Jump to content

προβληματισμοι Νο3..


Recommended Posts

χμ..αν και με κάποιον που συζητουσα είπαμε να το φιλοσοφίσω μόνη μου..από όσο έχω δει..ότνα μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου καταλήγω ποιο σύντομα σε κάποια συμπεράσματα..ίσως γιατί μου δείχνεται πλευρές των θεμάτων που δεν έχω δει εγώ... (σουλτάνε μου συγνώμη αλλά δνε μπορούσα να μην το συζητήσω...ελπίζω να μην σε πειράζει..πολύ... :wacko::( )

λοιπόν..επειδή οι μελέτη μου έχιε πάει αρκετά πίσω για διάφορους λόγους...θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε στο ποιά είναι η διαφορά της μαντείας από τη μαντική Τέχνη...;;;;;; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

...... ποιά είναι η διαφορά της μαντείας,  από τη μαντική Τέχνη ... ;;;;;; ...... 
Μάντης : αρχαϊκά Μάντις

(ο)ουσ. θηλ. μάντισσα

Σημαίνει : Ο ασχολούμενος με τη μαντική

Μεταφορικά : Ο ικανός να προβλέπει τα μέλλοντα ή να διαισθάνεται τα άγνωστα

 

Μαντική : Θηλυκό του αρχαίου επιθέτου Μαντικός

Μαντικός : Ο σχετικός με τη μαντεία και τους μάντεις και τις ικανότητές τους : Μαντική δύναμη - μαντικά λόγια.

 

Λοιπόν η διαφορά, είναι ότι ο Μάντης είναι υπαρκτό πρόσωπο (από κρέας και κόκαλα) που ασχολείται με την Τέχνη.

 

Ενώ η Μαντική Τέχνη, αφορά στην παιδεία, τη γνώση, την προπαρασκευή και την εφαρμογή, όπως αυτή είναι καθιερωμένη ή όπως είναι διαπιστωμένα (από Μάντεις) αποτελεσματική.

 

Είναι δηλαδή τα άψυχα εφόδια : Γνώση, προπαρασκευή, τεχνική, ερμηνεία.

Η εφαρμογή Η ΙΔΙΑ χωρίς το πρόσωπο ως Θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

νέκραρχέ μου,σε ευχαριστώ για την απάντηση..αλλά για να είμαι ειλικρινής περίμενα να ασχοληθούν περισσότεροι με το θέμα..όσοι δλδ δεν απάντησαν...το γνωρίζουν;;ή τους μένει αδιάφορο;;ειλικρινά ήθελα να το συζητήσω μήπως και βγάλω κανένα συμπέρασμα... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Mystic, για νά ΄μαι ειλικρινής, δεν κατάλαβα την ερώτηση! :019blush:

 

Εάν ουσιαστικά εννοείς την διαφορά του Μάντη από την Τέχνη, τότε με κάλυψε ο Νέκραρχος.

 

Εάν όμως εννοείς κυριολεκτικά "μαντεία VS μαντική Τέχνη", τότε κάπου την χάνω την μπάλα... :wacko: Διότι κατ΄ αρχάς, δεν λέγεται "μαντική Τέχνη" αλλά "Τέχνη της μαντείας"! Άρα, Μαντεία = Τέχνη της Μαντείας! ...Τι σε μπερδεύει;;

 

Παρακαλώ διευκρίνησε, γιατί δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω... :(

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας με κάποιον που σέβομαι απεριόριστα, προέκυψε η διαφοροποίηση της μαντείας από τη μαντική..δλδ ότι η μαντική έχει σχέση με τη δράση μέσα από τη μη δράση..ό,τι συμπέρασμα έβγαλες εσύ,έβγαλα κι εγώ καλή μου...μάλλον μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο..

οπότε και ζήτησα να μου το ξεκαθαρίσει κάποιος μήπως και βγάλω καμιά άκρη... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

...Θα πρέπει να μου δώσεις μια περιληψούλα της συζήτησης, διότι έτσι αποσπασματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Υποθέτω ότι εννοούσε ότι μερικές φορές είναι καλύτερα ν΄ αφήνεις τα γεγονότα να "κυλήσουν" χωρίς να επέμβεις (μη δράση δηλαδή) ώστε να καταλήξουν στο επιθυμητό (?) αποτέλεσμα, διότι εάν επέμβεις (δράση δηλαδή) είναι πολύ πιθανό η έκβαση ν΄ αλλάξει και να καταλήξει σ΄ άλλο αποτέλεσμα, ίσως όχι επιθυμητό...

Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση ήταν σχετικά με τον πολυαγαπητό καστανέντα και τη μαντική από την οπτική του..δυστυχώς έχιε περάσει πολύς καιρός και δνε μπορώ να επαναφέρω στη μνήμη μου τη συζήτηση ως είχε... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

και προβληματίστηκες τώρα για μια συζήτηση που έγινε πριν από πολύ καιρό?! :lol:

Μα βρε κορίτσι μου, λογικό να μπερδεύεσαι!! Δεν είναι διόλου απίθανο όταν έγινε η συζήτηση να σου είχε πει ο φίλος σου κι άλλα πράματα που να έλυναν όλες αυτές τις απορίες!! ...Αλλά τώρα δεν τα θυμάσαι... :018bleh:

 

( ...έχει κανείς πρόχειρη μια μηχανή του χρόνου;; )

Link to comment
Share on other sites

χμ...μα δεν προβληματιστηκα τωρα...και με αφησε με την απορια να καταλάβω με τον καιρό..χμ...απλά είδα ότι δεν υπήρχαν απαντήσεις κι επειδή ακόμη και τόσο καιρό μετα που το σκέφτομαι,άκρη δεν έχω βγάλει...ήθελα να το επαναφέρω μήπως και δω λίγο φως στην άκρη του τούνελ..κάνας φακός εύκαιρος;;

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

αν θα μπορουσα να εχω καταλαβει την ερωτηση σωστα η απαντηση μου θα μπορουσε να ειναι η εξης:

μαντικη-θα μπορουσε να ειναι η ικανοτητα καποιου να προλεγει το μελλον,παθητικα και σε μια κατασταση σχεδον υπερβατικη...(αν οχι εντελως υπερβατικη!)

τεχνη της μαντειας-θα μπορουσαμε να πουμε την διαδικασια κατα την οποια καποιος ριχνει τον εαυτο του-η και καποιον αλλο -στην υπερβατικη κατασταση που χρειαζεται για να πει το μελλον...ειναι δηλαδη μια ενεργητικη διαδικασια.

Στην μια περιπτωση το ατομο το επειρεαζει το σκοτεινο μαγνητικο ρευστο που ειναι αρρηκτα συνδεδεμενο με τα λεγομενα ακασικα αρχεια,ενω στην αλλη περιπτωση το ατομο προσπαθει να συντονιστει με αυτο το ρευστο...

Ελπιζω να βοηθησα και να μη σε αποσυντονισα πληρως! :063baby:

Link to comment
Share on other sites

η συζήτηση ήταν σχετικά με τον πολυαγαπητό καστανέντα και τη μαντική από την οπτική του..δυστυχώς έχιε περάσει πολύς καιρός και δνε μπορώ να επαναφέρω στη μνήμη μου τη συζήτηση ως είχε... :whistling:

3957[/snapback]

 

 

Για να μπορέσεις να καταλάβεις την διαφορά μετάξι αυτών των δύο, όπως στα έθεσε το σεβαστό σου πρόσωπο, μάλλον πρέπει να καταφύγεις στα ίδια τα βιβλία του Καστανέντα.

 

Υ.Γ.: δεν το θεωρό αναγκαίο το ανάγνωσμα των συγκεκριμένων βιβλίων εάν δεν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη προοπτική του νεο-σαμανισμού. (κατά τον νεο-θεϊσμό φίλτατε Νέκραρχε :smilewink: )

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι ο ναγκουαλισμος μπορει σε καμια περιπτωση να θεωρηθει νεοσαμανισμος..ουτε να το διανοηθουμε κατι τετοιο..

επισης....εχω ηδη καταφυγει στα εν λογω βιβλια ,τα οποια θεωρουσα παντοτε ακρως αξιολογα,απλα περιμενα τη στιγμη που θα ενιωθα ετοιμη..και μιας κι εχω αναγκη για την κατανοηση αυτων των εννοοιων μαλλον η καταλληλη ωρα ειναι αυτη... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Χμ..... μαλλον κανενας δεν ξερει απο πραγματικη Μαγεια.Εχετε υποτιμησει ολοι την τεχνη του Ναγουαλ.

Η τεχνικη της μη δρασης ειναι η μονη που μπορω να αποδειξω απο εδω μεσα οτι ειναι αποτελεσματικη.

Απο τις τεχνικες που εχουν περιγραφει σε ολα τα τοπικς της σελιδας ολες ειναι ανεφαρμοστες, ολες βασιζονται σε ενα θεωρητικο πλαισιο χωρις απτες αποδειξεις.

Ξερετε ποσες φορες σας αλλαξα το σημειο συναρμογης με δυο τρεις αλφαριθμητικοποιημενες λεξεις?

Παμπολες.

Μπορω να το κανω οποιαδηποτε στιγμη ακομα και οταν ο αλλος το γνωριζει....

 

Υ.Γ.: δεν το θεωρό αναγκαίο το ανάγνωσμα των συγκεκριμένων βιβλίων εάν δεν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη προοπτική του νεο-σαμανισμού.

 

Αγαπητε μου φιλε Ντακκον θεωρω οτι ειναι το πιο αναγκαιο να γινει και μαλλιστα το συνιστω ανεπιφυλλακτα και σε σενα.

Οταν γνωρισεις τον Μεγαλο Δασκαλο τοτε θα καταλαβεις πως ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και χασιμο χρονου.

Αυτα προς το παρον....

 

ΥΓ: Δεν υπαρχει νεοσαμανισμος κλπ υπαρχει νεοταμπελοποιηση στην εποχη μας...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: δεν το θεωρό αναγκαίο το ανάγνωσμα των συγκεκριμένων βιβλίων εάν δεν σε ενδιαφέρει η συγκεκριμένη προοπτική του νεο-σαμανισμού.

 

Αγαπητε μου φιλε Ντακκον θεωρω οτι ειναι το πιο αναγκαιο να γινει και μαλλιστα το συνιστω ανεπιφυλλακτα και σε σενα.

Οταν γνωρισεις τον Μεγαλο Δασκαλο τοτε θα καταλαβεις πως ολα τα υπολοιπα ειναι ανουσια και χασιμο χρονου.

Αυτα προς το παρον....

 

ΥΓ: Δεν υπαρχει νεοσαμανισμος κλπ υπαρχει νεοταμπελοποιηση στην εποχη μας...

3973[/snapback]

 

 

Μάλλον από όσο φαίνεται δεν το έδωσα αρκετά καλά αυτό που ήθελα να πω. :(

Ήθελα να αποφύγω να κάνω κριτική για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν είπα ούτε ότι είναι καλό ούτε και κακό το ανάγνωσμα κάποιου βιβλίου του Καστανέντα.

 

Δεύτερον το "νεοσαμανισμό" το χρησιμοποίησα σαν αστείο( που μάλλον δεν ήταν και τόσο...). Δεν είμαι υπέρ της «ταμπελοποίησης».

 

Τρίτον ήδη έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του Καστανέντα αλλά όχι όλα(ακόμα). Όταν τα διαβάσω όλα και έχω μια ποιο σφαιρική άποψη πάνω στο θέμα, ίσως πω την γνώμη μου πάνω στο θέμα.

 

Ελπίζω να έλυσα κάθε παρεξήγηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...