Jump to content

O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο


Guest nickmarvel
 Share

Recommended Posts

Guest nickmarvel

Για τους μικρούς και μεγάλους φίλους των μυθιστορημάτων φαντασίας, κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα σημαντικό «παιδικό» βιβλίο το οποίο αξίζει της προσοχής μας: :clapping:

 

greek_cover_sm.jpg

 

O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο

 

(ISBN: 960-630-933-9)

 

Πρόκειται στην ουσία για μια θετική, ορθόδοξη απάντηση στην έντεχνη προώθηση του αποκρυφισμού και της «νέας εποχής». Προσφέρει πλούσιες πληροφορίες για μικρούς και μεγάλους, πολύτιμα πνευματικά αντισώματα και μηνύματα ζωής. Όπως παραδείγματος χάριν, την δύναμη της «ευχής». Κι αυτά σε ένα «παιδικό» βιβλίο το οποίο με την πολυεπίπεδη υπόθεσή του κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή ως το τέλος!

 

Το βιβλίο του Mark Elias Johnes έχει προσαρμόσει στα Ελληνικά ο Γιάννης Μηλιώνης. Το βιβλίο παρουσιάζεται επίσημα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

 

http://www.ppu.gr/index_nm.html

 

Λίγα λόγια για την υπόθεση:

Ο Νίκος Βερβελίδης είναι ένα σύγχρονο, καθημερινό αγόρι που ζει την πραγματικότητα, την περιπέτεια, το θαύμα της ζωής.

Η αισιοδοξία και η ελπίδα για την εξέλιξή του, αφημένες στην πρόνοια του Θεού, στην αγάπη των δικών του, αλλά και στην προσωπική του προσπάθεια, κάνουν την κάθε στιγμή της ημέρας γεμάτη ενδιαφέρον. Μια πραγματική περιπέτεια.

Ο Νίκος Βερβελίδης -ο Νικ Μάρβελ, όπως τον φωνάζουν οι φίλοι και συμμαθητές του, για την ζωντάνια, την υπομονή και τον καλό χαρακτήρα του- δεν έχει ανάγκη από «μαγείες» για να ζήσει έντονα, έντιμα, υπεύθυνα. Μια ζωή γεμάτη θαύματα! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

γιατι μου θυμιζει λιγο βιβλιο κατηχητικου; :rolleyes7: :rolleyes7:

 

Αν το νοσηρό κλίμα της μαγείας και του αποκρυφισμού, στο παιδικό θέαμα και ανάγνωσμα,

σας έχει κουράσει, οι περιπέτειες του Νίκ Μάρβελ θα δώσουν μια τελείως νέα διάσταση

σ' αυτό, που είναι σήμερα γνωστό σαν: "Παιδικό μυθιστόρημα".

 

αυτο βρηκα στο site του βιβλιου και ο μεταφραστης εγραψε το ΝΑΙ η ΟΧΙ στο χαρυ ποτερ...

 

χμμμ....

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...νέο μέλος, ένα ποστ...διαφήμιση για βιβλίο...

 

Κάτι τρέχει στο Αβάπτιστο με τα νέα μέλη και το 1ο τους ποστ! Ούτε ένα γεια!!!!

:blink::blink::blink: :angel:

Link to comment
Share on other sites

γιατι μου θυμιζει λιγο βιβλιο κατηχητικου; :rolleyes7: :rolleyes7:

 

 

Διότι είναι... :063laugh: :063laugh: :063laugh:

 

Και άμα θέλετε να γελάσετε περισσότερο με τέτοιου είδους βιβλία που βγαίνουνε κοιτάξτε το παρακάτω λινκ

 

 

http://www.ppu.gr/greek/main_hp_gr.htm

 

ΥΓ: υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να διαγραφεί αυτό το θέμα γιατί απλά το μέλος κάνει διαφήμιση αλλά δεν νομίζω ότι θα βάλει «στο σωστό το δρόμο» και πολλούς...

Link to comment
Share on other sites

Διότι είναι... :063laugh: :063laugh: :063laugh:

 

Και άμα θέλετε να γελάσετε περισσότερο με τέτοιου είδους βιβλία που βγαίνουνε κοιτάξτε το παρακάτω λινκ

 

 

http://www.ppu.gr/greek/main_hp_gr.htm

 

ΥΓ: υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να διαγραφεί αυτό το θέμα γιατί απλά το μέλος κάνει διαφήμιση αλλά δεν νομίζω ότι θα βάλει «στο σωστό το δρόμο» και πολλούς...

Νομίζω πως κάθε καταχώριση στο "θέμα" "Λογοτεχνία, Ποίηση, Κινηματογράφος, Θέατρο & Μουσική" είναι μορφή διαφήμισης εκ των πραγμάτων αφού όλα αυτά, Λογοτεχνία, Ποίηση, Κινηματογράφος, Θέατρο & Μουσική, είναι "προς πώληση".

Aποφεύγει κανείς την δυνατότητα να έχει σφαιρική ενημέρωση για το θέμα αν αποφεύγει να βλέπει και τις αντιρρήσεις. Οπότε καλό, θα μπορούσε να είναι. Βέβαια, τίτλος και σχεδιασμός παραπέμπουν σε κατηχητικό μεταξύ 1950-1970 και τα περισσότερα βιβλία του είδους δεν είναι γραμμένα από ανθρώπους που δείχνουν να έχουν κάποια γνώση του θέματος που πιάνουν. Τώρα το συγκεκριμένο... ποιος ξέρει...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Για τους μικρούς και μεγάλους φίλους των μυθιστορημάτων φαντασίας, κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα σημαντικό «παιδικό» βιβλίο το οποίο αξίζει της προσοχής μας: :clapping:

...

Κάθησα να το ψάξω λίγο κι έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Αυτός ο "Mark Elias Johnes", ποιος είναι; Γιατί δεν βρήκα καμιά αναφορά γι' αυτόν σε αγγλόφωνες σελίδες, ούτε για το βιβλίο του. (Εκτός κι αν πρόκειται για "ετερόνυμο" του "μεταφραστή" :whistling: )

2. Είναι Έλληνας; Δεν ακούγεται Ελληνικό το όνομα Mark Elias Johnes :huh: . Με ποια έννοια το λέω: αλλού είδα να χαρακτηρίζεται το βιβλίο: "ορθόδοξη απάντηση κλπ...". Πως γίνεται αυτή να έρχεται από κάποιον απ' έξω (όπου ως γνωστό οι μη-Έλληνες Ελληνορθόδοξοι είναι ελάχιστο ποσοστό του συνόλου)

3. Από την άλλη... πως και ένας ξένος βάζει ήρωα με το όνομα "Νίκος Βερβελίδης" (Ελληνικό) και μετά με ξενικό ψευδόνυμο;;; (Μάρβελ). Περίεργα πράγματα...

4. Είδα επίσης ότι αντιπαραβάλλεται το βιβλίο με τα Χάρι Πότερ.... και να αναφέρεται ότι "Πάντως και η λογοτεχνία της Rowling είναι σε μέτρια επίπεδα, κρινόμενη από καθαρά λογοτεχνική πλευρά". Δεν ξέρω τα λογοτεχνικά κριτήρια για αυτή την αξιολόγηση, αλλά αν διαβάσει κανείς με διάθεση λογοτεχνικής "κριτικής" το απόσπασμα του βιβλίου για το Νίκος Βερβελίδη στο http://egolpio.wordpress.com/2008/10/24/nick_marvel/

...

:censored:

...

Συγνώμη δηλαδή αλλά δεν υπάρχει ευγενικός τρόπος να περιγράψω το "λογοτεχνικό" του επίπεδο, οπότε να μη μιλήσω...

Νομίζω πως ο χώρος που εκφράζει το βιβλίο θα ωφελούνταν "τα μάλα" αν οι "αρμόδιοι" μάθαιναν ορισμένα πράγματα ειδικά όταν θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν ή να μιλήσουν γι' αυτά...

Link to comment
Share on other sites

oντως διαφημιση. δεν ειμαστε το πρωτο φορουμ

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2358

Link to comment
Share on other sites

Η marvel comics δεν έβγαζε τον Σπαιντερμαν?Αυτό τουλάχιστον θυμάμαι από την παιδική μου ηλικία...

 

Λέτε ο μπαμπάς του Σπαίντερμαν να ήτο πόντιος?? Βερβελ

ίδης

 

Άσχετο, προχτές αγό9ρασα (καταλάθος) κάτι φόρμες Cumma ....κατα το Pumma.

Τωρα αν θα βγούν καλές θα ενημερώσω...

Τα λέμε!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθησα να το ψάξω λίγο κι έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Αυτός ο "Mark Elias Johnes", ποιος είναι; Γιατί δεν βρήκα καμιά αναφορά γι' αυτόν σε αγγλόφωνες σελίδες, ούτε για το βιβλίο του. (Εκτός κι αν πρόκειται για "ετερόνυμο" του "μεταφραστή" :whistling: )

2. Είναι Έλληνας; Δεν ακούγεται Ελληνικό το όνομα Mark Elias Johnes :huh: . Με ποια έννοια το λέω: αλλού είδα να χαρακτηρίζεται το βιβλίο: "ορθόδοξη απάντηση κλπ...". Πως γίνεται αυτή να έρχεται από κάποιον απ' έξω (όπου ως γνωστό οι μη-Έλληνες Ελληνορθόδοξοι είναι ελάχιστο ποσοστό του συνόλου)

3. Από την άλλη... πως και ένας ξένος βάζει ήρωα με το όνομα "Νίκος Βερβελίδης" (Ελληνικό) και μετά με ξενικό ψευδόνυμο;;; (Μάρβελ). Περίεργα πράγματα...

4. Είδα επίσης ότι αντιπαραβάλλεται το βιβλίο με τα Χάρι Πότερ.... και να αναφέρεται ότι "Πάντως και η λογοτεχνία της Rowling είναι σε μέτρια επίπεδα, κρινόμενη από καθαρά λογοτεχνική πλευρά". Δεν ξέρω τα λογοτεχνικά κριτήρια για αυτή την αξιολόγηση, αλλά αν διαβάσει κανείς με διάθεση λογοτεχνικής "κριτικής" το απόσπασμα του βιβλίου για το Νίκος Βερβελίδη στο http://egolpio.wordpress.com/2008/10/24/nick_marvel/

...

:censored:

...

Συγνώμη δηλαδή αλλά δεν υπάρχει ευγενικός τρόπος να περιγράψω το "λογοτεχνικό" του επίπεδο, οπότε να μη μιλήσω...

Νομίζω πως ο χώρος που εκφράζει το βιβλίο θα ωφελούνταν "τα μάλα" αν οι "αρμόδιοι" μάθαιναν ορισμένα πράγματα ειδικά όταν θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν ή να μιλήσουν γι' αυτά...

Πραγματικά συμφωνώ 100% με τα λεγόμενα σου Outis!

 

Από μία γρήγορη ματιά στο κείμενο το μόνο που μπόρεσα να διακρίνω (ΕΚΤΟΣ από την απόλυτα αδικαιολόγητη επίθεση στην ανθρώπινη εξέλιξη) είναι ένα αυτοϋπνωτιζόμενο άτομο όπου ο συγγραφέας ονομάζει Νικ, που (στην αίθουσα της δοκιμασίας είμαι τώρα) ΝΕΚΡΩΝΕΙ και ουδετεροποιεί τα ΠΑΝΤΑ γύρω του, αφαιρώντας την όποια ζωή έχουν κρίνοντας αυτός το τι είναι σωστό ή λάθος και το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στο περιβάλλον του./Το υπόλοιπο κείμενο θα το βρείτε κάτω από το απόσπασμα μιας και είναι αρκετά μεγάλο και λίγο άσχετο με το θέμα./Το οποίο ΔΕΝ περιμένω να εγκριθεί και ποτέ...

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά συμφωνώ 100% με τα λεγόμενα σου Outis!

 

Από μία γρήγορη ματιά στο κείμενο το μόνο που μπόρεσα να διακρίνω (ΕΚΤΟΣ από την απόλυτα αδικαιολόγητη επίθεση στην ανθρώπινη εξέλιξη) είναι ένα αυτοϋπνωτιζόμενο άτομο όπου ο συγγραφέας ονομάζει Νικ, που (στην αίθουσα της δοκιμασίας είμαι τώρα) ΝΕΚΡΩΝΕΙ και ουδετεροποιεί τα ΠΑΝΤΑ γύρω του, αφαιρώντας την όποια ζωή έχουν κρίνοντας αυτός το τι είναι σωστό ή λάθος και το ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ στο περιβάλλον του./Το υπόλοιπο κείμενο θα το βρείτε κάτω από το απόσπασμα μιας και είναι αρκετά μεγάλο και λίγο άσχετο με το θέμα./Το οποίο ΔΕΝ περιμένω να εγκριθεί και ποτέ...

Καλά, μη χαθούμε τώρα σε υποκειμενικές απόψεις, και κρίσεις που προέρχονται από ιδεολογικές αντιρρήσεις. Στο κείμενο δεν είδα καμιά "επίθεση" (δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη) για την ανθρώπινη εξέλιξη - κι εν πάσει περιπτώσει αν μια διαφωνία σου με κάτι την παρουσιάζεις σε βιβλίο, δεν έγινε και τίποτα, εκτός...*

Όσο για το χαρακτήρα - ένα απόσπασμα δεν αρκεί για ολοκληρωμένη γνώμη. Απλά διαφαίνεται μια αποτυχία του συγγραφέα να πλάσει αληθοφανείς χαρακτήρες. Δεν μιλάμε για λογοτεχνικό επίπεδο εδώ, αλλά για αποτυχία σε επίπεδο στοιχειώδες - τίποτα που κάποιος διορθωτής κειμένου δεν θα μπορούσε να συμμαζέψει :001construction: ίσως...

Το κείμενο "πάσχει" φιλολογικά σε πολλά στοιχειώδη σημεία κι αυτά είναι αντικειμενικά ζητήματα: Με δυο λέξεις: Είναι κακογραμμένο.

*Βέβαια κι αυτό ακόμα δεν θα πείραζε - μήπως είναι το πρώτο ή το τελευταίο; - αν δεν παρουσιαζόταν με ισχυρισμούς όπως αυτούς του αρχικού "διαφημιστικού" μηνύματος. Ή αν αφηνόταν στην άκρη η κριτική για το λογοτεχνικό επίπεδο άλλων συγγραφέων.

Πάσχει και στο ζήτημα της πρόθεσης - κι εδώ ίσως υπάρχει μια μεγάλη παραξήγηση, ίσως όχι. Βασικά το βιβλίο είναι γραμμένο με προπαγανδιστική πρόθεση (φανερό είναι αυτό), κι έρχεται ως "απάντηση" σε Χάρι Πότερ κτλ. το οποίο όμως ΔΕΝ είναι γραμμένο με προπαγανδιστική πρόθεση. Η παραξήγηση είναι ότι ορισμένοι θρησκευόμενοι όταν κάτι δεν τους κάθεται καλά σ' ένα βιβλίο θεωρούν ότι είναι γραμμένο με σκοπό να "προωθήσει" "σκοτεινά συμφέροντα" - ενώ συνήθως δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση. Και πάνω σ' αυτή την αυθαίρετη υπόθεση στήνονται θεωρίες, εκτοξεύονται κατηγορίες** και άλλα που θυμίζουν στο αποτέλεσμα που παίρνεις από μια πράξη αριθμητικής αν κάνεις κάποιο λάθος στην αρχή: κάθε επιπρόσθετη πράξη σε απομακρύνει περισσότερο από το σωστό αποτέλεσμα :063dizzy: Και ναι μεν μερικές φορές αυτό συμβαίνει - και γίνεται φανερό γρήγορα (όπως στον "Κώδικα Ντα Βίντσι") που φαίνεται να υπήρχε όντως κάποια προπαγανδιστική διάθεση - μαζί με τη υπόσχεση του εύκολου κέρδους που κουβαλά κάθε βιβλίο που περιέχει "συνταρακτικές" δηλώσεις ή εικασίες για τον Ιησού :whistling: Άλλες φορές όμως δεν συμβαίνει.

**Ας πούμε είδα σε σχετική σελίδα που διαφημίζει αυτό το βιβλίο να λέει "μεγαλόψυχα" ότι: Η JK Rowling (του Χάρι Πότερ) δεν είναι σατανίστρια, αλλά είναι wicca" :headb: :wacko::063dizzy: Τώρα απ' ότι ξέρω ότι η JK Rowling είναι μέλος της Εκκλησίας της Σκωτίας (η super ειρωνία αν ξέρετε τι σημαίνει αυτό***) B)

Κι αν κάποιος που θα ήθελε να πείσει για κάτι, αποκαλούσε το κάτι που δεν είναι χάνει στα μάτια μου αυτόματα κάθε αξία και εμπιστοσύνη.

 

 

*** Ω, ναι! Για όσους δεν ξέρουν τη σημαίνει "Εκκλησία της Σκωτίας" θα το πάρει το ποτάμι: είναι οι εκκλησία των kirk sessions - των εκκλησιαστικών "δικαστηρίων" που χρησιμοποίησε το βασιλιάς της Σκωτίας Ιάκωβος ΣΤ' (τέλη 16ου αρχή 17ου αιώνα) όταν εξαπέλυσε το κυνήγι των μαγισσών (που κράτησε πολλά χρόνια μετά από αυτόν). Η κα Rowling λοιπόν είναι μέλος της! Πως αλλάζουν οι καιροί :rolleyes: Μια φορά Wicca δεν είναι...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: υπό κανονικές συνθήκες θα έπρεπε να διαγραφεί αυτό το θέμα γιατί απλά το μέλος κάνει διαφήμιση αλλά δεν νομίζω ότι θα βάλει «στο σωστό το δρόμο» και πολλούς...

 

Μπα...απλά έπρεπε να μπει στη στήλη "ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ..." :063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να φτιάξω ένα σχετικό topic για τη στήλη  "ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ..." , αλλά είπα να ψάξω πρώτα αν υπάρχει ήδη (σαν παλιός undertaker του forum) κι όντως εκεί μάλλον θα υπήρχε κανονικά ...  :insane: ,

Μπα...απλά έπρεπε να μπει στη στήλη "ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ..."  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:


Φίλοι μου, μου έστειλαν το link για πλάκα: http://www.impantokratoros.gr/F118A52F.el.aspx  , και ακόμη δεν έχω καταλήξει αν γέλασα περισσότερο από το περιεχόμενο των αποσπασμάτων που άκουσα ή από το διάβασμα της αναγνώστριας..., βάλτε λίγο  :063laugh:.

 

Τώρα ως προς τη γνώμη μου για το Νικ Μάρβελ; Ήδη με έχετε καλύψει!!

 

Γιατί μου θυμίζει λίγο βιβλίο κατηχητικού; rolleyes7.gifrolleyes7.gif

 

Μα όντως είναι, σε συζήτηση για το τι μου στείλανε :shocked:  :D , βρήκαμε αναφορές που φημολογούνταν ότι γράφτηκε για κατήχηση και για να ανταγωνιστεί το Harry Poter, ντάξει το γεγονός πως μέχρι και η εμφάνιση του πρωταγωνιστή είναι ίδια... :wallbash:  :down: 

 

Δε θα έκανα καλύτερη τοποθέτηση: 

 

 

Κάθησα να το ψάξω λίγο κι έχω τις εξής ερωτήσεις:
1. Αυτός ο "Mark Elias Johnes", ποιος είναι; Γιατί δεν βρήκα καμιά αναφορά γι' αυτόν σε αγγλόφωνες σελίδες, ούτε για το βιβλίο του. (Εκτός κι αν πρόκειται για "ετερώνυμο" του "μεταφραστή" whistling2.gif )
 

Γιατί άραγε;!!! :whistling: 

 

Κάθησα να το ψάξω λίγο κι έχω τις εξής ερωτήσεις:
1. Αυτός ο "Mark Elias Johnes", ποιος είναι; Γιατί δεν βρήκα καμιά αναφορά γι' αυτόν σε αγγλόφωνες σελίδες, ούτε για το βιβλίο του. (Εκτός κι αν πρόκειται για "ετερώνυμο" του "μεταφραστή" whistling2.gif )
2. Είναι Έλληνας; Δεν ακούγεται Ελληνικό το όνομα Mark Elias Johnes huh.gif . Με ποια έννοια το λέω: αλλού είδα να χαρακτηρίζεται το βιβλίο: "ορθόδοξη απάντηση κλπ...". Πως γίνεται αυτή να έρχεται από κάποιον απ' έξω (όπου ως γνωστό οι μη-Έλληνες Ελληνορθόδοξοι είναι ελάχιστο ποσοστό του συνόλου)
3. Από την άλλη... πως και ένας ξένος βάζει ήρωα με το όνομα "Νίκος Βερβελίδης" (Ελληνικό) και μετά με ξενικό ψευδόνυμο;;; (Μάρβελ). Περίεργα πράγματα...
4. Είδα επίσης ότι αντιπαραβάλλεται το βιβλίο με τα Χάρι Πότερ.... και να αναφέρεται ότι "Πάντως και η λογοτεχνία της Rowling είναι σε μέτρια επίπεδα, κρινόμενη από καθαρά λογοτεχνική πλευρά". Δεν ξέρω τα λογοτεχνικά κριτήρια για αυτή την αξιολόγηση, αλλά αν διαβάσει κανείς με διάθεση λογοτεχνικής "κριτικής" το απόσπασμα του βιβλίου για το Νίκος Βερβελίδη στο http://egolpio.wordpress.com/2008/10/24/nick_marvel/
...
:censored2:
...
Συγνώμη δηλαδή αλλά δεν υπάρχει ευγενικός τρόπος να περιγράψω το "λογοτεχνικό" του επίπεδο, οπότε να μη μιλήσω...
Νομίζω πως ο χώρος που εκφράζει το βιβλίο θα ωφελούνταν "τα μάλα" αν οι "αρμόδιοι" μάθαιναν ορισμένα πράγματα ειδικά όταν θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν ή να μιλήσουν γι' αυτά...

 

+ ένα έξτρα σχόλιο, οκ εγώ θα το έβαζα για πλάκα, αν το μέλος που έκανε την ανάρτηση το έκανε για διαφήμιση, πρόσεξε σε τι φόρουμ έγινε μέλος και έκανε την ανάρτηση; :poster_oops:  :good:   :LolLolLolLol:  

 


Μπα...απλά έπρεπε να μπει στη στήλη "ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ..."  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Που το θυμήθηκες αυτό?!

 

Σχετικά με τον Mark Elias Johnes (τον "συγγραφέα" του βιβλίου) εκείνο που έχω βρει εν τω μεταξύ είναι ότι έχει πεθάνει κάπου γύρω στο 2000 ή κάτι τέτοιο.

Το βιβλίο - με την ευκαιρία - είχε πουλήσει πάνω από 70.000 αντίτυπα ήδη από τα πρώτα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...