Jump to content

Θέλω να αλλάξω...


Fan4fun
 Share

Recommended Posts

Ποιές πτυχές(κυρίως αρνητικές) του χαρακτήρα σας θα θέλατε να αλλάξετε καλωσορίζοντας το 2009; Αλήθεια εχετε βάλει κάποιο τέτοιο στόχο; Αν ναι νομίζετε ότι μπορείτε να το επιτύχετε;

 

Σημείωση: Ατομα με τέλειο χαρακτήρα δεν χρειάζεται να απαντήσουν

 

Προσωπικά εύχομαι σε όλους ότι καλύτερο για το νέο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε, έτσι όπως το είπες δεν νομίζω να απαντήσουν και πολλοί!

 

Αυτό που θέλω να αλλάξω προσωπικά είναι οι αδυναμία που έχω στο να λεω ΟΧΙ. Επίσης θα ήθελα να καλιεργήσω καλύτερη αντίσταση στους πειρασμούς...Μικρούς ή μεγάλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένουμε το νέο έτος για να αλλάξουμε σωθήκαμε... Εν τούτοις θα ήθελα να μειωθεί ο εγωισμός μου και πιστεύω το ότι το λέω είναι ένα βήμα. Οπότε μπορώ να το πετύχω! Για κάτσε, κι αυτό εγωιστικό ακούγεται...

Edited by Niliolans
Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε, έτσι όπως το είπες δεν νομίζω να απαντήσουν και πολλοί!

 

Αυτό που θέλω να αλλάξω προσωπικά είναι οι αδυναμία που έχω στο να λεω ΟΧΙ. Επίσης θα ήθελα να καλιεργήσω καλύτερη αντίσταση στους πειρασμούς...Μικρούς ή μεγάλους.

 

Ναί ίσως να μην απαντήσουν αλλά είναι και αυτό μία ένδειξη.

 

Πειρασμούς!! Μάλιστα.. Μπορείς αν θέλεις να το διευκρινίσεις περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο ανοίγω και ένα καινούριο ημερολόγιο και στην πρώτη σελίδα λέω όλα αυτά που θέλω να αλλάξω (το ανησυχητικό βέβαια είναι ότι τα τελευταία χρόνια, οι πρώτες σελίδες των ημερολογίων μου έχουν αρχίσει να ... μοιάζουν σαν φωτοαντίγραφα... <_< )

 

Εννοείται πως δεν θα τα μαρτυρήσω όλα, αλλά προς χάρην της συζήτησης, θα αναφέρω και κάποια δικά μου...

 

1. Να σταματήσω να πιστεύω πως μόνο εγώ κάνω τέλεια και σωστά πράγματα και να αφήνω και τους άλλους να παίρνουν πρωτοβουλίες...

 

2. Να καταφέρω επιτέλους την πολυπόθητη ισορροπία και να μην ζώ συνεχώς είτε στο ένα άκρο, είτε στο άλλο...

 

3. Να πάρω επιτέλους απόφαση ότι δεν είμαι ο Θεός που κατέβηκε στην Γη (δεν είμαι καν η παρανυχίδα του...)

 

4. Να μην θέλω να αλλάξω τα παραπάνω επειδή μου τα διευκρινίζουν τρίτοι ή επειδή πρέπει κάτι να αλλάξω ντε και καλά μιας και άλλαξε ο χρόνος... ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΓΩ.

 

Αυτά.

 

Πάντως Fan4Fun μήπως θα έπρεπε αρχικά να μας πείς κι εσύ τα δικά σου μιας και είσαι ο "γονιός" του topic...? :angel:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να αλλαξω στο να μην ειμαι τοσο τεμπελης και επεισης θελω να σταματησω να θελω να γινετε παντα το δικο μου:closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Θέτω τέτοιους στόχους στον εαυτό μου συνεχώς, αλλά δεν προοδεύω ικανοποιητικά!

 

Αυτό που αρχικά θέλω να αλλάξω είναι να μη νευριάζω! Με τα παιδιά το έχω δουλέψει αρκετά και χειρίζομαι σχεδόν :018bleh: όλες τις δυσκολίες πολύ ήρεμα. Με τους ενήλικες όμως χάνω αμέσως την υπομονή μου.

Δεύτερος στόχος μου είναι να σταματήσω να πιστεύω πως μόνο εγώ σκέφτομαι σωστά σε διάφορες περιπτώσεις.

Τρίτον, έχω μια τάση να κάνω μακροχρόνια σχέδια και να αφήνω λίγο το παρόν στη μοίρα του...εμ δεν πάει έτσι!!!!!

Τέταρτον, το ξέχασα.... αααααα ναι.... Να βελτιώσω τη μνήμη μου!!!!!!!!!!

 

Με τα τρία πρώτα είμαι αισιόδοξη. Με το τέταρτο όμως δε βλέπω φως...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο ορισμός ''βελτιώσω'' αντί ''αλλάξω'' με αντιπροσωπευεί καλύτερα.

 

Έτσι λοιπόν,όπως κάθε χρόνο,θα ήθελα να βελτιώσω τα πάντα σε μένα αλλά και γύρω μου(όσο μπορώ τουλάχιστον :whistling: ).

 

Καλή συνέχεια σε όλους και για το 2009!

Κάτι μου λέει ότι θα είναι πολύ σπουδαία χρόνια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναί ίσως να μην απαντήσουν αλλά είναι και αυτό μία ένδειξη.

 

Πειρασμούς!! Μάλιστα.. Μπορείς αν θέλεις να το διευκρινίσεις περισσότερο;

Πειρασμοί..

Εννοώ ΚΑΚΟΥΣ πειρασμούς!

Όπως διάφορες ουσίες (Αλκοόλ - καπνό - *****), διάφορες κοπέλες (επειδή είμαι σε σοβαρό δεσμό και ΔΕΝ μπορώ ως κάθε άντρας να ελένξω το ΜΑΤΙ που παίζει, να ελένξω τουλάχιστον το μυαλό μου στο να ΜΗΝ προχωράει σε κάτι παραπάνω από αυτό που βλέπει..το οποίο είναι εύκολο μιάς και καταφέρνω σνεχώς να ελέγχω το σώμα μου και ΠΟΤΕ δεν έχω κάνει κίνηση), διάφορα έξοδα ΑΧΡΗΣΤΑ μόνο κ μόνο επειδή μπορώ να αποκτήσω κάτι να το κάνω (είμαι σε μία θέση όπου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να σταματήσω να ξοδεύω χρήματα και να αρχίσω να τα αποταμιεύω ή καλύτερα να τα επενδύω) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ τον μέγα πειρασμό της ΤΕΜΠΕΛΙΑΣ : ΠΡΕΠΕΙ να βρω μια απασχόληση και να μην δικαιολογούμαι πως "ΣΠΟΥΔΑΖΩ" οπότε δεν δύναμαι να δουλεύω ταυτόχρονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Fan4Fun μήπως θα έπρεπε αρχικά να μας πείς κι εσύ τα δικά σου μιας και είσαι ο "γονιός" του topic...? :angel:

 

θα το κάνω όταν βρω χρόνο για να σκεφτώ και να οργανωθώ, γιατί από την δεύτερη μέρα του χρόνου δουλεύω ασταμάτητα.. Να ξεπήδησε το πρώτο :

 

να δουλέυω λιγότερο (άντε να το πετύχεις αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Να πετάξω τα emotional trash με την κυριολεκτική και μεταφορική έννοια

 

να είμαι πιο ξεκάθαρος με τους στόχους μου (γήινους/μεταφυσικούς κτλ) ώστε να προχωρήσω στην υλοποίηση τους

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στόχο να μάθω να βάζω στόχους...!
Ο καλύτερος τρόπος να πετύχεις το στόχο είναι να μη έχεις κανέναν (όπου και να ρίξεις "πέτυχες"!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...