Jump to content

Αθανασία


Recommended Posts

Τα πάντα δημιουργήθηκαν έτσι;

Ο άνθρωπος όμως έμαθε να είναι πονηρός και να κρύβει τον πραγματικό εαυτό του, τα ζώα ΔΕΝ το χρειάζονται αυτό, είναι ήδη σε συνεχή επαφή με την δημιουργό δύναμη.

Εμείς από την άλλη συνεχώς προσπαθούμε να αποκοπούμε εξ αυτής με την πεποίθηση πως μόνοι μας τα καταφέρνουμε καλύτερα...όπου είναι προφανές πως δεν ισχύει.

Όπως και να έχει η ενέργεια δεν χάνεται, ούτε έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το να τρομπάρουμε από εδώ "θετικές πράξεις" για να συνεχίσει το ταξίδι της.

όπως το βλέπω εγώ και συμφωνώ εν μέρη με dimulator "ο παράδεισος και η κόλαση για μένα είναι συνειδησιακές καταστάσεις, δλδ βίωμα υπό μορφή σκέψης που αποτελείται από "φανταστικές" δομές όπως ένα όνειρο ή ένας εφιάλτης." το μόνο που χρειάζεται είναι μια καθαρή (πραγματικά καθάρια όμως) συνείδηση και αντίληψη του που βρίσκομαι και τί κάνω, ανεπηρρέαστη από ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, μιας και ΤΙΠΟΤΕ δεν μπορεί να συντονιστεί με το ΕΙΝΑΙ του καθενός..παρά μόνο ο εαυτός του.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

The Sexual Teachings of the White Tigress, απο αρχαίες διδασκαλίες που χρονολογούντε περίπου 3.000 έτη εξηγούν τα μυστικά για το ξεκλείδωμα της νεανικότητας και της αθανασίας.

 

http://store.innertraditions.com/Product.j...8-0-89281-868-6

 

 

Αντιγήρανση ψυχής;;;;

Αν και νομίζω πως κατάλαβα το λόγο της ερώτησης και ίσως την ειρωνία μέσα της περί του θέματος.

 

Δεν ειρωνεύτηκα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Τώρα τελευταία είδα σε τηλεπαιχνίδι ότι έγινε μία στατιστική έρευνα με ερώτημα:

Θα θέλατε να ήσασταν αθάνατος; Ξέρετε πόσο τις εκατό των ελλήνων δεν θα ήθελε να είναι; το 70%!!!

 

Απίστευτο; Γιατί κάποιος να μην ήθελε να είναι αθάνατος;

 

Ακόμη είπαν ότι μπορεί οι νέοι να ήθελαν να είναι και να απαντήσουν ναι ενώ οι πιο ηλικιωμένοι να πουν όχι στην αθανασία.

Σχολιασμός;

 

Η ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΗΔΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙΗ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..

ΗΣΟΥΝ ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΩΣΕΙ.

ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΔΕΙΤΟΤΗΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΤΟ ΜΥΑΛΟ-ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΝΗΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αποδειχθεί ότι ο άνθρωπος μπορεί να γίνει αθάνατος ούτε και η ψυχή του.

 

Πως είναι δυνατόν να μπορούν να κλωνοποιηθούν ζώα και άνθρωποι από επιστήμονες σήμερα;

Θέλω να πω οι επιστήμονες έχουν μάθει να κλωνοποιούν και την ψυχή;

 

Γενικά αυτό που πρέπει να αναρωτηθούμε είναι γιατί κάποιος θέλει να γίνει αθάνατος;

 

Κάποια στιγμή αν υπάρξει αυτή η δυνατότητα δεν θα μας το πει ο Θεός αλλά επιστήμονες όπως λένε τώρα για ανανέωση κυττάρων και δημιουργία καινούργιων αυτών.

 

Νομίζω ότι η ποιότητα της ζωής μας έχει νόημα παρά η ποσότητα στο βάθος του χρόνου.

Το πρώτο μπορείς να το έχεις με χρήματα και φυσικά αν η φύση σε πρήκησε χωρίς κάποιο πρόβλημα το δεύτερο όσο και να χτυπιέσαι δεν είναι στο χέρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Στη ζωή υπάρχει ισορροπία. Όπως υπάρχουν θνητοί υπάρχουν και Αθάνατοι. Οι καλοί αλχημιστές γνωρίζουν τη μετατροπή... αλλά σωπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΗΔΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙΗ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..

ΗΣΟΥΝ ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΛΙΩΣΕΙ.

ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΙΔΕΙΤΟΤΗΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΘΑΝΑΤΟ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ.ΤΟ ΜΥΑΛΟ-ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΝΗΤΑ...

 

ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ....

ΦΙΛΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites

Xm...πολύ ωραίο θέμα.......

είναι λίγο "άπιαστο" και αφήνει πολλά περιθώρια για φιλοσοφία :):) χα χα

Όσον αφορά πάντως την αρχική ερώτηση για το 70%, πιστεύω ότι στο 30%

βρίσκονται τα άτομα που:

1) φοβούνται να χάνουν συνέχως τα άτομα με τα οποία δένονται... (να βλέπεις πχ τα θνητά παιδιά σου να πεθαίνουν),

2) δεν θέλουν από εγωισμό να παραδεχτούν την ύπαρξη μίας καλύτερης εναλλακτικής

3) δεν θέλουν να φανούν βλάσφημοι ή ονειροπόλοι και αφελείς κλπ.

4) θέλουν να το παίξουν μάγκες.

 

Εγώ προσωπικά θα πέθαινα να είμαι αθάνατος (πλακίτσα) αλλά δεν γνωρίζω εάν εντέλει θα το άντεχα....

απο την μία είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να μάθω και οι εμπειρίες που θέλω να ζήσω... που πραγματικά λυπάμαι.... όταν σκέφτομαι ότι κάποτε όλα θα τελειώσουν...

αλλά από την άλλη.... υπάρχουν και τα ένστικτα θανάτου... η επιθυμία του ανθρώπου δηλαδή να πεθάνει... (ναι ναι υπάρχουν και αυτά) τα οποία έχω επίσης βιώσει σε κάποιες φάσεις τις ζωής μου... και τα οποία πιστεύω ότι θα γίνονταν ανυπόφορα... μετά από μια τόοοοσο μακροπρόθεσμη πορεία πάνω στη γή.

 

 

Όσον αφορά στην αθανασία... φοβάμαι ότι όλοι μας, έχουμε μέσα μας ένα θεϊκό "κομμάτι" το οποίο είναι αυτό που συνεχίζει να υπάρχει και μετά τον θάνατο... αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι επιβιώνει κάτι πέρα από αυτό... θέλω να πω... όλα τα συναισθήματα.... οι σκέψεις.... οι προσωπικότητα,... η συνείδηση χάνονται.. Μακάρι να κάνω λάθος... γιατί με πληγώνει να σκέφτομαι ότι θα έρθει μια στιγμή που απλά θα διεγραφούμε...

 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι αυτό ισχύει τότε επικλήσεις πνευμάτων.... ή αναδρομές σε προηγούμενες ζωές δεν θα ήταν δυνατές....

ή ίσως να ήταν... αν κάποιος αποδεχθεί άλλες θεωρίες...

 

ποιος ξέρει????

 

 

:/

Link to comment
Share on other sites

Xm...πολύ ωραίο θέμα.......

είναι λίγο "άπιαστο" και αφήνει πολλά περιθώρια για φιλοσοφία :):) χα χα

Όσον αφορά πάντως την αρχική ερώτηση για το 70%, πιστεύω ότι στο 30%

βρίσκονται τα άτομα που:

1) φοβούνται να χάνουν συνέχως τα άτομα με τα οποία δένονται... (να βλέπεις πχ τα θνητά παιδιά σου να πεθαίνουν),

2) δεν θέλουν από εγωισμό να παραδεχτούν την ύπαρξη μίας καλύτερης εναλλακτικής

3) δεν θέλουν να φανούν βλάσφημοι ή ονειροπόλοι και αφελείς κλπ.

4) θέλουν να το παίξουν μάγκες.

:/

 

 

 

Στο 30% υπάρχει και η κατηγορια των ανθρώπων που πιστεύουν στην απολυτη φυσικη εξέλιξη των πραγμάτων.Δηλαδη οτι όλα ειναι κύκλος και όλα κάποτε

 

τελειώνουν.δεν θα ήθελα να ζω περα απο το κανονικο που ειναι το πεπρωμένο μου.Ετσι εκτιμας το δώρο της ζωής και εχουν ολα νόημα μιας και της ζεις όπως θες γιατι ξέρεις οτι

 

ο χρονος δεν σου φτάνει για 2η και 3η ευκαιρία.

 

Ειναι θεμα αντίληψης.Εγώ προσωπικα δεν θελω να υπάρχει αθανασια διοτι διαταράσσεται η ισορροπία της φύσης...και οταν διαταράσσεται τιποτα δεν παει καλα όπως εχει αποδειχθει.

 

Γιατι ειναι κατάρα....τόσο απλο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...