Jump to content

βοηθεια για αγορα υπολογιστη


 Share

Recommended Posts

παιδια μπορει καποιος να μου προτεινει εναν καλο υπολογιστη για gaming αλλα και αλλες δραστηριοτητες;;;

κατ απροτιμηση laptop αν και desktop δεν με πειραζει θελω ουσιαστικα εναν με πολυ καλη μνημη μεγαλο σκληρο δισκο και πολυ καλη καρτα γραφικων σε καλη τιμη. (ζηταω πολλα; :whistling:) το ματι μου επεσε σε εναν vaio με 4gb ram 160 gb σκληρο (νομιζω) αρκετα γνωστο μοντελο που βγαινει σε ασπρο κοκκινο μαυρο ροζ (πρεπει να το εχετε δει). δεν ειμαι ιδιαιτερα κατατοπιστικος αλλα any help appreciated....

Edited by sevando
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις laptop, προτίμησε κάτι σε toshiba...

Αλλά για gaming, αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει ένα laptop. Καλύτερα να στραφείς σε desktop λύσεις.

Από 'κει και πέρα ρίξε μια ματιά στο e-shop.gr, όπου σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις μόνος σου ένα desktop PC (σε αρκετά καλές τιμές). Δώσε βάση στον επεξεργαστή και τη motherboard, εκτός από τη μνήμη και την κάρτα γραφικών που είπες κι εσύ.

Κάνε μια συγκριτική έρευνα αγοράς εκεί μέσα, και όπου αντιμετωπίσεις διλήμματα ή έχεις απορίες, εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις laptop, προτίμησε κάτι σε toshiba...

Αλλά για gaming, αμφιβάλλω αν θα σε καλύψει ένα laptop. Καλύτερα να στραφείς σε desktop λύσεις.

Από 'κει και πέρα ρίξε μια ματιά στο e-shop.gr, όπου σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις μόνος σου ένα desktop PC (σε αρκετά καλές τιμές). Δώσε βάση στον επεξεργαστή και τη motherboard, εκτός από τη μνήμη και την κάρτα γραφικών που είπες κι εσύ.

Κάνε μια συγκριτική έρευνα αγοράς εκεί μέσα, και όπου αντιμετωπίσεις διλήμματα ή έχεις απορίες, εδώ είμαστε...

 

οκ μαλλον ακτιτ ετοιο θα κανω αν και περισσοτερο για να δω τι θα βαλω στον υπολογιστη καθως το να τον παραγγειλω ειναι καπως δυσκολο γεωγραφικως. καμια ιδιαιτερη προταση;;

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εξαρτώνται από το πόσα διαθέτεις..Θα πρότεινα όχι πάρα πολλά γιατί τα πάντα πια σε ένα τρίμηνο είναι απαρχαιωμένα.

Όταν λες υπολογιστή εννοείς και οθόνες και ηχεία μαζι κτλ??η μόνο μονάδα..Ότι και να κάνεις θα εξαρτάται από την οθόνη σου.. :smilewink:

 

Για αυτό θα πρότεινα μια 24αρα!!! :rolleyes7: :rolleyes7: Μετά σίγουρα Intel αλλά όχι core i7 ακόμα μιας και ενώ έχουν λογικές τιμές τα υπόλοιπα που τους ακολουθούν είναι αρκετά τσιμπημένα..Κοίτα να πάρεις μια πολύ καλή μητρική,μιας και είναι η βάση του συστήματος.Μετά 4πύρηνο intel, 4Gb ram σίγουρα ,και μετά διαλέγεις nvidia ή ATI.Πιστευώ από nvidia θα σε κάλυπτε μια 9800x2!Επίσης καλή ιδέα είναι και το sli!!

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ LINUX UBUNTU!!!!!!αλλα δν θα μπορείς να τρέχεις εύκολα τα παιχνίδια..τουλάχιστον δοκίμασε dual boot...~!~!~!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες για gaming ξέχνα το το laptop.

 

Βασικά, αν έχεις γνώσεις από υπολογιστές, θα ήταν καλύτερο να τον φτιάξεις μόνος σου, όχι σαν εμένα που τον άφησα να μου τον φτιάξουν οι "ειδικοί" και πλήρωσα τρελλά λεφτά και στην τελική δε δουλεύει τίποτα... :P Ό,τι κι αν κάνεις πάντως μην αγοράσεις απ΄ το Πλάίσιο. (Φτου φτου μακριά από μας)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες για gaming ξέχνα το το laptop.

 

Βασικά, αν έχεις γνώσεις από υπολογιστές, θα ήταν καλύτερο να τον φτιάξεις μόνος σου, όχι σαν εμένα που τον άφησα να μου τον φτιάξουν οι "ειδικοί" και πλήρωσα τρελλά λεφτά και στην τελική δε δουλεύει τίποτα... :P Ό,τι κι αν κάνεις πάντως μην αγοράσεις απ΄ το Πλάίσιο. (Φτου φτου μακριά από μας)

 

καλα αυτο οντως. καθε τεχνικος με απωθημενα μολις του δινεις το ελευθερο βλεπει τον υπολογιστη σου σαν πειραμα. πλαισιο λιγο δυσκολο να αγορασω απο πρακτικης και γεωγραφικης αποψης :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

αν και αρκετα αργα...θα συμφωνησω για το desktop και στο να το φτιαξεις μονος σου...επισης μακρυα απο τα e-shop ουτε καν σαν τιμες δεν αξιζουν...τωρα για sli που ειπε καποιο παιδι για τις καρτες γραφικων... θα συμφωνησω στο οτι εινια καλη ιδεα αλλα μιας και ειπαμε για οικονομικο.....απλα δε γινετε...οχι μονο για την επιπλεον καρτα γραφικων αλλα και επειδη θα χρειαστει μεγαλυτερη τροφοδοσια-ups-ψυξη-καλο τεχνικο οποτε.....αν καποιος χρειαζεται βοηθεια εδω ειμαι εγω....με αρκετη εμπειρια σε hardware,4 pc που τα φτιαχνω μονος και πατερα προγραματιστη......δεν θα υπαρξει προβλημα :D :D

Link to comment
Share on other sites

επισης μακρυα απο τα e-shop ουτε καν σαν τιμες δεν αξιζουν

 

 

Με συγχωρείς, αλλά μήπως γίνεται να εξηγήσεις τι εννοείς; Δηλαδή τα eshop έχουν χειρότερες τιμές από ένα κανονικό κατάστημα; :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως....αν ψαξεις λιγο θα βρεις μαγαζια με πολυ χαμηλοτερες τιμες....πχ την οθονη που πηρα πριν μια βδομαδα 95 ευρω τα eshop την εχουν ακομα 138 η τον επεξεργαστη που εχω σε αυτο το pc και τον ειχα παρει πριν 6 μηνες 165 τον εχουν τωρα 168......αλλα δεν ειναι μονο αυτο....εμενα μου εφεραν σπασμενη μητρικη και δεν ηταν στο κουτι της

και οταν τους ειπα οτι ειναι μεταχειρισμενη μου αρχησαν τις μ@λ@κιες,τελικα πηγε τσαμπα η μητρικη.....τεσπα....αν καποιος θελει μπορω να τον φερω σε επαφη με το παληκαρι που εχει το μαγαζι που ψωνιζω.....:) :)

Link to comment
Share on other sites

ναι εμενα μου κανει αλλες τιμες και σαν φιλο και σαν gamer επειδη του παω ατομα,αλλα και σε αυτους που του παω τους κανει πανω κατω τις ιδιες τιμες....αλλα και σε αγνωστους κανει πολυ καλες τιμες απο τι εχω προσεξει οταν ειμαι εκει....πχ κατι ηχεια που εδωσε προσφατα μπροστα μου 60 ενας γνωστος μου τα πηρε απο e-shop 80

δεν ξερω πως και γιατι τα εχει τοσο...αλλα εφοσον με συμφερει δεν υπαρχει λογος να παω αλλου.....:P

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έτσι πήγαινα κι εγώ σε έναν τύπο που μου έκανε μεγάλη έκπτωση (τότε μας φαινόταν μεγάλη γιατί οι υπόλοιποι χρέωναν τα κερατιάτικά τους) μέχρι που μου πούλησε έναν AMD Athlon XP 2000+ λέγοντας πως είναι 2600+ (τότε είχαν μεγάλη διαφορά στην τιμή).

Τίμιοι άνθρωποι που να κάνουν ιδιαίτερα καλές τιμές χωρίς να κερδίζουν τίποτα, δεν υπάρχουν. Γι' αυτό e-shop και πάλι e-shop (και κατά τη γνώμη μου όχι οποιοδήποτε e-shop αλλά ΤΟ e-shop). :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγω, όσον αφορά το θέμα του laptop, δεν είναι για παιχνίδια λόγω του οτι είναι διπύρηνο και όχι τετραπύρηνο...εκτός και άν παίζεις παιχνίδια χαμηλών απαιτήσεων όπως κάποια στράτηγικής, simulation και arcade. Σε παιχνίδια adventure, action κλπ θα κρεμάει πιθανόν. Εγώ δουλέυω ένα πρόγραμμα, ίσως να το έχεις ακούσει, 3d studio το οποίο χρησιμοποιείται και για να φτιάξεις παιχνίδια, και άν και το laptop που έχω θεωρείται απο τα καλά ...δεν...απλώς δεν...όταν πάω να κάνω render μια εικόνα, μόνο χέρι δεν βγάζει να με μουντζώσει!

 

Επίσης:

 

1. όσον αφορά το πλάισιο και τα e-shops άν εξαιρέσεις οτι : Ξεχνάς τεχνική υποστήριξη γιατί είναι πανάκριβη, εκτός άν καλύπτεται απο την εγγύηση, ΕΙΔΙΚΑ άν είσαι μακριά, επίσης απο γνώσεις για να σε βοηθήσουν να το στήσεις δεν έχουν, θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου, άν τα εξαιρέσεις όλα αυτά λοιπόν, έχουν όντως καλύτερες τιμές και πιο συμφέροντες διακανονισμούς σε δόσεις. Ειδικά για το E-shop, απο 2-3 φίλους που έχουν αγοράσει desktop, δεν έχω ακούσει αρνητικά σχόλια.

 

2. Άν υπάρχει στην περιοχή σου κάποιο κατάστημα με Η/Υ και εκτός άν ΔΕΝ έχεις ακούσει κάτι άσχημο!!! μπορείς να αγοράσεις και απο εκεί με τον όρο οτι θα σου βγάλει έντυπη προσφορά που θα έχει μέσα τα ΠΑΝΤΑ, δηλ: Οτι θα περιλαμβάνεται στην τιμή με λεπτομέρειες όπως μαρκα, χωρητικότητες GH, τροφοδοσίες, ψύξη κλπ. Τον οικονομικό σου διακανονισμό, με τυχόν δόσεις, προσφορές κλπ. Θα το υπογράψετε και οι δυο. Και όταν θα παραλάβεις τον υπολογιστή, φυσικά εννοείται με όλα τα προγράμματα που αγόρασες, τα εγχειρίδια και τους οδηγούς, υπάρχει τρόπος να δείς απο τα windows (που μάλλον θα έχεις σαν πλατφόρμα είτε βάλεις linux είτε όχι) τι περιέχει αναλυτικά. Άν σου έχει κανει πατάτα, έχεις τα χαρτιά σου.

 

Βέβαια να ξέρεις οτι μαλ^%$^ες μπορούν να γίνουν και στις 2 περιπτώσεις. Είναι που θα τύχεις. Το δικό μου το πήρα απο το πλάισιο (που υποτίθεται οτι είναι έτοιμα στημένα, το πήρα και έφυγα) και ενώ είχα ζητήσει καρτα γραφικών με 1G μνήμη, προφάνως τους τελείωσε??? και είχε μέσα 512! και όταν μετά απο ένα μήνα που το κατάλαβα, και τους πήρα τηλεφωνο κάναν τους κινέζους ΦΥΣΙΚΑ!

 

Επειδή και εγώ ετοιμάζομαι για καινούριο (Desktop) θα ακολουθήσω την 2η επιλογή, και αυτό κυρίως για την Τεχν. υποστήριξη, γιατί παρόλο που μέχρι τωρα τα έφτιαχνα μόνη (με επιτυχία μπορώ να προσθέσω... ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ) και αποφάσισα οτι ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ Η/Υ (εκτός ίσως για να τον ξεσκονίσω :lol: )

 

Ααα! και κάτι που ξέχασα...

 

Αν θέλεις laptop, προτίμησε κάτι σε toshiba...

 

Θα συμφωνήσω με χίλια, νομίζω πως είναι τα καλύτερα με διαφορά.

Το laptop του αδερφού μου ( ...και αν το έχει Ξε%$^$^σει...) 9 χρόνια το έχει και it is still alive and kicking!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...