Jump to content

Εσύ πότε γέλασες τελευταία φορά με σένα;


Recommended Posts

Guest Morning Mist Faery
Βασικά, πιστεύω ότι το να γελάμε με τον εαυτό μας έχει παραπάνω από μία προέκταση. Οι πιο πολλοί άνθρωποι γελάνε με τον εαυτό τους, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι περισσότεροι θεωρούνται ώριμοι.
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ!!

 

Όταν ο αυτοσαρκασμός συνδιάζεται με την ωριμότητα, τότε το γέλιο μόνο πικρό μπορεί να είναι.

 

Διαφορετικά μιλάμε απλά για ανθρώπινη ανασφάλεια

 

ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΟΣΑΡΚΑΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΓΚΑΦΑ.

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΕΛΑΩ ΠΟΛΛΗ ΣΥΝΧΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΑΣΤΕΙΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

 

:063laugh:

 

ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΩ ΟΤΙ Η ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΣΤΕΙΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ γελάω συχνά με τον ευάτο μου,όταν κάνω χαζομάρες και τις περισσοτερες φορές δεν με πειράζει να γελάνε μαζί μου,αρκί να μην το κάνουν κακοπροαιρετα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γελάω συχνά με τον ευάτο μου,όταν κάνω χαζομάρες και τις περισσοτερες φορές δεν με πειράζει να γελάνε μαζί μου,αρκί να μην το κάνουν κακοπροαιρετα!!!!!

;)

 

περαν αυτου

η ζωη ειναι αστειρευτη!

ειναι Απεραντη

Ειναι τεραστεια!!

Ειναι Απειρη και ο,τι πιο εμπειρο!

Ειναι η αιωνιοτητα σε μια στιγμη!

 

το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να ζησουμε αυτη τη στιγμη οσο καλυτερα γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Γελάω και μου αρέσει να γελούν και οι γύρω μου ακόμα και αν γελούν (καλοπροαίρετα) μαζί μου!! Φροντίζω να αντιμετωπίζω με γέλιο τις καθημερινές "βλακιούλες" που μπορεί να κάνω, να πώ ή να σκεφτώ!

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γελάω και μου αρέσει να γελούν και οι γύρω μου ακόμα και αν γελούν (καλοπροαίρετα) μαζί μου!! Φροντίζω να αντιμετωπίζω με γέλιο τις καθημερινές "βλακιούλες" που μπορεί να κάνω, να πώ ή να σκεφτώ!

:whistling:

 

Είδες: η σπουδαία και ύψιστη χρησιμότητα της Βλακείας (ο Νόμος του Μέρφυ;)

Σε κάθε περίπτωση: ζωή δίχως γέλιο, είναι σαν μια μοναχική βόλτα σε εγκατελειμένο νεκροταφείο...

Link to comment
Share on other sites

Είδες: η σπουδαία και ύψιστη χρησιμότητα της Βλακείας (ο Νόμος του Μέρφυ;)

Σε κάθε περίπτωση: ζωή δίχως γέλιο, είναι σαν μια μοναχική βόλτα σε εγκατελειμένο νεκροταφείο...

 

 

Και ποιός θέλει να τριγυρίζει έτσι σε νεκροταφείο? Μην απαντήσετε... εγώ πάντως όχι... προτιμώ να γελάω με μένα και να κάνω τους άλλους να γελάνε με τις βλακείες που πετάω, πότε ηθελημένα πότε αθέλητα...

 

(όχι το ονειρό μου δεν ήταν να γίνω κλόουν :whistling::063laugh::063laugh: )

Link to comment
Share on other sites

Xμμ.. πως λέει η παροιμία; Πολλοί γελάνε κάτι ξέρουν, ένας γελάει χαζός είναι. (κάτι τέτοιο...).

Βέβαια το γέλιο είναι μεταδοτικό. Καλύτερα να γεμίσουμε χαζούληδες με αυτή την έννοια, παρά μουντρούχους..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πόσο αυστηρός κριτής του εαυτού σου , είσαι;... γιατί το γέλιο προέρχεται απο αυτοκριτική... ειδικότερα εκείνη που είναι πολύ σκληρή.

 

Χαρακτηριστική ατάκα αυτοκριτικής με γέλιο (ενίοτε) είναι όταν θυμόμαστε την πράξη μας και λέμε , το κλασσικό πλέον "πόσο μ...ας είμαι για να κάνω/σκεφτώ/δηλώσω κάτι τέτοιο; "

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστική ατάκα αυτοκριτικής με γέλιο (ενίοτε) είναι όταν θυμόμαστε την πράξη μας και λέμε , το κλασσικό πλέον "πόσο μ...ας είμαι για να κάνω/σκεφτώ/δηλώσω κάτι τέτοιο; "

 

φλασια! μ@@@ας ημουν, ημουν, ημουν, ημουν, ημουν, ημουν, ημουν , ημουν , ημουν....

Αλλα ησουνα κ εσυ .......... :P

 

ασχετο αλλα ξερει κανεις ποιος το λεει αυτο το τραγουδακι??????

 

ΥΓ... καθε μερα γελαω με τον εαυτο μου.. οχι δεν λεω ψεματα να πεσει φωτια να με καψει!

Σκονταφτω πανω στα παντα.. πεφτω.. κ γελαω..!! :P

τα 20 πρωτα χρονια ειναι δυσκολα.. μετα συνηθιζει κανεις.

 

Τωρα για πιο σοβαρα θεματα..Ενταξει γελαω.. αλλα οχι κ τοσο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

φλασια! μ@@@ας ημουν, ημουν, ημουν, ημουν, ημουν, ημουν, ημουν , ημουν , ημουν....

Αλλα ησουνα κ εσυ .......... :P

 

ασχετο αλλα ξερει κανεις ποιος το λεει αυτο το τραγουδακι??????

 

:clapping:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτοσαρκασμός σημαίνει αυτογνωσία ...

και γενικά πιστεύω πως αυτοί που αυτοσαρκάζονται ... έχουν δύναμη - χιούμορ και είναι open mind ...

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που θα γελάσουμε για πρώτη φορά ειλικρινά με τον εαυτό μας,

είναι η στιγμή που θα ωριμάσουμε

~ (δε θυμάμαι ποιός το είπε) ~

 

Υπάρχει το γέλιο που μας προκαλεί μιά αστεία κατάσταση και το πικρό γέλιο ενός γεγονότος που μας πονά...και στις δύο περιπτώσεις όταν ο παθών γελά μπαίνει στην θέση του ουδέτερου παρατηρητή και υπερβαίνει το προσωπικό του πάθημα - πράγμα όχι και πολύ εύκολο - και ναι, αυτός που μπορεί και γελά με τα όποια παθήματά του έχει σαφώς ξεπεράσει την σοβαροφάνεια και επιμένει να βλέπει το μέλλον με αισιοδοξία γεγονός που σημαίνει πως έχει κερδίσει μέρος της προσωπικής του ωριμότητας.

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά"...

Τι έχετε να πείτε γι αυτό; B)

 

 

Εγώ πάλι πιστεύω πως η ζωή είναι πολύ μικρή για να ΜΗΝ την παίρνουμε σοβαρά...το πρόβλημα έγκειται στο ότι παίρνουμε πολύ σοβαρά πράγματα και καταστάσεις που δεν θα έπρεπε ενώ περνούμε επιφανειακά άλλα στα οποία θα έπρεπε να σταθούμε ... γενικά στην ζωή συνιστώ την αντίφαση....άλλωστε όλα τα δάκρυα καταλήγουν σε γέλιο και το πολύ γέλιο καταλήγει σε δάκρυα...

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ο ποιητής αναφέρεται στον αυτοσαρκασμό ως έκφραση ταπείνωσης (δεν τολμώ να πω αυτοκριτικής,είναι πολύ ευαίσθητη έννοια :P ) Αν είναι έτσι τότε με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.Όμως, είναι πολλοί αυτοί οι "coolάτοι" που γελάν με τον εαυτό τους για να καλύψουν τα προσωπικά τους κόμπλεξ, τα οποία σ΄αυτές τις περιπτώσεις είναι συνήθως πολλά... Βέβαια εδώ παραβιάζεται η ειλικρίνεια οπότε είμαι και πάλι σύμφωνος με τον ποιητή :smilewink: Προσωπικά γελάω με τον εαυτό μου όταν αυτός μου φαίνεται αστείος, αλλά κι εκείνες τις στιγμές δεν νομίζω ότι με εκφράζει και πολύ ωριμότητα.. :getreal: Το θέμα είναι να έχουμε αυτογνωσία χωρίς αυτό να σημαίνει αποκλειστικά γνώση της γελοιότητάς μας....εκτός πια κι αν είμαστε τόσο γελοίοι!

 

"Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την πάρουμε στα σοβαρά"...

Τι έχετε να πείτε γι αυτό; B)

 

 

Όσο για το παραπάνω εμένα η ζωή δε μου φαίνεται διόλου μικρή παρά μόνο όταν την παίρνω στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω γελάσει με έμενα, με κάτι που έκανα και έλεγα LOL τι έκανα, δεν θυμάμαι όμως τι ακριβώς είχα κάνει. :063laugh:

 

Τώρα όσον άφορά την ωριμότητά, δεν είμαι ώριμος, σαν παιδάκι κάνω ακόμα. :clapping:

Edited by Mendesius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...