Jump to content

Εσύ πότε γέλασες τελευταία φορά με σένα;


Recommended Posts

Την στιγμή που θα γελάσουμε για πρώτη φορά ειλικρινά με τον εαυτό μας,

είναι η στιγμή που θα ωριμάσουμε

~ (δε θυμάμαι ποιός το είπε) ~

 

Εσείς, πόσο συχνά γελάτε με τον εαυτό σας;

 

Πόσο συχνά προσβάλλεστε όταν οι άλλοι γελάνε μαζί σας;

 

Πόσο συχνά γελάτε κι εσείς όταν γελάνε μαζί σας, συνειδητοποιώντας την γκάφα σας;

 

 

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά"...

Τι έχετε να πείτε γι αυτό; B)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Την στιγμή που θα γελάσουμε για πρώτη φορά ειλικρινά με τον εαυτό μας,

είναι η στιγμή που θα ωριμάσουμε

~ (δε θυμάμαι ποιός το είπε) ~

 

Εσείς, πόσο συχνά γελάτε με τον εαυτό σας;

 

Πόσο συχνά προσβάλλεστε όταν οι άλλοι γελάνε μαζί σας;

 

Πόσο συχνά γελάτε κι εσείς όταν γελάνε μαζί σας, συνειδητοποιώντας την γκάφα σας;

 

 

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά"...

Τι έχετε να πείτε γι αυτό;  B)

2731[/snapback]

 

Μιλάς για τον αυτοσαρκασμό, ο οποίος ακολουθεί την αυτοκριτική και ένα βαθύ γνώθι σε αυτόν.

 

Εγώ γελάω πάντως αρκετά συχνά με τα χάλια μου και ειδικά αυτή την εβδομάδα που επιδίωξα να συμβεί κάτι το οποίο πίστευα ότι δεν θα με ενοχλούσε σχεδόν καθόλου, αλλά τελικά δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, για να ιδούμε...χτες γέλασα καμπόσο, αλλά όχι με εμένα... νομίζω έχω καιρό να γελάσω με τον εαυτό μου... Πάει καιρός μάλλον που δεν έχω κάνει τίποτε αστείο... :( Να ανησυχήσω?!

 

Θα σας παραθέσω ωστόσο το διάλογο του παραλόγου...χτες, στο γραφείο, με συνάδελφο, εν μέσω γενικότερου πανικού... έτσι για να γελάσετε κι εσείς...

Γιώργος: (με το ακουστικό στο χέρι, περιμένει κάποιον να του απαντήσει, γυρνάει σε μένα -στο εντελώς άσχετο, χωρις να έχει προηγηθεί καμία ανάλογη συζήτηση, ποτέ) ."... εκτός από τη θετική σκέψη, υπάρχουν και ασκήσεις διαλογισμού που βοηθάνε πολύ...."

Εγώ: (έχω μείνει κάγκελο και τον κοιτάω. Βρίσκω τη λαλιά μου και ρωτώ) "βαλτός είσαι?!"

Γιώργος: (άμεση απάντηση, με χαρακτηριστική σιγουριά και έντονο βλέμμα) "Ναι!"

 

:wacko::wacko::wacko:

 

Ψάχνω ακόμα τα σαγόνια μου, ο ευρών αμειφθήσεται...

Link to comment
Share on other sites

 

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά"...

Τι έχετε να πείτε γι αυτό;  B)

2731[/snapback]

 

Η ζωή είναι πράγματι πολύ μικρή. Και ο χαρακτηρισμός μικρή είναι τεράστιος. Αν αναλογιστείς τί είναι η ζωή μας μπροστά στα καταγεγραμμένα ως ιστορία έτη (δεν μιλάω για παραπέρα) και τί είσαι εσύ μέσα στο χάος των συμπάντων είναι πραγματικά αστείο να πέρνεις τα πράγματα στα σοβαρά. χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που θα γελάσουμε για πρώτη φορά ειλικρινά με τον εαυτό μας,

είναι η στιγμή που θα ωριμάσουμε

~ (δε θυμάμαι ποιός το είπε) ~

 

Εσείς, πόσο συχνά γελάτε με τον εαυτό σας;

 

Πόσο συχνά προσβάλλεστε όταν οι άλλοι γελάνε μαζί σας;

 

Πόσο συχνά γελάτε κι εσείς όταν γελάνε μαζί σας, συνειδητοποιώντας την γκάφα σας;

 

 

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά"...

Τι έχετε να πείτε γι αυτό;  B)

2731[/snapback]

 

 

Βασικα δεν προσβαλομαι οταν γελανε μαζι μου! :unsure: Οσο για το τελευταιο...ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΣΥΧΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ γιατι ως γνωστον ειμαι μανα στις γκαφες αλλα δεν τις λεω γιατι θα μου βγει το ονομα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ποτε γελασα με τον ευατο μου τελευταια φορα?

Οταν με κοιταξα στον καθρεφτη με μαλλια rasta :shocked::063laugh:

Βεβαια γελασαν και ολοι οι αλλοι γυρω μου, but so what?

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε δει ποτέ αγουροξυπνιμμένο; Αν δεν γελάσει με αυτήν την εικόνα λογικός άνθρωπος δεν ξέρω με τι θα μπορούσε...

 

ΥΓ. Όσον αφορά το χιούμορ και τον αυτοσαρκασμό, έχετε υπόψιν την υπογραφή μου...

 

ΥΓ2. (i:suck).... για να μην ξεχνιόμαστε... όσοι το θυμούνται θα το καταλάβουν ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βασικά, πιστεύω ότι το να γελάμε με τον εαυτό μας έχει παραπάνω από μία προέκταση. Οι πιο πολλοί άνθρωποι γελάνε με τον εαυτό τους, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι περισσότεροι θεωρούνται ώριμοι.

 

Όταν ο αυτοσαρκασμός συνδιάζεται με την ωριμότητα, τότε το γέλιο μόνο πικρό μπορεί να είναι.

 

Διαφορετικά μιλάμε απλά για ανθρώπινη ανασφάλεια.

 

Πλάκα πλάκα, όχι απλά έχω πολύ καιρό να γελάσω με τον εαυτό μου, αλλά έχω πολύ καιρό να γελάσω γενικότερα... Δύσκολο να βρεις γέλιο σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά....αλλά....άμα δεν την δούμε στα σοβαρά πως θα της δώσουμε αξία; :(

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι απλά θέμα πρωτεραιοτήτων αγαπητέ Lodi. Να παίρνουμε στα σοβαρά μόνο τα ουσιώδη και αυτά που πραγματικά αξίζουν και να μην αναλωνόμαστε στις μικρότητες της καθημερινής ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Γειά! Εχω καιρό να γράψω, αλλά είχα διαγωνίσματα...

 

Λοιπόν, συχνά γελάω με τον εαυτό μου, και αρκετά συχνά αυτοσαρκάζομαι. Δεν παρεξηγώ εύκολα την πλάκα, αλλά όταν καταλάβω ότι κάποιος δεν κάνει πλάκα, γίνομαι "τούρκος" (μέσα σε εισαγωγικά πάντα).

 

Όντος η Ζωή είναι πολύ για νε χαλιέται κανείς και πρέπει κανείς να διασκεδάζει την κάθε στιγμή.

 

Και όπως όλοι ξέρουμε "La vie est belle" που σημαίνει (σε όσους δεν ξέρουν) η Ζωή είναι ωραία!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι σχετικά με τη Ζωή:

 

Ζωή δεν είναι να ξυπνάς

και να κοιμάσαι πάλι

Ζωή 'ναι να 'σαι ξυπνητός

όταν κοιμούνται οι άλλοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...