Jump to content

Αρνητικες αποψεις για τον Νεοπαγανισμο


Verei
 Share

Recommended Posts

Αυτο που με εκανε να ξεκινησω το topic ειναι κατι που διαβασα σε ενα site απ'οτι φαινετε γραμενο απο ανθρωπους της Χριστιανικης εκκλησιας.Το κειμενο το οποιο διαβασα ειχε οχι και τοσο φιλικο χαρακτηρα προς τον Νεοπαγανισμο,τον παρουσιαζε σαν απειλη προς τους Χριστιανους και ως κατι δαιμονικο και καταστροφικο για τον ανθρωπο.Εδω θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με το Χριστιανισμο ουτε με οποιαδιποτε αλλη θρησκεια γιατι ειναι ο τροπος που αντιλαβανονται καποιοι αυτην την ανωτερη δυναμη στην οποια εγω πιστευω.Οριστε μερικες φρασεις που αναφεροντε και με εκαναν να εξοργηστω θα ελεγα διοτι δεν νομιζω να ισχυουν και το κακο ειναι οτι πολλοι ανθρωποι της πιστευουν και σχηματιζουν αρνητικη εικονα :

 

 

ΜΙΑ από τις πλέον επικίνδυνες και εφιαλτικές όψεις τού σύγχρονου και αντιχρίστου κινήματος της «Νέας Εποχής», είναι και η προσπάθεια νεκρανάστασης και αναβίωσης διεθνώς των αρχαίων παγανιστικών θρησκειών, η οποία ξεκίνησε δειλά-δειλά μετά Τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, εάν εξαιρέσουμε βεβαίως την κίνηση αναβίωσης της γερμανικής ειδωλολατρίας κατά την περίοδο τού μεσοπολέμου και ναζισμού.

 

 

Η βούληση τού σαμάνου αποτελεί κυρίαρχο παράγοντα εξαναγκασμού των ψυχών και των πνευμάτων να πραγματοποιούν τις επιθυμίες του.

 

 

Ολοκληρώνοντας την αναφορά μας στις μορφές τού σύγχρονου νεοπαγανισμού και πριν αναφέρουμε τις κυριότερες νεοπαγανιστικές οργανώσεις, συλλόγους και περιοδικά, θεωρούμε αναγκαίο να υπενθυμίσουμε ότι για τον ορθόδοξο χριστιανό ισχύει στο ακέραιο ότι κάθε μορφή ειδωλολατρίας είναι μορφή δαιμονολατρίας (Α? Κορ. 10, 20? Β? Κορ. 6, 16? Α? Ιωάν. 5, 21). Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι με την αναβίωση τού Παγανισμού επαναλαμβάνεται σήμερα κατά τρόπο τραγικό, αυτό πού συνέβαινε πριν από την έλευση τού Θεανθρώπου, Το «ηπάτων οι δαίμονες τούς ανθρώπους, Θεού τιμήν εαυτοίς περιτιθέντες»[Μεγ.Αθανασίου, περί Ενανθρωπίσεως του Λόγου 55, ΒΕΠΕΣ, 30, 120.

 

Για ολο το κειμενο πηγαινετε στο παρακατω link www.egolpio.com/PAGANISM/die8nes_skhniko_neopaganismou.htm

 

 

Περειμενω τις αποψεις σας και να συζητισουμε πανω στο θεμα :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Είναι η γνώμη κάποιων οι οποίοι κάθονται και γράφουν υποκειμενικά. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι χριστιανοί είναι ενάντιοι στο νεοπαγανισμό, δε σημαίνει όμως και το αντίθετο. Αυτή η "εναντίωση" ναι με εκνεύριζε πριν κάποια χρόνια, τώρα όμως ούτε που τα δίνω σημασία. Και που τα λένε αυτοί τί με νοιάζει; Τα έχω καλά με τον εαυτό μου; Ενοχλώ κανέναν; Προσβάλω κανέναν; Όχι.. Οπότε από το ένα μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν.

 

Όλο αυτό το θέμα πάντως δημιουργείται λογω αμάθειας των συγκεκριμένων, λένε λένε δίχως να γνωρίζουν πραγματικά ή να έχουν το έχουν ψάξει ολόπλευρα και αντικειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η γνώμη κάποιων οι οποίοι κάθονται και γράφουν υποκειμενικά. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι χριστιανοί είναι ενάντιοι στο νεοπαγανισμό, δε σημαίνει όμως και το αντίθετο. Αυτή η "εναντίωση" ναι με εκνεύριζε πριν κάποια χρόνια, τώρα όμως ούτε που τα δίνω σημασία. Και που τα λένε αυτοί τί με νοιάζει; Τα έχω καλά με τον εαυτό μου; Ενοχλώ κανέναν; Προσβάλω κανέναν; Όχι.. Οπότε από το ένα μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν.

 

Όλο αυτό το θέμα πάντως δημιουργείται λογω αμάθειας των συγκεκριμένων, λένε λένε δίχως να γνωρίζουν πραγματικά ή να έχουν το έχουν ψάξει ολόπλευρα και αντικειμενικά.

 

συμφωνω με την σαμπρινα. στην αρχη τα διαβαζα και θυμωνα (και δεν ειμαι καν παγανιστης). επειτα τα διαβαζα και εσπαγα πλακα. τωρα απλως αδιαφορω και δεν μπαινω στον κοπο να ασχοληθω γιατι η πειρα μου εχει δειξει πως αυτοι που τα γραφουν ειναι στενομυαλοι και αβουλοι ανθρωποι. εφ'οσον οπως ειπε και η σαμπρινα δεν ενοχλεις κανεναν τα εχεις καλα με τον εαυτο σου και νιωθεις πως οτι κανεις σε κανει καλυτερο ανθρωπο και σου δινει ευχαριστηση μην δινεις σημασια.

 

Υ.Γ εξ'αλλου εχουμε ραμματα για την γουνα της συντηρητικης εκκλησιας. βλ.ευφραιμ

 

Υ.Γ2 ξερω ξερω εχει γινει κλισε πλεον να μιλαμε για ευφραιμ :-p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Verei, στην Ελλάδα της ανεξιθρησκείας και της Δημοκρατίας, υπάρχει πολύ μεγάλος ρατσισμός απέναντι σε οτιδήποτε διαφορετικό από τον ορθόδοξο χριστιανισμό. Και αυτός ο ρατσισμός δεν προέρχεται τόσο από τον απλό κόσμο που είναι χριστιανοί αλλά από την ηγεσία κυρίως της ορθόδοξης εκκλησίας. Και αυτό γιατί η εκκλησία, όπως και κάθε σύγχρονος θρησκευτικός οργανισμός, δεν είναι τίποτε άλλο από οικονομικούς οργανισμούς με μοναδικό σκοπό τη συγκέντρωση πλούτου και εξουσίας. Και ένα βασικό εργαλείο για τα πετύχει αυτά είναι ο φανατισμός. Η απόρριψη οποιασδήποτε άλλης θρησκείας, ερμηνείας του Θείου ή άποψης που δεν συνάδει με τη δικιά τους πίστη και η φανατική υποστήριξη του δόγματος του ορθόδοξου χριστιανισμού ως τη μοναδική αλήθεια, καταστεί αυτόματα τον ορθόδοξο χριστιανισμό, για τον περισσότερο κόσμο, στη χώρα μας σαν το μοναδικό αξιόπιστό μονοπάτι στην αναζήτηση του Θείου, δηλαδή με οικονομικούς όρους καταστεί την εκκλησία μονοπώλιο. Και δεν υπάρχει καλύτερη επιχείρηση από το μονοπώλιο.

 

Υ.Γ.1 Δυστυχώς οι περισσότεροι πόλεμοι στην ιστορία έχουν γίνει στο όνομα της θρησκείας.

Υ.Γ.2 Δεν έχω τίποτα προς τους περισσότερους απλούς χριστιανούς και σέβομαι κάθε θρησκεία. (εξάλλου τα περισσότερα μέλη του οικογενειακού μου περιβάλλοντος είναι χριστιανοί)

Υ.Γ.3 Πιστεύω ότι ο Θεός είναι ένας, ανεξαρτήτου θρησκείας, και ειλικρινά δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο υπάρχουν οι εκκλησίες.

Υ.Γ.4 Κάθε άνθρωπος ορίζεται από τις πράξεις του.

Υ.Γ.5 Μην δίνεις σημασία και πίστεψε σε αυτό που σου λέει η καρδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο είναι μιας και οι ισχυροί του χριστιανισμού (αυτοί με εξουσία πάνω σε πλήθη) βλέπουν πως χάνουν υποστήριξη από τις νέες γενεές μιας και υπάρχει και εναλλακτική λύση.

Αυτό τους εξοργίζει και τους αναγκάζει να κάνουν αυτό που γνωρίζουν, να καταριούνται και να λασπολογούν.

 

Φυσικά όλοι μας ξέρουμε τι είδους υποστήριξη αναζητούν, ΟΧΙ ΟΛΟΙ, αλλά αυτοί που προείπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οντως δεν εχουν ολοι η Χριστιανοι την ιδια αποψη,και λογω εμφανισης εχω συνιθησει να μην ακουω τα αρνητηκα πραγματα που λενε και εφαρμοζω την λογικη που ανεφερε η Σαμπρινα,δηλ αν τα εχω καλα με τον εαυτο μου δεν με πτοουν οι κακες γνωμες.Απλα ξαφνιαστικα με το πωσ ιερειες μπορουν να δειξουν τοση ασεβεια προς αλλες Θρησκειες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,οντως δεν εχουν ολοι η Χριστιανοι την ιδια αποψη,και λογω εμφανισης εχω συνιθησει να μην ακουω τα αρνητηκα πραγματα που λενε και εφαρμοζω την λογικη που ανεφερε η Σαμπρινα,δηλ αν τα εχω καλα με τον εαυτο μου δεν με πτοουν οι κακες γνωμες.Απλα ξαφνιαστικα με το πωσ ιερειες μπορουν να δειξουν τοση ασεβεια προς αλλες Θρησκειες.

Χε χε χε, κλασικό!

Βασικά όποιοι αξίζουν τον τίτλο του ιερέα δεν συμπεριφέρονται έτσι, όμως οι περισσότεροι του κλάδου τους τέτοιες συμπεριφορές τις έχουν για πρωινό! Μπορώ να υποστηρίξω πως οι ισχυροί της "εκκλησίας" (ως εταιρία) ΕΙΝΑΙ από τους χειρότερους "ανθρώπους" της κοινωνίας, απόλυτα εθισμένοι στην εξουσία και το χρήμα, υποκρίνονται συνεχώς και μόνο όταν βρίσκονται σε περιβάλλον ομοίων τους φανερώνουν την πραγματική κτηνώδη φύση τους.

Επίσης δεν πτοούνται με τίποτα και δεν σταματάνε μέχρι να πετύχουν τον στόχο τους*, κάτι που το καταφέρνουν στην τραγική πλειοψηφία των περπτώσεων, μιας και έχουν όλα τα μέσα (θεμητά ή αθέμητα σχεδόν αποκλειστικά) για να τα καταφέρουν.

Η αδιαφορία που δείχνεις σε τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι το καλύτερο κατά την γνώμη μου, μιάς και όχι μόνο δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, αλλά και αν περάσεις ώρα κρίνοντας την, τότε θα επηρρεαστείς σε ένα βαθμό αρνητικά με την καλύτερη περίπτωση μία δυνατή αίσθηση θυμού και απογοήτευσης, η οποία ποτέ δεν είναι ευχάριστη ή επιθυμητή.

 

*Όπου σχεδόν πάντα είναι ανήθικος (σχετικά με την μοναχική ζωή όπου υποστηρίζει ελαφρά διατροφή - ένδυση - κατοικία και ΠΡΟΣΕΥΧΗ_-_ΤΕΛΟΣ) και πολλάκις παράνομος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με εκανε να ξεκινησω το topic ειναι κατι που διαβασα σε ενα site απ'οτι φαινετε γραμενο απο ανθρωπους της Χριστιανικης εκκλησιας.Το κειμενο το οποιο διαβασα ειχε οχι και τοσο φιλικο χαρακτηρα προς τον Νεοπαγανισμο,τον παρουσιαζε σαν απειλη προς τους Χριστιανους και ως κατι δαιμονικο και καταστροφικο για τον ανθρωπο....
Νεοπαγανισμός, παγανισμός κτλ. (αρχίζω να βλέπω πολύ ελλειπεις τους όρους, αλλά το αφήνω για τώρα) φέρνει τους χριστιανούς σε διλήμματα, και από ?θεολογική? άποψη και κοινωνική. Κι όσο το πράγμα μένει στη θεολογική-ιδεολογική αντιπαράθεση, δεν είναι τόσο τραγικό. Σε παλιές κουβέντες είχαμε δει και παγανιστές φιλοσόφους να ανταλλάσσουν βαριές κουβέντες (για να μην θυμίσω ότι δείχνου πολύ χειρότερο ?όχι και τόσο φιλικό χαρακτήρα? οι εκφράσεις ορισμένων ?νεοπαγανιστών? προς χριστιανούς σήμερα. Αλλά πες ότι παντού υπάρχουν θερμοκέφαλοι. Όταν τυχαίνει να έχουν και κάποια ?θέση? ισχύος...
....Εδω θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω κανενα προβλημα με το Χριστιανισμο ουτε με οποιαδιποτε αλλη θρησκεια γιατι ειναι ο τροπος που αντιλαβανονται καποιοι αυτην την ανωτερη δυναμη στην οποια εγω πιστευω.Οριστε μερικες φρασεις που αναφεροντε και με εκαναν να εξοργηστω θα ελεγα διοτι δεν νομιζω να ισχυουν και το κακο ειναι οτι πολλοι ανθρωποι της πιστευουν και σχηματιζουν αρνητικη εικονα : ΜΙΑ από τις πλέον επικίνδυνες και εφιαλτικές όψεις τού σύγχρονου και αντιχρίστου κινήματος της «Νέας Εποχής», είναι και η προσπάθεια νεκρανάστασης και αναβίωσης διεθνώς των αρχαίων παγανιστικών θρησκειών...
Το ?επικίνδυνες? είναι θεολογικά ορθό για τη συγκεκριμένη θεολογία ? όχι με κοινωνική έννοια απαραίτητα, ?πνευματικά?. Δηλαδή είναι ορθή για το χριστιανισμό η διατύπωση ότι ?ο νεοπαγανισμός κάνει κακό στην (πνευματική) υγεία?. Κι αν το ανακατέψεις αυτό με μια καλή δόση σχολαστικής - αριστοτέλειας! - θεολογίας...
...η οποία ξεκίνησε δειλά-δειλά μετά Τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, εάν εξαιρέσουμε βεβαίως την κίνηση αναβίωσης της γερμανικής ειδωλολατρίας κατά την περίοδο τού μεσοπολέμου και ναζισμού. Η βούληση τού σαμάνου αποτελεί κυρίαρχο παράγοντα εξαναγκασμού των ψυχών και των πνευμάτων να πραγματοποιούν τις επιθυμίες του....
Αυτό είναι εν μέρει ιστορικά σωστό και εν μέρει σοφιστική τεχνική ?δαιμονοποίησης?. Τώρα για σαμανισμό μην περιμένεις να ξέρει πολλά ο συγγραφέας του κειμένου (άσε που ο σαμανισμός δεν είναι αναγκαστικά παγανιστικός)
....Ολοκληρώνοντας την αναφορά μας στις μορφές τού σύγχρονου νεοπαγανισμού και πριν αναφέρουμε τις κυριότερες νεοπαγανιστικές οργανώσεις, συλλόγους και περιοδικά, θεωρούμε αναγκαίο να υπενθυμίσουμε ότι για τον ορθόδοξο χριστιανό ισχύει στο ακέραιο ότι κάθε μορφή ειδωλολατρίας είναι μορφή δαιμονολατρίας (Α? Κορ. 10, 20? Β? Κορ. 6, 16? Α? Ιωάν. 5, 21). Δεν υπάρχει αμφιβολία, ότι με την αναβίωση τού Παγανισμού επαναλαμβάνεται σήμερα κατά τρόπο τραγικό, αυτό πού συνέβαινε πριν από την έλευση τού Θεανθρώπου, Το «ηπάτων οι δαίμονες τούς ανθρώπους, Θεού τιμήν εαυτοίς περιτιθέντες»[Μεγ.Αθανασίου, περί Ενανθρωπίσεως του Λόγου 55, ΒΕΠΕΣ, 30, 120. ...
Πολύ κουβέντα θέλει εδώ, και μέρα και ώρα που είναι.... για ...μεθαύριο τα σπουδαία...

 

Για μια ?μαζικοποιημένη? θρησκεία αυτή είναι όντως η απλοποιημένη εκδοχή του πράγματος ? γιατί η μαζικοποίηση απαιτεί απλότητα. Δεν είναι όμως όλοι οι χριστιανοί μαζικοποιημένοι.

 

Α, ναι και οι ?απαραίτητες? κενές ευχές* της ημέρας...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ 2009!

 

* ?κενές? όχι γιατί δεν τις εννοώ, αλλά γιατί η καλή η χρονιά, το χαρούμενο κι ευτυχισμένο νέο έτος δεν έρχονται με ευχές...

Link to comment
Share on other sites

Μήν δίνετε συμασία. sabrina αυτό δεν είναι αμάθεια είναι ήμιμάθεια. και ως γνωστών είναι χειρότερη.

Απλά η εκκλησία μας φοβάτε γιατί ξέρει ότι δεν της δύνουμε συμασία και πάνωαπό όλα δεν την πληρώνουμε.

και όσο εμείς αυξανόμαστε τόσο αυτοί χάνουν λευτά.

Δεν μππούν αυτοί να μας κατηγορούν και από την άλλη να βάζουν τις κακολογίες τους στο "διαβολοκούτι".

γιατί να μην λέμε και @@#@#@$@ το "Διαβολοκούτι" δεν είναι μόνο η τηλεόραση αλλά και οι Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Μήν δίνετε συμασία. sabrina αυτό δεν είναι αμάθεια είναι ήμιμάθεια. και ως γνωστών είναι χειρότερη.

 

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι αμάθεια, ούτε ημιμάθεια. Πρόκειται για επιτηδευμένη προπαγάνδα στην θρησκευάμενη ορθόδοξη χριστιανική παττέρνα, από ανθρώπους που εθελοτυφλούν και παραπληροφορούν. Παρ΄ όλα αυτά είναι τόσο εμφανές το μίσος, η απαξιωτική αναφορά, η χλεύη και ο φανατισμός του κειμένου που πιστεύω ότι μόνο σε πορωμένους ή πολύ χαμηλού επιπέδου ανθρώπους μπορεί να αναφερθεί. Συνεπώς δε μπορεί να με αγγίξει...

Σίγουρα πάντως δεν εκφράζει το μήνυμα του Χριστιανισμού (όχι ως θρησκεία)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι αμάθεια, ούτε ημιμάθεια. Πρόκειται για επιτηδευμένη προπαγάνδα στην θρησκευάμενη ορθόδοξη χριστιανική παττέρνα, από ανθρώπους που εθελοτυφλούν και παραπληροφορούν. Παρ΄ όλα αυτά είναι τόσο εμφανές το μίσος, η απαξιωτική αναφορά, η χλεύη και ο φανατισμός του κειμένου που πιστεύω ότι μόνο σε πορωμένους ή πολύ χαμηλού επιπέδου ανθρώπους μπορεί να αναφερθεί. Συνεπώς δε μπορεί να με αγγίξει...

Σίγουρα πάντως δεν εκφράζει το μήνυμα του Χριστιανισμού (όχι ως θρησκεία)...

 

 

Να μήν ξεχνάμε όμως ότι η εκκλησία ήταν η πρώτη στο σύνχρονο κόσμο που είπε ότι υπάρχει Μαγεία μήν πυστεύετε εσείς αλλά άν είναι κάτι ισχύρο ελάτε σε εμάς να σας βοηθήσουμε.

 

Η εκκλησία όπως είπα και προηγουμένος δεν μας μισεί μας φοβάτε. Γιατί ξέρει ότι μπορούμε να επιβιοώσουμε χωρίς αυτούς και χωρίς να τους δώσουμε 1 ευρώ. Και αυτό δεν τους συμφέρει άν εμείς πολλαπλασιαζόμαστε.

 

Καταλαβαίνετε τι εννοώ? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Να μήν ξεχνάμε όμως ότι η εκκλησία ήταν η πρώτη στο σύνχρονο κόσμο που είπε ότι υπάρχει Μαγεία μήν πυστεύετε εσείς αλλά άν είναι κάτι ισχύρο ελάτε σε εμάς να σας βοηθήσουμε.

 

Η εκκλησία όπως είπα και προηγουμένος δεν μας μισεί μας φοβάτε. Γιατί ξέρει ότι μπορούμε να επιβιοώσουμε χωρίς αυτούς και χωρίς να τους δώσουμε 1 ευρώ. Και αυτό δεν τους συμφέρει άν εμείς πολλαπλασιαζόμαστε.

 

Καταλαβαίνετε τι εννοώ? :whistling:

 

 

Χαχαχαχαχαχα καταλβαινουμαι :063laugh:

 

 

Οντως και για αυτο φοβουνται και τον Νεοπαγανισμο ο οποιος δεν εχει ναους και οσοι περισσοτεροι γινουν νεοπαγανιστες τοσοι λιγοτεροι θα μπαινουν σε εκκλησειες και τοσο θα μειωνετε και το εισοδημα τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, συμφωνώ με όσα είπαν όλοι πριν από εμένα πάνω-κάτω. Εγώ είμαι Παγανιστής και δυστυχώς είμαι ακόμα στο στάδιο όπου με εκνευρίζουν αυτές οι "επιθέσεις" εναντίον αυτού που ακολουθώ. Φυσικά προσπαθώ να το ξεπεράσω και έχω αρχίσει να εφαρμόζω αυτό που οι ξένοι λένε "kill them with kindness". Δεν είναι εύκολο αλλά προσπαθούμε! χεχε Πάντως αυτές οι επιθέσεις είναι είτε προϊόν αμάθειας και πλύσης εγκεφάλου είτε επιτηδευμένη προπαγάνδα. Και στις δύο περιπτώσεις θεωρώ ότι ο σκοποός δεν είναι η δήθεν προστασία των ανθρώπων από τον "κακό" Παγανισμό και τη Μαγεία αλλά μια απελπισμένη μέθοδος να κρατήσουν τους πιστούς τους και φυσικά τα λεφτά τους. Επίσης, πρέπει να πώ ότι ενώ πραγματικά δεν έχω πρόβλημα με το τι πιστεύει ή δεν πιστεύει ο άλλος και θα υπερασπιζόμουν τα δικαιώματα ενός χριστιανού όπως και ενός παγανιστή, έχω σχετικά αρνητική διάθεση προς τον Χριστιανισμό. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί αλλά για να το πώ λαϊκά μου την ψιλοδίνει. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά συμπάθειες και αντιπάθειες έχουν όλοι. Αυτά τα ολίγα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι αμάθεια, ούτε ημιμάθεια. Πρόκειται για επιτηδευμένη προπαγάνδα στην θρησκευάμενη ορθόδοξη χριστιανική παττέρνα, από ανθρώπους που εθελοτυφλούν και παραπληροφορούν. Παρ΄ όλα αυτά είναι τόσο εμφανές το μίσος, η απαξιωτική αναφορά, η χλεύη και ο φανατισμός του κειμένου που πιστεύω ότι μόνο σε πορωμένους ή πολύ χαμηλού επιπέδου ανθρώπους μπορεί να αναφερθεί. Συνεπώς δε μπορεί να με αγγίξει...

Σίγουρα πάντως δεν εκφράζει το μήνυμα του Χριστιανισμού (όχι ως θρησκεία)...

Νομίζω ότι υπερβάλλεις. "Μίσος;" Στο κείμενο εδώ: http://www.egolpio.com/PAGANISM/die8nes_sk...opaganismou.htm εννοείς; Εκφράζει κάποιο στοιχείο από "το μήνυμα του Χριστιανισμού" - ίσως όχι την "κεντρική ιδέα".

Απαξιωτική αναφορά ναι (πάντα όταν διαφωνείς με κάτι τείνεις να το απαξιώνεις - και λογικά) και κάποιος φανατισμός, ίσως... αλλά μίσος και χλεύη; Εκτός κι αν εξισώνουμε κάθε έντονη διαφωνία με "μίσος" και "χλεύη".

Αν γίνεις πιο συγκεκριμένος...

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ Ακριβως σου εκανε εντυπωση? Η αρνητικη διαφημιση του παγανισμου απο χριστιανικα κεντρα????????

 

 

μα ας καταλαβουμε ολοι κατι οταν το ενα μαγαζακι πλητεται απο το κανουργιο λογικο ειναι οτι θα το πολεμησει αυτη ειναι η μια αποψη η αλλη ειναι η εξης αφου ο χριστιανισμοσ ειναι θρησκεια που κατα ην γνωμη τν εκπροσοπων της εκπροσωπει την μονη αληθεια τοτε?!!!!!!!ειναι λογικο να χτυπαει τις αλλες θρησκειες ως ψευδεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...