Jump to content

Καλά Χριστούγεννα


Recommended Posts

Παγανιστικός "παππούς χειμώνας"! Ποιος μύθος είναι αυτός και πως βρέθηκε να εκφράζει τη σημερινή μορφή;;; :huh:

http://en.wikipedia.org/wiki/Father_Christmas

http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Basil

http://news.bbc.co.uk/2/hi/special_report/...stmas/38197.stm

http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus

 

 

outis το εχω πει εισαι κινητη εγκυκλοπαιδεια!αλλα σε παραπεμπω στουσ μεγαλουσ μυστεσ εκδοσεισ κακτοσ εκει θα δεις την αρχαια των"χριστουγεννων"προελευση

Link to comment
Share on other sites

Ο εορτασμός της μέρας αυτής είναι πανάρχαιος, όλοι μας γνωρίζουμε πως από αυτή τη μέρα κ ύστερα αρχίζει να μεγαλώνει η διάρκεια των ημερών και έπειτα (την άνοιξη) η ζωή Ενεγοποιείται ξανά!

Παλαιότερα γιορτάζαν με θυσίες και δεήσεις (προσευχές) και σύμφωνα με μια ταινία (HOGFATHER) το κόκκινο χρώμα του γνωστού δωροδώρου οφείλεται στο κόκκινο του αίματος πάνω στο χιόνι την περίοδο των θυσιών αγριογούρουνων αφού στις βόρειες χώρες από όπου προέρχεται το ένθιμο η διάρκεια των ημερών ήταν και είναι ΠΟΛΥ πιο σημαντικό φαινόμενο από ότι στις πιό νότιες όπου ούτως ή άλλως είναι θερμότερα και πιο φωτεινά.

Link to comment
Share on other sites

outis το εχω πει εισαι κινητη εγκυκλοπαιδεια!αλλα σε παραπεμπω στουσ μεγαλουσ μυστεσ εκδοσεισ κακτοσ εκει θα δεις την αρχαια των"χριστουγεννων"προελευση
Αν μπορείς να αναφέρεις συνοπτικά τι λέει... γιατί επειδή το γράφει ένα πρόσφατο βιβλίο δε σημαίνει ότι έτσι είναι.

Για την προέλευση των χριστουγέννων νομίζω πως από το όνομα θα πρέπει να εξάγουμε το συμπέρασμα: χριστού-γέννα. Τώρα το τι σχέση έχουν - τυχόν - "πανάρχαιες" (και παντελώς άγνωστες) γιορτές που αναφέρουν ταινίες.... άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αναφέρεις συνοπτικά τι λέει... γιατί επειδή το γράφει ένα πρόσφατο βιβλίο δε σημαίνει ότι έτσι είναι.

Για την προέλευση των χριστουγέννων νομίζω πως από το όνομα θα πρέπει να εξάγουμε το συμπέρασμα: χριστού-γέννα. Τώρα το τι σχέση έχουν - τυχόν - "πανάρχαιες" (και παντελώς άγνωστες) γιορτές που αναφέρουν ταινίες.... άλλο θέμα...

 

σε παρεπεμψα καπου αλλα επιδεικτικα το αγνοεις δεν μλησα για ....ταινιες ετσι δεν εχω τιποτα αλλο να πω! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

σε παρεπεμψα καπου αλλα επιδεικτικα το αγνοεις δεν μλησα για ....ταινιες ετσι δεν εχω τιποτα αλλο να πω! :015annoyed:
?????? :unsure::huh::063dizzy:

μάλλον ασαφής θα ήταν η παραπομπή - retry

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΑΚΤΟΣ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΥΣΤΕΣ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ!
Το βιβλίο το έχω διαβάσει - κάπως στα πεταχτά και πριν χρόνια - αλλά δεν το έχω πρόχειρο (και λέει πολλά). Ως βιβλίο δεν είναι "σοβαρή" εργασία. Παρουσιάζει - αν θυμάμαι καλά - κάπως ιστορικά-μυθιστορηματικά της ζωές διαφόρων χρησιμόποιώντας κάθε φημολογία και διαδεδομένο κλισέ χωρίς πηγές (τουλάχιστον που να θυμάμαι). Αν λέει κάτι επί του θέματος γιατί δεν το παραθέτεις; Αν είναι βάσιμο (δεν θα φαίνεται από το βιβλίο, αλλά) γιατί να μη το δούμε;
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τα λεγομενα πνευματικα δικαιωματα ουτισ δεν μπορω να παραθεσω τιποτα χψρισ την γραπτη αδεια του εκδοτη!!!!!!!!!!!διαβασε εκει που λεει για την μεγαλη νυχτα του νοελ!!!!!!!!!!!!! :whistling:

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τα λεγομενα πνευματικα δικαιωματα ουτισ δεν μπορω να παραθεσω τιποτα χψρισ την γραπτη αδεια του εκδοτη!!!!!!!!!!!διαβασε εκει που λεει για την μεγαλη νυχτα του νοελ!!!!!!!!!!!!! :whistling:

Τι λες τώρα; Το βιβλίο είναι αρκετά παλιό να είναι public domain και η παράθεση αποσπασμάτων για κριτική επιτρέπεται :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...