Jump to content

topic χωρις topic!!!


scarab
 Share

Recommended Posts

.."O AΓΩΝ ΜΟΥ" του ξέρετε-ποιου-δεν-λέμε-το-όνομα-φωνάζει-η-κυρα-Θωθη προφανώς και συγκαταλέγεται στην εν λόγω λίστα... :P

Δεν ξέρω αν του έχεις ρίξει καμιά ματιά. Άσχετα με το ποιος το έγραψε ή τις προκαταλήψεις μας είναι πολύ καλογραμμένο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Για την ιστορία, οι περίφημοι "σατανιστές της Παλλήνης" είχαν τυπικά με Λαβκραφτικές και "Νεκρονομικές" επιρροές.

 

Σατανιστές της Παλλήνης;

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια 15ετια τουλαχιστον ειχαν συλληφθει για ανθρωποκτονιες πανω σε σατανιστικες τελετες Κατσουλας Δημητροκαλης Μαργετη και ενας ακομη.Τις τελετες νομιζω οτι τις εκαναν στην σπηλια του λιονταριου στην Παιανια.

Link to comment
Share on other sites

Πες οτι ακόμα Ψάχνω τον δρόμο μου, ακόμα ΔΕΝ έχω επαφές με ανεπτυγμένα βιβλία, και πες επίσης πως βλέπω 2-3 τίτλους "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΥΣ"!!!

Ε, Αυτούς ακριβώς θα διαβάσω, επειδη όπως και σε κάθε άλλο θέμα που αρχίζω να παίρνω γεύση, έτσι και σε αυτό θα θέλω να πέσω με τα μούτρα.

 

Επίσης κάθε τι απαγορευμένο έλκει το κοινό πολύ περισσότερο από τα "ανοιχτά" θέματα.

Κανείς δεν απαγορεύει στους ανθρώπους να διαβάσουν ό,τι θέλουν, ούτε μιλάμε απαραίτητα για "απαγορευμένα" βιβλία...

Απλώς για να μπορέσεις να αποκομίσεις πραγματικά κάτι από ένα βιβλίο, θα πρέπει να το δεις και στη σωστή του διάσταση (που δεν είναι πάντοτε η ίδια με αυτή που προμοτάρεται).

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν απαγορεύει στους ανθρώπους να διαβάσουν ό,τι θέλουν, ούτε μιλάμε απαραίτητα για "απαγορευμένα" βιβλία...

Απλώς για να μπορέσεις να αποκομίσεις πραγματικά κάτι από ένα βιβλίο, θα πρέπει να το δεις και στη σωστή του διάσταση (που δεν είναι πάντοτε η ίδια με αυτή που προμοτάρεται).

Εγώ πάλι θα το πω πάλι και...

Υπάρχουν "απαγορευμένα" βιβλία. Δεν είναι αναγκαστικά βιβλία που τα "απαγόρεψαν" κάποιοι ή που αποκαλούνται "επικίνδυνα". Είναι βιβλία που είτε "θάφτηκαν" (συχνά από τους ίδιους που τα κυκλοφορούν), είτε μένουν σιωπηρώς στη σκιά, είτε ακόμα κι όταν είναι μπρος στα μάτια μας δεν τα βλέπουμε - ακόμα κι αν μας τα δείξουνε. Υπάρχουν και εκείνα που πάνε από χέρι σε χέρι (συνήθως σκοπίμως "ύποπτα" εκμεταλλεύονται τη "μυστικότητα" για να "ανέβουν" στα μάτια εκείνων που τα αναζητούν και να γίνουν "περιζήτητα"). Αυτά συχνά δεν έχουν μεγάλη αξία - αλλά κι εκεί υπάρχουν εξαιρέσεις. Υπάρχουν και κάποια που κυκλοφορούν "περιορισμένα" με τιμές χιλιάδων ευρώ. Επίσης σκοπίμως εκμεταλλεύονται τη "μυστικότητα" για να "ανέβουν" στα μάτια εκείνων που τα αναζητούν και να γίνουν "περιζήτητα" και επίσης συχνά δεν έχουν μεγάλη αξία. Ξέρω προσωπικά μόνο έναν που αγόρασε τέτοιο βιβλίο (έδωσε κανά εκατομμύριο δραχμές, πριν χρόνια - όσα αξίζει ένα αυτοκίνητο σήμερα ας πούμε). Δεν αρκεί βέβαια ένας για να έχω απόλυτη γνώμη, αλλά η ζωή του έχει καταστραφεί (μπορεί για λόγους άσχετους με το βιβλίο, μπορεί και όχι) και δεν με βοηθά αυτό να εκτιμήσω το βιβλίο :whistling:

Το αληθινά χρήσιμο "απαγορευμένο" βιβλίο είναι σχεδον πάντα τέτοιο ώστε να διαφεύγει της προσοχής, κι όχι να την τραβά.

Link to comment
Share on other sites

Η εννοια του απαγορευμενου ισως ειναι λαθος και να ταιριαζε περισσοτερο του επικινδυνου γιατι η πρωτη φερνει περιεργεια οπως λεει και ο Sucore ορμας με τα μουτρα και μετα τα τσακιζεις ενω η δευτερη φερνει σκεψη και προσοχη στον λογικο ενω ο "τρελος" δεν νοιαζεται για χαρακτηρισμους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν του έχεις ρίξει καμιά ματιά. Άσχετα με το ποιος το έγραψε ή τις προκαταλήψεις μας είναι πολύ καλογραμμένο βιβλίο.

 

Καλογραμμένο....σίγουρα! Αλλά κανείς δεν παίρνει ένα βιβλίο μονάχα για το..."καλό γράψιμο" και "στύλ ύφους" του αλλά και για το περιεχομενό του!

Και το "περιεχόμενο" αυτού, ούτις, είναι...δεόντως ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ!!! :015annoyed:

 

 

"Πάρε καλέ μου κύριε τούτο το ταπεινό βιβλίο ενός σπουδαίου άντρα! Μόνο δέκα ευρώ το πράγμα!!! Εσείς εκεί κυρία, ζυγώστε από δω και δείτε το βιβλίο τι ωραίο εξώφυλλο που έχει...βλέπετε; Μόνο δέκα ευρουδάκια το βιβλίο, μεγάλη ευκαιρία!!! (βιβλιοπώλης στο Μοναστηράκι)

Link to comment
Share on other sites

Μα, γιατί ανησυχητικό?! Πρόκειται ουσιαστικά για μια αυτοβιογραφία! Ίσα ίσα που θα έπρεπε να ξεπεράσουμε τις προκαταλήψεις και να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε τη λογική του βιβλίου..

Και στην τελική, πόσο μπορεί να σε επιρρεάσει ένα βιβλίο τη στιγμή που έχεις καταφέρει να αναπτύξεις την κρητική σκέψη? Μου κάνει-το κρατάω, το αναλύω, το επεξεργάζομαι. Δε μου κάνει-το αναλύω σαν διαφορετική εκδοχή και το προσπερνάω..

Link to comment
Share on other sites

τη στιγμή που έχεις καταφέρει να αναπτύξεις την κρητική σκέψη

 

Αυτό πώς γίνεται; Διαβάζοντας Καζαντζάκη; :P

Εγώ πάντως είμαι τυχερός, το έχω εκ γενετής. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς γίνεται; Διαβάζοντας Καζαντζάκη; :P

Εγώ πάντως είμαι τυχερός, το έχω εκ γενετής. :cheerful:

 

Γιατί, τι έχει ο Καζαντζάκης?! :whistling::P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...