Jump to content

βοηθεια για αγορα υπολογιστη


 Share

Recommended Posts

Προσωπικά δεν αφήνω κανέναν να βάλει χέρι στο μηχάνημα που θα φτιάξω.

 

Ο λόγος δεν είναι πως δεν εμπιστεύομαι τους τεχνικούς του πλαισίου ή του eshop (βασικά κατα πλειοψηφία από eshop.gr ψωνίζω εκτός αν βρω κάτι αλλού σε φθηνότερο) αλλά διότι θέλω να δω ότι η συσκευασία που μου δίνουν είναι όντος κλεισμένη στο κουτί της, με νάιλον γύρω γύρω από την κατασκευάστρια εταιρία. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να σου δώσουν κομμάτι το οποίο μπορεί να είναι ανοιγμένο και να έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν αλλά επειδή δεν έκανε στον 1ο αγοραστή, να το επιστρέψει πίσω και να το δώσουν σε εσένα. Απτην άλλη ποιος μου λέει πως αυτό που μου δίνουν δεν είναι κάτι το οποίο έχει καεί και το έχουν επιδιορθώσει; Αυτή την δουλεία την έκανε ένα φιλαράκι μου σε γνωστό κατάστημα. Επιδιόρθωναν καμένες motherboard ή κάρτες γραφικών (όσες είχαν κάψει συνήθως πυκνωτές) και τα πουλούσαν για καινούργια!!!!!!!!

 

Για παράδειγμα ένας φίλος μου αγόρασε ένα σκληρό δίσκο. Από περιέργεια ήθελε να δει εαν ήταν όντως καινούργιος ή είχε χρησιμοποιηθεί παλαιότερα. Με ένα software που κάνει undelete τα αρχεία, ακόμα και μετά από format, διαπίστωσε ότι όντως ο σκληρός δίσκος ήταν χρησιμοποιημένος από κάποιον άλλον αγοραστή και μάλιστα είχε φωτογραφίες και κάποια προσωπικά του αρχεία μέσα. Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο!

 

Άλλο ένα παράδειγμα είναι πως ένας φίλος μου αγόρασε ένα λάπτοπ και αντί να του παραδώσουν ολοκαίνουργιο του στείλανε λάπτοπ έκθεσης, το οποίο το είχανε αφήσει ανοιγμένο σε stand by mode(ούτε κάν ένα σωστό shut down δε ξέρετε να κάνετε ρε παιδιά?) με τα καλώδια όπως νάναι διπλωμένα και μάλιστα ένας πωλητής από το κατάστημα που το είχανε για έκθεση καθώς και κάποιοι πελάτες, είχαν βγάλει φωτογραφίες ώστε να δοκιμάσουν την ενσωματωμένη φωτογραφική του κάμερα.

 

Φυσικά τους το επέστρεψε πίσω και του στείλανε καινούργιο!

 

Αυτά σαν παραδείγματα γιαυτό προσοχή στις αγορές σας! Να είστε υποψιασμένοι! Δε κάνει κακό! :)

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου το καναν αυτο με την μητρικη στο e-shop γι αυτο δεν ξαναπαω.Τουλαχιστον τωρα τα περνω στο κουτι τους με σφραγιδες κλπ κλπ.Εννοειται πως οσο μπορουμε δεν αφηνουμε κανεναν να βαζει χερι στο pc μας....το ιδιο και για τα οχηματα μας....οσο μπορουμε τουλαχιστον.

 

http://www.cpuid.com/cpuz.php καταιβαστε το για να δειτε τι πραγματικα φοραει ο υπολογιστης σας,χρονισμους ρευματα και οτι αλλο χρειαζεστε.....

 

 

*πρεπει να πω πως το παραδειγμα του φιλου μου με τα ηχεια εγινε με το multirama και οχι με το e-shop

εκει η διαφορα στην τιμη εινια λογω των προμηθευτων.Τελος παντων...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

...για ποιο λόγο μπορεί να καεί η motherboad?

Τι πρέπει να προσέξει κανείς όταν αγοράζει Η/Υ ωστέ να μη συμβεί ποτέ αυτό?

Όσα χρόνια αγοράζω pc (όχι ετοιμα αλλα εγω ειχα διαλέξει το τι θα μπεί μεσα)

εμένα προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ ..αλλά να πια είναι η ιστορία μου

 

Ετοιμάζομαι να φτιάξω ένα μηχάνημα για επαγγελματική χρήση, το οποίο μαζί με έναν εκτυπωτη έγχρωμο Α3 (500,00 ?) φτάνει γύρω στα 2600,00 ?. Αυτον θα τον αγοράσω απο εδω που μένω Τήνο

α) Γιατι επειδή είναι κλειστή κοινωνία ειναι καλο για την δουλεια που ξεκινω να έχω τέτοιες συναλλαγές.

β) Λόγω εγγύησεις τυχόν επιδιορθώσεις θα γίνονται εδώ, χωρις να χρειάζεται να στέλνω το μηχάνημα Αθηνα.

Το παιδι που φτιάχνει τους Η/Υ απο όσο ξέρω είναι καλός στη δουλειά του, αλλά εχω κάποιους ενδοιασμούς (και είναι λογικό νομίζω με τα λεφτά που θα δώσω)

Στο γραφείο που εργαζόμουν είχαμε ενα αρκετα καλό Η/Υ. Κάποια στιγμη χρειάστηκε να γίνει ένα format και το ανέλαβε η κόρη της εργοδότριας με δυο φίλους της. Τα κανανε που$^46^%να. Το σύστημα κράσαρε και παραλίγο να χάσουμε τα αρχεία. Ηταν όμως θάμα κακής εγκατάστασης win xp με service pack2. Το πηγαμε σε αυτόν τον τύπο, και αφού μας έσωσε τα αρχεία (πράγμα πολύ δύσκολο γιατί τα win είχαν κωδικο στο συγεκριμένο user) Ομως μας πήρε τηλ και μας είπε πως ενώ αφού έκανε το νεο format την ώρα που εγκαθιστούσε τα win καηκε η μητρικη και θα πρεπει να αλλαχτεί, και μαζί και η μνήμη. οκ το φτιάξαμε.

Τις προάλλες που πήγα να μου δώσει προσφορά, την οποία θα παραθέσω σε λίγο για να ακούσω γνώμες, μου είπε να βάλω μητρική ASHROCK X58 DELUXE γιατί είναι πιο οικονομικες και καλύτερες απο τις ASUS και οτι 2 στις 4 ΑSUS του έρχονται καμμένες. Και την ώρα εκείνη μπήκε ενας που του είχε δώσει το pc του για φτιάξιμο καιαυτός του είπε οτι καηκε η μητρική.

Το βρώμικο μυαλό μου τα συνδύασε όλα αυτά και προβληματίστηκε. Μήπως αυτός κάνει κάποιο λάθος???και καίγονται οι κάρτες?

 

Η Προσφορά

 

Motherboard: αντι για ASHROCK X58 DELUXE του είπα να βάλει GIGABYTE GA-P55-UD6

Tροφοδοτικό: 750 Watt GAMER Inter-tech

CPU: ΙNTEL i7 950 3,06GHz

RAM: Corsair 3X2048MB XMS3 DDR3 1866MHz Latency 9-9-9-24 with DHX+Fan.4GB DHX/1333MHZ (αναθεμα και αν κατάλαβα)

ΗDD: 500GB SATA 2 Hitachi

VGA: GTX 295 1792MB HDMI Gainward

DVD-RW, sound card on board (Η μητρική ειναι 7.1), ασυρματο πληκτρ & ποντικι

ΜΟΝΙΤΟR: LG 21.5΄΄ 2253TQ-PF

WINDOWS VISTA ULTIMATE 32 Bit

και

Printer: EPSON A3 INKJET STYLUS PHOTO R1900

 

..αυτά..!

 

Η δουλειά που θα γίνεται σε αυτον τον υπολογιστή περιλαμβάνει τα προγράματα: AUTOCAD, PHOTOSHOP & ILLUSTRATOR CS3, 3D STUDIO

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις 64bit Windows Ξεχασε το. Δεν προκειται να σου δουλεψουν οσα πηρες (αναφερομαι στην Ram). 32 bit συστηματα μπορουν να διαχειριστουν 4 gb συνολικης μνημας (Ram και καρτα γραφικων). Γιατι δεν σκεφτεσαι τα νεα παραθυρακια 7 στην 64bit ultimate εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αφήνω κανέναν να βάλει χέρι στο μηχάνημα που θα φτιάξω.

 

Ο λόγος δεν είναι πως δεν εμπιστεύομαι τους τεχνικούς του πλαισίου ή του eshop (βασικά κατα πλειοψηφία από eshop.gr ψωνίζω εκτός αν βρω κάτι αλλού σε φθηνότερο) αλλά διότι θέλω να δω ότι η συσκευασία που μου δίνουν είναι όντος κλεισμένη στο κουτί της, με νάιλον γύρω γύρω από την κατασκευάστρια εταιρία. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να σου δώσουν κομμάτι το οποίο μπορεί να είναι ανοιγμένο και να έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν αλλά επειδή δεν έκανε στον 1ο αγοραστή, να το επιστρέψει πίσω και να το δώσουν σε εσένα. Απτην άλλη ποιος μου λέει πως αυτό που μου δίνουν δεν είναι κάτι το οποίο έχει καεί και το έχουν επιδιορθώσει; Αυτή την δουλεία την έκανε ένα φιλαράκι μου σε γνωστό κατάστημα. Επιδιόρθωναν καμένες motherboard ή κάρτες γραφικών (όσες είχαν κάψει συνήθως πυκνωτές) και τα πουλούσαν για καινούργια!!!!!!!!

 

Αυτό φοβάμαι και εγώ και δυστυχώς αρκετά μικρά επαρχιακά καταστήματα το κάνουν αυτό και δεν μπορείς να το καταλάβεις εύκολα. Επίσης θέλουν να προωθήσουν και αυτά που έχουν στο κατάστημα τους ήδη. πχ την ASHROCK την έχει, τη GIGABYTE θα πρέπει να την παραγγείλει.

Αν τα πάρω καινούρια απο E-shop πάλι, ποίος δίαολος θα μου τα συναρμολογήσει???

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις 64bit Windows Ξεχασε το. Δεν προκειται να σου δουλεψουν οσα πηρες (αναφερομαι στην Ram). 32 bit συστηματα μπορουν να διαχειριστουν 4 gb συνολικης μνημας (Ram και καρτα γραφικων). Γιατι δεν σκεφτεσαι τα νεα παραθυρακια 7 στην 64bit ultimate εκδοση?

 

Βασικά μου είπαν (σχεδιαστές) πως τα προγράμματα που προανέφερα είναι 32bit και θα δυσκολευτω να δουλέψω με 64bit...αλλά μάλλον δεν έχεις άδικο..

 

Μήπως να πάρω ένα Mac να έχω το κεφάλι μου ήσυχο???

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου είπαν (σχεδιαστές) πως τα προγράμματα που προανέφερα είναι 32bit και θα δυσκολευτω να δουλέψω με 64bit...αλλά μάλλον δεν έχεις άδικο..

 

Μήπως να πάρω ένα Mac να έχω το κεφάλι μου ήσυχο???

 

αν πάρεις 64bit η/υ πρέπει να βάλεις και λειτουργικό για 64bit δλδ windows 64bit.

Αλλά ακόμη και αυτό να κάνεις αν το πρόγραμμα δεν είναι φτιαγμένο για 64bit δεν θα εκμεταλευτεί όλα τα οφέλη του 64bit.

Δλδ αν το Photoshop δεν είναι 64bit και όλα τα άλλα είναι δεν θα δεις διαφορά.

 

Θα πρέπει όλα να εκμεταλεύονται τα 64bit. (επεξεργαστής, λειτουργικό, προγράμματα).

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση θα λειτουργεί σαν 32bit.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καταστήματα αναλαμβάνουν να σου συναρμολογήσουν το pc που θα παραγγείλεις.

Όσον αφορά τη Motherboard, ο συνηθέστερος λόγος να καεί είναι απότομη αυξομείωση της τάσης του ρεύματος. Ιδιαίτερα στην επαρχία υπάρχει έντονο αυτό το φαινόμενο, το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα UPS των 60?...

Βέβαια, υπάρχουν και άλλα κριτήρια όπως π.χ. ο χρόνος ζωής μιας motherboard, που δεν μπορείς να γνωρίζεις από την αρχή διότι είναι κατασκευαστικό ζήτημα. Μου έχει τύχει για παράδειγμα να μου καεί motherboard μιας εβδομάδας...  :confused:

Αν θέλεις προτάσεις για μάρκες motherboard, θα σου πρότεινα κάτι σε ASUS ή Gigabyte.

 

Το σύστημα που παρέθεσες παραπάνω δεν είναι καθόλου άσχημο, αν και δεν γνωρίζω τις δυνατότητες της συγκεκριμένης κάρτας γραφικών, που είναι καίριο στοιχείο για τις δουλειές που θέλεις να κάνεις.

Γενικά πάντως το σύστημα που θέλεις να πάρεις είναι πανάκριβο, οπότε είναι πολύ σημαντικό το να επιλέξεις την καλύτερη motherboard που υπάρχει (και σίγουρα δεν είναι η asrock).

 

 

Επίσης, ΟΧΙ VISTA! Δεν ξέρω τί λένε τα windows 7, αλλά αν θέλεις να δουλέψεις και με 64bit δεν θα προτιμήσεις ούτε ΧΡ... (άρα μάλλον πας για windows 7). Και όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το λειτουργικό σου θα πρέπει να είναι 64bit.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δνε με απατα η μνημη μου το προγραμμα που δουλευεις υπαρχει και σε 64bit εκδοση. Εκει θα μπορεσεις ν αντιληφθεις πληρως τον νεο υπολογιστη. Επισης τα Windows 7 XP Mode διαθετουν για να γινεται προσομειωση. Αν δεν το δουλευεις νομιμα το προγραμμα και δεν εχεις προβλημα αγορας νεας αδειας χρησης τοτε 64bit πας καρφι.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει μην νομίζεται ότι το 64bit ειναι και τίποτα σπουδαίο...

 

πιο καλά να δώσει λεφτά για πιο καλή μητρική και μνήμες και κάτι άλλο παρά για 64bit σύστημα.

 

και όχι VISTA καλύτερα win7 τα οποία είναι βελτιστοποιημένα vista αλλά καμία σχέση με τα προβλήματα των vista.

αν και δεν ξέρουμε ακόμη τι προβλήματα θα υπάρξουν με win7 απλά το προτείνω γιατι είναι το λειτουργικό που πλέον θα έχει υποστήριξη για καμιά 5ετία και...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...