Jump to content

Crowley: The Chemical Wedding


Recommended Posts

Οι metalheads μπορεί να θυμάστε το Chemical Wedding, την ταινία που χρόνια ολόκληρα ο Dickinson (Iron Maiden) προσπαθούσε να κάνει με θέμα τον Κρόουλυ. Εγώ προσωπικά την είχα ξεχάσει. Ψάχνοντας όμως στο net να βρω sites για τον κατά τ'άλλα αξιαγάπητο Άλιστερ (μη ρωτάτε γιατί...) έπεσα πάνω στο trailer της στο tube. Και έμαθα ότι τελικά ολοκληρώθηκε, προβλήθηκε πριν ένα χρόνο, ανακυρήχθηκε καλύτερη ταινία σε κάμποσα φεστιβάλ cult κινηματογράφου (και μάλιστα σε ένα εδώ στην Ελλάδα) και πριν μερικές μέρες κυκλοφόρησε σε DVD. Την έχει πετύχει κανένας; Η ταινία άλλαξε τίτλο και λέγεται Crowley: The Chemical Wedding. Από το τρέιλερ φαίνεται αρκετά καλή πάντως:

 

http://www.youtube.com/watch?v=YEzVfVgEeRI

 

Την έχει δει κανένας; Απ'ότι έχω καταλάβει ο Bruce παρουσιάζει τον Κρόουλυ εντελώς στερεοτυπικά, σαν "τον πιο Κακό άνθρωπο που πάτησε ποτέ στη Γή". Και ειλικιρινά δεν το περίμενα από ένα στιχουργό και frontman που έχει ασχοληθεί τόσο με τον ίδιο τον Άλιστερ (βλ. Man of Sorrows) όσο και με τον μυστικισμό/αποκρυφισμό γενικότερα (βλ. δίσκο The Chemical Wedding).

Link to comment
Share on other sites

Οι metalheads μπορεί να θυμάστε το Chemical Wedding, την ταινία που χρόνια ολόκληρα ο Dickinson (Iron Maiden) προσπαθούσε να κάνει με θέμα τον Κρόουλυ. Εγώ προσωπικά την είχα ξεχάσει. Ψάχνοντας όμως στο net να βρω sites για τον κατά τ'άλλα αξιαγάπητο Άλιστερ (μη ρωτάτε γιατί...) έπεσα πάνω στο trailer της στο tube. Και έμαθα ότι τελικά ολοκληρώθηκε, προβλήθηκε πριν ένα χρόνο, ανακυρήχθηκε καλύτερη ταινία σε κάμποσα φεστιβάλ cult κινηματογράφου (και μάλιστα σε ένα εδώ στην Ελλάδα) και πριν μερικές μέρες κυκλοφόρησε σε DVD. Την έχει πετύχει κανένας; Η ταινία άλλαξε τίτλο και λέγεται Crowley: The Chemical Wedding. Από το τρέιλερ φαίνεται αρκετά καλή πάντως:

 

http://www.youtube.com/watch?v=YEzVfVgEeRI

 

Την έχει δει κανένας; Απ'ότι έχω καταλάβει ο Bruce παρουσιάζει τον Κρόουλυ εντελώς στερεοτυπικά, σαν "τον πιο Κακό άνθρωπο που πάτησε ποτέ στη Γή". Και ειλικιρινά δεν το περίμενα από ένα στιχουργό και frontman που έχει ασχοληθεί τόσο με τον ίδιο τον Άλιστερ (βλ. Man of Sorrows) όσο και με τον μυστικισμό/αποκρυφισμό γενικότερα (βλ. δίσκο The Chemical Wedding).

 

κάπου έχω το DVD(η ταινία ίσως να υπάρχει και σε ύποπτα στέκια του internet!) έχεις ακούσει που λένε μάπα το καρπούζι; κάτι τέτοιο είναι το μόνο που θυμάμε

πία

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να το κατεβάσετε απο το ακόλουθο.

 

δυστυχώς δεν μπορώ να το βάλω εδώ γιατί δεν επιτρέπεται η html.

 

You tube Downloader

 

το youtube downloader θα το βρείτε δεξιά κάτω. Ελπίζω να βοήθησα όσους δεν ξέρουν πως να κατεβάσουν youtube videos.

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα την ταινία (μην ρωτάτε από πού...). Τελικά όντως παρουσιάζεται όπως τον έβλεπαν στην Αγγλία στις αρχές του 20ου αιώνα, με όλη την προκατάληψη που είχε η κοινή γνώμη γι'αυτόν. Και όλο το θέμα με το Moonchild, τη συσκευή A.I. και την ψηφιακή κοπέλα στο γραφείο το έκαναν να είναι λίγο φαιδρό (αν και η πιο γελοία σκηνή είναι αυτή του αυνανισμού μπροστά στο βωμό, με τον βοηθό του να τον χτυπάει στα οπίσθια με τη μαγκούρα!! :lol: ).

 

Γενικά, πολύ γυμνό και βρωμιά για το τίποτα.

 

Πάντως, η πιο γουστόζικη σκηνή της ταινίας είναι αυτή που ο μετενσαρκωμένος Crowley χτυπά τους ζητιάνους (τον ένα μαλιστα τον έπαιζε ο ίδιος ο Dickinson, όπως και το σπιτονοικοκύρη στην αρχή της ταινίας) υπό τους ήχους του Wickerman.

 

Τουλάχιστον έμαθα πως ο Parsons ήταν κάποτε μαθητής του Κροουλυ, αν και μετά τα "τσουγκρίσανε" (αυτό δεν το ήξερα, και τελικά όντως ισχύει).

Link to comment
Share on other sites

την είδα και εγώ... μου άρεσε και έμαθα κάποια πράγματα παραπάνω για τον alseiter crowley... τώρα όμως δεν ξέρω εάν ισχύουν αυτά για τον λόγο ότι είναι ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι υπερβολική, αλλά ιστορικά είναι τουλάχιστον αρκετά ακριβής. Ο Πάρσονς ήταν όντως μαθητής του Crowley και μέλος του ΟΤΟ, και όντως ασχολούνταν με την αστροφυσική (πάνω στις σημειώσεις του Παρσοςν βασίστηκε η τεχνολογία που έστειλε πρώτα τους Σοβιετικούς και μετά τους Αμερικανούς στο διάστημα). Επίσης ήταν "κολλητος" με τον L Ron Hubbard, τον ιδρυτή της σαϊεντολογίας και επίσης μαθητή του Crowley.

Όσο για το Moonchild, αυτό ήταν ένα μυθιστόρημα που έγραψε ο ίδιος ο Crowley το 1917

βλ http://en.wikipedia.org/wiki/Moonchild_(novel)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest DarkSoul

Να με συμπαθάτε αλλά νομίζω ότι δεν είναι Χημικός Γάμος, αλλά Χυμικός Γάμος.

Δηλαδή γάμος Χυμών, ουσιών...

 

Νομίζω...

 

Ψάχνω χρόνια το έν λόγω βιβλίο αλλά κανείς δεν λέει να το επανεκδόσει.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία, όπως και το τραγούδι και το album του Dickinson λέγονται "Chemical Wedding". Ο τίτλος όντως βγαίνει από το Χυμικό γάμο του Χριστιανού Ροδόσταυρου, αλλά το μεν album ασχολείται κυρίως με τον Blake και τον Crowley, η δε ταινία μόνο με τον δέυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

την ειδα και γω την ταινια και ομολογω πως ηταν μια μικρη απογοητευση.Την περιμενα εντελως διαφορετικη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έτυχε και είδα και εγώ την ταινία , αν και ήταν λίγο υπερβολική μου άρεσε .Πιστεύω αξίζει κανείς να την δει έστω από περιέργεια .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...