Jump to content

Μετακομιζω Αθηνα


Firemaster
 Share

Recommended Posts

Συνεπως οποιαδηποτε βοηθεια για μαγαζια "ενδιαφεροντως" απο βιβλιοπωλεια μεχρι και βρωμικα με ενεργειακα φορτισμενα σαντουιτς (πλακα κανω εδω προς αποφυγη της πυρας) αν μπορειτε να προτεινετε....

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως οποιαδηποτε βοηθεια για μαγαζια "ενδιαφεροντως" απο βιβλιοπωλεια μεχρι και βρωμικα με ενεργειακα φορτισμενα σαντουιτς (πλακα κανω εδω προς αποφυγη της πυρας) αν μπορειτε να προτεινετε....

 

Αφήνεις το πανέμορφο Ηράκλειο για την Αθήνα;;;; Την Κρήτη αφήνεις;;;; Που την αφήνεις και πας;; ε;;;;;

 

lol

 

Άντε να σε δούμε Αθήνα γιατί Ηράκλειο χλωμό το κόβω φέτος........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα δεν ειναι και ακριβως Αθηνα.....Λιγο παραδιπλα Ελευσινα μενω. Δουλεια τι να κανουμε; Καποιος πρεπει να σωσει τον κοσμο :harp:

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως οποιαδηποτε βοηθεια για μαγαζια "ενδιαφεροντως" απο βιβλιοπωλεια μεχρι και βρωμικα με ενεργειακα φορτισμενα σαντουιτς (πλακα κανω εδω προς αποφυγη της πυρας) αν μπορειτε να προτεινετε....
Ατύχησες! Καλά βρωμιάρικα μόνο στη Θεσ/νίκη έχει - στην Αθήνα ...υπάρχει πρόβλημα. Έχει κι εκεί αλλά άλλο το βρωμιάρικο, κι άλλο το βρώμικο.
Link to comment
Share on other sites

και εγώ που μετακόμισα Αθήνα εδώ και ένα μήνα τι κατάλαβα? τα μαλλιά μου τραβάω μόνο....

 

ΕΕ;; Μην λές βλακείες: Σε πρωτεύουσα είσαι. π.χ. Οι περισσότεροι του Αβάπτιστου Αθήνα μένουν.

Έπειτα, είσαι στη πόλη όπου πολλά υπάρχουν και εξαιρετικά συμβαίνουν: εκδηλώσεις μεταφυσικού/ εσωτεριστικού περιεχομένου, βιβλιοπωλεία, μαγαζιά με εξειδικευμένα που δεν έχουν αντίστοιχο στην επαρχία, έρχονται μεγάλα ονόματα της μουσικής (και άρα φοβερά λαϊβ που χάνουν οι της επαρχίας), ομάδες, κόβενς, οργανισμοί, τάγματα, στέκια κοινού ενδιαφέροντος, καφετέριες με "περιεχόμενο", παρέες, κινήσεις, ζωντανές βραδιές, ζωή....να συνεχίσω;

 

Πολύ φοβάμαι πως αν αποφασίσεις να φύγεις από Αθήνα, θα ΄τραβάς περισσότερα μαλλιά... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

...διότι όμορφη και ήσυχη η επαρχία, ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΑΤΕ ΣΤΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ, πολύ δύσκολα σας βλέπω να προσαρμόζεστε στις εμφανείς ελλείψεις των επαρχιακών πόλεων (όπου περνάτε περισσότερα βράδια κάνοντας...τίποτα!! Και λογικό: οι της επαρχίας δεν γνωρίζουν και δεν ψάχνονται τόσο...κακά τα ψέματα...) :huh: <_<

Link to comment
Share on other sites

...διότι όμορφη και ήσυχη η επαρχία, ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΑΤΕ ΣΤΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ, πολύ δύσκολα σας βλέπω να προσαρμόζεστε στις εμφανείς ελλείψεις των επαρχιακών πόλεων (όπου περνάτε περισσότερα βράδια κάνοντας...τίποτα!! Και λογικό: οι της επαρχίας δεν γνωρίζουν και δεν ψάχνονται τόσο...κακά τα ψέματα...) :huh: <_<

Mπααα διαφωνώ! Μια χαρά γίνεται η προσαρμογή, αρκεί να μην πηγαίνεις προκατειλημμένος! Και οι της επαρχίας μη σου πω οτι ψάχνονται περισσότερο, απλά δε το δείχνουν. Έχω βρει πόσα άτομα να έχουν διαβάσει ή και ασχοληθεί, απλά δεν εκδηλώνονται τόσο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Και λογικό: οι της επαρχίας δεν γνωρίζουν και δεν ψάχνονται τόσο...κακά τα ψέματα...)

Αυτο που λες ειναι μεγαλη μουφα.....

Αγαπητε μου ινγκμαρ απλα εμεις στην επαρχια δεν εχουμε επωνυμους και ανωνυμους! ειμαστε ολοι επωνυμοι.. δεν χανομαστε αναμεσα στα εκατομμυρια συμπολιτων μας...

οποτε προσεχουμε για να εχουμε..... :P

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Ingmar για τις επιλογές θα συμφωνήσω.Ως προς την ποσότητα κυρίως και για την ποιότητα μετέπειτα.Όλα βέβαια καλύπτονται μιας και οι αποστάσεις δεν είναι τραγικά μεγάλες.

Για το θέμα του ψαξίματος όμως θα διαφωνήσω.Ο λόγος είναι,στην επαρχία η επωνυμία και πως ο κάθε λόγος ή πράξη σε ακολουθούν.Κάτω από αυτές τις συνθήκες πίστεψέ με τα συμπεράσματα είναι ασφαλέστερα και λείπουν οι πολλές ''αερολογίες''.

Και τα λάιβ δεν μας λείπουν καθόλου.Ενίοτε έχουν και μεγαλύτερη αξία όταν συνδυάζονται με βολτίτσα στην πρωτεύουσα.

Το να ζεις όμως πιο κοντά στη φύση, τους ανθρώπους, να εκμεταλεύεσαι όλο το χρόνο σου και να σου περισεύει κιόλας δεν το ζεις στην Αθήνα.Το τελευταίο κράτα το.Είναι μεγάλη υπόθεση ο χρόνος να μην τρέχει.Και σου τα λέω αυτά ενώ είχα την επιλογή να είμαι Αθήνα και να περνάω και πολύ καλά.Το να πάρω το καλάμι και να πάω για πέστροφα, ή τα σκυλάκια και να είμαι σε 2000 μέτρα μέσα στο δάσος σε τρία τέταρτα δεν το αλάζω.Και δεν νομίζω πως το κάνει κάποιος.Ούτε και την ποιότητα ζωής αλάζω.

 

Καλή τύχη φίλε firemaster.Και να περνάς καλά.Ελπίζω οι χρήστες του Αβάπτιστου να σε κάνουν να νοιώσεις όμορφα (αυτό είναι σίγουρο)

Link to comment
Share on other sites

ΕΕ;; Μην λές βλακείες: Σε πρωτεύουσα είσαι. π.χ. Οι περισσότεροι του Αβάπτιστου Αθήνα μένουν.

Έπειτα, είσαι στη πόλη όπου πολλά υπάρχουν και εξαιρετικά συμβαίνουν: εκδηλώσεις μεταφυσικού/ εσωτεριστικού περιεχομένου, βιβλιοπωλεία, μαγαζιά με εξειδικευμένα που δεν έχουν αντίστοιχο στην επαρχία, έρχονται μεγάλα ονόματα της μουσικής (και άρα φοβερά λαϊβ που χάνουν οι της επαρχίας), ομάδες, κόβενς, οργανισμοί, τάγματα, στέκια κοινού ενδιαφέροντος, καφετέριες με "περιεχόμενο", παρέες, κινήσεις, ζωντανές βραδιές, ζωή....να συνεχίσω;

 

Πολύ φοβάμαι πως αν αποφασίσεις να φύγεις από Αθήνα, θα ΄τραβάς περισσότερα μαλλιά... :whistling:

 

συμφωνώ σε αυτά που λές και ότι δεν θα τα βρεις πουθενά αλλού έτσι μαζεμένα.. αλλά εγώ μεγάλωσα σε χωριό με 10 κατοίκους που τον χειμώνα φεύγουν και έμενα πάντα εγώ και άλλες 2 γριές που δεν μπορούσαν να βγούν ούτε έξω απο το σπίτι....

 

 

Mπααα διαφωνώ! Μια χαρά γίνεται η προσαρμογή, αρκεί να μην πηγαίνεις προκατειλημμένος! Και οι της επαρχίας μη σου πω οτι ψάχνονται περισσότερο, απλά δε το δείχνουν. Έχω βρει πόσα άτομα να έχουν διαβάσει ή και ασχοληθεί, απλά δεν εκδηλώνονται τόσο εύκολα.

 

συμφωνώ και με εσένα, έχω γνωρίσει πολλά άτομα που ασχολούνται με τον αποκρυφισμό και την μαγεία και είναι απο επαρχία... επίσης δεν το δείχνεις γιατί όταν είσαι σε μικρό χωριό που σε ξέρουν όλοι απευθείας γίνεσαι το μαύρο πρόβατο και κανείς δεν σου μιλάει γιατί οι περισσότεροι είναι της παλιάς αντίληψης "Αυτά είναι του διαόλου" και ειδικά τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας...

 

Ingmar για τις επιλογές θα συμφωνήσω.Ως προς την ποσότητα κυρίως και για την ποιότητα μετέπειτα.Όλα βέβαια καλύπτονται μιας και οι αποστάσεις δεν είναι τραγικά μεγάλες.

Για το θέμα του ψαξίματος όμως θα διαφωνήσω.Ο λόγος είναι,στην επαρχία η επωνυμία και πως ο κάθε λόγος ή πράξη σε ακολουθούν.Κάτω από αυτές τις συνθήκες πίστεψέ με τα συμπεράσματα είναι ασφαλέστερα και λείπουν οι πολλές ''αερολογίες''.

Και τα λάιβ δεν μας λείπουν καθόλου.Ενίοτε έχουν και μεγαλύτερη αξία όταν συνδυάζονται με βολτίτσα στην πρωτεύουσα.

Το να ζεις όμως πιο κοντά στη φύση, τους ανθρώπους, να εκμεταλεύεσαι όλο το χρόνο σου και να σου περισεύει κιόλας δεν το ζεις στην Αθήνα.Το τελευταίο κράτα το.Είναι μεγάλη υπόθεση ο χρόνος να μην τρέχει.Και σου τα λέω αυτά ενώ είχα την επιλογή να είμαι Αθήνα και να περνάω και πολύ καλά.Το να πάρω το καλάμι και να πάω για πέστροφα, ή τα σκυλάκια και να είμαι σε 2000 μέτρα μέσα στο δάσος σε τρία τέταρτα δεν το αλάζω.Και δεν νομίζω πως το κάνει κάποιος.Ούτε και την ποιότητα ζωής αλάζω.

 

Καλή τύχη φίλε firemaster.Και να περνάς καλά.Ελπίζω οι χρήστες του Αβάπτιστου να σε κάνουν να νοιώσεις όμορφα (αυτό είναι σίγουρο)

 

μακάρι να μπορούσα να γυρίσω πίσω, αλλά τι να κάνω ψάχνω για δουλειά γιατί εκεί πάνω δεν υπάρχουν υπολογιστές και δίκτυα που σπούδασα...

 

ωστόσο ούτε εγώ δεν θα άλλαζα την ζωή μου με τίποτα, να πάω να ψαρέψω 1 φορά την εβδομάδα τουλάχιστον, έχω 2 σκυλιά που τα παράτησα στο χωριό γιατί εδώ στην αθήνα δεν θα άντεχαν για τον λόγο ότι καλομάθαν να τρέχουν πάντα ελεύθερα στα χωράφια.

 

Υπάρχουν κάποια θετικά και κάποια αρνητικά για την ζωή σε μεγαλούπολη... όπως 1 αρνητικό είναι απο όταν ήρθα στην Αθήνα είναι ότι κάποιες απο τις αισθήσεις που ήταν πολύ αναπτηγμένες στο χωριό εδώ ούτε που τις πολυκαταλαβαίνω ότι υπάρχουν...

 

κάτι άλλο είναι συνήθεια πάνω απο όλα ότι σε χωριό ζεις μια ήρεμη ζωή χωρίς άγχος και νεύρα ενώ εδώ στην πόλη ζεις μια ζωή γεμάτη νεύρα, άγχος, να τρέξεις κάτι να κάνεις λές και σε κυνηγάνε να σε σκοτώσουν κλπ.

 

Μόλις ξαναβρώ ευκαιρία να φύγω για το χωριό θα το ξανακάνω με την πρώτη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουβάλημα!

 

Προλαβαίνεις να το ξανασκεφτείς πάντως, νάρθεις στο μπάχαλο που λέγεται Αθήνα!

 

Δυστυχώς εδώ η κατάσταση δε διορθώνεται με τίποτα! Μακρυα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και να που επαναφερω το θεμα μιας και μπορεσα αν βρω ιντερνετ ασχετως αν περιμενω 3 μηνες τον οτε να ερθει να μου συνδεσει το τηλεφωνο.... Αλλα ρε παιδια ειπατε οτι εχει, αλλα που εχει μαγαζια ενδιαφεροντως δεν μου ειπατε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...