Jump to content

topic χωρις topic!!!


scarab
 Share

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους σας και καλη χρονια!

αν και λιγο καθυστερημενα πιστευω οτι ποτε δεν ειναι αργα να ευχηθεις! :cheerful:

θα ηθελα να προτεινω κατι και φυσικα με την συμμετοχη σας ισως θα μπορουσε να βοηθησει καποιους που ασχολουνται με την τεχνη !

αυτο που θελω να προτεινω ειναι να γινει μια νεα ενοτητα για ορισμενα βιβλια που πρεπει να αποφυγει καποιος!

τωρα θα μου πειτε οτι οτι διαβασει κανεις καλο ειναι και τον βοηθαει....απλα ορισμενα βιβλια στον τομεα αυτο ισως ειναι επικινδυνα σε ανθρωπους που δεν εχουνε εμπειρια κια ισως ειναι καλυτερα να τα αποφυγουνε!

βλεπω το φορουμ εχει γεμισει συμμετοχες και υπαρχουνε και πολλα νεα παιδια που ενδιαφερονται για την τεχνη αλλα ισως να μην "βλεπουνε " και ορισμενες παγιδες που μπορει να κρυβουνε καποια βιβλια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους σας και καλη χρονια!

αν και λιγο καθυστερημενα πιστευω οτι ποτε δεν ειναι αργα να ευχηθεις! :cheerful:

θα ηθελα να προτεινω κατι και φυσικα με την συμμετοχη σας ισως θα μπορουσε να βοηθησει καποιους που ασχολουνται με την τεχνη !

αυτο που θελω να προτεινω ειναι να γινει μια νεα ενοτητα για ορισμενα βιβλια που πρεπει να αποφυγει καποιος!

τωρα θα μου πειτε οτι οτι διαβασει κανεις καλο ειναι και τον βοηθαει....απλα ορισμενα βιβλια στον τομεα αυτο ισως ειναι επικινδυνα σε ανθρωπους που δεν εχουνε εμπειρια κια ισως ειναι καλυτερα να τα αποφυγουνε!

βλεπω το φορουμ εχει γεμισει συμμετοχες και υπαρχουνε και πολλα νεα παιδια που ενδιαφερονται για την τεχνη αλλα ισως να μην "βλεπουνε " και ορισμενες παγιδες που μπορει να κρυβουνε καποια βιβλια!

!!!

Μάλλον ένα τέτοιο θέμα θα έχει τα αντί

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργο αυτό που ζητάς, όχι μόνο γιατί κάθε βιβλίο έχει να προσφέρει κάτι - όπως λες κι εσύ, αλλά και γιατί κάθε βιβλίο είναι εν δυνάμει "επικίνδυνο" για κάποιον που χρησιμοποιεί με λανθασμένο τρόπο τις γνώσεις που αποκόμισε απ' αυτό*. Από 'κει και πέρα υπεισέρχεται και ο παράγοντας της υποκειμενικότητας, όπου κάποιο βιβλίο που μπορεί να θεωρείς εσύ άσχημο ή και επικίνδυνο, κάποιος άλλος να το βρίσκει εξαιρετικό.

 

*Αυτές είναι και οι "παγίδες" που λες. Η λανθασμένη χρήση ή/και "παρεξήγηση" του νοήματος ενός βιβλίου, που αυτό εναπόκειται στην κρίση του ανθρώπου. Μην ξεχνάς ότι ακόμα και κάτι που κατά τη δική σου κρίση αποτελεί παγίδα, μπορεί να εκφράζει κάποιον άλλον.

 

 

Ωστόσο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το τόπικ για να αναφέρουμε βιβλία που είναι "αντικειμενικά πατάτες", αν υπάρχουν τέτοια.. :angel:

Link to comment
Share on other sites

...Ωστόσο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το τόπικ για να αναφέρουμε βιβλία που είναι "αντικειμενικά πατάτες", αν υπάρχουν τέτοια.. :angel:
Νομίζω πως τα λογιών-λογιών "Νεκρονομικά" που κυκλοφορούν ταιριάζουν σ' αυτό - αν τα διαβάζει κανείς για οτιδήποτε άλλο από μυθιστορήματα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα λογιών-λογιών "Νεκρονομικά" που κυκλοφορούν ταιριάζουν σ' αυτό - αν τα διαβάζει κανείς για οτιδήποτε άλλο από μυθιστορήματα.

 

 

Υπάρχει κανείς που διαβάζει το Νεκρονομικό για μυθιστόρημα;... :P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που διαβάζει το Νεκρονομικό για μυθιστόρημα;... :P

Σαφώς! Και έτσι πρέπει, διότι αυτή είναι η αφετηρία του.

Ενδεχομένως εδώ να πρέπει να σημειωθούν και οι 4560347856 εκδόσεις της σολομωνικής, όπου η προσέγγιση θα πρέπει να 'ναι παρόμοια. :P

Link to comment
Share on other sites

Ok, νόμιζα ότι αν κάποιος ψάχνει για bed time stories δε θα αγοράσει το Νεκρονομικό, απ΄ το όνομα και μόνο... :P Για τη σολομωνική έχεις δίκιο, μέχρι και η κουτσή Μαρία έχει...

 

Να προτείνω μια ιστοσελίδα που ταιριάζει εδώ... Click

 

Και όπως θα δείτε... A bad book is better than no book at all!

Link to comment
Share on other sites

!!!

Μάλλον ένα τέτοιο θέμα θα έχει τα αντί

καταραμένη σύνδεση!!!(της σχολής μου)...

 

αντιθετο αποτέλεσμα ήθελα να πω (κ το έκοψε όπως κ τις άλλες 2 προτάσεις) όπου εξηγούσα πως:

Πες οτι ακόμα Ψάχνω τον δρόμο μου, ακόμα ΔΕΝ έχω επαφές με ανεπτυγμένα βιβλία, και πες επίσης πως βλέπω 2-3 τίτλους "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΥΣ"!!!

Ε, Αυτούς ακριβώς θα διαβάσω, επειδη όπως και σε κάθε άλλο θέμα που αρχίζω να παίρνω γεύση, έτσι και σε αυτό θα θέλω να πέσω με τα μούτρα.

 

Επίσης κάθε τι απαγορευμένο έλκει το κοινό πολύ περισσότερο από τα "ανοιχτά" θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Νεκρονομικοω τι αλλο να ειναι απο μυθιστορημα.Ομως ειναι αρκετα επικινδυνο για την ψυχικη υγεια καποιου που θα το παρει στα σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Νεκρονομικοω τι αλλο να ειναι απο μυθιστορημα.Ομως ειναι αρκετα επικινδυνο για την ψυχικη υγεια καποιου που θα το παρει στα σοβαρα.

Γι' αυτό ταιριάζει στο τόπικ.

 

ΥΓ. Για την ιστορία, οι περίφημοι "σατανιστές της Παλλήνης" είχαν τυπικά με Λαβκραφτικές και "Νεκρονομικές" επιρροές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ενα νεκρονομικο καποιου Ντοναλτ Ταισον νομιζω.Μεγαλη αηδια και απογοητευση.Αλλα γενικοτερα δεν με απασχολησε ποτε και δεν ηξερα οτι κυκλοφορουν και τυπικα για αυτα τα βδελυγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επισης ιδιαιτερη προσοχη θελουν βιβλια που αναφερονται σε γριμμορια και γενικα ειναι σαν οδηγος χρησης απο αγνωστους συγγραφεις.Καλο θα ειναι να αντιπαραβαλλονται και με αλλα συγγραματα που αναφερονται στο ιδιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

.."O AΓΩΝ ΜΟΥ" του ξέρετε-ποιου-δεν-λέμε-το-όνομα-φωνάζει-η-κυρα-Θωθη προφανώς και συγκαταλέγεται στην εν λόγω λίστα... :P

Link to comment
Share on other sites

... και σε ότι αφορά το NECRONOMICON, ναι: αυτό, μόνο ως συναρπαστικό ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ μπορεί να διαβαστεί! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...