Jump to content

Help :P


Verei
 Share

Recommended Posts

Παιδιά έχω μια απορία(περίεργο :cheerful: )

 

Και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας!

 

 

Διάβασα το άρθρο τις Νεφέλης για τις γάτες και την μαγεία,πραγματικά ενδιαφέρον,και παρατήρησα κάτι.

 

Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε πολλές γάτες τις οποιες μάλιστα ταΐζω εγώ προσωπικά.Μια από άυτες όμως έχει πολύ θράσος,εννοώ ότι ας πούμε μπαίνει μέσα στην κουζίνα από την πίσω πόρτα περιπλανιέται μέσα στο σπίτι και μόλις δει κάποιον δεν τρομάζει και φεύγει όπως άλλες γατες απλά και μονο αν τις φωνάξεις με επιθετικό τρόπο φεύγει αλλιώς δεν την σηκώνει ούτε γερανός!Αυτή η συγκερκυμέμη γάτα λοιπόν αφήνει όλους να την χαϊδέψουν ή να την πλησιάσουν εκτος από μένα :( .Δεν έχω καθόλου κακές προθέσεις απέναντι τις όπως απέναντι και σε κανένα άλλο ζώο!Επίσης την έχω πετύχει πολλές φορες να κάθεται έξω από το παράθυρο του δωματίου μου και να με κοιτάει και μου έχει τύχει να ακούω γρατζουνίσματα γάτας στα παντζούρια το βραδυ!

 

 

 

Θα ήθελα μια γνώμη πάνω σε αυτό από οποιον ξέρει περισσότερα πάνω στο θέμα :kitty:

 

 

 

Y/Γ Ρωτήσαμε και μας είπαν ότι αυτηή η γάτα δεν ανηκε στους προηγούμενους ενοικους του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

...Μια από άυτες όμως έχει πολύ θράσος,εννοώ ότι ας πούμε μπαίνει μέσα στην κουζίνα από την πίσω πόρτα περιπλανιέται μέσα στο σπίτι και μόλις δει κάποιον δεν τρομάζει και φεύγει όπως άλλες γατες απλά και μονο αν τις φωνάξεις με επιθετικό τρόπο φεύγει αλλιώς δεν την σηκώνει ούτε γερανός!Αυτή η συγκερκυμέμη γάτα λοιπόν αφήνει όλους να την χαϊδέψουν ή να την πλησιάσουν εκτος από μένα :( .Δεν έχω καθόλου κακές προθέσεις απέναντι τις όπως απέναντι και σε κανένα άλλο ζώο!Επίσης την έχω πετύχει πολλές φορες να κάθεται έξω από το παράθυρο του δωματίου μου και να με κοιτάει και μου έχει τύχει να ακούω γρατζουνίσματα γάτας στα παντζούρια το βραδυ!

 

 

 

Θα ήθελα μια γνώμη πάνω σε αυτό από οποιον ξέρει περισσότερα πάνω στο θέμα :kitty:

 

 

 

Y/Γ Ρωτήσαμε και μας είπαν ότι αυτηή η γάτα δεν ανηκε στους προηγούμενους ενοικους του διαμερίσματος.

Προφανώς έχει ζήσει με ανθρώπους εκεί γύρω ή αλλού. Απίθανο να έχει μεταφυσική προέκταση το πράγμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία(περίεργο :cheerful: )

 

Και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας!

 

 

Διάβασα το άρθρο τις Νεφέλης για τις γάτες και την μαγεία,πραγματικά ενδιαφέρον,και παρατήρησα κάτι.

 

Στην πολυκατοικία που μένω έχουμε πολλές γάτες τις οποιες μάλιστα ταΐζω εγώ προσωπικά.Μια από άυτες όμως έχει πολύ θράσος,εννοώ ότι ας πούμε μπαίνει μέσα στην κουζίνα από την πίσω πόρτα περιπλανιέται μέσα στο σπίτι και μόλις δει κάποιον δεν τρομάζει και φεύγει όπως άλλες γατες απλά και μονο αν τις φωνάξεις με επιθετικό τρόπο φεύγει αλλιώς δεν την σηκώνει ούτε γερανός!Αυτή η συγκερκυμέμη γάτα λοιπόν αφήνει όλους να την χαϊδέψουν ή να την πλησιάσουν εκτος από μένα :( .Δεν έχω καθόλου κακές προθέσεις απέναντι τις όπως απέναντι και σε κανένα άλλο ζώο!Επίσης την έχω πετύχει πολλές φορες να κάθεται έξω από το παράθυρο του δωματίου μου και να με κοιτάει και μου έχει τύχει να ακούω γρατζουνίσματα γάτας στα παντζούρια το βραδυ!

 

 

 

Θα ήθελα μια γνώμη πάνω σε αυτό από οποιον ξέρει περισσότερα πάνω στο θέμα :kitty:

 

 

 

Y/Γ Ρωτήσαμε και μας είπαν ότι αυτηή η γάτα δεν ανηκε στους προηγούμενους ενοικους του διαμερίσματος.

 

Αν όμως στη γειτονιά σου ζούσαν ινδουϊστές (ινδοί, τέσπα...) και τους ρωτούσες, θα σου'λεγαν αμέσως πως πρόκειται για οικεία περίπτωση μετενσάρκωσης: η γάτα που μπήκε με τέτοιο θράσος στον χώρο σου και δεν...σε αφήνει να τη χαϊδέψεις, είναι μετενσάρκωση κάποιου γνωστού σου συγγενή. Η ψυχή του σε σώμα ζώου (γάτας, εδώ) δηλαδή. Και ειλικρινά θα το πιστεύουν αυτό! Και δεν κάνω πλάκα, αν το γελάτε. Από 'κει και πέρα: εσύ θα κρίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως στη γειτονιά σου ζούσαν ινδουϊστές (ινδοί, τέσπα...) και τους ρωτούσες, θα σου'λεγαν αμέσως πως πρόκειται για οικεία περίπτωση μετενσάρκωσης: η γάτα που μπήκε με τέτοιο θράσος στον χώρο σου και δεν...σε αφήνει να τη χαϊδέψεις, είναι μετενσάρκωση κάποιου γνωστού σου συγγενή. Η ψυχή του σε σώμα ζώου (γάτας, εδώ) δηλαδή. Και ειλικρινά θα το πιστεύουν αυτό! Και δεν κάνω πλάκα, αν το γελάτε. Από 'κει και πέρα: εσύ θα κρίνεις...

 

 

 

 

 

Ναι όντως η θεωρία τον ινδουιστών το υποστηρίζει άντο αλλα δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο :blink:

 

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ^_^

 

 

Outis μπορεί να έχεις και δικαίο απλά ήθελα να ακούσω και την άποψη κάποιων άλλων πάνω στο θέμα και να με βοηθήσουν να βγάλω συμπέρασμα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καθε ζωο εχει τον δικο του χαρακτηρα και επειδη απο μικρο παιδι παντα εχουμε γατες δεν μου φαινεται παραξενο αυτο που λες. Απλα μπορει να μην σε γουσταρει.Πως τυχαινει να δεις εναν ανθρωπο και να μην τον χωνεψεις χωρις καν να τον γνωρισεις?Καπως ετσι ειναι και αυτο.Τωρα οτι σε παρατηρει οταν κοιμασαι αυτο ειναι λιγο περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τη σειρά μου πιστεύω ότι είναι άλλο ένα κακομαθημένο γατί που απλά είναι περίεργο.

Κάποτε έφαγε ξύλο από άνθρωπο και γιαυτό και φοβάται μην τη χτυπήσεις γιαυτό και δεν σε πλησιάζει.

και η περιέργια της την κάνει να κοιτάει.

για ρώτα πρην βεβαιωθείς για την Μετενσάρκωση κάνει το ίδιο και με τους άλλους ένοικους?

Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι αντίθετως με την Μετενσάρκωση αλλά πρώτα ας αποκλείσουμε τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι πολυ σωδτο αυτο που λες Σαντοου.Ο γατος που εχω τωρα εφτασε σχεδον χρονο για νατον χαιδεψω πρωτη φορα γιατι φοβοταν γενικα τους ανθρωπους και παντοτε με παρατηρουσε.Ερχοταν απαιτουσε νιαουριζοντας το φαι του αλλα ως εκει.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αποκλείεται για μετανσαρκωση,όχι ότι δεν πιστεύω απλά νομίζω ότι τα ανθρώπινα οντα μετασαρκώνοντε σε ανθρώπινα οντα οι γάτες σε γάτες,αλλα αυτό είναι ένα άλλο θέμα..

 

Πάντως αν φοβόταν τους ανθρώπους δεν νομίζω ότι θα έμπαινε στο σπίτι και θα έφευγε μονο αν την έδιωχνες με έντονο τρόπο :huh:

 

 

Και πάλι όμως έχουμε κάνει προόδους!Τον τελευταιο καιρό με άφησε μάλιστα και να την χαϊδέψω :rolleyes: !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με το Φενγκ Σούι, αν έχεις παράθυρο κοντά στο κρεβάτι, πιο συγκεκριμένα πίσω από το κεφάλι σου, κινδυνεύεις να χάσεις την σφάλειά σου και να κοιμάσαι άσχημα, οπότε τσέκαρε κι αυτό το ενδεχόμενο!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Φενγκ Σούι, αν έχεις παράθυρο κοντά στο κρεβάτι, πιο συγκεκριμένα πίσω από το κεφάλι σου, κινδυνεύεις να χάσεις την σφάλειά σου και να κοιμάσαι άσχημα, οπότε τσέκαρε κι αυτό το ενδεχόμενο!

 

:lol:

Τι ακριβώς θα πρέπει να τσεκάρει κανείς;

Το αν υπάρχει παράθυρο - με τυφλή πίστη σε κάτι που είπαν πως λέει το Feng Shui;

ή το αν κινδυνεύει να χάσει την ασφάλειά του (υποθέτω όχι το ΙΚΑ) και να κοιμάται άσχημα στην περίπτωση που έχει παράθυρο π΄σιω από το κεφάλι;;;

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε outis, ένα αστείο κάναμε! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η γατα και γενικα τα ζωα οπως μας ειναι γνωστο απο την απλη μας παρατηρηση και μονο οτι δεν εχουν την ιδια αντιληψη με εμας για τον χωρο.Μπαινει μεσα στο σπιτι και δεν φευγει ευκολα γιατι μαλλον ειναι πιο περιεργη απο τις αλλες.Επισης δεν βλεπει το σπιτι σου ως δικο σου και ισως κατι την τραβαει εκει.Ακομη ξερει οτι μπορει να την γλυτωσει αν κινδυνευσει οποτε για αυτο και δεν φευγει ευκολα γιατι αντιλαμβανεται το περιθωριο που εχει.Παντως οι γατες ειναι φοβερα ζωα ποτε δεν μπορεις να τα καταλαβεις απολυτα οπως τον σκυλο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Φενγκ Σούι , αν έχεις παράθυρο κοντά στο κρεβάτι, πιο συγκεκριμένα πίσω από το κεφάλι σου, κινδυνεύεις να χάσεις την σφάλειά σου και να κοιμάσαι άσχημα, οπότε τσέκαρε κι αυτό το ενδεχόμενο!

 

 

Παιδειά δεν ξερω τι λεει το Φενγκ Σούι αλλα εγω ριχνω κατι 12ωρους υπνους και το ευχαριστιεμε :lol:

 

 

 

Eυχαριστω για τις πληροφοριες και για τις αποψεις σας!Παντα καλοδεχουμενες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμένα που με βλέπουν οι γάτες και φεύγουν είναι φυσιολογικό;... :P

 

 

 

Και μένα,συνυθως,ενω πάντα εχω καλες προθεσεις! :015annoyed:

 

Μαλλον θα φταει το οτι ειμαι σχεδον 2 μετρα :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...