.

 

 

Τώρα όσο αφορά για το ζώο που

δεν έχει την επιθυμία να αφήσει ένα σημάδι του «Υπήρχα» ας το πούμε υστεροφημία.
, ναι δεν το κάνουν για υστεροφημία αλλά για δήλωση του εγώ τους στο χώρο. π.χ. να αφήνουν την μυρωδιά τους στον χώρο με τα ούρα. Αυτό το κάνουν οι σκύλοι και τα αιλουροειδή.

 

 

Γενικά αν δείτε ντοκυμαντέρ θα δείτε πως τα ζώα έχουν την δική τους νοημοσύνη, π.χ. χτίζουν φωλιές, προστατεύουν τα μικρά, θρέφουν τα μικρά τους, προσανατολίζονται με το μαγνητικό πεδίο της γης κτλ.

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

αφήνουν την μυρωδιά τους στον χώρο με τα ούρα. Αυτό το κάνουν οι σκύλοι και τα αιλουροειδή

 

Αυτό συγκεκριμένα το κανουν πολλα είδη ζώων, αλλά όχι απο την αυτάρεσκη ανάγκη του να κάνουν αισθητη την παρουσία τους στα άλλα

είδη και άτομα του είδους τους λόγω νοημοσύνης, αλλά επιδή με αυτό τον τρόπο απομακρύνουν ή ειδοποιούν τους άλλους ότι εισέρχονται σε περιοχή

που ανήκει στα ίδια.

Γενικά αν δείτε ντοκυμαντέρ θα δείτε πως τα ζώα έχουν την δική τους νοημοσύνη, π.χ. χτίζουν φωλιές, προστατεύουν τα μικρά, θρέφουν τα μικρά τους, προσανατολίζονται με το μαγνητικό πεδίο της γης

 

Αυτό που περιγράφεις δέν είναι νοημοσύνη, αλλά ένστικτα. Στοιχειώδης αν και πολύπλοκος προγραμματισμος προκειμένου να διασφαλιστεί

η επιβίωση τους. Παράδειγμα οι μέλλισες έχουν μια αξιοθαύμαστη κοινωνια αλλά δέν την διέπη νοημοσύνη. Δεν δημιουργούν καινούριες ανάγκες

και δεν εξελίσονται καθώς περνάει ο χρόνος. Απο εκατομύρια χρόνια φτιάχνουν τις ίδιες κυψέλες και λειτουργούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Η νοημοσύνη προυποθέτει εξέλιξη. Και το μόνο είδος που εξελίσετε όταν ευημερεί και δεν μένει στάσιμο να "επαναπαυτεί στις δάφνες του"

είναι το ανθρώπινο.

 

Προσωπικά αγαπάω πολύ τα ζώα και την φύση γενικότερα. Αλλά γνωρίζω και ποιά ειναι η δική μου θέση

και ποια η δική τους. Το κάθετι έχει έναν ρόλο στην Δημιουργία, και αυτός ο ρόλος το καθιστά περισσότερο ή

λιγότερο σημαντικό σε βάθος χρόνου. Αν προσπαθήσουμε να αναμίξουμε τους ρόλους και να εξισώσουμε τις αξίες, τότε

δεν σεβόμαστε την πολυπλοκότητα αυτού του τεράστιου οικοδομήματος που λέμε Σύμπαν.

Είπες κάτι σχετικό με τον εγωισμό του ανθρώπινου όντος και ότι αυτό μας ωθεί στο να πιστεύουμαι ότι έχουμε ψυχη.

Όμως εγωισμό και αγωνία για την μη ύπαρξη έχουν μονο όντα που είναι νοήμονα. Και για την ώρα δέν έχω γνωρίσω ών ποιό παράλογο,

εγωιστικό και καταστροφικό απο τον άνθρωπο! :P

Αυτη ειναι η ταπεινή μου γνώμη φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...