Jump to content

γρηκλις


Neraida
 Share

Recommended Posts

ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ GREEKLISH???

Ο,τι είχαν να φοβηθούν τα αρχαία από την Νεολληνική συμφωνα με κάποιους.Πάντως προσωπικά τα greeklish είναι μια χοντροκομμένη χυδαιότητα και βιασμός της ελληνικής γλώσσας!!! :smilewink: Σο σιμπολ ασ δατ(so simple as that) ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Λοιπόν δεν διαφωνω με τις αποψεις σας περι των γρικλις .

Παρ΄ ολα αυτα για μας τους ανορθογραφους ειναι πολυ πιο

βολικο να γραφουμε σε αυτη τη διαλεκτο.

Ασε που οταν γραφουμε με ελλινικους τα δικα σας ματια

θα πεσουν στο πατομα και οχι τα δικα μας :cheerful: :cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ κουραστικά τα greeklish στην ανάγνωση. Περισσότερο απ'ότι τα ανορθόγραφα ελληνικά.

Αν χρησιμοποιείς firefox, μπορείς εδώ να εγκαταστήσεις ελληνικό ορθογράφο κατευθείαν. Μετά δεξί κλικ στο κουτάκι που γράφεις > Spell Check this field (επιλέγεις el-en από κάτω που λέει Languages).

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπόν αυτή την λογική δεν μπορώ να την καταλάβω...

 

Είμαι ανορθόγραφος λέει και αντι να προσπαθήσει να βελτιωθεί κάποιος, (δεν αναφερόμαι προσωπικά , αλλά γενικά) προτιμάει να σακατέψει την ίδια την γλώσσα και γραφή του.

 

Για την ιστορία και να γνωρίζουν αρκετοί απο εδώ. Η γραφή Ελληνικών με Λατινικούς χαρακτήρες ξεκίνησε απο τους φοιτητές της Ελλάδος σε άλλες χώρες, όπου μέσα απο πληκτρολόγια και SMS , τοπικών μηχανημάτων που δεν είχαν υποστήριξη Ελληνικής γραφής , ήταν αναγκασμένοι να κάνουν χρήση λατινικών χαρακτήρων.

Ακόμα και τότε όμως, η συγκεκριμένη γραφή είχε την απαραίτητη "προφορά" μέσω των λατινικών γραμμάτων.

 

Έτσι η λέξη "εξοδος" θα γραφόταν "eksodos" και οχι "e3ontos" ή "exodos".

 

Σήμερα ευτυχώς σε αρκετές διαδικτυακές Ελληνικές κοινότητες, τα greeklish πλέον δεν είναι ανεκτά , εκτός και αν όπως είπα το τερματικό του χρήστη λόγω αλλοδαπής προέλευσης δεν υποστηρίζει Ελληνική γραφή. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ!

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπόν αυτή την λογική δεν μπορώ να την καταλάβω...

 

Είμαι ανορθόγραφος λέει και αντι να προσπαθήσει να βελτιωθεί κάποιος, (δεν αναφερόμαι προσωπικά , αλλά γενικά) προτιμάει να σακατέψει την ίδια την γλώσσα και γραφή του.

 

πολυ ασχημη αντιδραση :mad4:

δεν μιλαω για μενα . Εγω ειμαι αδικαιολογητος .

ΑΛΛΑ δεν μπορεις να πεις σε ενα δυσλεκτικο οτι σακατευει την ιδια του τη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησε για δυσλεκτικό, για ανορθόγραφο μίλησε.

Εννοείται πως αν υπάρχει λόγος, γίνεται ανεκτό (με προηγούμενη επικοινωνία με κάποιον συντονιστή) να γράφει κάποιος με greeklish.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγω παντως το θεωρω μειζον προβλημα να μην ξερει καποιος γηγενης τον τροπο γραφης της γλωσσας του..Ενταξει δεν λεω ολοι κανουμε καποια στιγμη λαθη αλλα οχι και τοσο μεγαλα οπως ειδα παραπανω...Η Ελληνικη γλωσσα εκβαρβαριζεται δημοσιως μεσω των ΜΜΕ...Ενα απλο παραδειγμα...Ολα τα καναλια οταν ειχαν ειδησεις ελεγαν για τις ''πενταημερες..''ειναι ευρεως γνωστο οτι ο ορος αυτος δν υφισταται..ειναι λογικο παιδια της ηλικιας μου και κατωτερης ηλικιας να μην γνωριζουν πολυ καλη ορθογραφια και οχι μονο αυτο..Η γλωσσα μας εχει υπεροχες λεξεις που δεν γνωριζα..οπως οιστρηλατημενος που ειναι ο εμπνευσμενος η ο προπετης που ειναι ο αυθαδης...

Βεβαια περα απο το λεκτικο πιο μεγαλη σημασια εχει το ορθογραφικο προβλημα...και κατα κορον το συντακτικο που ακομα και φιλολογοι με πτυχια κανουν λαθος...!!

Σχετικα με τα λεγομενα γρικ λις η οπως τα χαρακτηρισε καποια κοπελα στην προηγουμενη σελιδα greek kill lish (ειλικρινα ειναι καταπληκτικος ο χαρακτηρισμος) ειμαι κατηγορηματικος...δεν πρεπει να υπαρχουν σε ελληνικα φορουμ ειναι ντροπη για εμας,για την παραδοση μας!!!Αυτα ηταν τα ταπεινα λογια μου,ακομα και αν πληγωσα καποιους ηταν η δικη μου αληθεια...

 

 

Σας χαιρετω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΟΣΑ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΑΝ ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ

ΟΣΑ ΕΝΙΩΣΑ ΜΙΑ ΠΛΑΝΗ

Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΥΜΜΑΧΟΣ, Ο ΦΟΒΟΣ

ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ ΜΙΑ ΜΑΧΗ

ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ

ΥΨΩΝΩ ΤΑ ΤΕΙΧΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΚΤΙΝΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΧΑΙΔΕΥΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΥ

ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΕΑ

ΝΙΚΗΣΑ ΚΙ ΑΠΟΨΕ

ΕΧΑΣΑ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ, ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ

ΑΣ ΚΟΙΜΗΘΩ

ΑΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ

ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΑΧΗ

ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΥΧΤΑ

''DORIAN'

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ωραία τα όσα λέτε παραπάνω, θα ήθελα όμως τα το προσεγγίσω λίγο διαφορετικά το θέμα..

 

 

Δεν πρόκειται να αναφερθώ στο κατά πόσο είναι σωστό η όχι να γράφουμε greeklish Καθώς αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός.

Όμως καλό είναι να σεβόμαστε τους γύρο μας, και ακόμη περισσότερο τα όσα γράφουμε.

Ένα κείμενο στην Ελληνική γλώσσα, όσο όμορφα λόγια και να έχει, όσο πλούσιο λεξιλόγιο και να χρησιμοποιεί, χάνει την αξία του όταν παρουσιάζεται με λατινικούς χαρακτήρες. Και αυτό το λέω καθαρά από άποψη αισθητικής.

 

Σε ένα chat η σε ένα sms δεν έχει τόση ιδιαίτερη σημασία το αν θα χρησιμοποιήσουμε greeklish. Σκοπός μας είναι να συνεννοηθούμε εύκολα και γρήγορα.

Επίσης το κείμενο περιορίζεται σε φράσεις, η κάθε μια το πολύ 2 γραμμές. Αυτό καθιστά βατή την ανάγνωση σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Αντίθετα σε ένα φόρουμ όπου παρουσιάζονται απόψεις και αναλύσεις μελών τα κείμενα σίγουρα δεν περιορίζονται σε φράσεις.

Κατά συνέπεια δημοσιεύονται μακροσκελή κείμενα τα οποία μέσα από το λόγο τους προσπαθούν να υποστηρίξουν τις πεποιθήσεις του συγγραφέα ( να γράψω author μου φαινόταν κάπως..confused.gif )

 

Στην πράξη είναι δύσκολο να γίνει ανάγνωση ενός κειμένου το οποίο είναι γραμμένο στην Ελληνική διάλεκτο ενώ ταυτόχρονα παρουσιάζετε με λατινικούς χαρακτήρες.

Πέρα από αυτό όμως όταν ένας αναγνώστης διαβάσει κάποιες δημοσιεύσεις, έρχεται η στιγμή που τα μάτια του γνωρίζουν για ακόμη μια φορά την κόπωση. Τα greeklish μπορούν εύκολα να συμβάλουν στην κόπωση του αναγνώστη και ταυτόχρονα να απαξιώσουν το κείμενο που παρουσιάζουν ακόμη και αν πρόκειται για μία μεμονωμένη φράση.

Εδώ να επισημάνω πως δεν διαβάζουμε από ένα βιβλίο αλλά από μια οθόνη. και ότι οθόνη και να είναι....είναι οθόνη.

 

Γνωρίζω πως τώρα τελευταία δεν πολύ κυκλοφορούν τα greeklish σε αυτό το foroum, αλλά ένα τέτοιο θέμα είναι all time classic.

 

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω πως στην πράξη είμαι ανορθόγραφος.

Είμαι δυσλεκτικός και πότε μου δεν μπήκα στην διαδικασία να μάθω ορθογραφία.

Όμως όταν θα γράψω μια λέξη λάθος ορθογραφικά δεν θα μου κάθετε καλά στο μάτι. Δεν θα μου αρέσει εμφανισιακά.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα greeklish. Τα θεωρώ άκρος αντιαισθητικά!

 

 

 

 

Ελπίζω τα παραπάνω να είναι μια θετική παρότρυνση για τα συν-ανοθρογραφα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γενικότερα είμαι της άποψης πως η γλώσσα είναι τα όρια της σκέψης σου,οσο καλά γνωρίζεις μια γλωσσα τελος πάντων τοσο διευρύνεις τους ορίζοντές σου

Θεωρώ με τα γκρικλις πως ξεχνάς τι εστι ορθογραφία και πως ενισχυεται το επιπεδο ανορθογραφίας

Επιπλέον πιστευω η υιοθετηση τους ειναι ένα βήμα προς την παγκοσμιοποιηση-"ένας τρόπος γραφης"

Κανείς πραγματικά δε γνωρίζει τι επιφυλάσει το μέλλον...μπορεί τα γκρικλις να εχουν την πορεία των Νεοελληνικων :-/

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λοιπόν δεν διαφωνω με τις αποψεις σας περι των γρικλις .

Παρ΄ ολα αυτα για μας τους ανορθογραφους ειναι πολυ πιο

βολικο να γραφουμε σε αυτη τη διαλεκτο.

Ασε που οταν γραφουμε με ελλινικους τα δικα σας ματια

θα πεσουν στο πατομα και οχι τα δικα μας :cheerful_h4h: :cheerful_h4h: :cheerful_h4h:

καλύτερα ελληνικά με λάθη (έχει και ανορθόγραφη μαγική παράδοση η Ελλάδα!) παρά γκρικλις - ektos ki an den ginete μια σύντομη φράση (στο βλακμπερρυ πχ δεν έχω Ελληνικά... κι αν είναι επειγον...) Αλλά τότε καλύτερα αγγλικά ή περιμένέ να βρεθείς σε ελληνικό πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επίσης να προσθέσουμε και πάλι ότι ένα φόρουμ δεν είναι chat. Κάποιος που γράφει τις σκέψεις του μπορεί να τις περνάει από έναν ορθογραφικό έλεγχο πρώτα και να διορθώνει έτσι τα πιο τρανταχτά λάθη. Να πω επίσης ότι το ότι κάποιος είναι δυσλεκτικός σημαίνει ότι δεν μπερδεύει μόνο τα φωνήεντα, αλλά και τα δίψηφα σύμφωνα, κάνει αναγραμματισμούς κτλ. Επομένως, ακόμα και σε greeklish να γράφει, δεν έχει πολλή σημασία, γιατί και εκεί θα υπάρχουν αναγραμματισμοί και λάθη. 

 

Υπάρχει μια γενικότερη δυσκολία για κάποιον με δυσλεξία να συμμετέχει σε ένα φόρουμ γιατί όλα τα κείμενα είναι γραπτής μορφής. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα greeklish θα κάνουν τη ζωή του πιο εύκολη. Η οποιαδήποτε επικοινωνία με γραπτό λόγο είναι δύσκολη για έναν δυσλεκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...